Co powinieneś wiedzieć o Hagstromie?

Co powinieneś wiedzieć o Hagstromie?

13 maja 2015, 14:57

Co skłoniło Albina Hagströma, właściciela dobrze prosperującego biznesu akordeonowego do założenia fabryki gitar elektrycznych? Tego się nie dowiemy. Jasnym jest, że ten skok na głęboką wodę przyniósł mu sławę, a muzykom na całym świecie, z Pulem McCartneyem na czele, świetne instrumenty i tysiące rewelacyjnych brzmień.

Historia Hagstroma zaczyna się w Szwecji w 1925 roku i pełna jest niesamowitych wydarzeń, które finalnie doprowadziły do powstania jednej z najlepszych marek gitarowych na świecie.

1. Do 1958 roku gitary elektryczne produkowane były seryjnie tylko w Stanach Zjednoczonych. Hagstrom został pierwszym producentem gitar poza Ameryką. Dzięki doświadczeniu w produkcji akordeonów, gitary Hagstroma uznawane były za bardzo miękkie i dźwięczne.

 

[img:1]

Pierwszy zakład Hagstroma w Szwecji.

 

2. Hagstrom H8 był pierwszą gitarą basową z ośmioma strunami produkowaną seryjnie. Instrument ten zdobył niesamowitą popularność po tym jak zaczęli używać go Noel Redding (TJHE), Jimi Hendrix oraz Mike Rutherford (Genesis).

3. Jedną z przewag rynkowych Hagstroma jest opatentowany H-Expander, zaprojektowany we współpracy z SAAB Aerospace Company, czyli pręt regulacyjny gryfu gitary, dzięki któremu instrument stał się mniej podatny na odkształcenia. Konkurencja używała wówczas zwykłych, walcowatych prętów.

 

[img:2]

H-Expander, czyli pręt regulacyjny gryfu gitary, dzięki któremu instrument jest mniej podatny na odkształcenia.

 

4. Pierwsze gitary na rynku amerykańskim sprzedawane były pod marką Kent, zaś w Wielkiej Brytanii często brandowane były marką Futurama. Powodem tej decyzji była nikła popularność marki Hagstrom w Stanach Zjednoczonych. Niewiele uchowało się informacji z tamtych czasów, ale jasnym jest, że na zdjęciu poniżej, jedną z najbardziej rozpoznawanych kreacji Davida Bowiego, artysta gra na takim właśnie Hagstromie, brandowanym jako Kent.

 

[img:3]

David Bowie i jego Hagstrom brandowany jako Kent.

 

5. Hagstrom produkował również wzmacniacze, głośniki, efekty, struny i miksery, których podczas swojej pierwszej międzynarodowej trasy koncertowej używał zespół ABBA.

6. Model „Jimmy” produkowany od 1969 do 1979 roku został nazwany po Jamesie D´Aquisto, legendarnym lutniku, pracującym dla Hagstroma, Fendera i wielu innych marek, według znawców określany jako najlepszy projektant gryfów gitarowych w historii tego instrumentu.

7. Swede i Super Swede to ostatnie modele produkowane w szwedzkim Älvdalen do 1983 roku. Inspirowane były Gibsonem Les Paulem. W 1983 roku wyprodukowano również Ultra Swede produkcji japońskiej.

8. Wskutek rosnących cen produkcji i konkurencyjności, Hagstrom postanowił przenieść produkcję gitar do Azji. Ruch ten jednak nie przyniósł dobrych rezultatów, właściciele marki nie byli zadowoleni z efektów, więc postanowiono zawiesić działalność, niż sprzedawać produkty o niższej jakości niż oryginalna.

9. Marka Hagstrom powróciła w 2004 roku z takimi seriami jak: Deuce, Swede, Super Swede, Select Super Swede, F-20 oraz Viking. Od 2006 roku w szwedzkim Älvdalen odbywa się impreza Hagstrom Festival.

10. Najmocniejszym faktem z historii jest obecność tych panów w panteonie muzyków, którzy wybrali Hagstroma:

 

[img:4]

Cobain z odnowioną wersją jego Hagstroma F200.

 

[img:5]

Gdyby Elvis śpiewał dziś, prawdopodobnie robiłby to z odświeżoną wersją jego ulubionego Hagstroma Viking.

 

[img:6]

Jimmy Hendrix, podobnie jak cały jego zespół był zafascynowany możliwościami Hagstroma H8.

 

[img:7]

Frank Zappa od zawsze podkochiwał się w Hagstrom Super Swede.

 

[img:8]

Wśród Polaków jednym z największych wielbicieli tej marki jest Andrzej Nowak (TSA, Złe Psy).

 

Pozostałe poradniki
Co się liczy w 2024? Zestawienie procesorów gitarowych Używasz modelera i zastanawiasz się, czy twój sprzęt dalej „daje radę”? A może chcesz zrobić pierwszy krok w stronę świata cyfry i nie wiesz od czego warto zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem procesorów gitarowych, które...
Free VST! Darmowe wtyczki dla gitarzystów W niniejszym poradniku postaramy się zagłębić w świat darmowych wtyczek – bo darmowy już dawno przestał oznaczać byle jaki. Postarajmy się zadać sobie pytanie, jakie pluginy potrzebne są gitarzyście i co oferują.
Jak ugryźć cyfrę? Stosowanie procesorów na żywo Z całą pewnością procesory gitarowe zrewolucjonizowały sposób w jaki patrzymy na nagrywanie gitary. Nie da się również zaprzeczyć, że te małe cyfrowe skrzynki są coraz mocniej obecne na scenach, zarówno tych dużych, średnich jak i...
PORADNIK: Nagłośnienie gitary od podstaw. Co na początek? Zaczynasz przygodę z gitarą elektryczna? A może już grasz, ale „na sucho”, a wiesz, że trzeba w jakiś sposób instrument ten nagłośnić? Spróbuję Wam przybliżyć kilka podstawowych sposobów, które możecie użyć w domu lub w warunkach próby,...
Po co komu lutnik we współczesnym świecie? Lutnik – magiczne słowo od wieków rozpalające wyobraźnię muzyków na całym świecie. Ale jak ta profesja odnajduje się w XXI wieku ? Czy w  dobie tutoriali na YouTubie i setek firm oferujących każdy możliwy instrument profesja ta  ma...
Jaki wzmacniacz do gitary akustycznej? (porady eksperta) W tym odcinku doradzamy na co zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza do gitary akustycznej. Ba! Czy w ogóle nam jest on potrzebny? O poradę zwróciliśmy się do naszego wieloletniego eksperta w dziedzinie gitar. Zapraszamy