PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać?

PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać?

22 lipca 2020, 12:00
autor: Mateusz Wiewióra

Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.

 [img:1]

 

Stopy perkusyjne mimo, że zewnątrz wszystkie wyglądają bardzo podobnie - potrafią się w znaczącym stopniu różnić. Ze względu na ilość pedałów stopy perkusyjne możemy podzielić na dwa rodzaje - stopy pojedyncze oraz stopy podwójne.

 

1. Stopy pojedyncze

Ceny pojedynczych mechanizmów zaczynają się od około 115 zł, a kończą na kwotach oscylujących w okolicach 2.500 złotych. Dwa najbardziej popularne rodzaje mechanizmów, dzięki którym platforma stopy "pobudza" bijak do działania, to mechanizm oparty na łańcuchu oraz mechanizm oparty na pasku.

 

[img:2]

 

1a. Różnice pomiędzy mechanizmem łańcuchowym i mechanizmem opartym na pasku

Łańcuch z punktu widzenia wytrzymałości powinien być bardziej trwały niż rozwiązanie oparte na pasku. Sama wytrzymałość nie jest główną różnicą. Istotne jest także odczucie podczas naciśnięcia samego pedała. Stopy oparte na mechanizmie wydają się bardziej twarde w odczuciu gry niż jest to przypadku paska.

 

[img:3]

Mechanizm oparty na łańcuchu

 

[img:4]

Mechanizm oparty na pasku

 

1b. Mechanizm typu direct

Trzecim nieco mniej popularnym mechanizmem jest mechanizm typu direct, czyli oparty na sztywnym połączeniu. Takie rozwiązanie jest idealne dla wszystkich, którzy potrzebują stopy, dzięki której będą mogli grać bardzo szybkie przebiegi - np. w muzyce metalowej. Sztywne połączenie jest także najbardziej wytrzymałe z wszystkich wymienionych.

 

[img:5]

 

1c. Stopy na platformie oraz bez

Kolejnym elementem różniącym stopy perkusyjne jest obecność platformy lub jej brak. Platforma powoduje, że stopa chodzi bardziej płynnie i użytkowanie jest bardzo komfortowe. Niestety obecność platformy idzie w parze z większą wagą samej stopy. Kiedy potrzebujemy stopy na krótkie koncerty lub chcemy odciążyć nasz kręgosłup na rzecz lżejszej torby z hardware - lepiej wybrać rozwiązanie bez platformy.

 

[img:6]

Stopa oparta na platformie

 

[img:7]
Stopa bez platformy

 

2. Podwójne stopy

Najczęściej jest to zestaw dwóch pedałów umożliwiających granie uderzeń w jeden bęben basowy obiema stopami. Bijaki znajdują się po jednej wybranej stronie (w zależności od tego czy jesteśmy lewo czy prawo nożni) eliminując potrzebę posiadania dwóch bębnów basowych. W kwestii rozwiązań technicznych jakie w nich występują - są dokładnie takie same jak w stopach pojedynczych. Oba pedały łączy specjalny wałek, który zapewnia płynną pracę całości.

 

[img:8]

 

Nie jest prawdą stwierdzenie, że podwójna stopa nada się tylko do metalu czy mocnego rocka. Muzycy wykonujący jazz, pop czy fusion również wykorzystują podwójna stopę, dzięki czemu ich gra jest zdecydowanie pełniejsza i bogata w więcej brzmień. 

 

[img:9]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym...
PORADNIK: Jaki werbel na początek? Wybór odpowiedniego instrumentu to problem, z którym mierzy się każdy początkujący perkusista. Werbel drewniany czy może metalowy? Jak poprawić brzmienie werbla? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to i inne pytania.      Drewno...
PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać? Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc... PORADNIK: Pałki perkusyjne - Z czym to ugryźć? Od pałek perkusyjnych rozpoczynamy nasz cykl poradników perkusyjnych, które wprowadzą tych mniej doświadczonych i oświeconych w wiedzy w ten tajemniczy i zawiły świat tego instrumentu. Zacząć musimy od narzędzi niezbędnych do obsługi...
Składamy Perkusję - video poradnik Złożenie zestawu perkusyjnego może być nie lada wyzwaniem dla początkujących perkusistów. Ilość sprzętu, który trzeba odpowiednio ustawić, może przyprawić o zawrót głowy.   Z pomocą przyszedł Marcin Lewicki z Drum School. Na...
PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry Nie ulega wątpliwości, że każdy muzyk musi nieustannie się rozwijać. Internet codziennie zalewany jest przez kolejne ćwiczenia, służące poprawie konkretnej techniki, ale nikt nie odpowiada na pytanie nadrzędne - jak uczyć się skutecznie,...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz