Poradnik: Bijak perkusyjny - jaki wybrać?

Poradnik: Bijak perkusyjny - jaki wybrać?

24 maja 2021, 09:00
autor: Mateusz Wiewióra

Zestaw perkusyjny z racji na swoją specyfikę - ma wiele elementów wpływających na jego ogólne brzmienie. Bez wątpienia jednym z takich elementów jest bijak, którego jest naprawdę wiele rodzajów. Postaramy się Wam pomóc w jak najlepszym wyborze tego elementu dla Waszych potrzeb.

 

1. World Max BB2

Klasyczny twardy filcowy bijak do stopy perkusyjnej. Wymiary filcowej główki to średnica 49 mm; wysokość 30 mm natomiast wymiary pręta to średnica 6.3 mm; długość całkowita 180 mm. Naprawdę świetny stosunek jakości do ceny.

 

[img:2]

 

2. Gibraltar SC3262

Drewniany bijak do stopy w kolorze naturalnym dający mocny atak bębna basowego oraz ostre, skupione brzmienie. Długość pręta to 15.9 cm i grubość 6 mm. Idealne rozwiązane na mocniejsze klimaty.

 

[img:3]

 

 

3. Tama BSQ10S

Miękki bijak do stopy to znakomite rozwiązanie jeśli chcemy uzyskać znacznie cichsze brzmienie bębna basowego z jednoczesnym zachowaniem feelingu podczas gry. Są różne sposoby wyciszania centrali (tłumiki, naciągi siateczkowe, poduszki) ale ten jest najprostszy i najszybszy - wymaga wyłącznie wymiany bijaka w stopie perkusyjnej.

 

[img:4]

 

 

4. VIC FIRTH VKB5 

Innowacyjny bijak do stopy firmy Vic Firth zaprojektowany tak, aby zapewnić idealne wyważenie środka ciężkości oraz niewiarygodne poczucie równowagi. Duży trzonek z klonu i zredukowana wielkość filcowej główki dają równomierne rozłożenie ciężaru od góry do dołu, czego wynikiem jest płynniejsza akcja i większa kontrola na całym zakresie dynamiki. Opracowany we współpracy z legendarnym perkusistą i pedagogiem Peterem Erskine'em. Przystosowany i przetestowany z perkusistami w różnych gatunkach muzycznych. 

 

[img:5]

 

 

5. DANMAR 206 CLASSIC

To wysokiej jakości bijak wykonany z filcu, posiadający okrągłą główkę i czarny trzonek. Sprzętu firmy Danmar używają topowi perkusiści na całym świecie, tacy jak: Vinnie Paul-Pantera, J.R. Robinson, Tre Cool czy  Lars Ulrich.

 

[img:6]

 

6. Tama bijak Accu-Strike

Końcówka wykonana z gumy, główki takie są seryjnie stosowane w stopie Speed Cobra model 2016. Bijaki gumowe charakteryzują się nieco twardszym, bardziej punktowym brzmieniem w porównaniu do bijaków filcowych. Dodatkowo są bardziej trwałe - ścierają się w znacznie wolniejszym tempie.Bijaki do stóp Iron Cobra oraz Speed Cobra posiadają wymienne główki (żeby wymienić końcówkę nie trzeba kupować całego bijaka z trzonkiem).

 

[img:7]

 

7. Vater bijak Vintage Bomber

Bijak amerykańskiej marki Vater, model Vintage Bomber. Zaprojektowany we współpracy z perkusistą Otisem Brownem III, wykonany z korka i pokryty miękkim syntetycznym materiałem. Imituje stosowane w pierwszej połowie XX wieku bijaki z owczej wełny dające brzmienie bębna basowego charakterystyczne dla muzyki jazzowej z tamtego okresu.

 

[img:8]

 

8. Vic Firth VKB1 

Profesjonalny bijak amerykańskiej marki Vic Firth z główką filcową. Filc jest najbardziej klasycznym i popularnym materiałem z którego produkuje się bijaki - wydobywa z bębna basowego brzmienie nieco bardziej rozmyte i ciepłe w porównaniu do bijaków z twardszych materiałów, takich jak guma czy drewno. Bijak o oryginalnej konstrukcji - pozwala na ustawienie w dwóch pozycjach, dzięki czemu możemy grać bardziej płaską, większą bądź mniejszą powierzchnią, w zależności od tego jakiego dźwięku w danym momencie potrzebujemy.

 

[img:9]

 

9. Vic Firth VKB4 bijak piankowy

Bardzo miękki i cichy bijak marki Vic Firth. Dedykowany do cajonu lub do zestawu perkusji elektronicznej celem wyciszenia hałasującej stopy. Okrągła, piankowa główka bijaka generuje pełny i ciepły basowy dźwięk o wyraźnym ataku.

 

[img:10]

 

 

10. PEARL DB-150

Pearl DB-150 to wysokiej jakości, dobrze wyważony bijak filc/plastik. Uzyskujemy dzięki niemu możliwość zróżnicowania brzmienia na ostrzejsze bardziej punktowe lub bardziej miękkie - z delikatniejszym atakiem. To bardzo dobrze wyważony bijak szczególnie polecany tym lżej grającym.

 

[img:11]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...