Głośniki zewnętrzne - Ulubiona muzyka w Twoim ogrodzie

Głośniki zewnętrzne - Ulubiona muzyka w Twoim ogrodzie

6 sierpnia 2015, 11:45
autor: Piotr Werner

[img:1]

Ciepły, sierpniowy wieczór. Zasłużony odpoczynek po pracowitym dniu w zaciszu własnego ogrodu, z lampką ulubionego wina lub piwa w dłoni. Grill w otoczeniu przyjaciół i rodziny, jedno z tych spotkań, które tak lubimy. Albo kino plenerowe z prawdziwego zdarzenia - z tym, że na własnym podwórku...

Czy czegoś jeszcze tu brakuje? Oczywiście. Dobrej muzyki: kojącej skołatane nerwy, umilającej czas w gronie najbliższych, w zależności od potrzeb. Wcielenie tych marzeń w życie nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

 

Granie nie tylko na dywanie

W ostatnich latach powszechnym gościem polskich salonów stały się zestawy kina domowego. Technologia idzie jednak do przodu, wychodząc poza ściany domów. Bogata oferta głośników zewnętrznych pozwala cieszyć się ulubioną muzyką i dzielić nią z bliskimi nawet w ogrodach i działkach - miejscach, w których do tej pory byliśmy skazani na niewyraźnie mruczące radio, dobiegające zza otwartego okna. Dziś wiele się zmieniło.

Wszyscy miłośnicy dobrego brzmienia - których jest coraz więcej - chcący przenieść swoje doświadczenia poza cztery ściany stają dziś przed bogatą ofertą głośników zewnętrznych, ogrodowych, outdoor - w zależności od nazewnictwa.

 

[img:2]

 

To urządzenia, które z czystym sumieniem można umieszczać poza domem, bez obawy o uszkodzenie przez warunki atmosferyczne. Są na ogół odporne na wodę, promienie UV, sól, korozję, zabrudzenia... Nawet dziecięca piłka im niestraszna.

Rafał Koc - Sklep.RMS.pl Hi-Fi Kino Domowe Akcesoria

 

Ozdoba ogrodu

Kreatywność producentów głośników robi wrażenie. Coś dla siebie znajdą zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, dyskrecji i nowatorskich pomysłów. Duża część głośników przypomina wyglądem kolumny znane z domowych systemów stereo i kina domowego. Różnią się od nich tylko bardziej solidną obudową i obecnością zintegrowanego uchwytu montażowego, który przykręcamy w najbardziej dogodnym miejscu.

 

[img:3]

 

Ale to nie jedyne możliwości. Wystarczy spojrzeć na propozycję amerykańskiego Polk Audio, model Atrium Sat30. Te niepozorne głośniczki o dzwonowatym kształcie można umocować w ziemi, dzięki specjalnym uchwytom. Nie będą się wtedy wyróżniać np. z ciągu lamp LED lub innych ozdobnych akcesoriów. Można je też powiesić nad głowami, jak żyrandol - możliwości więc nie brakuje. Świetnym uzupełnieniem tego zestawu jest subwoofer, który wygląda jak... Stojak pod doniczkę.

Najbardziej nowatorskim rozwiązaniem są głośniki do złudzenia przypominające kamienie, kawałki skał: ArtSound AS Rock lub Klipsch AWR-650 SM. Warto wyobrazić sobie reakcję gości, kiedy jeden z kamieni skalniaka huknie sążnistym basem.

 

[img:4]

 

To nie kosztuje milionów

Montaż głośników jest bardzo prosty i nie wymaga wygórowanych umiejętności technicznych. Każdy model posiada w zestawie wszystkie potrzebne akcesoria, jak wkręty. Uchwyty na ogół są zintegrowane z obudową i wystarczająco solidne, by być spokojnym o bezpieczeństwo cennego sprzętu.

Korzystanie z głośników zewnętrznych nie wymaga też specjalnej rozbudowy sprzętu. Wystarczy posiadany już amplituner kina domowego lub wzmacniacz stereo. Głośnik podłącza się zwykłym kablem głośnikowym do wyjść głośnikowych, puszcza ulubioną muzykę... I to już.

Ceny najtańszych głośników zewnętrznych dostępnych na rynku zaczynają się już od 100 zł. Trudno jednak rozmawiać tutaj o choćby przyzwoitej jakości dźwięku. Po dołożeniu kilkuset złotych jakość wzrasta co najmniej kilkukrotnie. W tej półce cenowej znajdziemy już głośniki renomowanych producentów audio, jak Definitive Technology, Polk Audio czy Indiana Line.

 

[img:5]

 

Do tańca i do przekładańca

Głośniki zewnętrzne to szalenie uniwersalne urządzenia. Kiedy potrzeba, mogą grać delikatną smugą dźwięku, która nie zwróci uwagi sąsiadów. Jeśli z kolei należy urządzić prawdziwą biesiadę pod gołym niebem... Nic nie stoi na przeszkodzie.

Można z nich korzystać nie tylko w zaciszu własnego ogrodu. To propozycja, którą warto polecić do przemyślenia właścicielom gospodarstw agroturystycznych, hoteli czy kawiarni.

 

[img:6]

 

Sprawdź to sam

 

Trendy sprzedażowe są jasne. Klienci, którzy kupują w naszym sklepie zestawy kina domowego po jakimś czasie bardzo często decydują się na rozszerzenie zestawu o głośniki zewnętrzne. I trudno się dziwić. To świetna sprawa, móc zrelaksować się przy ulubionych dźwiękach na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że w naszym salonie każdy zainteresowany może otrzymać bezpłatną poradę w zakresie wyboru sprzętu najbardziej pasującego do osobistych potrzeb.

Rafał Koc - Sklep.RMS.pl Hi-Fi Kino Domowe Akcesoria

 

Warto zrobić sobie dobrą kawę, usiąść przed domem i spędzić chwilę na nuceniu sobie ulubionych utworów. To chwila rozsądnie spędzonego czasu. Dobrze wtedy pamiętać, że może być tylko lepiej.

Pozostałe poradniki
Dobry vs zły system nagłośnienia? Tom Back Rozmowa z producentem nagłośnienia o tym czy są produkowane jeszcze złe systemy nagłośnieniowe? Od czego zależy dobre i złe nagłośnienie? Ciekawa opinia eksperta w tej dziedzinie Toma Backa z Alcons Audio
FELIETON: Spokojnie i bez hałasu Bez względu na nazwę czy też przeznaczenie wielkich hal, występuje w nich zjawisko zwane pogłosem. Można powiedzieć, że pogłos to dźwięk, który pozostaje w pomieszczeniu po tym, jak źródło dźwięku przestało go już wytwarzać. Zbyt duża... Zapłać za halę, hałas dostaniesz za darmo! Wielu inwestorów, którzy zlecają firmom wybudowanie dużej hali, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z faktu, że płacąc wykonawcy za halę, zazwyczaj otrzymują niechciany prezent w postaci ogromnego hałasu pogłosowego. Problem ujawnia się... FELIETON: Dlaczego kościoły kupują nagłośnienie trzy razy? "Chcę sprzedać temu kościołowi ostatni system dźwiękowy" - mówią co lepsi kontraktorzy dźwiękowi utrzymując przy tym takie wytłumaczenie: ... to dziwne, ale większość kościołów tak bardzo boi się kupować system... PORADNIK: Hałas w salach gimnastycznych - jak mu zaradzić? Termin "akustyka pomieszczenia" odnosi się do sposobu w jaki dźwięk rozchodzi się w pomieszczeniu. W przypadku kubaturowych sal gimnastycznych nabiera on szczególnego i bardzo groźnego znaczenia! PORADNIK: Budowanie bezpiecznych akustycznie hal sportowych Przemyślane projektowanie hal sportowych uwzględnia zarówno potrzeby komunikacji, jak i bezpieczeństwo użytkowników, w tym ochronę przed hałasem. Budowanie dużych kubatur rodzi niebezpieczeństwo powstania niekontrolowanego hałasu...