PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać?

PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać?

2 czerwca 2020, 12:00
autor: Mateusz Wiewióra

Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc pod uwagę kilka kryteriów.

Wybór odpowiedniego stołka przeanalizujemy pod kątem: zastosowania, kształtu siedziska, ceny oraz dostępnych akcesoriów. Nie oznacza to jednak, że każdy stołek występuje tylko w jednej kategorii. Propozycje powtarzają się, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie produkt biorąc pod uwagę najważniejszy wyznacznik.

 

[img:1]

 

Zastosowanie

1. Krótkie występy

Lekkie stołki idealnie nadadzą się na krótkie koncerty, kiedy zależy nam na jak najmniejszej wadze naszej torby ze statywami. W takim przypadku nie musimy kupować krzesła z najwyższej półki i wybrać stołek za niezbyt wygórowane pieniądze jak np:

 

[img:2]

Tama HT130 stołek

 

[img:3]

Pearl D790

 

[img:4]

Dixon Invader PSN-9280

 

[img:5]

Gibraltar 5608

 

Wszystkie powyższe stołki posiadają mechanizm oparty na gładkiej rurce zapewniającej płynną regulację i niższą wagę niż stołki z gwintowaną regulacją wysokości. Osobiście nie polecamy najtańszych stołków ze skokową regulacją wysokości, takich jak np. Dixon Invader PSN-9270 ze względu na bardzo szybkie wyrabianie się całego mechanizmu wysokości. Przy wyborze stołka warto też zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych, takich jak siedziska czy nogi.

 

2. Długie występy i wielogodzinne ćwiczenie

W takich przypadkach występuje potrzeba nabycia sprzętu nie tylko wytrzymałego, ale przede wszystkim bardzo wygodnego. Stołki firmy Tama z serii 1'St Chair posiadają bardzo duże siedziska, które są również bardzo wytrzymałe:

 

[img:6]

Tama 1'St Chair Round Rider XL HT830B stołek

 

[img:7]

Tama 1'St Chair HT850BC

 

[img:8]

Tama 1'St Chair HT750BC Ergo-Rider

 

W przypadku stołków z najwyższej półki mamy do czynienia z hydraulicznym systemem wysokości. Polega to na minimalizowaniu drgań, podobnie jak w przypadku foteli kierowców montowanych w autobusach czy samochodach ciężarowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze plecy podczas wielogodzinnego grania są w bardzo wysokim stopniu odciążone. Inni producenci również w swojej ofercie mają tego typu produkty:

 

[img:9]

DW 9120AL

 

[img:10]

Roland RDT-SH 

 

[img:13]

Gibraltar 9608HM

 

Pneumatyczna regulacja to nie jedyny sposób na jak najbardziej komfortową pozycję za perkusją. Można wybrać rozwiązanie z gwintową regulacją wysokości, które oferowane jest w zestawie z oparciem zapewniającym odciążenie pleców podczas wielogodzinnego grania:

 

[img:11]

Pearl D2500BR

 

[img:12]

Mapex T775  

 

[img:14]

Gibraltar 9608MB

 

Kształt siedziska

1. Okrągłe siedzisko

To najbardziej popularny kształt dostępny na rynku oraz wśród kupujących. Okrągłe siedziska można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Welur oraz winylowe poszycie to wykończenie stosowanie u większości producentów i w jak największej liczbie modeli. 

 

[img:15]

Pearl D-1000SPN

 

[img:16]

Tama HT430BC

  

2. Siedziska motocyklowe

To drugi najpopularniejszy rodzaj siedzisk stosowanych w stołkach perkusyjnych. Kształt ten ma zapewnić trochę inne ułożenie nóg, co ma wpłynąć na większy komfort gry. Nie oznacza to jednak, że stołki z okrągłym siedziskiem są mniej wygodne - wszystko jest sprawą dość indywidualną. W przypadku siedzisk motocyklowych, podobnie jak w okrągłych, dominującym materiałem jest welur oraz winyl.

 

[img:18]

Tama 1'St Chair Wide Rider HT530B

 

[img:19]

Mapex T765A 

 

[img:20]

Basix DT410

 

[img:17]

Dixon PSN9100M

 

3. Inne rodzaje siedzisk

Istnieje wiele innych modeli dostępnych na naszym rynku dla wszystkich, których nie zadowalają tradycyjne rodzaje.

 

[img:21]

Big Foot DT907D

 

Jak widać jest to specjalny model siedziska, który ma za zadanie odciążenie prostaty i kości ogonowej. Taki patent zapewnia większy komfort gry oraz ma przeciwdziałać w powstaniu schorzeń ww. części ciała.

 

[img:22]

Dixon Kinde Professional PSN-K900

 

[img:23]

Dimavery DT-120

 

[img:24]

Yamaha DS950

 

Możliwości finansowe

1. Do 150 zł

Niestety te widełki cenowe nie oferują zbyt dużo możliwości. Dysponując taką kwotą warto poszukać czegoś na rynku wtórnym, jednak jeśli koniecznie potrzebujemy nowego stołka, to Mapex T200 Dixon PSN9260T są najbardziej przystępnym sprzętem w tej kategorii cenowej.

 

2. 150 - 350 zł

Ten przedział umożliwia nam zakup sprzętu z płynną regulacja wysokości, co jest bardzo użyteczną funkcją. Tama HT130Dixon PSN9280 i Mapex T550A prezentują naprawdę dobrą jakość, wystarczającą nie tylko na godzinne użytkowanie, ale na dłuższe siedzenie - szczególnie w przypadku dwóch ostatnich wymienionych pozycji.

 

3. 350 - 500 zł

Za tą sumę można już nabyć stołek, który będzie spełniał swoje zadanie również podczas wielogodzinnego korzystania. W tym przedziale cenowym znajdziemy różne rodzaje siedzisk oraz regulacji wysokości.

 

[img:25]

Dixon PSN9290

 

[img:26]

Drumcraft Pure DT-410

 

[img:27]

Tama HT250

 

[img:28]

DW 5100

 

4. 500 - 1000 zł

Ten przedział umożliwi nam zakup stołka na długie lata. Zakup sprzętu z górnej półki, oprócz najwyższej jakości, umożliwi nam rozbudowanie naszego stołka w przyszłości o oparcie (chodzi o oparcie stworzone pod konkretny model stołka).

 

[img:29]

DW 9100AL

 

[img:30]

Mapex T765A

 

[img:31]

Yamaha DS950

 

[img:32]

TAMA HT830R

 

5. Powyżej 1000 zł

Zdecydowana większość propozycji w tym przedziale cenowym to stołki, w których wyposażeniu znajduje się oparcie.

 

[img:33]

Pearl D2500BR

 

[img:34]

DW 9120AL

 

[img:35]

Tama 1'St Chair Round Rider XL Custom

 

[img:36]

TAMA HT741B

 

Zajmujemy się stołkami dostępnymi tylko na naszym rodzimym rynku, jednak warto wspomnieć o chociażby stołkach Porter & Davis oferujących, oprócz wielkiej wygody, również system nagłośnieniowy. Trochę szerzej opisaliśmy ten temat tutaj.

 

Akcesoria

Głównym akcesorium w kwestii stołków perkusyjnych są oparcia. Znacząca część producentów posiada w swojej portfolio rozwiązania pasujące do kilku modeli. Oparcie Yamaha BKS110 pasuje do modeli DS-950 i DS-1100, a montaż opiera się na 4 śrubach. Wcześniej wspomniane stołki marki Tama z serii 1'st chair posiadają jedno oparcie, które pasuje do wszystkich modeli z tej serii. Oparcie do stołków DW wygląda na najmniej wytrzymałe, co związane jest z niską ceną:

 

[img:37]

DW DW9100BR

 

Gibraltar, podobnie jak inni producenci, posiada oparcie dostosowane do kilku swoich modeli. Jednak jest to jedyny producent mający w ofercie oparcie pasujące do praktycznie wszystkich stołków - Gibraltar Gubr. Montaż jest bardzo prosty - wystarczy przykręcić oparcie za pomocą dwóch śrub do mechanizmu wysokości. 

 

[img:38]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Złe samopoczucie to zła gra I wreszcie o czymś co również ma wpływ na nasze brzmienie, czyli samopoczucie i “wewnętrzny imperatyw” grającego... Pozornie temat może odległy, ale w istocie mający również spory wpływ na brzmienie. Wyobraź sobie sytuację - może z...
PORADNIK: Co wpływa na brzmienie perkusji? Brzmienie wynika też w dużej mierze z tego czym - i kim - się inspirujemy, czyli jaka muzyka kształtuje nasz muzyczny światopogląd, mówiąc wprost - “co nas najbardziej kręci w graniu”.     Baza inspiracji i fascynacji to temat...
PORADNIK: Dynamika i akcentowanie w perkusji Dynamika ożywia naszą muzykę i raczej nikogo nie dziwi ta informacja, ale żeby móc korzystać z tych dobrodziejstw potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz wyczucie, które pozwolą nam czerpać z bogactwa tych ulepszeń. Jedną z bardziej...
PORADNIK: Właściwe brzmienie perkusji Właściwe brzmienie wynika w dużej mierze ze świadomości, wyczucia i odpowiedniej kontroli głośności, która jednak traktuje zbiór instrumentów wchodzących w skład zestawu jako jeden instrument. W praktyce musimy po prostu odpowiednio...
PORADNIK: Technika uderzania Od tego chcę zacząć. Technikę uderzania w instrument (czy używając mniej brutalnego określenia: “sposób wydobycia dźwięku”) warto doskonalić przez całe życie, pracując nad motoryką. Niby żadna w tym filozofia, po prostu uderzamy tak, aby...
Warsztaty perkusyjne Witam w materiale, w którym postaram się nasycić Cię informacjami na temat brzmienia zestawu perkusyjnego. Jest to temat bardzo obszerny, więc zaczniemy od podstaw, czyli od - techniki gry, bo wpływa ona znacząco na brzmienie zestawu....
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz