Perkusja elektroniczna - Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Perkusja elektroniczna - Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

29 grudnia 2020, 10:00
autor: Mateusz Wiewióra

Wielokrotnie perkusja elektroniczna jest jedynym możliwym rozwiązaniem ze względu na niską głośność, jaką generuje. Niestety bardzo często osoby stojące przed zakupem takiego instrumentu nie są do końca świadome, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Dziś postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przy zakupie.

 

[img:1]

 

Jaki rodzaj padów?

Istnieje podstawowy podział na dwa rodzaje padów występujących w sklepach: gumowe oraz siateczkowe. Gumowe pady ze względu na swoje właściwości są głośniejsze od padów siateczkowych i ich niska cena sprawia, że znajdują się w tańszych zestawach.

W sytuacji, kiedy bardzo zależy nam na naprawdę cichej perkusji, warto zainwestować więcej i wybrać rozwiązanie z siateczkowymi padami. Oczywiście część instrumentów ma możliwość zamiany padów gumowych na pady siateczkowe, jednak warto się upewnić czy jest to możliwe w wybieranym przez nas modelu. Warto też dowiedzieć się, czy będzie to zabieg opłacalny, czy od razu warto zakupić rozwiązanie z siateczkowymi padami, żeby mocno na takiej zmianie nie przepłacić.

 

[img:2]

 

Moduł

Moduł w perkusji elektronicznej można przyrównać do silnika w samochodzie - w bardzo dużym stopniu ma wpływ na osiągi. W przypadku wyboru instrumentu dla początkującej osoby nie musimy silić się na bardzo drogi sprzęt, ponieważ do nauki wystarczą podstawowe moduły i oferowane przez nie funkcje, takie jak metronom czy gra z podkładami muzycznymi. Wymiana modułu na oferujący większe możliwości zazwyczaj nie jest większym problemem, gdyż zdecydowana większość padów obsługiwana jest przez kable jack. 

 

[img:4]

 

Pad Stopy

Tańsze zestawy posiadają mechanizm stopy, który nie różni się od kontrolera hi hatu pod względem budowy i działania. Niestety to rozwiązanie nie pozwala na ćwiczenie odpowiedniej techniki gry, tak jak jest to możliwe w przypadku kontrolera, do którego można przyczepić zwykłą stopę perkusyjną. Niestety często opcje z drugim rozwiązaniem są dosyć kosztowne i skutecznie odstraszają kupców. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zakup zwykłej stopy perkusyjnej wraz z padem np. na rynku wtórnym. Podobnie jak w poprzednich przypadkach w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nasz moduł obsłuży dany model kontrolera.

 

[img:3]

 

Dywan pod perkusję

Duża część kupców perkusji elektronicznych stanowią osoby mieszkające w bloku. Optymalną sytuacją jest ta, kiedy mieszkamy na parterze i drgania czy wszelkie niedogodności związane z grą na perkusji elektronicznej nie stanowią żadnego problemu. Niestety nie jest tak zawsze, a nawet takie przypadki stanowią mniejszość.

Firma Roland opracowała specjalne maty pod perkusję o nazwie TDM-10 oraz TDM-20, które zabezpieczają podłogę przed zadrapaniami i zmniejszają wpływ wibracji. Możliwe jest także wykonanie podobnie działającego sprzętu samemu przy pomocy obecnych w sieci poradników.

 

 

[img:5]

 

Nie wybieraj kierując się marką

Bardzo często, nie tylko w sferze perkusyjnej, swoje wybory opieramy na podstawie skojarzeń czy opinii innych na temat danej marki. Przy podejmowaniu decyzji najlepiej porównać wszystkie dostępne opcje w naszym przedziale cenowym, dzięki czemu wybierzemy optymalne rozwiązanie. Czasami mniej znany producent może oferować więcej za te same pieniądze niż bardziej znana konkurencja (np. pady siateczkowe lub bardziej zaawansowany moduł).

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Złe samopoczucie to zła gra I wreszcie o czymś co również ma wpływ na nasze brzmienie, czyli samopoczucie i “wewnętrzny imperatyw” grającego... Pozornie temat może odległy, ale w istocie mający również spory wpływ na brzmienie. Wyobraź sobie sytuację - może z...
PORADNIK: Co wpływa na brzmienie perkusji? Brzmienie wynika też w dużej mierze z tego czym - i kim - się inspirujemy, czyli jaka muzyka kształtuje nasz muzyczny światopogląd, mówiąc wprost - “co nas najbardziej kręci w graniu”.     Baza inspiracji i fascynacji to temat...
PORADNIK: Dynamika i akcentowanie w perkusji Dynamika ożywia naszą muzykę i raczej nikogo nie dziwi ta informacja, ale żeby móc korzystać z tych dobrodziejstw potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz wyczucie, które pozwolą nam czerpać z bogactwa tych ulepszeń. Jedną z bardziej...
PORADNIK: Właściwe brzmienie perkusji Właściwe brzmienie wynika w dużej mierze ze świadomości, wyczucia i odpowiedniej kontroli głośności, która jednak traktuje zbiór instrumentów wchodzących w skład zestawu jako jeden instrument. W praktyce musimy po prostu odpowiednio...
PORADNIK: Technika uderzania Od tego chcę zacząć. Technikę uderzania w instrument (czy używając mniej brutalnego określenia: “sposób wydobycia dźwięku”) warto doskonalić przez całe życie, pracując nad motoryką. Niby żadna w tym filozofia, po prostu uderzamy tak, aby...
Warsztaty perkusyjne Witam w materiale, w którym postaram się nasycić Cię informacjami na temat brzmienia zestawu perkusyjnego. Jest to temat bardzo obszerny, więc zaczniemy od podstaw, czyli od - techniki gry, bo wpływa ona znacząco na brzmienie zestawu....
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz