PRZEGLĄD: Mikrofon do smartfona. Jaki wybrać?

PRZEGLĄD: Mikrofon do smartfona. Jaki wybrać?

7 czerwca 2016, 14:00
autor: Przemysław Wiśniewski

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xMTA3NzgwMCAxNDY1Mjk1OTEw.jpgMikrofony wbudowane w komórkę, tablet czy kamerę mogą nas zadowolić, o ile mamy wymagania, by coś było słychać. By zapewnić sobie dobrą jakość nagrania, trzeba czegoś więcej.

Na pewno podczas czytania specyfikacji urządzeń mobilnych rzuciło Wam się w oczy słowo "pojemnościowy" (condenser). Rzeczywiście są w nich montowane mikrofony pojemnościowe, ale z reguły... elektretowe. Dzięki bardzo taniej produkcji i prostemu zasilaniu (bez Phantoma) powszechność ich stosowania jest ogromna. Dlatego spotkamy je w większości urządzeń codziennego użytku: laptopach, domofonach, smartfonach, tabletach, kamerach wideo czy aparatach.

Jakość i trwałość takich mikrofonów są jednak co najwyżej przeciętne. Niekiedy urządzenia potrafią poradzić sobie z dużym natężeniem dźwięku, ale często dźwięk przesterowuje się już przy podniesionym głosie, nie wspominając o wiejącym wietrze. I tutaj z pomocą przychodzą mikrofony pojemnościowe przeznaczone do pracy z urządzeniami mobilnymi. Dają znacznie lepszą jakość nagranego dźwięku, a niekiedy pozwalają również ingerować w ustawienia audio bezpośrednio w mikrofonie i mają w zestawie dodatkowe akcesoria, jak osłony przeciwwietrzne.

 

[img:2]

IK Multimedia iRig Mic Field

 

Do komórki, tabletu, aparatu

Jeśli szukacie małego mikrofonu, który ma być montowany na urządzeniu, macie kilka opcji. Pierwszą są produkty IK Multimedia iRig Mic Field (iOS) lub iRig Mic Cast (pozostałe smartfony i urządzenia przenośne). Ten pierwszy ma bardzo dobrej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy i niskie szumy własne, a dodatkowo można go przekręcić o 90 stopni. Wyjście słuchawkowe umożliwia odsłuch na bieżąco. iRig Mic Cast wyposażono w przełącznik czułości Hi-Lo, który pozwala uchronić nagranie przed przesterowaniem w przypadku dużej głośności źródła dźwięku. Mikrofon może pracować podczas rozmowy telefonicznej oraz podczas używania aplikacji typu VOIP.

Godny polecenia jest także RØDE VideoMic Me. To niewielki i lekki, wysokiej klasy mikrofon kierunkowy, podłączany bezpośrednio do iPhone’a lub innego urządzenia przenośnego przez gniazdo mikrofonowo-słuchawkowe TRRS. Elastyczny uchwyt pasuje do wielu typów smartfonów, a mikrofon można zamontować na dwie strony: do przodu, zgodnie z widokiem kamery, lub odwrotnie w trybie selfie. Gniazdo słuchawkowe typu jack 3.5 mm, umieszczone w tylnej części, umożliwia odsłuch dźwięku w trakcie nagrywania (zależnie od używanej aplikacji), a także odtwarzanie filmów bez konieczności demontażu mikrofonu. VideoMic Me dostarczany jest razem z luksusową, futrzaną osłoną przeciwwietrzną. Dlatego można nagrywać swoje ujęcia w plenerze nawet przy niekorzystnej pogodzie.

 

[img:1]

RØDE VideoMic Me

 

Właścicielom urządzeń iOS, którzy poszukują doznań stereo, można polecić mikrofon RØDE iXY. Jest on dostępny w dwóch wersjach: 30-pin i Lightning. Pierwsza z nich powoli wychodzi z użytku, ponieważ była przeznaczona do starszych urządzeń iOS, wyposażonych w złącze 30-pin. RØDE iXY w wersji Lightning to profesjonalny mikrofon pojemnościowy przystosowany do współpracy z iPhone’em 5 / 5c / 5s / 6 / 6+ / 6s. Zastosowanie dwóch półcalowych kapsuł o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej, nachylonych do siebie pod kątem 90 stopni, pozwala nagrywać dźwięk stereo. Zakres pasma w przypadku obu kapsuł wynosi 20 Hz - 20 kHz. Mikrofon wyposażono w wysokiej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy, dzięki czemu Wasze nagrania będą bogate w szczegóły.

W zestawie oprócz samego mikrofonu znajdziemy wzmacniany futerał oraz piankową osłonę przeciwwietrzną, redukującą szumy podczas nagrywania w plenerze. W porównaniu do iXY w wersji 30-pinowej (do iPhone’a 4, iPada oraz iPoda Touch) iXY w wersji Lightning jest dodatkowo wzbogacony o iClampa - uchwyt stabilizujący, który zapewnia bezpieczne i solidne zamontowanie mikrofonu w iPhonie.

 

[img:6]
RØDE iXY

 

Do zastosowań profesjonalnych nadaje się iRig Mic Studio, dający dźwięk jakości studyjnej. Mikrofon jest wyposażony w wysokiej jakości kapsułę 1", ma niskie szumy własne i przetwornik oferujący 24-bitową jakość dźwięku przy częstotliwości próbkowania 48 kHz. Na pokładzie znajduje się również regulacja poziomu wzmocnienia sygnału wejściowego oraz głośności odsłuchu na wyjściu słuchawkowym, a w zestawie trójnożny statyw oraz kable podłączeniowe.

 

Do ubrania

Jeśli poszukujecie bardziej dyskretnego omikrofonowania, a nie zamierzacie korzystać ze skomplikowanego i drogiego sprzętu bezprzewodowego, powinniście szukać wśród mikrofonów przypinanych, czyli lavalierów. Jedną z propozycji jest iRig Mic Lav, zapewniający bardzo dobrą jakość dźwięku. Na pozór jest to zwykły lavalier.
Spośród innych wyróżnia się jednak wbudowanym wyjściem słuchawkowym, do którego można podpiąć drugi taki sami mikrofon! To pozwala nagrywać dwie osoby naraz. Z pewnością dlatego można go kupić także w dwupaku. Współpracuje z każdym urządzeniem wyposażonym w gniazdo mini-jack TRRS.

 

[img:3]

IK Multimedia iRig Mic Lav

 

Profesjonalną jakość nagrania zapewni RØDE smartLav+. Został zaprojektowany do pracy na planie filmowym, w studiu telewizyjnym i podczas transmisji. Przypinamy go do smartfona lub tabletu i przy użyciu aplikacji RØDE Rec na iOS lub innego dowolnego programu rozpoczynamy nagrywanie. SmartLav+ wykorzystuje dookolną kapsułę pojemnościową. Osłona z gąbki zapewnia zminimalizowanie odgłosów wiatru i tak zwanych głosek wybuchowych (b, t, p). Mikrofon został także wyposażony w wytrzymały klips montażowy z uchwytem na kabel. Przewód mikrofonu wzmocniono kevlarem, dzięki czemu nigdy się nie rozciągnie ani nie pęknie w normalnych warunkach użytkowania.

Mikrofon smartLav+ współpracuje z każdą aplikacją audio, która umożliwia nagrywanie poprzez zestaw słuchawkowy. Został on jednak zaprojektowany jako uzupełnienie aplikacji RØDE Rec do urządzeń z systemem Apple iOS. RØDE Rec przekształca każde urządzenie z systemem iOS w pełnowartościowy przenośny rejestrator z szerokim wyborem ustawień korektora dla różnych warunków nagraniowych. Oprócz tego do programu dołączono profesjonalne narzędzia edycyjne i zapewniono możliwość publikowania na SoundCloudzie i Dropboxie bezpośrednio z poziomu aplikacji.

 

[img:7]

IK Multimedia iRig Mic HD

 

Do ręki

Jeśli chcecie wcielić się w szalejącego reportera i przeprowadzić wywiad, ale też nagrać muzykę, a efekt zarejestrować na urządzeniu mobilnym, nadają się do tego mikrofony zewnętrzne przeznaczone do ręki: iRig Mic, iRig Mic HD Black/Silver (iOS) oraz iRig Mic HD-A (Android). Dwa ostatnie pozwalają na regulację wzmocnienia na wejściu. Wszystkie mają niskie szumy własne i przetwornik oferujący 24-bitową jakość dźwięku przy częstotliwości próbkowania 48 kHz.

Dodatkowo iRig Mic ma wyjście audio, 3-stopniowy przełącznik czułości oraz bogate oprogramowanie, na które składa się VocaLive, AmpliTube oraz iRig Recorder. Oprócz iRig Miców IK Multimedia oferuje również kolorowe mikrofony iRig Voice. Są kompatybilne zarówno z iOS/Mac, jak i z Androidem. Proste i niedrogie rozwiązanie, które ma wyjście słuchawkowe, kabel mini-jack TRRS oraz włącznik. No i te kolory...

 

[img:5]

IK Multimedia iRig Voice

 

Do biegania

Coś specjalnie dla sportowców ma firma MXL. To mikrofon MM-165GP przeznaczony do kamer GoPro z serii Hero3/3+/4. Ma charakterystykę dookolną, co znacząco poprawia jakość audio w szerokokątnym obrazie, który rejestruje sportowa kamerka. Łączy się go bezpośrednio z kamerą za pośrednictwem kabla Mogami o długości 1.5 m. W zestawie otrzymujemy klips i 3 osłony przeciwwietrzne.

To zaledwie kilka podpowiedzi do najpopularniejszych zastosowań. Jeśli potrzebujecie przenośnego mikrofonu, wystarczy się zastanowić, do czego zamierzacie go wykorzystać. Dźwięk nagrany w plenerze z pewnością może brzmieć lepiej. Tylko od Was zależy, czy rzeczywiście tak będzie.

 

[img:8]

MXL MM-165GP

 

Pozostałe poradniki Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten... Jak zostać realizatorem dźwięku? Niestety, to nie będzie szybki poradnik typu "pięć sposobów na..." jak zostać realizatorem dźwięku. Jeśli jeszcze cię nie rozczarowałem, zaparz sobie herbatę i usiądź wygodnie, tak byś mógł tę historię chłonąć całym sobą PORADNIK: Jak pozbyć się echa przy korzystaniu z mikrofonu USB? Pytanie: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB? Odpowiedź: Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu... FELIETON: Asertywnie zniekształcając rzeczywistość W rodzinnej Wenezueli wyprodukował wiele topowych albumów dla Caramelos de Cianuro, Viniloversus i Desorden Público, a w 2009 roku jego współpraca z Los Amigos Invisibles zdobyła nagrodę Latin Grammy Award za album Commercial. We... PORADNIK: Optymalizacja projektu w programie DAW Cyfrowe stacje robocze umożliwiają nam również optymalizację ustawień pod kątem konkretnej sesji. W zależności od tego, nad jakim materiałem pracujemy, możemy odpowiednio przygotować nasze cyfrowe środowisko. Przyjrzyjmy się kluczowym...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz