FELIETON: Jak żyć z muzyki?

FELIETON: Jak żyć z muzyki?

25 listopada 2016, 11:30
autor: Piotr Dygasiewicz

Żyjemy w świecie nastawionym na „mieć”. Jesteśmy oceniani według stanu posiadania, nasz status rzadko określany jest wiedzą, poziomem kultury czy inteligencją, a najczęściej poprzez to co widać, czyli majątkiem, samochodem lub modnym ubraniem. Stąd trudno się dziwić młodym (i nie tylko) ludziom, którzy często wybierają bardziej dochodowe zajęcia czy kierunki studiów i przez większość życia tkwią we frustracji spowodowanej ciągłym dążeniem do udowodnienia sobie i innym, że „jestem człowiekiem sukcesu”.

Wszelkie pasje z dzieciństwa czy młodości staramy się odstawiać na dalszy plan, motywując to tym, że powinniśmy być „odpowiedzialni”: zdobyć wykształcenie, pracę, wziąć kredyt na mieszkanie i mieć nadzieję, że kiedyś w przyszłości powrócimy do uniesień młodości, czyli na przykład założymy zespół rockowy, nagramy płytę i wyruszymy w trasę albo zbudujemy studio i powrócimy do produkcji muzyki. Niestety często kończy się na marzeniach, a nawet jeśli faktycznie w jesieni życia powrócimy do marzeń z dawnych lat, to już nie to zdrowie, już spać się chce i generalnie nie mamy siły.

Z drugiej strony jeśli postanowimy jednak pozostać przy naszych pasjach i od początku związać swoje życie (w tym zawodowe) z tym, co kochamy, to najprawdopodobniej powinniśmy się szykować na życie w ciągłym niedoczasie i względnym niedostatku, bo przecież „nie da się żyć z muzyki”. Owszem, świat jest pełen przykładów wielkich sukcesów i karier, ale statystyki są w tym przypadku bezlitosne i szansa na NASZ sukces jest mała i uzależniona od milionów elementów, w tym porządnego łutu szczęścia.

 

[img:1]

Rys. Lech Mazurczyk

 

Nie ma więc ratunku? Czy musimy wybierać między frustracją a frustracją? Być może niekoniecznie. Ostatnio miałem okazję spędzić trochę czasu z producentem muzycznym, który może o sobie powiedzieć, że odniósł sukces, w dodatku międzynarodowy. Jego piosenki są grane na całym świecie, ma w swym cv sporo bardzo znanych nazwisk i na brak pracy nie narzeka. A w dodatku robi to, co kocha. Oto jego recepta.

Jeśli jesteś młody, kochasz muzykę i stajesz właśnie przed decyzją, co dalej robić w życiu, nie wybieraj zgniłego kompromisu. Zdecyduj, że zostajesz z muzyką. Nieważne, czy jesteś muzykiem, instrumentalistą, kompozytorem, wokalistą czy „mikserem” – rób to, co kochasz. Pieniądze? Na początku ich nie będzie. Ale jesteś młody (młoda) i, wierz mi, nie potrzebujesz superciuchów, samochodu, apartamentu i obiadów w restauracji. Potrzebujesz się rozwijać, a rozwój nastąpi wyłącznie przez naukę i trening. Potrzebujesz dużo czasu, aby z człowieka pełnego pasji stać się także fachowcem. Dziesięć, może piętnaście lat.

Ale w pewnym momencie zauważysz, że ludzie sami zaczną przychodzić, abyś im pomógł/pomogła. Rozwiązać problem, nagrać coś, wyprodukować. Bo będziesz w tym dobry/a. Twoje nazwisko zacznie krążyć w branży i stanie się synonimem porządnej roboty i klasy. I zanim się obejrzysz, będziesz wybierać sobie klientów. Brzmi jak bajka? Może, ale tak to się najczęściej dzieje. Tu naprawdę nie ma cudów. Nawet Justin Bieber zaczynał od grania na gitarze na ulicy.

I kolejna rada naszego bohatera: pozostań życzliwym człowiekiem. Nie wymądrzaj się, nie krytykuj, ucz się od każdego, kogo spotkasz na swojej drodze. Każdy coś umie. Ważne, aby to dostrzec i wykorzystać we własnej pracy czy twórczości. Nawet najwięksi geniusze w dziejach (Bach, Mozart czy Beatlesi) bardzo dużo pracowali z innymi i uczyli się od nich każdego dnia. Ego jest fajne, ale pycha kroczy przed porażką.

Już widzę te twarze pełne rozczarowania. „To tylko tyle?!”. Tak, tyle. To nie rocket science, jak mówią Anglosasi. Życie jest w sumie dość proste, tylko my je czasem niepotrzebnie komplikujemy. Rób to, co kochasz, bo wtedy będziesz się chętnie uczyć. A jak już się nauczysz, to wygrałeś. Bo kiedy Ty się uczyłeś, inni grali w gry lub siedzieli na piwie.

Pozostałe poradniki Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten... Jak zostać realizatorem dźwięku? Niestety, to nie będzie szybki poradnik typu "pięć sposobów na..." jak zostać realizatorem dźwięku. Jeśli jeszcze cię nie rozczarowałem, zaparz sobie herbatę i usiądź wygodnie, tak byś mógł tę historię chłonąć całym sobą PORADNIK: Jak pozbyć się echa przy korzystaniu z mikrofonu USB? Pytanie: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB? Odpowiedź: Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu... FELIETON: Asertywnie zniekształcając rzeczywistość W rodzinnej Wenezueli wyprodukował wiele topowych albumów dla Caramelos de Cianuro, Viniloversus i Desorden Público, a w 2009 roku jego współpraca z Los Amigos Invisibles zdobyła nagrodę Latin Grammy Award za album Commercial. We... PORADNIK: Optymalizacja projektu w programie DAW Cyfrowe stacje robocze umożliwiają nam również optymalizację ustawień pod kątem konkretnej sesji. W zależności od tego, nad jakim materiałem pracujemy, możemy odpowiednio przygotować nasze cyfrowe środowisko. Przyjrzyjmy się kluczowym...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz