PORADNIK: Czym jest napięcie bias i do czego jest potrzebne?

PORADNIK: Czym jest napięcie bias i do czego jest potrzebne?

12 września 2016, 10:00
autor: Audio-Technica Blog

Napięcie bias to niskie napięcie prądu stałego, z reguły mieszczące się pomiędzy 1.5 a 9.5 V, używane do zasilania obwodów elektronicznych w kapsułach mikrofonów pojemnościowych. Zazwyczaj jest to stałe napięcie, określone dla danej kapsuły. Zbyt niskie napięcie może nie być wystarczające do zasilenia mikrofonu, może spowodować obniżenie poziomu wyjściowego mikrofonu lub jego zdolność do zbierania wysokich SPL. Z kolei zbyt wysokie napięcie bias może spowodować uszkodzenia obwodu, sprawiając, że mikrofon będzie nie do użytku.

Należy zauważyć, że zasilanie phantom i napięcie bias nie są tym samym. Mylące może być to, że często mówimy, że zasilamy mikrofony przewodowe phantomem. W większości przypadków jednak to zasilanie phantom, wynoszące z reguły 48 V, jest zmniejszane do napięcia bias przez wbudowane lub zewnętrzne moduły zasilania lub adaptery. Taki moduł zasilania jest dopasowany do szczególnych wymagań danego modelu mikrofonu, z którym jest dostarczany. Dla wielu modeli mikrofonów Audio-Technica obniżone napięcie bias wynosi tylko 1.5 do 5 V. Dlatego też, pominięcie modułu zasilania i podłączenie mikrofonu bezpośrednio do zasilania phantom z pewnością zniszczy mikrofon.

 

[img:1]

Audio-Technica PRO 70

 

Moduł zasilania, oprócz zarządzania zasilaniem phantom, konwertuje sygnał audio do odpowiedniej impedancji, dopasowując go do danego wyjścia. W niektórych przypadkach moduł może też opcjonalnie zapewniać zasilanie z wewnętrznej baterii, w razie gdyby zasilanie phantomowe nie było dostępne lub przestało działać. Kolejną funkcją często spotykaną w module zasilania jest filtr dolnozaporowy, redukujący lub eliminujący niechciany szum otoczenia w niskim paśmie.

Pamiętaj, moduł zasilania nie dostarcza zasilania phantom, tylko nim zarządza przez jego konwersję do niskiego napięcia bias. Jeżeli urządzenie, do którego będziesz podłączał wybrany mikrofon nie dostarcza odpowiedniego poziomu zasilania phantom lub w ogóle go nie dostarcza, masz kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Możesz dodać w układzie liniowym źródło zasilania phantom, np. AT8801 (wpiąć go pomiędzy moduł zasilania, a urządzenie). Innym rozwiązaniem jest wybranie modelu mikrofonu, którego moduł zasilania pozwala na użycie baterii AA. Przykładem może być mikrofon instrumentalny PRO 70. Dołączony do tego modelu moduł zasilania pozwala zarówno na zasilanie przez phantom, jak i z baterii AA.

Większość transmiterów bezprzewodowych systemów mikrofonowych, za wyjątkiem tych, które posiadają złącze XLR, zapewnia tylko napięcie bias. To napięcie jest na złączu wejściowym body-packa i zasila mikrofon poprzez kabel mikrofonowy. Mikrofon dołączony do transmitera jest specjalnie zaprojektowany, by korzystać z tego napięcia.

 
Pozostałe poradniki Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten... Jak zostać realizatorem dźwięku? Niestety, to nie będzie szybki poradnik typu "pięć sposobów na..." jak zostać realizatorem dźwięku. Jeśli jeszcze cię nie rozczarowałem, zaparz sobie herbatę i usiądź wygodnie, tak byś mógł tę historię chłonąć całym sobą PORADNIK: Jak pozbyć się echa przy korzystaniu z mikrofonu USB? Pytanie: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB? Odpowiedź: Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu... FELIETON: Asertywnie zniekształcając rzeczywistość W rodzinnej Wenezueli wyprodukował wiele topowych albumów dla Caramelos de Cianuro, Viniloversus i Desorden Público, a w 2009 roku jego współpraca z Los Amigos Invisibles zdobyła nagrodę Latin Grammy Award za album Commercial. We... PORADNIK: Optymalizacja projektu w programie DAW Cyfrowe stacje robocze umożliwiają nam również optymalizację ustawień pod kątem konkretnej sesji. W zależności od tego, nad jakim materiałem pracujemy, możemy odpowiednio przygotować nasze cyfrowe środowisko. Przyjrzyjmy się kluczowym...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz