Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie?

Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie?

8 października 2021, 09:00
autor: Mateusz Wiewióra

Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych powoduje, że jesteśmy w stanie wykorzystać je w każdym gatunku muzycznym.

 

1. Budowa miotełki perkusyjnej

Miotełka Perkusyjna składa się z wielu cienkich pręcików, połączonych ze sobą za pomocą specjalnej obudowy. Ich budowę możemy rozróżnić ze względu na sposób rozkładania. Zdecydowaną większość stanowią modele, gdzie pręciki są chowane do środka. Istnieją modele bez takiej możliwości i pręciki są rozłożone na stałe. U niektórych producentów można spotkać połączenie miotełki perkusyjnej i pałki, co jest przydatne w sytuacji kiedy musimy dokonywać szybkich zmian.

 

[img:2]

 

2. Materiał wykonania

W kwestii materiałów z jakich wykonane są pręciki miotełki - to głównie metal i nylon. Produkty wykonane z metalu dają bardziej ostrzejsze i głośniejsze brzmienie - nylon jest delikatniejszy. Oprócz zestawu perkusyjnego miotły wykorzystać można także podczas gry na cajonie czy innych instrumentach perkusyjnych.

 

[img:4]

 

3. W jakim gatunku należy wykorzystać miotełki perkusyjne? 

Nie ma tylko jednego gatunku, w którym można miotełki perkusyjne wykorzystać. Doskonale sprawdzą się zarówno w jazzie, jak popie czy muzyce latynoskiej. Traktowanie ich jak pałki daje znakomity efekt, bo uzyskamy wtedy bardzo interesujące brzmienie (delikatniejsze, z nieco rozmytym atakiem).

 

[img:5]

 

4. Miotełka Perkusyjna a inne instrumenty

Oprócz oczywistego zastosowania przy zestawie perkusyjnym - miotełki można wykorzystać również przy innych instrumentach. Istnieją nawet specjalne modele do gry na cajonie, dzięki czemu nabiera nowego wymiaru brzmieniowego. W przypadku instrumentów nie wchodzących w skład instrumentów perkusyjnych - to kwestia indywidualna. Jak już są takie zabiegi podejmowane, to zdecydowanie w muzyce eksperymentalnej.

 

[img:6]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...
PORADNIK: Jaka perkusja elektroniczna na początek? Perkusja elektroniczna jest często jednym możliwym rozwiązaniem, ze względu na warunki mieszkaniowe. Rynek oferuje naprawdę dużo modeli, co może przysporzyć o ból głowy niedoświadczonych kupujących. Postaramy się w poniższym artykule...