PORADNIK: Jaki werbel na początek?

PORADNIK: Jaki werbel na początek?

10 lipca 2020, 10:00

Wybór odpowiedniego instrumentu to problem, z którym mierzy się każdy początkujący perkusista. Werbel drewniany czy może metalowy? Jak poprawić brzmienie werbla? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to i inne pytania. 

 [img:1]

 

Drewno czy Metal?

Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. Werble wykonane z drewna oferują cieplejsze brzmienie niż instrumenty z metalu. Drewno sprawdzi się bardziej w gatunkach, w których nie potrzeba bardzo głośnego werbla, np. w popie czy muzyce jazzowej.

 

 

Oczywiście nie bez znaczenia jest głębokość instrumentu - im głębszy tym bardziej głośny. W związku z tym często werble o rozmiarze 14x5 wykonane z metalu są niezwykle uniwersalnymi instrumentami oferującymi dobry balans pomiędzy typowym brzmieniem drewna i metalu.

Werbel metalowy doskonale sprawdzi się w muzyce rockowej i gatunkach gdzie werbel powinien być jednym z głośniejszych gatunkach.

 

 

Jednak jeśli potrzebujemy werbla do ćwiczeń, który nie będzie bardzo głośny - najlepiej wybrać instrument wykonany z drewna lub werbel metalowy, maks 13x5" lub 14x5".

 

Nie mam zbyt dużo funduszy na zakup instrumentu. Jak mogę poprawić jego brzmienie po zakupie?

Podstawowych sposobów na poprawę brzmienia werbla jest kilka. Na rynku możemy znaleźć specjalne e-ringi, które wystarczy założyć na górny naciąg i pozbyć się nadmiaru przydźwięków wpływających destrukcyjnie na komfort gry.

 

[img:2]

E - Ring

 

Innym rozwiązaniem są żelki tłumiące występujące pod postacią żelowej naklejki spełniającej dokładnie tę samą funkcję co e-ring.

 

[img:3]

Moongel Żelki tłumiące

 

W sytuacji gdy wyżej wymienione rozwiążania nie będą nas satysfakcjonować możemy zakupić tłumik montowany do obręczy bębna.

[img:4]

HAYMAN PA-249 

 

Jaka głębokość instrumentu będzie dla mnie odpowiednia?

Nawiązując do pierwszego punktu - im większa głębokość tym głośniejszy instrument. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie jakiego werbla używa perkusista, którego brzmienie przypadło nam do gustu. Po poznaniu dokładnych wymiarów będzie nam łatwiej zakupić werbel odpowiedni dla nas. W sytuacji, w której nie mam jakiegoś ulubionego brzmienia, najlepiej posłuchać dobrych dem instrumentów o różnej głębokości. Taki zabieg pomoże nam znaleźć odpowiedni sprzęt.

 

 

 

Czy drewno i metal to jedyne materiały z jakich wykonuje się werble?

Oczywiście, że nie. Trzecim najbardziej popularnym materiałem jest akryl, którego brzmienie sklasyfikować można pomiędzy drewnem a metalem. 

 

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać? Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.     Stopy... PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym... PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać? Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc... PORADNIK: Pałki perkusyjne - Z czym to ugryźć? Od pałek perkusyjnych rozpoczynamy nasz cykl poradników perkusyjnych, które wprowadzą tych mniej doświadczonych i oświeconych w wiedzy w ten tajemniczy i zawiły świat tego instrumentu. Zacząć musimy od narzędzi niezbędnych do obsługi...
Składamy Perkusję - video poradnik Złożenie zestawu perkusyjnego może być nie lada wyzwaniem dla początkujących perkusistów. Ilość sprzętu, który trzeba odpowiednio ustawić, może przyprawić o zawrót głowy.   Z pomocą przyszedł Marcin Lewicki z Drum School. Na...
PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry Nie ulega wątpliwości, że każdy muzyk musi nieustannie się rozwijać. Internet codziennie zalewany jest przez kolejne ćwiczenia, służące poprawie konkretnej techniki, ale nikt nie odpowiada na pytanie nadrzędne - jak uczyć się skutecznie,...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz