PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych

PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych

17 lipca 2020, 11:00
autor: Mateusz Wiewióra

Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym stopniu przybliżyć temat i pomóc w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

 [img:1]

 

1. Statyw pod Hi Hat

 

[img:2]

 

Jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do talerzy typu hi hat i obsługiwany jest za pomocą lewej nogi. Statywy do hi hatu możemy podzielić ze względu na ilość nóg - główne typy to statywy dwu lub trzy nożne. Dwie nogi są bardzo przydatne kiedy używamy podwójnej stopy, co daje nam większą możliwość odpowiedniego ustawienia. Statywy trójnożne także mogą być używane razem z podwójną stopą, ale najlepiej jeśli będą wyposażone w nogi z funkcją obracania.

 

[img:3]

 

2. Statyw pod werbel

Głównym elementem na, podstawie którego możemy sklasyfikować statywy werblowe jest mechanizm nachylenia kosza. Na rynku są dwa główne rodzaje regulacji nachylenia - stopniowy i bezstopniowy.

 

[img:5]

Regulacja stopniowa

 

[img:6]

Regulacja bezstopniowa

 

[img:7]

Regulacja bezstopniowa - kulowa

 

3. Statyw pod talerz 

Hi hat jest jedynym rodzajem talerzy posiadającym statyw z wbudowanym pedałem. Do pozostałych rodzajów, takich jak crash, ride czy splash przeznaczone są dwa rodzaje statywów - statywy proste oraz statywy łamane.

 

[img:8]

Statyw prosty

 

[img:9]

Statyw łamany

 

Jak widać na powyższych zdjęciach główną różnicą pomiędzy statywami jest łamana górna sekcja umożliwiająca bardziej wygodne ustawienie talerza. Bardzo często okazuje się, że łamane ramie może pomóc w osiągnięciu optymalnego ustawienia zestawu.

 

4. Statywy typu flat base

Typowy kształt nóg statywów perkusyjnych nie koniecznie musi być w 100 procentach tym, czego szukamy. W takich przypadkach warto się przyjrzeć rozwiązaniom typu flat base - są to statywy wyposażone w płaskie nogi. 

 

[img:10]

 

Pozostałe poradniki
Co na święta? Sprawdź nasz Mikołajkowy poradnik perkusyjny Ciekawy prezent to coś, co sprawi każdemu radość w tych ciężkich dla wszystkich czasach. Niestety nie zawsze wiemy, czy nasz pomysł jest do końca odpowiedni. Zapraszamy do zapoznania się z 10 propozycjami ciekawych podarunków, które...
PORADNIK: Przegląd małych werbli efektowych Małe werble nie zawsze są niezbędnym elementem zestawu perkusyjnego, ale potrafią w łatwy sposób poszerzyć paletę barw zestawu. Dzisiaj postaramy się przedstawić kilka bardzo ciekawych pozycji z tego segmentu - niekoniecznie za bardzo... PORADNIK: Jaki hi hat wybrać? Po poradniku dotyczącym wyboru odpowiedniego stołka (dostępny pod tym linkiem), przyszedł czas na tekst pomagający w wyborze talerzy hi hat. Jaki hi hat wybrać ze względu na wykonywany gatunek muzyczny? Mosiądz czy brąz? Na te i inne... PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać? Naciąg clear czy coated? To pytanie stawia przed sobą każdy początkujący perkusista. W tym krótkim poradniku postaramy się opisać dwa najbardziej popularne rodzaje naciągów perkusyjnych.   Typy naciągów   1. Naciągi typu Coated Tego...
PORADNIK: Proste piosenki do zagrania na perkusji Nieodłącznym elementem gry na perkusji jest wykonywanie utworów muzycznych. Zaczynając przygodę z perkusją musimy wybierać piosenki o stopniu trudności dostosowanym do naszych umiejętności. W sieci znajduje się duża ilość artykułów i...
PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać? Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.     Stopy...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz