Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta)

Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta)

1 października 2021, 00:00
autor: Mateusz Wiewióra

Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?

 

1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne

W większości przypadków to pierwszy wybór, kiedy rozpoczynamy przygodę z perkusją. Takie rozwiązanie ma kilka zalet jak i wad. Niewątpliwą zaletą jest zakup instrumentu, który wystarczy rozłożyć i już można zacząć grać. Kolejna to relatywnie niska cena. Wydawanie dużych sum na samym początku nie jest zbyt dobrym pomysłem. Spadek zainteresowania po pewnym czasie spowoduje bardzo dużą stratę pieniędzy przy próbie sprzedaży. Największa wada to niska jakość brzmienia i wykonania.

 

[img:2]

 

2. Używane zestawy perkusyjne

Zakup używanego sprzętu, wydaje się być najbardziej optymalne. Przy zakupie używanej perkusji minimalizujemy ryzyko strat finansowych z racji braku zainteresowania grą, które może wystąpić. Używana perkusja otwiera możliwość posiadania lepszego sprzętu, w cenie nowego zestawu. Oczywiście można kupić bardzo tanią używaną perkusję za około 500 zł, jednak trzeba zwrócić uwagę na stan korpusów. Rozwarstwione drewno lub takie, które nasiąkło wilgocią to coś czego trzeba unikać i czemu dokładnie sprawdzać instrument przed zakupem. 

 

[img:3]

 

3. Budowanie zestawu od podstaw

To chyba najmniej popularna metoda. Polega na zakupie poszczególnych elementów osobno, zaczynając od statywu hi hat z talerzami, werbla ze statywem oraz stopy perkusyjnej z mechanizmem. W następnej kolejności dokupić można kolejne talerze plus tomy. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku dorosłych osób ponieważ dzieci mając do dyspozycji mniejszy zestaw - mogą stracić zapał do pracy.

 

[img:4]

 

Jaką metodę wybrać?

Najlepszym wyznacznikiem będą dwa czynniki: budżet oraz wiek ucznia. W przypadku dziecka oraz niewielkie budżetu warto poszukać taniego używanego zestawu lub w ostateczności nowego najtańszego gotowego zestawu. W sytuacji kiedy nasza pociecha uczy się pod okiem nauczyciela - warto spytać go o poradę. Szczególnie jeśli budżet jest trochę szerszy i pozwala na zakup już naprawdę porządnego instrumentu.

Kiedy jesteśmy osobą dorosłą możemy spróbować budować zestaw od początku (oczywiście taki zabieg ma tylko sens sytuacji instrumentów używanych). W przypadku nowego sprzętu sytuacja nie będzie opłacalna. Warto dołączyć do grup na Facebooku zajmujących się sprzedażą i określić tam nasze preferencje. Czasami osoby zastanawiają się nad sprzedażą swoich instrumentów, ale jeszcze ich nie wystawiły. Należy pamiętać że zakupy jakichkolwiek sprzętów perkusyjnych należy zacząć w pierwszej kolejności od nabycia pada i pałek perkusyjnych.

 

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...
PORADNIK: Jaka perkusja elektroniczna na początek? Perkusja elektroniczna jest często jednym możliwym rozwiązaniem, ze względu na warunki mieszkaniowe. Rynek oferuje naprawdę dużo modeli, co może przysporzyć o ból głowy niedoświadczonych kupujących. Postaramy się w poniższym artykule...