PORADNIK: Jaki hi hat wybrać?

PORADNIK: Jaki hi hat wybrać?

12 października 2020, 10:00

Po poradniku dotyczącym wyboru odpowiedniego stołka (dostępny pod tym linkiem), przyszedł czas na tekst pomagający w wyborze talerzy hi hat. Jaki hi hat wybrać ze względu na wykonywany gatunek muzyczny? Mosiądz czy brąz? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Podobnie jak w przypadku artykułu dotyczącego stołków będziemy wybierać odpowiedni sprzęt przy pomocy wyznaczonych kryteriów. W przypadku hi hatów ograniczymy podział do dwóch: zastosowania oraz ceny.

 

[img:1]

Zastosowanie

 

1. Pierwszy hi hat

Bez wątpienia tego typu teksty są w pierwszej kolejności kierowane do początkujących perkusistów, dlatego ten podpunkt musi zostać poruszony na samym początku. W przypadku pierwszego hi hatu bardzo często mamy bardzo ograniczony budżet, co może sprawić, że jedynym wyborem może być Paiste 101 Hi-hat 13 lub Meinl HCS Hi Hat 14". Natomiast jeśli nasze możliwości finansowe są troszkę większe, warto wybrać talerz nie z mosiądzu, jak podane propozycje, lecz z brązu B8. Do tej kategorii zaliczyć można propozycje takie jak Meinl MCS Medium Hi-hat 14" czy Zildjian ZBT 13".

 

2. Lżejsze gatunki muzyczne

Do tej kategorii z pewnością zaliczyć możemy gatunki takie jak Jazz, Blues, Latin czy Funk. W tych stylach najlepiej sprawdzają się talerze o wadze thin / medium, które zapewniają szerokie spectrum możliwości artykulacyjnych. Talerze jak Istanbul Mehmet Nostalgia Hihat 14"Zildjian - K Hi-hat 14" i Meinl Extra Dry Medium 14" są na tyle uniwersalnymi instrumentami, że bez problemu odnajdą się w wymienionych na początku gatunkach. Wszystko zależy tak naprawdę jakie brzmienie preferujemy - ciemniejsze czy jednak bardziej tradycyjne, nieco jaśniejsze. W przypadku tych pierwszych, warto również przyjrzeć się bliżej talerzom takim jak: Istanbul Agop Xist Dry Dark Hi-hat 13"Meinl Byzance Dark Spectrum Hihat 13" czy Istanbul Mehmet Turk Medium Hihat 14". Jaśniejsze hi haty godne uwagi to Impression Cymbals Traditional Thin Hi-Hat 15"Zildjian A Custom Hi-hat 14" i Paiste PST8 Medium Hi-hat 14".

 

3. Cięższe gatunki muzyczne

Rock, Punk czy Heavy Metal to style muzyczne wymagające instrumentarium głośnego, przebijającego się przez ostre brzmienie gitar. Do takich zabiegów najlepsze są ciężkie blachy, dzięki którym uzyskamy oczekiwany efekt. Meinl Byzance Brilliant Heavy Hi-Hat 14"Istanbul Mehmet Murathan Rock Hihat 14" oraz Sabian XS20 Rock Hi-hat 14" zdecydowanie masywne blachy idealnie spełniające swoje zadanie. Nie można zapomnieć także o Sabian AA Rock Hi-Hat 14"Istanbul Mehmet Hamer Hi-hat 15" i Zildjian A Heavy Hi-Hat 15".

 

4. Inne rodzaje hi hatów

Talerze hi hat nie zawsze wyglądają tak samo i nie chodzi tu o kolor czy wykończenie. Na przestrzeni lat powstała duża ilość innowacyjnych instrumentów w tym talerzy hi hat, które są używane do uzyskania specyficznych brzmień. Model Istanbul Agop Xist ION Dark Hi-hat 15" posiada specjalne otwory, co powoduje uzyskanie zupełnie nowego brzmienia, innego niż tradycyjne brzmienie znanych powszechnie talerzy hi hat. MEINL Generation X Trash Hat 12/14" Benny Greb także posiada otwory w górnym i dolnym talerzu, które eliminują zasysanie powietrza i zapewniają maksymalną czystość efektu. Surowa, natychmiastowa odpowiedź z klekocząco-brzęczącym dźwiękiem nie jest czymś spotykanym na co dzień w zwykłych hi hatach, co czyni ten talerz tak wyjątkowym. Istanbul Mehmet X-Ray Silence Hi-hat 14" to rozwiązanie na ćwiczenie w sytuacji, kiedy musimy w znaczącym stopniu ograniczyć poziom hałasu.

 

[img:2]

Cena

 

1. Do 400 zł

To najmniejszy możliwy przedział cenowy, za który możemy kupić nowy hi hat. Blachy takie jak Paiste 101, Meinl HCS czy Zildjian Planet Z to jedyne propozycje dostępne w tej kwocie. Trzeba również na bieżąco sprawdzać ofertę sklepów, ponieważ można wyrwać lepszy model w promocyjnej cenie.

 

2. 400 zł - 800 zł

Za tę kwotę mamy już więcej możliwości. Paiste PST5 Medium Hi-hat 14"Zildjian I Family Hi-hat 14"Istanbul Agop Xist Brilliant Hi-Hat 13" i Anatolian - Jazz Collection Sweet / Honey Hi-hat 13'' to instrumenty, które będą w stanie sprawić nam znaczącą przyjemność z ich użytkowania.  

 

3. 800 zł - 1500 zł

W tych widełkach cenowych możemy zakupić już w pełni profesjonalny sprzęt, więc wszystko zależne jest od naszych preferencji brzmieniowych. Istanbul Mehmet Legend Dark Hi-hat 14", Istanbul Agop Xist Brilliant Hi-Hat 14" lub Dream - Bliss Hi-hat 13" są propozycjami kwalifikującymi się do kategorii bardzo uniwersalnych talerzy, które znajdą swoje zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych. Sabian HHX Fierce Hi-hat 13" i Turkish - Rhythm & Soul Hi-hat 14" to również uniwersalne talerze z możliwością wykorzystania od jazzu poprzez rock. 

 

4. Od 1500 zł wzwyż

Ilość sprzętu dostępna powyżej tej kwoty pozwala na spełnienie nawet najbardziej wygórowanych pragnień i pomysłów muzycznych. Zildjian K Light Hi-Hat 16"Istanbul Agop - Special Edition Jazz Hi-hat 14'' czy Meinl Byzance Foundry Reserve Hi Hat 14" to talerze, które są w stanie zadowolić każdego. Jednym słowem w tej kwocie znajdziemy wszystko, co dusza zapragnie :)

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać? Naciąg clear czy coated? To pytanie stawia przed sobą każdy początkujący perkusista. W tym krótkim poradniku postaramy się opisać dwa najbardziej popularne rodzaje naciągów perkusyjnych.   Typy naciągów   1. Naciągi typu Coated Tego...
PORADNIK: Proste piosenki do zagrania na perkusji Nieodłącznym elementem gry na perkusji jest wykonywanie utworów muzycznych. Zaczynając przygodę z perkusją musimy wybierać piosenki o stopniu trudności dostosowanym do naszych umiejętności. W sieci znajduje się duża ilość artykułów i...
PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać? Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.     Stopy... PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym...
PORADNIK: Jaki werbel na początek? Wybór odpowiedniego instrumentu to problem, z którym mierzy się każdy początkujący perkusista. Werbel drewniany czy może metalowy? Jak poprawić brzmienie werbla? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to i inne pytania.      Drewno...
PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać? Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz