PORADNIK: Jak poprawnie ustawić poziomy systemu dźwiękowego?

PORADNIK: Jak poprawnie ustawić poziomy systemu dźwiękowego?

21 sierpnia 2016, 12:00
autor: Adam Bywalec

[img:4]

Często podczas rozmów, zwłaszcza z ust muzyków, którzy dźwiękiem zajmują się bardziej od strony muzycznej, a nie technicznej, pada pytanie, jak w prosty sposób ustawić system dźwiękowy złożony z subwooferów i satelit "żeby było dobrze".

Jeden z lepszych i jednocześnie szybszych sposobów przedstawię w niniejszym poradniku.

 

[img:1]

 Ustawienie miksera

 

 • Uruchom cały system, ścisz satelity i subwoofer.
 • Puść w mikserze sygnał w pełnym paśmie. Może to być szum różowy lub muzyka z pełnym instrumentarium. Musi w niej występować pełny bas z sopranem.
 • Ustaw suwaki miksera tak, by wskazania poziomu miksera na jego wyjściu sięgały wskazań maksymalnych, czyli do CLIP. Oczywiście ostatnia dioda ma mrugać, a nie ciągle świecić.

 

[img:2]

Ustawienie subwoofera

 

 • Przy puszczonym sygnale w pierwszej kolejności trzeba wysterować subwoofer. Przekręcaj gałkę głośności zwiększając poziom sygnału, jednocześnie patrząc na wskazania diod. W momencie gdy dioda LIMITER zaczyna mrugać (mniej więcej z częstotliwością diody clip na mikserze), poziom ten będzie ustawiony optymalnie.
 • W przypadku większej ilości subwooferów wszystkie należy ustawić na tym samym poziomie głośności.
 • Teraz można przyciszyć nieco sygnał na mikserze lub najlepiej kontynuować ustawienie na pełnej głośności.

 

[img:3]

Ustawienie satelit

 

Teraz kolej na satelity. Ze względu na to, że różne satelity i różne subwoofery mają różną skuteczność (czyli głośność), czynność tę należy wykonać na słuch, oczywiście patrząc również na wskazania kontrolki wzmacniacza.

 • Zwiększaj poziom głośności satelit tak, by dźwięk całego systemu był zrównoważony. Generalnie największa część energii akustycznej w muzyce generowana jest przez subwoofer, dlatego satelity raczej nie będą clipować wcześniej niż subwoofer.
 • W systemie stereofonicznym obie satelity powinny być ustawione na takim samym poziomie głośności. W przypadku dysproporcji panoramy (np. ze względu na salę, w której grasz) jest to moment, gdzie można to skorygować przyciszając lub pogłaśniając jedną ze stron. Cały czas słuchając, by nie zrobić dysproporcji względem basu i satelitami.

 

Takie ustawienie systemu daje najwięcej korzyści:

 
 • Poprzez poprawne wysterowanie miksera dużym sygnałem i małym wzmocnieniem w kolumnach system będzie generował najmniej szumów, jednocześnie umożliwiając grę na pełnej mocy.
 • Będziesz mieć na mikserze kontrolę clipów na wzmacniaczach. Dochodząc na wskazaniach sumy miksera do Clip masz świadomość, że właśnie wtedy załączają się limitery w kolumnach. Nie trzeba już tego cały czas kontrolować przy kolumnach. Tym samym ograniczysz ryzyko uszkodzenia głośników.
 • W sytuacjach awaryjnych, tzn. uszkodzenie/przecięcie kabla, wyłączenia któregoś urządzenia poprzez mniejsze wzmocnienie kolumn, ogranicza się strzały w głośnikach, które mogą pojawić się właśnie w takich sytuacjach.

 

Życzymy udanych imprez!

Pozostałe poradniki Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten... Jak zostać realizatorem dźwięku? Niestety, to nie będzie szybki poradnik typu "pięć sposobów na..." jak zostać realizatorem dźwięku. Jeśli jeszcze cię nie rozczarowałem, zaparz sobie herbatę i usiądź wygodnie, tak byś mógł tę historię chłonąć całym sobą PORADNIK: Jak pozbyć się echa przy korzystaniu z mikrofonu USB? Pytanie: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB? Odpowiedź: Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu... FELIETON: Asertywnie zniekształcając rzeczywistość W rodzinnej Wenezueli wyprodukował wiele topowych albumów dla Caramelos de Cianuro, Viniloversus i Desorden Público, a w 2009 roku jego współpraca z Los Amigos Invisibles zdobyła nagrodę Latin Grammy Award za album Commercial. We... PORADNIK: Optymalizacja projektu w programie DAW Cyfrowe stacje robocze umożliwiają nam również optymalizację ustawień pod kątem konkretnej sesji. W zależności od tego, nad jakim materiałem pracujemy, możemy odpowiednio przygotować nasze cyfrowe środowisko. Przyjrzyjmy się kluczowym...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz