Warsztaty perkusyjne - wstęp

Warsztaty perkusyjne - wstęp

22 marca 2021, 11:12
autor: Paweł Ostrowski

Witam w materiale, w którym postaram się nasycić Cię informacjami na temat brzmienia zestawu perkusyjnego. Jest to temat bardzo obszerny, więc zaczniemy od podstaw, czyli od - techniki gry, bo wpływa ona znacząco na brzmienie zestawu. Omówię różne kwestie techniczno-brzmieniowe, jednak postaram się to zrobić możliwie obficie.

Opisywaną tematykę brzmienia podzieliłem na trzy części. W pierwszej, którą masz przed sobą, zebrałem wiadomości na temat techniki gry i jej wpływu na brzmienie, bo jak to mówią ”80% brzmienia tkwi w rękach”.

W kolejnym materiale omówię tematykę strojenia zestawu - to bardzo obfity temat, jako że strojenie zależy od wielu różnych czynników (nie bez powodu mówi się, że “ilu perkusistów, tyle technik strojenia”). Przedstawię też najbardziej charakterystyczne brzmieniowo dla konkretnych stylów muzycznych sposoby dobierania stroju (instrumentów).

Kolejny dokument zawierać będzie zbiór porad / sposobów na to jak “uratować” brzmienie, tzn. jak ulepszyć je i wydobyć z instrumentów maksymalnie dużo (np. mając zużyte naciągi, czy talerze, które nie do końca spełniają nasze oczekiwania, lub też bębny z nie najwyższej półki). Skoro czytasz materiał części pierwszej (technika), dostaniesz też kolejne, wyżej opisane.

Treść czytana jest uzupełniona o nagrany film, dołączony do wymienionych tu informacji - ilustrację filmową znajdziesz w dalszej części tekstu.

Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że zebrana tu wiedza pomoże Ci w pracy nad brzmieniem i że zechcesz stosować ją w praktyce. Jeśli podoba Ci się ta część poradnikowa, zachęcam do subskrypcji kanału YouTube i do aktywnego śledzenia naszych filmów, bo materiałów będzie coraz więcej.

Zanim przejdę do zagadnień technicznych, małe podsumowanie. Zadajmy sobie pytanie - co wpływa na brzmienie i na które z tych czynników mamy realny wpływ?

 

OD CZEGO ZALEŻY BRZMIENIE i co na nie wpływa?

 
  1. Rodzaj instrumentów i ich jakość
  2. Sposób strojenia instrumentów
  3. Technika grającego
  4. Doświadczenie grającego
  5. Muzyka, którą gramy
  6. Akustyka miejsca, w którym gramy
  7. Stopień zużycia pałek, naciągów
  8. Forma i samopoczucie w danej chwili
  9. Sprzęt studyjny i nagłośnieniowy (+realizator)
  10. Stres

 

Uzbrojony w swoje własne doświadczenie zebrałem tych 10 czynników, od których zależy nasze brzmienie. Na które z nich mamy istotny wpływ? O ile jakość bębnów i talerzy ograniczona jest naszym budżetem, o ile muzyka, którą gramy (zespoły, muzycy) to już bardziej złożona wypadkowa (możliwości, przypadek, mniej lub bardziej świadomie wybory, to gdzie mieszkamy, itd.). Podobnie jak akustyka miejsca, w którym przyjdzie nam zagrać koncert - nie mamy na nią wpływu. Nie mówiąc już o sprzęcie nagłośnieniowym (chyba, że wymusimy na organizatorze w umowie określone nagłośnienie). Natomiast pozostałych kilka tu wymienionych możemy kontrolować i rozwijać - i na tym właśnie będziemy bazować.

 

To co jesteśmy w stanie ulepszyć i zmieniać na korzyść brzmienia:

 

 

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Dynamika i akcentowanie w perkusji Dynamika ożywia naszą muzykę i raczej nikogo nie dziwi ta informacja, ale żeby móc korzystać z tych dobrodziejstw potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz wyczucie, które pozwolą nam czerpać z bogactwa tych ulepszeń. Jedną z bardziej...
PORADNIK: Właściwe brzmienie perkusji Właściwe brzmienie wynika w dużej mierze ze świadomości, wyczucia i odpowiedniej kontroli głośności, która jednak traktuje zbiór instrumentów wchodzących w skład zestawu jako jeden instrument. W praktyce musimy po prostu odpowiednio...
PORADNIK: Technika uderzania Od tego chcę zacząć. Technikę uderzania w instrument (czy używając mniej brutalnego określenia: “sposób wydobycia dźwięku”) warto doskonalić przez całe życie, pracując nad motoryką. Niby żadna w tym filozofia, po prostu uderzamy tak, aby...
PORADNIK: Jak poprawić brzmienie werbla? Werbel nie przez przypadek nazywany jest sercem zestawu, patrząc na rolę jaką pełni w perkusji. Jednak nie każdy instrument brzmi niesamowicie, ale istnieją metody mogące poprawić jego brzmienie. Poniżej znajdziecie kilka punktów, które...
Perkusja elektroniczna - Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wielokrotnie perkusja elektroniczna jest jedynym możliwym rozwiązaniem ze względu na niską głośność, jaką generuje. Niestety bardzo często osoby stojące przed zakupem takiego instrumentu nie są do końca świadome, na co warto zwrócić...
Co na święta? Sprawdź nasz Mikołajkowy poradnik perkusyjny Ciekawy prezent to coś, co sprawi każdemu radość w tych ciężkich dla wszystkich czasach. Niestety nie zawsze wiemy, czy nasz pomysł jest do końca odpowiedni. Zapraszamy do zapoznania się z 10 propozycjami ciekawych podarunków, które...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz