PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych

PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych

17 lipca 2020, 11:00
autor: Mateusz Wiewióra

Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym stopniu przybliżyć temat i pomóc w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

 [img:1]

 

1. Statyw pod Hi Hat

 

[img:2]

 

Jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do talerzy typu hi hat i obsługiwany jest za pomocą lewej nogi. Statywy do hi hatu możemy podzielić ze względu na ilość nóg - główne typy to statywy dwu lub trzy nożne. Dwie nogi są bardzo przydatne kiedy używamy podwójnej stopy, co daje nam większą możliwość odpowiedniego ustawienia. Statywy trójnożne także mogą być używane razem z podwójną stopą, ale najlepiej jeśli będą wyposażone w nogi z funkcją obracania.

 

[img:3]

 

2. Statyw pod werbel

Głównym elementem na, podstawie którego możemy sklasyfikować statywy werblowe jest mechanizm nachylenia kosza. Na rynku są dwa główne rodzaje regulacji nachylenia - stopniowy i bezstopniowy.

 

[img:5]

Regulacja stopniowa

 

[img:6]

Regulacja bezstopniowa

 

[img:7]

Regulacja bezstopniowa - kulowa

 

3. Statyw pod talerz 

Hi hat jest jedynym rodzajem talerzy posiadającym statyw z wbudowanym pedałem. Do pozostałych rodzajów, takich jak crash, ride czy splash przeznaczone są dwa rodzaje statywów - statywy proste oraz statywy łamane.

 

[img:8]

Statyw prosty

 

[img:9]

Statyw łamany

 

Jak widać na powyższych zdjęciach główną różnicą pomiędzy statywami jest łamana górna sekcja umożliwiająca bardziej wygodne ustawienie talerza. Bardzo często okazuje się, że łamane ramie może pomóc w osiągnięciu optymalnego ustawienia zestawu.

 

4. Statywy typu flat base

Typowy kształt nóg statywów perkusyjnych nie koniecznie musi być w 100 procentach tym, czego szukamy. W takich przypadkach warto się przyjrzeć rozwiązaniom typu flat base - są to statywy wyposażone w płaskie nogi. 

 

[img:10]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...