PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać?

PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać?

22 lipca 2020, 12:00
autor: Mateusz Wiewióra

Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.

 [img:1]

 

Stopy perkusyjne mimo, że zewnątrz wszystkie wyglądają bardzo podobnie - potrafią się w znaczącym stopniu różnić. Ze względu na ilość pedałów stopy perkusyjne możemy podzielić na dwa rodzaje - stopy pojedyncze oraz stopy podwójne.

 

1. Stopy pojedyncze

Ceny pojedynczych mechanizmów zaczynają się od około 115 zł, a kończą na kwotach oscylujących w okolicach 2.500 złotych. Dwa najbardziej popularne rodzaje mechanizmów, dzięki którym platforma stopy "pobudza" bijak do działania, to mechanizm oparty na łańcuchu oraz mechanizm oparty na pasku.

 

[img:2]

 

1a. Różnice pomiędzy mechanizmem łańcuchowym i mechanizmem opartym na pasku

Łańcuch z punktu widzenia wytrzymałości powinien być bardziej trwały niż rozwiązanie oparte na pasku. Sama wytrzymałość nie jest główną różnicą. Istotne jest także odczucie podczas naciśnięcia samego pedała. Stopy oparte na mechanizmie wydają się bardziej twarde w odczuciu gry niż jest to przypadku paska.

 

[img:3]

Mechanizm oparty na łańcuchu

 

[img:4]

Mechanizm oparty na pasku

 

1b. Mechanizm typu direct

Trzecim nieco mniej popularnym mechanizmem jest mechanizm typu direct, czyli oparty na sztywnym połączeniu. Takie rozwiązanie jest idealne dla wszystkich, którzy potrzebują stopy, dzięki której będą mogli grać bardzo szybkie przebiegi - np. w muzyce metalowej. Sztywne połączenie jest także najbardziej wytrzymałe z wszystkich wymienionych.

 

[img:5]

 

1c. Stopy na platformie oraz bez

Kolejnym elementem różniącym stopy perkusyjne jest obecność platformy lub jej brak. Platforma powoduje, że stopa chodzi bardziej płynnie i użytkowanie jest bardzo komfortowe. Niestety obecność platformy idzie w parze z większą wagą samej stopy. Kiedy potrzebujemy stopy na krótkie koncerty lub chcemy odciążyć nasz kręgosłup na rzecz lżejszej torby z hardware - lepiej wybrać rozwiązanie bez platformy.

 

[img:6]

Stopa oparta na platformie

 

[img:7]
Stopa bez platformy

 

2. Podwójne stopy

Najczęściej jest to zestaw dwóch pedałów umożliwiających granie uderzeń w jeden bęben basowy obiema stopami. Bijaki znajdują się po jednej wybranej stronie (w zależności od tego czy jesteśmy lewo czy prawo nożni) eliminując potrzebę posiadania dwóch bębnów basowych. W kwestii rozwiązań technicznych jakie w nich występują - są dokładnie takie same jak w stopach pojedynczych. Oba pedały łączy specjalny wałek, który zapewnia płynną pracę całości.

 

[img:8]

 

Nie jest prawdą stwierdzenie, że podwójna stopa nada się tylko do metalu czy mocnego rocka. Muzycy wykonujący jazz, pop czy fusion również wykorzystują podwójna stopę, dzięki czemu ich gra jest zdecydowanie pełniejsza i bogata w więcej brzmień. 

 

[img:9]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...