PORADNIK: Jak poprawić brzmienie werbla?

PORADNIK: Jak poprawić brzmienie werbla?

5 marca 2021, 11:00
autor: Mateusz Wiewióra

Werbel nie przez przypadek nazywany jest sercem zestawu, patrząc na rolę jaką pełni w perkusji. Jednak nie każdy instrument brzmi niesamowicie, ale istnieją metody mogące poprawić jego brzmienie. Poniżej znajdziecie kilka punktów, które zdecydowanie Wam w tym pomogą.

 

1. Odpowiedni Naciąg

Werbel jest najbardziej skomplikowanym bębnem w zestawie i bardzo wiele czynników wpływa na dźwięk, jaki wydaje. Dobrej jakości naciąg uderzany oraz rezonansowy może znacząco poprawić jego brzmienie, nawet w przypadku tych najtańszych instrumentów. Nie wiecie jaki naciąg wybrać? Nic straconego. Zapoznacie się z naszym artykułem dotyczącym naciągów, dostępnym pod tym linkiem.

 

[img:2]

 

2. Tłumienie

Temat tłumiących żelków perkusyjnych poruszaliśmy już w artykule dostępnym tutaj, jednak istnieje dużo więcej sposobów na poprawienie brzmienia poprzez tłumienie naciągu. Kawałek chusteczki higienicznej przylepiony do naciągu lub naklejenie kawałka taśmy typu graffer, to równie popularne metody, które są niezwykle skuteczne. Nie należy zapominać o tłumiku, jaki nosimy cały czas ze sobą, czyli portfelu. Umiejscowienie go w górnej części werbla skutecznie nam go wytłumi, sprawiając, że będzie bardziej selektywny.

Nie każdy jednak wie, że dolny naciąg również może podlegać tłumieniu. Trzeba jednak pamiętać o fakcie, że zbyt duże tłumienie dolnego naciągu może całkowicie pozbawić instrument wybrzmienia, a sprężyny nie będą "odzywać" się zbyt dobrze.

 

[img:4]

 

3. Wyższy strój instrumentu

Odpowiednie strojenie werbla ma naprawdę duże znaczenie, jeśli zależy nam na lepszym brzmieniu. Wyższy strój pozwala na pozbycie się dużej ilości źle brzmiących przydźwięków, co ma istotne znaczenie w tańszych instrumentach. W sytuacji, kiedy nie lubimy zbyt wysokiego brzmienia, będziemy musieli werbel bardziej wytłumić.

 

[img:5]

 

4. Dobrej jakości sprężyny perkusyjne

Każdy element, z którego zbudowany jest werbel ma znaczenie, a złe sprężyny mogą destrukcyjnie wpłynąć na końcowe brzmienie instrumentu. Podobnie jak ze wszystkim - im taniej, tym gorzej, co oznacza, że nie warto kupować najtańszych rozwiązań. Dzięki internetowi możemy sprawdzić jaki charakter brzmienia uzyskamy, kupując dany model sprężyn, więc unikniemy niepotrzebnego ryzyka, kupując w ciemno. Poniższe wideo może być bardzo w tym pomocne.

 

[img:6]

 

 

5. Obręcze 

Głównym zadaniem obręczy perkusyjnej jest odpowiednie ustawienie naciągu, co w rezultacie wpływa znacząco na strojenie instrumentu i brzmienie. Dobrej jakości obręcz może sprawić, że zarówno strojenie instrumentu, jak jego dźwięk, będzie znacznie lepsze. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy korpus werbla nie jest krzywy (dzieje się tak często w przypadku starszych i tańszych instrumentów), bo w takim przypadku bez jego wyprostowania obręcz nie będzie leżeć prawidłowo. Jak konkretny model obręczy wpływa na brzmienie? Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu pomocny będzie materiał wideo.

 

[img:7]

 

 

Pozostałe poradniki
PORADNIK: Co wpływa na brzmienie perkusji? Brzmienie wynika też w dużej mierze z tego czym - i kim - się inspirujemy, czyli jaka muzyka kształtuje nasz muzyczny światopogląd, mówiąc wprost - “co nas najbardziej kręci w graniu”.     Baza inspiracji i fascynacji to temat...
PORADNIK: Dynamika i akcentowanie w perkusji Dynamika ożywia naszą muzykę i raczej nikogo nie dziwi ta informacja, ale żeby móc korzystać z tych dobrodziejstw potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz wyczucie, które pozwolą nam czerpać z bogactwa tych ulepszeń. Jedną z bardziej...
PORADNIK: Właściwe brzmienie perkusji Właściwe brzmienie wynika w dużej mierze ze świadomości, wyczucia i odpowiedniej kontroli głośności, która jednak traktuje zbiór instrumentów wchodzących w skład zestawu jako jeden instrument. W praktyce musimy po prostu odpowiednio...
PORADNIK: Technika uderzania Od tego chcę zacząć. Technikę uderzania w instrument (czy używając mniej brutalnego określenia: “sposób wydobycia dźwięku”) warto doskonalić przez całe życie, pracując nad motoryką. Niby żadna w tym filozofia, po prostu uderzamy tak, aby...
Warsztaty perkusyjne Witam w materiale, w którym postaram się nasycić Cię informacjami na temat brzmienia zestawu perkusyjnego. Jest to temat bardzo obszerny, więc zaczniemy od podstaw, czyli od - techniki gry, bo wpływa ona znacząco na brzmienie zestawu.... Perkusja elektroniczna - Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wielokrotnie perkusja elektroniczna jest jedynym możliwym rozwiązaniem ze względu na niską głośność, jaką generuje. Niestety bardzo często osoby stojące przed zakupem takiego instrumentu nie są do końca świadome, na co warto zwrócić...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz