PORADNIK: Jaki werbel na początek?

PORADNIK: Jaki werbel na początek?

10 lipca 2020, 10:00

Wybór odpowiedniego instrumentu to problem, z którym mierzy się każdy początkujący perkusista. Werbel drewniany czy może metalowy? Jak poprawić brzmienie werbla? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to i inne pytania. 

 [img:1]

 

Drewno czy Metal?

Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. Werble wykonane z drewna oferują cieplejsze brzmienie niż instrumenty z metalu. Drewno sprawdzi się bardziej w gatunkach, w których nie potrzeba bardzo głośnego werbla, np. w popie czy muzyce jazzowej.

 

 

Oczywiście nie bez znaczenia jest głębokość instrumentu - im głębszy tym bardziej głośny. W związku z tym często werble o rozmiarze 14x5 wykonane z metalu są niezwykle uniwersalnymi instrumentami oferującymi dobry balans pomiędzy typowym brzmieniem drewna i metalu.

Werbel metalowy doskonale sprawdzi się w muzyce rockowej i gatunkach gdzie werbel powinien być jednym z głośniejszych gatunkach.

 

 

Jednak jeśli potrzebujemy werbla do ćwiczeń, który nie będzie bardzo głośny - najlepiej wybrać instrument wykonany z drewna lub werbel metalowy, maks 13x5" lub 14x5".

 

Nie mam zbyt dużo funduszy na zakup instrumentu. Jak mogę poprawić jego brzmienie po zakupie?

Podstawowych sposobów na poprawę brzmienia werbla jest kilka. Na rynku możemy znaleźć specjalne e-ringi, które wystarczy założyć na górny naciąg i pozbyć się nadmiaru przydźwięków wpływających destrukcyjnie na komfort gry.

 

[img:2]

E - Ring

 

Innym rozwiązaniem są żelki tłumiące występujące pod postacią żelowej naklejki spełniającej dokładnie tę samą funkcję co e-ring.

 

[img:3]

Moongel Żelki tłumiące

 

W sytuacji gdy wyżej wymienione rozwiążania nie będą nas satysfakcjonować możemy zakupić tłumik montowany do obręczy bębna.

[img:4]

HAYMAN PA-249 

 

Jaka głębokość instrumentu będzie dla mnie odpowiednia?

Nawiązując do pierwszego punktu - im większa głębokość tym głośniejszy instrument. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie jakiego werbla używa perkusista, którego brzmienie przypadło nam do gustu. Po poznaniu dokładnych wymiarów będzie nam łatwiej zakupić werbel odpowiedni dla nas. W sytuacji, w której nie mam jakiegoś ulubionego brzmienia, najlepiej posłuchać dobrych dem instrumentów o różnej głębokości. Taki zabieg pomoże nam znaleźć odpowiedni sprzęt.

 

 

 

Czy drewno i metal to jedyne materiały z jakich wykonuje się werble?

Oczywiście, że nie. Trzecim najbardziej popularnym materiałem jest akryl, którego brzmienie sklasyfikować można pomiędzy drewnem a metalem. 

 

 

Pozostałe poradniki Poradnik: Zestawy perkusyjne z bębnem basowym 16 cali Małe zestawy akustyczne stają się coraz bardziej popularne wśród większej liczby muzyków. Dostępny jest naprawdę szeroki wachlarz instrumentów w przeróżnych cenach. Poniżej zamieściliśmy ciekawe dostępne na rynku opcje.   1. Pearl...
Kanały perkusyjne na YouTube warte uwagi Internet otworzył wszystkim masę możliwości w zakresie pozyskiwania wiedzy oraz inspiracji za instrumentem. Oprócz treści, za które trzeba zapłacić, jest dostępna naprawdę duża ilości materiałów bezpłatnych. W związku z tym...
Poradnik: Rodzaj pałki a brzmienie Obecny świat roztacza przed nami multum możliwości w wielu dziedzinach życia. W sytuacji kiedy jedynym ograniczeniem są pieniądze - powstaje dużo pytań, które wymagają odpowiedzi. Dziś postaramy się wyjaśnić wpływ rodzaju pałek...
Poradnik: Wybieramy cajon do 700 zł Cajon w wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić cały zestaw perkusyjny. Multum opcji na rynku nie pomaga w idealnym wyborze instrumentu. Dziś postaramy się zamieścić najlepsze propozycje zamykające się w kwocie 700 zł.  ...
PORADNIK: Proste piosenki do zagrania na perkusji - Cz.3 Początkujący perkusiści mają często problem ze znalezieniem prostych piosenek do zagrania. Na szczęście z pomocą dla nich stworzyliśmy już z 3 poradnik dotyczący prostych piosenek. Zapraszamy do lektury!     1. Miley Cyrus - Flowers...
Ochrona słuchu, czyli jakie rozwiązanie wybrać? Zdrowie ma się tylko jedno - to powiedzenie, które jest znane każdemu. W kwestii słuchu sprawa przedstawia się podobnie, więc warto zadbać o jego ochronę zanim będzie za późno. Poniżej przedstawiamy kilka metod, jak odpowiednio zająć się...