Poradniki

Z czego oni grają? vol. 2 - Gooral

[img:1]

Zapraszamy na drugi artykuł naszego nowego cyklu. Przedstawiamy w nim zawartość eventowego "kejsa"naszych rodzimych gwiazd. Piszemy o tym co znajduje się na ich konsolecie podczas występów w klubie i na znacznie większych scenach. Pierwszym gościem była popularna producentka muzyki elektronicznej An On Bast. 

 

Naszym drugim gościem jest sceniczny wulkan energii Gooral!

Gooral mógł najprawdopodobniej zasłynąć w 2003 roku remiksem „Whola lotta love” Led Zeppelin. Demówka z utworem dostała się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił utwór na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral utwór zadebiutował na drugim miejscu i to było jego jedyne notowanie. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to była oznaka szacunku dla Led Zeppelin czy zwykły strach…

Gooral zaczął zdobywać popularność po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava czy w Porgy and Bess. Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Kanye Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem.

Ważnym epizodem w rozwoju artysty była współpraca z zespołem pieśni i tańca „Mazowsze”. Współpracę zaproponował sam Jurek Owsiak. Festiwal Woodstock drugi raz oszalał. Dlaczego drugi raz? Odpowiedź można znaleźć na jednym z najpopularniejszych filmów na Youtube z tego festiwalu:

 

  

Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma ten jest podwójną dupą z uszami.

Jurek Owsiak po występie Goorala z Mazowszem.


Następnym krokiem Goorala w jego muzycznej wędrowce było wydanie wraz z managerem Łukaszem Adamczewskim płyty „Better Place”, która pieczętowała współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem. Gooral zagrał na jednej scenie m.in z Foreign Beggears, Netsky, Woodkidem i Skrillexem.

Kilka lat temu artysta udźwiękowił film Franka Hurleya “South” z 1919 roku udowadniając, że potrafi nie tylko grać jako headliner prawie godzinę bisów w Dusseldorfie, ale także stworzyć ścieżkę ambientową do filmu. Inną przygodą muzyczną było stworzenie muzyki do kilku reklam, a obecnie Gooral pracuje m.in nad nowym materiałem, który będzie zapowiedzią nowej płyty…


Oficjalne płyty Goorala:

 • „Szumi Jawor Soundsystem” (Psio Crew) – 2007 (Nominacje do Fryderykow, 3 miejsce na Nowej Tradycji)
 • Muzyka do filmu Franka Hurleya “South” z 1919 roku – 2009
 • „Ethno Elektro” – 2011
 • Gooral & Mazowsze dvd i cd – 2013
 • „Better Place” – premiera sklepowa 18 styczen 2014


http://www.gooral.net/ 
https://www.facebook.com/NiezlyGooral?fref=ts

 

[img:2]

foto: Fotomuza - Wojtek "Rojo" Rojek 

 

W moim obecnym setupie scenicznym znaleźć można: CD Denon DN-S1200, Novation Supernova 2 i Nord Electro 4 spięte w jeden podwójny tor przez mikser Mackie. Jeździłem także swego czasu z Nord Wave. Mikrofon AKG BBB Dfive do Beatboxu i wokalu.


Razem ze mną występują muzycy, skald wielokrotnie się zmieniał. Obecnie jeżdżę z Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem. Maciek to wokalista i instrumentalista, ma 2 mikrofony. Jeden Sennheisera z serii 900 do wokalu i beatboxu. Drugi mikrofon to shure 57 do piszczałek. Piotrek gra na elektrycznych skrzypcach i ma mikrofon do drugiego wokalu góralskiego. 

Na scenie potrzebujemy duży stół na elektronikę, 4 stojaki na mikrofony, 3 tory odsłuchowe i 3 odsłuchy, niegazowaną wodę mineralną i barierki. ;) Miałem okazję widzieć na moich występach przy braku barierek jak n. 3 ochroniarzy ustawionych z przodu zamiast barierek lecą jak zapałki staranowani przez tłum, a mój sprzęt robi metr do tyłu. Widziałem również jak ochroniarze łapali wywracające się głośniki. Także polecam barierki. :)

Kiedyś mój występ wzbogacały np. sampler Akai, kontroler midi Korga Padkontrol, komputer z programem Main Stage, Korg N364.


Na koniec chciałem dodać, że pracuję nad nowym projektem, raz z nim już wystąpiłem wykorzystując m.in. Abletona i Pusha. Ale o tym opowiem, jak już projekt będzie hulał na cacy.

  Gooral

 

Sprzęt Goorala:

 • CD Denon DN-S1200
 • Novation Supernova 2
 • Nord Electro 4 (zobacz)
 • Nord Wave
 • AKG BBB Dfive
 • Sennheiser 900
 • Korg Padkontrol
 • Ableton Push (przeczytaj test)

 

 

autor poradnika:

Ocena poradnika:
liczba głosów: 0
Spis treści

Czytaj także inne poradniki autora

Z czego oni grają? vol. 1 - An On Bast! 9 kwietnia 2015

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów na portalu Infomusic.pl! Od dzisiaj będziemy Was informowali z czego grają Polscy DJ'e oraz producenci podczas swoich występów na żywo.  Bez czego nie mogą się obejść podczas występów na scenie? Czy obok miksera musi stać butelka piwa? Czy do torby zabierają magiczne amulety? Być może każdy doskonale zna sprzęt swojego ulubionego artysty, ale o tym dlaczego...

reklama

Ostatnio dodane

PORADNIK: Jak wyczyścić płytę winylową? PORADNIK: Jak wyczyścić płytę winylową?

Oto osiem prostych sposobów na ręczne czyszczenie zakurzonych płyt winylowych. W alternatywie do nieco bardziej skomplikowanych metod proponujemy kilka prostych sposobów, pomagających...

czytaj dalej
Z czego oni grają? vol. 1 - An On Bast! Z czego oni grają? vol. 1 - An On Bast!

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów na portalu Infomusic.pl! Od dzisiaj będziemy Was informowali z czego grają Polscy DJ'e oraz producenci podczas swoich występów na żywo.  Bez czego nie...

czytaj dalej
DJ + Komputer = Przyszłość? DJ + Komputer = Przyszłość?

Od lat podstawowym wyposażeniem DJ'a był mikser, dwa gramofony ew. CD playery oraz słuchawki. Dzisiaj cały ten ciężki sprzęt DJ może zastąpić oprogramowaniem i komputerem. Wielu...

czytaj dalej
Odtwarzacz DJ'ski - CD / MP3 /USB PLAYER Odtwarzacz DJ'ski - CD / MP3 /USB PLAYER

Kolejnym elementem DJ'skiego wyposażenia jest CD player, a w zasadzie dwa CD playery... Konkretnie rzecz ujmując - urządzenie zdolne odtworzyć cyfrowe formaty zapisu dźwięku tj. cd audio,...

czytaj dalej
Mikser DJ Mikser DJ

Centralnym i najważniejszym elementem zestawu DJ'skiego jest mikser, może to być osobne urządzenie, ale też część dedykowanego kontrolera do komputera. Mikser jest „sercem” DJ'skiej...

czytaj dalej
Gramofon Gramofon

Gramofon jest najstarszym urządzeniem służącym DJ'om do grania muzyki. Wypierany po 2000 roku przez playery CD, przeżywa obecnie drugą młodość jako element systemów DVS (o których w...

czytaj dalej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz