Shure radzi: Jak wyczyścić i zdezynfekować mikrofon?

Shure radzi: Jak wyczyścić i zdezynfekować mikrofon?

24 lipca 2020, 10:00

Specjaliści z firmy Shure otrzymują w ostatnim czasie wiele pytań dotyczących tego, jakie są najlepsze sposoby oczyszczenia i zdezynfekowania oferowanych przez Shure produktów. Na samym początku prezentowania zaleceń skoncentrujmy się na tym, czego nie powinniśmy robić:

 

  • W przypadku produktów Shure nie powinno się używać żadnych produktów do czyszczenia, które zawierają wybielacz (podchloryn sodu).
  • Nie należy używać żadnych narzędzi i przedmiotów do czyszczenia, które działają w sposób ścierny, takich jak szczotki metalowe, tkaniny i gąbki ścierne, metalowe zmywaki itp.
  • Podczas czyszczenia nie należy nasączać produktów żadnymi płynami. O ile jest to możliwe, należy zminimalizować obecność płynów na produktach.
  • Nie należy używać alkoholu izopropylowego do czyszczenia elementów z plastiku, takich jak np. ramki wyświetlaczy. Jeśli przypadkowo zostanie on na nie naniesiony, należy go bardzo szybko wytrzeć suchą szmatką.
  • Należy unikać czyszczenia wkładki mikrofonowej. Jeśli zechcemy oczyścić siatkę ochronną oraz/lub owiewkę, należy odłączyć te elementy od korpusu mikrofonu, a po oczyszczeniu należy je dobrze osuszyć przed ponownym zamontowaniem na mikrofonie.

 

[img:1]

 

Oto kilka innych ogólnych zaleceń:

 
  • Przed rozpoczęciem czyszczenia produktu należy odłączyć go od źródła zasilania, zwłaszcza gdy jest zasilany z sieci energetycznej.
  • Jeśli w produkcie znajdują się wyjmowany akumulator lub baterie, należy wyjąć je przed rozpoczęciem jego czyszczenia.
  • Produkt należy całkowicie osuszyć przed ponownym podłączeniem go do źródła zasilania lub zainstalowaniem akumulatora (baterii).
  • Powierzchnie metalowe na produktach Shure są w większości przypadków pomalowane farbą lub proszkowo, co sprawia, że są one odporne na środki czystości oparte na alkoholu i amoniaku.
  • Wielokrotny i powtarzany kontakt z określonymi chemicznymi substancjami czyszczącymi może spowodować wyraźne pogorszenie jakości nadruków, opisów oraz etykiet na produktach. Należy unikać kontaktu tych substancji z nadrukami oraz etykietami zawierającymi informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz obsługi urządzenia. Jeśli przypadkowo dojdzie do kontaktu z tymi substancjami, należy je natychmiast usunąć suchą tkaniną.

 

Czyszczenie mikrofonów - porady ogólne

 

Mikrofony dynamiczne

Najlepszym sposobem oczyszczenia mikrofonu jest zdjęcie siatki ochronnej (grilla). Większość grilli mikrofonów wokalowych można po prostu odkręcić od korpusu (np. w modelach SM58, Beta 58A). Jeśli grill nie chce się łatwo zsunąć, należy go delikatnie kołysać do przodu i tyłu, jednocześnie próbując zsunąć go z kartridża. Nie należy używać nadmiernej siły i wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie kartridża lub odłączenie (a nawet wyrwanie go) od korpusu mikrofonu.

Po zdjęciu grilla można go dokładnie wyczyścić bez obawy o uszkodzenie mikrofonu. Ponieważ większość zabrudzeń na grillu pochodzi z ludzkiego ciała, czysta woda powinna być wystarczającym środkiem czyszczącym. Dodanie do wody łagodnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) będzie działać jak łagodny środek dezynfekujący i pozwoli usunąć z piankowej owiewki zabrudzenia powodujące nieprzyjemne zapachy. W celu usunięcia szminki i innych zabrudzeń z siatki ochronnej można użyć specjalnie przeznaczonej do tego celu szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. W niektórych modelach mikrofonów można wyjąć piankową owiewkę z grilla, ale zwykle nie jest to konieczne, ponieważ woda nie uszkodzi grilla. Większość grilli mikrofonów Shure ma powłokę z niklu, co czyni je odpornymi na rdzę. Ponowne właściwe zamontowanie piankowej owiewki może być też dość trudne i czasochłonne

 

[img:2]

 

Niezwykle istotną sprawą, o której zawsze musimy pamiętać, jest to, aby całkowicie i dokładnie osuszyć grill przed jego ponownym zamontowaniem na mikrofonie! Mikrofony nie lubią wody! Chociaż konstrukcje dynamiczne tolerują niewielką ilość wilgoci, to mokra piankowa owiewka dostarczy jej znacznie więcej, niż jest to akceptowalne. Suszenie na wolnym powietrzu jest najlepszym sposobem wysuszenia grilla, ale można też użyć suszarki do włosów ustawionej na najniższą temperaturę. W takim przypadku należy zachować odpowiednią odległość od suszonego obiektu, ponieważ zbyt gorące powietrze może stopić lub zdeformować piankę owiewki.

O wiele większej ostrożności podczas czyszczenia wymagają mikrofony, które nie posiadają zdejmowanych grilli, jak np. SM57 czy 545. W przypadku takich konstrukcji powinniśmy użyć lekko wilgotnej szczoteczki do zębów, którą bardzo delikatnie będziemy czyścić grill, gdy jest on skierowany w dół. Trzymanie mikrofonu „do góry nogami” pozwala uniknąć nadmiernego wnikania wilgoci do wkładki mikrofonowej. Ta technika jest również użyteczna w przypadku czyszczenia pianki, która osłania membranę we wnętrzu modelu SM58. Odwrotne trzymanie mikrofonu, szczoteczka o miękkim włosiu oraz delikatne i precyzyjne ruchy są kluczem do właściwego wykonania tych czynności.

W przypadku występów na żywo, zwłaszcza w sytuacjach, w których mikrofon jest wielokrotnie wykorzystywany przez różne osoby występujące po sobie, zalecane jest czyszczenie mikrofonu po każdym jego użyciu. W takich sytuacjach możemy użyć płynu do płukania jamy ustnej (Listerin, Elmex itp.) rozcieńczonego wodą. Trzymając mikrofon odwrotnie, delikatnie oczyszczamy cały grill szczoteczką do zębów o miękkim włosiu, którą lekko zwilżamy tak przygotowanym preparatem. Choć może nie być to zabieg, który będzie bardzo skuteczny pod względem dezynfekcji, na pewno sprawi, że dla wykonawców mikrofony będą pachnieć przyjemniej. Przed czyszczeniem pamiętajmy też o wyłączeniu lub całkowitym wyciszeniu mikrofonu!

 

[img:3]

 

Mikrofony pojemnościowe

Ze względu na bardzo delikatną konstrukcję mikrofonów pojemnościowych, do ich czyszczenia nigdy nie powinniśmy używać wody ani też innych płynów. Nawet bardzo mała ilość wody może spowodować uszkodzenie elementu pojemnościowego. W przypadku mikrofonów z odłączalnym grillem, takich jak Beta 87 lub KSM9, grill oraz owiewka z pianki powinny być oczyszczone w sposób, który został opisany wcześniej. I znów należy zawsze pamiętać, aby grill oraz owiewka były całkowicie suche przed ich ponownym zamontowaniem na mikrofonie. W celu wyczyszczenia mikrofonu, w którym grill jest zamocowany na stałe, jak na przykład SM81 lub KSM137, należy użyć suchej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, którą delikatnie oczyszczamy grill. Mikrofon powinien być skierowany w dół, aby podczas czyszczenia zabrudzenia nie dostawały się do jego wnętrza. Należy uważać, aby podczas czyszczenia grilla delikatne włosie szczoteczki nie było z niej wyrywane i nie pozostawało w splocie siatki. Ta technika dobrze sprawdza się też w przypadku mikrofonów typu lavalier oraz miniaturowych mikrofonów na gęsiej szyi.

W sytuacjach, gdy mikrofony pojemnościowe są intensywnie wykorzystywane w trudnych dla nich warunkach, na przykład jako mikrofony wokalowe w teatrach, zaleca się użycie zdejmowanych zewnętrznych owiewek z pianki. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie chronić mikrofon przed śliną i kosmetykami do makijażu. Po występie owiewki można łatwo zdjąć i delikatnie wyprać je w wodzie z mydłem. Jeszcze raz pamiętajmy – chrońmy element pojemnościowy przed jakimkolwiek wpływem wody

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.III Żeby zakończyć nasz krótki cykl o fazie i charakterystyce fazowej musimy wrócić do początku naszych rozważań i odpowiedzieć sobie wreszcie na zadane w pierwszej części pytanie, co właściwie pokazuje charakterystyka fazowa i czy jest to w... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.II W pierwszej części naszych rozważań o fazie i charakterystyce fazowej wspomniałem o tym, że zsumowanie dwóch identycznych sygnałów – najlepiej szerokopasmowych – ale przesuniętych w czasie względem siebie o stałą wartość skutkuje różnym... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.I Przeglądając specyfikacje urządzeń elektroakustycznych, takich jak zestawy głośnikowe, mikrofony, wzmacniacze czy też i konsolety, napotykamy szereg parametrów mających w obiektywny sposób określić czy dane urządzenie jest wysokiej,...
PORADNIK: Miksowanie popowych wokali podczas koncertów live Jeśli chodzi o miksowanie muzyki live - niezależnie od tego, czy pracujesz sam w lokalnym klubie, czy z zespołem profesjonalistów przy dużej produkcji koncertowej - istotne jest, aby mieć plan gry, który pomoże Ci przygotować, zbudować i...
Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten...
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz