Z czego oni grają? vol. 2 - Gooral

Z czego oni grają? vol. 2 - Gooral

22 kwietnia 2015, 00:00
autor: Piotr Bartosiuk

[img:1]

Zapraszamy na drugi artykuł naszego nowego cyklu. Przedstawiamy w nim zawartość eventowego "kejsa"naszych rodzimych gwiazd. Piszemy o tym co znajduje się na ich konsolecie podczas występów w klubie i na znacznie większych scenach. Pierwszym gościem była popularna producentka muzyki elektronicznej An On Bast. 

 

Naszym drugim gościem jest sceniczny wulkan energii Gooral!

Gooral mógł najprawdopodobniej zasłynąć w 2003 roku remiksem „Whola lotta love” Led Zeppelin. Demówka z utworem dostała się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił utwór na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral utwór zadebiutował na drugim miejscu i to było jego jedyne notowanie. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to była oznaka szacunku dla Led Zeppelin czy zwykły strach…

Gooral zaczął zdobywać popularność po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava czy w Porgy and Bess. Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Kanye Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem.

Ważnym epizodem w rozwoju artysty była współpraca z zespołem pieśni i tańca „Mazowsze”. Współpracę zaproponował sam Jurek Owsiak. Festiwal Woodstock drugi raz oszalał. Dlaczego drugi raz? Odpowiedź można znaleźć na jednym z najpopularniejszych filmów na Youtube z tego festiwalu:

 

  

Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma ten jest podwójną dupą z uszami.

Jurek Owsiak po występie Goorala z Mazowszem.


Następnym krokiem Goorala w jego muzycznej wędrowce było wydanie wraz z managerem Łukaszem Adamczewskim płyty „Better Place”, która pieczętowała współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem. Gooral zagrał na jednej scenie m.in z Foreign Beggears, Netsky, Woodkidem i Skrillexem.

Kilka lat temu artysta udźwiękowił film Franka Hurleya “South” z 1919 roku udowadniając, że potrafi nie tylko grać jako headliner prawie godzinę bisów w Dusseldorfie, ale także stworzyć ścieżkę ambientową do filmu. Inną przygodą muzyczną było stworzenie muzyki do kilku reklam, a obecnie Gooral pracuje m.in nad nowym materiałem, który będzie zapowiedzią nowej płyty…


Oficjalne płyty Goorala:

  • „Szumi Jawor Soundsystem” (Psio Crew) – 2007 (Nominacje do Fryderykow, 3 miejsce na Nowej Tradycji)
  • Muzyka do filmu Franka Hurleya “South” z 1919 roku – 2009
  • „Ethno Elektro” – 2011
  • Gooral & Mazowsze dvd i cd – 2013
  • „Better Place” – premiera sklepowa 18 styczen 2014


http://www.gooral.net/ 
https://www.facebook.com/NiezlyGooral?fref=ts

 

[img:2]

foto: Fotomuza - Wojtek "Rojo" Rojek 

 

W moim obecnym setupie scenicznym znaleźć można: CD Denon DN-S1200, Novation Supernova 2 i Nord Electro 4 spięte w jeden podwójny tor przez mikser Mackie. Jeździłem także swego czasu z Nord Wave. Mikrofon AKG BBB Dfive do Beatboxu i wokalu.


Razem ze mną występują muzycy, skald wielokrotnie się zmieniał. Obecnie jeżdżę z Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem. Maciek to wokalista i instrumentalista, ma 2 mikrofony. Jeden Sennheisera z serii 900 do wokalu i beatboxu. Drugi mikrofon to shure 57 do piszczałek. Piotrek gra na elektrycznych skrzypcach i ma mikrofon do drugiego wokalu góralskiego. 

Na scenie potrzebujemy duży stół na elektronikę, 4 stojaki na mikrofony, 3 tory odsłuchowe i 3 odsłuchy, niegazowaną wodę mineralną i barierki. ;) Miałem okazję widzieć na moich występach przy braku barierek jak n. 3 ochroniarzy ustawionych z przodu zamiast barierek lecą jak zapałki staranowani przez tłum, a mój sprzęt robi metr do tyłu. Widziałem również jak ochroniarze łapali wywracające się głośniki. Także polecam barierki. :)

Kiedyś mój występ wzbogacały np. sampler Akai, kontroler midi Korga Padkontrol, komputer z programem Main Stage, Korg N364.


Na koniec chciałem dodać, że pracuję nad nowym projektem, raz z nim już wystąpiłem wykorzystując m.in. Abletona i Pusha. Ale o tym opowiem, jak już projekt będzie hulał na cacy.

  Gooral

 

Sprzęt Goorala:

  • CD Denon DN-S1200
  • Novation Supernova 2
  • Nord Electro 4 (zobacz)
  • Nord Wave
  • AKG BBB Dfive
  • Sennheiser 900
  • Korg Padkontrol
  • Ableton Push (przeczytaj test)

 

 
Pozostałe poradniki
Jakie sekrety skrywa: BEJF RECORDS? Sekrety studia jest cyklem video nie tylko dla realizatorów dźwięku, właścicieli studiów, ale przede wszystkim dla muzyków, artystów i producentów. W materiale pytamy o najczęstsze wyzwania pracy w studiu, także porady
Poradnik: Wybieramy nagłośnienie dla zespołu muzycznego, DJ Nagłośnienie dla zespołu weselnego czy estradowe należy do najczęstszych pytań jakie kierowane są do redakcji. Postanowiliśmy pomóc Wam i zaproponować rozwiązania kolumn, które sprawdzą się na koncercie, weselu, evencie
PORADNIK: Wybieramy monitory do studia nagrań - Cz.II W zakresie monitorów studyjnych mamy obecnie wyjątkowo szeroki wybór. Zanim jednak zaczniemy przyglądać się konkretnym modelom, warto sprecyzować, czego naprawdę oczekujemy?  Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wybrać monitory aktywne,... PORADNIK: Wybieramy mikser audio dla zespołu Mikser audio, konsoleta, stół – to najpopularniejsze branżowe określenia na jeden z kluczowych elementów systemu nagłośnieniowego praktycznie każdego zespołu, imprezy – od niewielkiej prezentacji, po koncerty i festiwale PORADNIK: Jak zbudować studio w domu? - Cz.III Do tej pory rozmawialiśmy o absolutnych podstawach, czyli dobraniu interfejsu audio i przygotowaniu odsłuchu, a w zasadzie pomieszczenia, gdzie będziemy pracować. Jesteśmy już bogatsi w wiedzę o odbiciach, modach pomieszczenia i wiemy,... FELIETON: Jak żyć z muzyki? Żyjemy w świecie nastawionym na "mieć". Jesteśmy oceniani według stanu posiadania, nasz status rzadko określany jest wiedzą, poziomem kultury czy inteligencją, a najczęściej poprzez to co widać, czyli majątkiem...