Panele binarne - sposób na adaptację akustyczną pomieszczenia

Panele binarne - sposób na adaptację akustyczną pomieszczenia

11 czerwca 2014, 09:00
autor: Acousticity

[img:1]

Panele akustyczne binarne należą do grupy materiałów akustycznych hybrydowych, czyli łączących właściwości rozpraszające oraz pochłaniające. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Oszczędność miejsca jest niezwykle istotna - panele hybrydowe są w stanie zapewnić odpowiednią skuteczność pochłaniania i rozpraszania zajmując mniejszą powierzchnię. Ponadto można uzyskać dzięki nim jednolitą estetykę.

Panele akustyczne binarne biorą swoją nazwę od wzorów wykorzystywanych podczas produkowania przednich masek, które powstają dzięki operacjom wykonywanym na specjalnie wyselekcjo-nowanych sekwencjach binarnych (sekwencji składających się z dwóch znaków - zer i jedynek).

 

[lupa:1]

 

Dzięki wzorom na płycie, padająca fala dźwiękowa ulega rozbiciu oraz zmienia się jej amplituda. Rozpraszanie odbywa się nie tak jak w przypadku klasycznych dyfuzorów (paneli rozpraszających), czyli na zasadzie zmian faz fal dźwiękowych. Tutaj dominującym mechanizmem jest zmiana współczynnika pochłaniania dla fal o różnych długościach padających pod różnymi kątami, przez to ich amplitudy zmieniają się w zróżnicowany sposób.

 

[img:2]

 

Panele mogą być strojone i dostosowywane do warunków panujących w pomieszczeniu. Można również zawrzeć w jednej obudowie rezonator, który działać będzie pochłaniająco na niskie częstotliwości, dzięki czemu złagodzić można skutki występujących w pomieszczeniu rezonansów.

 

[lupa:2]

 

Pozostałe poradniki Fear of FIR, czyli filtry cyfrowe - Cz.1 Filtry FIR, czyli filtry cyfrowe o skończonej odpowiedzi impulsowej, często są przez producentów/dystrybutorów przedstawiane jako panaceum na wszelkie bolączki związane z filtracją dźwięku. Czy faktycznie jest tak, że za ich pomocą można... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.III Żeby zakończyć nasz krótki cykl o fazie i charakterystyce fazowej musimy wrócić do początku naszych rozważań i odpowiedzieć sobie wreszcie na zadane w pierwszej części pytanie, co właściwie pokazuje charakterystyka fazowa i czy jest to w... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.II W pierwszej części naszych rozważań o fazie i charakterystyce fazowej wspomniałem o tym, że zsumowanie dwóch identycznych sygnałów – najlepiej szerokopasmowych – ale przesuniętych w czasie względem siebie o stałą wartość skutkuje różnym... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.I Przeglądając specyfikacje urządzeń elektroakustycznych, takich jak zestawy głośnikowe, mikrofony, wzmacniacze czy też i konsolety, napotykamy szereg parametrów mających w obiektywny sposób określić czy dane urządzenie jest wysokiej,...
PORADNIK: Miksowanie popowych wokali podczas koncertów live Jeśli chodzi o miksowanie muzyki live - niezależnie od tego, czy pracujesz sam w lokalnym klubie, czy z zespołem profesjonalistów przy dużej produkcji koncertowej - istotne jest, aby mieć plan gry, który pomoże Ci przygotować, zbudować i...
Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp...
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz