Kolekcja najlepszych mikrofonów do podcastu i vlogu 2022

Kolekcja najlepszych mikrofonów do podcastu i vlogu 2022

25 stycznia 2022, 14:00

Na początku 2019 roku istniało około 550.000 podcastów, które łącznie stworzyły prawie 19 milionów odcinków. W tym roku istnieje już grubo ponad 1000.000 podcastów i ponad 30 milionów odcinków!

Z taką ilością konkurencji trzeba zadbać o każdy szczegół, a jakość audio musi iść w parze z jakością przekazywanych treści.

Na szczęście nie musicie posiadać w pełni profesjonalnego studia by móc nagrywać w świetnej jakości. Istnieją mikrofony które działają z telefonami, więc nie potrzebujecie nawet laptopa, by tworzyć podcasty których będą słuchać tysiące ludzi!

[img:1]

Zaczniemy to zestawienie od końca, czyli od podsumowania w którym przeczytacie jakie modele najbardziej polecamy w danej kategorii cenowej. Dalej będziecie mogli przeczytać coś więcej o konkretnym modelu, który was zainteresuje.

Podsumowanie:

 • Jeśli zależy wam na tym żeby móc po prostu zacząć nagrywać i nie chcecie
  na początek wydać za dużo to Novox na usb jest dobrą opcją.
 • Gdy macie już jakiś mikrofon, ale szukacie czegoś co znacząco poprawi jakość waszych nagrań, to inwestycja w zestaw Sontronics podcast pro + Interfejs lub Rode podcaster, da wam naprawdę świetną jakość dźwięku względnie niedużym kosztem.
 • Jeżeli potrzebujecie całkowicie profesjonalnego brzmienia to Shure sm7b jest najpopularniejszym wyborem. Nie bez powodu zyskał taką popularność w tysiącach stacji radiowych na całym świecie! Pamiętajcie tylko że potrzebuje porządnego wzmocnienia, więc upewnijcie się że wasz obecny lub planowany interfejs go udźwignie!

 

[img:2]

A więc jaki mikrofon do nagrywania podcastów kupić?

 

Podajemy 3 kategorie cenowe dla wygodniejszej nawigacji

 1. Mikrofony do 250 zł
 2. Mikrofony w przedziale cenowym 500 - 1000 zł. 
 3. Mikrofony powyżej 1000 zł

 

Pierwsza kategoria cenowa: Najtaniej jak się da! (do 250zł)

 

Novox nc-1

Cena: około 249 zł

[img:3]

Najpopularniejszy bardzo budżetowy mikrofon USB, praktycznie każdy podcaster od niego zaczynał. Nie powala jakością, ale na pewno jest lepszy niż mikrofon wbudowany w naszego laptopa lub telefon. Działa Plug & Play więc w większości przypadków (niestety nie zawsze) wystarczy podpiąć go do komputera, niezależnie czy to Mac czy PC i można nagrywać. Niestety producent nie wyposażył tego modelu w wyjście słuchawkowe, przez co niektóre komputery szaleją i używając mikrofonu nie możemy używać słuchawek.

Zazwyczaj wystarczy wejść w ustawienia dźwięku i ustawić Novoxa jako mikrofon, a nasze wbudowane wyjście słuchawkowe jako główne wyjście, niestety zaburza to trochę koncepcje Plug & Play. Model Silver przychodzi w zestawie wyłącznie z uchwytem i kablem USB, bez stojaka ani pop filtra, które można dokupić za około 30 zł każde. Istnieje też wersja black, w której zmienia się tylko kolor i cena na 270 zł oraz wersja game, kosztująca 349 zł w której poza czarnym kolorem dostajemy też statyw warty 30 zł oraz posiada wbudowaną zielona diodę led która automatycznie dodaje nam 3% szansy na critical hita w każdej grze (tak naprawdę tylko razi wieczorami). Nie ma co przepłacać więc najlepszym wyborem jest wersja silver + statyw za 30 zł.

 Plusy:

 •   Niska cena
 •   Plug & Play
 •   Stosunkowo niski poziom szumów
 •   Duża ilość użytkowników = dobre wsparcie w razie problemów

 Minusy:

 •   Słaba kierunkowość, zbiera cały hałas z pokoju
 •   Brak wyjścia słuchawkowego
 •   Brak statywu i pop filtra
 •   Dosyć niska jakość nagrywanego dźwięku

 

Nasz werdykt:

Jeśli zaczynasz i masz ograniczony budżet to kupuj ten mikrofon i twórz! Ma swoje wady, ale nie uniemożliwiają one pracy i bardzo wiele naprawdę świetnych podcastów oraz filmików powstało właśnie na nim. Na początek wystarczy w zupełności, a gdy przyjdzie pora na upgrade to warto go sobie zostawić jako zapasowy mikrofon.

 

Rode Smartlav+

Cena: około 249 zł

[img:4]

SmartLAV+ to mikrofon typu lavalier, można go przypiąć gdziekolwiek w okolicach klatki piersiowej, na przykład na kołnierzu koszuli lub marynarki. Tego typu mikrofony, prawie zawsze, są używane na planach filmowych ze względu na możliwość całkowitego ukrycia przed kamerą.

Ogromną zaletą tego mikrofonu jest możliwość używania go z telefonem, a także dobra izolacja głosu od dźwięków otoczenia, dzięki czemu jest często wykorzystywany przez osoby które nagrywają podcasty w nietypowych miejscach i sytuacjach, na przykład podczas spaceru z psem bądź też stojąc w korku jadąc do pracy. Oczywiście można go też podpiąć do komputera.

Dodatkową zaletą tego mikrofonu jest możliwość podłączenia 2 sztuk przez przejściówkę Rode sc6 i zrealizowania podcastu z drugą osobą. Taki zestaw kosztuje około 500 zł i mieści się w kieszeni, dzięki czemu możecie zawsze mieć go przy sobie i być zawsze przygotowani do nagrywania.

  Plusy:

 •   Wysoka jakość nagrywanego dźwięku
 •   Możliwość używania z telefonem oraz komputerem
 •   Niewielki rozmiar
 •  Niska cena
 •  Możliwość podłączenia 2 jednocześnie

 Minusy

 •   Przy podłączeniu dwóch, oba sygnały zgrywają się na jedną ścieżkę. Tracimy więc możliwość niezależnej obróbki obu głosów 
 •  Bez przejściówki Rode SC6 nie mamy możliwości odsłuchu tego co nagrywamy

 

Nasz werdykt: 

W domowych warunkach sprawdza się minimalnie gorzej od wcześniej wspomnianego Novoxa, ale fakt że można go używać bez komputera, gdziekolwiek zechcemy, sprawia że jest bardzo ciekawą propozycją. Najlepiej sprawdzi się jako mobilny dodatek do standardowego mikrofonu.

 

Druga Kategoria Cenowa: trochę drożej ale znacznie lepiej (500-1000zł)

 

Audio Technica AT2020USB+

Cena: okoł 599 zł

[img:5]

W tej kategorii cenowej mamy już naprawdę mocnych kandydatów. Są to mikrofony które pozwalają osiągnąć naprawdę świetną jakość i często zostają na stałe u wielu profesjonalistów, ponieważ przejście na zauważalnie wyższy poziom to zazwyczaj konieczność wydania 5-10 razy więcej. At2020USB+ jest zmodyfikowaną wersją at2020 czyli jednego z najpopularniejszych budżetowych mikrofonów pojemnościowych na świecie, który stawiany jest na poziomie znacznie droższych mikrofonów takich jak Rode nt1-a lub Sontronics stc-20.

Jego brzmienie jest dosyć ciemne jak na mikrofon pojemnościowy, co według nas jest plusem podczas nagrywania podcastów ponieważ głos mniej ,,kłuje w uszy’’ i brzmi bardziej ,,radiowo’’. W zestawie dostajemy mikrofon, 3 metrowy kabel USB, uchwyt oraz tripod dzięki któremu można postawić mikrofon na biurku. Niestety w zestawie nie ma pop filtra więc trzeba się w niego wyposażyć samemu.

Plusy:

 • Charakterystyka brzmienia
 • Jakość
 • Plug & Play
 • wyjście słuchawkowe z regulacją głośności oraz mixerem sygnału direct z tym z komputera

Minusy:

 • Brak Pop-filtra w zestawie 
 • Ciemniejsze brzmienie pasuje większości głosów, ale nie wszystkim
 • Jak większość wielkomembranowych pojemników jest bardzo czuły, przez co nie nadaje się do nagrywania w hałasie

 

Nasz werdykt:

Ten mikrofon oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Potrafi zabrzmieć naprawdę zawodowo i pasuje do większości głosów.

 

Shure MV7

cena około 967 zł 

 

SM7B zyskał status mikrofonu legendarnego zarówno wśród producentów, realizatorów jak i podcasterów. Większość z nich nie dopuszcza do użytku w swoich nagraniach żadnego innego mikrofonu. Marka Shure zdecydowała się na pokazanie światu nowego mikrofonu MV7 i od razu zyskał on światową popularność. Ale chcielibyśmy podkreślić, że te mikrofony tak naprawdę są dla siebie uzupełnieniem, nie konkurencją. Jest wiele możliwości – ktoś może chcieć używać MV7 podczas streamingu i rejestracji materiału w domu, ale w studio posiada swój niezawodny SM7B. 

 

Plusy

 • idealny do rejestracji mobilnej
 • nie potrzuje dodatkowego zasilania
 • świetna aplikacja na PC, Mac, która rozszerza możliwości kontroli mikrofonu
 • wygodne połączeni za pomocą złącz USB lub w modelu MV7X za pomocą XLR
 • jakość znana z SM7B

Minusy

 • Mikrofon idealnie nadaje się do nagrywania mowy i śpiewu, jednak do rejestracji np. kolumny gitarowej i perkusji warto rozważyć inne, bardziej nadające się mikrofony, które zniosą takie ciśnienie akustyczne

Werdykt

Jeśli chcemy być mobilni przy prowadzeniu swoich podcastów i nagrywaniu nowego materiału, jednak znamy brzmienie legendarnego Shure SM7B - nowy model MV7 spełni nasze oczkiwania. 

 

 

Røde NT-USB i USB Mini

Cena: około 655 / 449 zł

[img:6]

Wersja USB najpopularniejszego mikrofonu do domowego studia na świecie, tak jak w oryginale czyli nt1-a (niestety pomimo czarnego koloru, brzmieniowo to znacznie bardziej nt1-a niż nt1) mamy tutaj niespotykanie niski, w tej klasie, poziom szumów własnych. W odróżnieniu do wcześniej wspomnianej AT2020USB+ charakteryzuje się bardzo jaskrawym i dokładnym brzmieniem, które dla niektórych będzie wielkim plusem, a dla innych ogromnym minusem. Jeśli posiadamy piękną dykcję i potrafimy ,,mówić do mikrofonu” to ten mikrofon sprawi że słuchacz będzie mógł w 100% docenić nasz talent bez jakiegokolwiek przekłamania, jeśli jednak mamy problemy z dykcją, zbyt głośno przełykamy ślinę lub mlaskamy podczas mówienia to ten mikrofon okaże się bezwzględny i uwypukli nasze niedoskonałości. W zestawie znajdziemy wszystko co potrzebne by nagrywać, czyli poza mikrofonem, niski statyw, bardzo elegancki pop filtr który podkreśla świetny design mikrofonu  a także bardzo długi 6 metrowy kabel USB oraz pouch w którym bezpiecznie przetransportujemy mikrofon.

Plusy:

 • Bardzo niski poziom szumów własnych
 • Świetny nowoczesny design 
 • Dobrze wykorzystany brzmi naprawdę świetnie
 • Kompletny zestaw akcesoriów
 • Wbudowane wyjście słuchawkowe z pokrętłem mix

Minusy:

 • Bezlitosne brzmienie, które nic nie ukryje 
 • Dosyć niska jakość statywu i brak systemu antywstrząsowego.

 

Nasz Werdykt:

Ogromna popularność tego mikrofonu nie wzięła się znikąd. Od razu słychać że nie jest to tania zabawka tylko naprawdę profesjonalny sprzęt. Jednak ze względu na specyficzne brzmienie lepiej go przetestować przed zakupem ponieważ ten mikrofon nie pasuje do każdego głosu i dla niektórych można w tej cenie znaleźć lepsze rozwiązanie.

 

Rode Podcaster

Cena około 799 zł 

[img:7]

Kolejny model od marki z Sydney. Rode Podcaster to mikrofon dynamiczny, dzięki czemu nadaje się do nagrywania nawet w miejscach o zauważalnym poziomie hałasu. Jest przeznaczony do nagrywania głosu i posiada, jak na mikrofon dynamiczny, dosyć jasne brzmienie (reaguje mocniej na wysokie częstotliwości niż na niskie). Dosyć dobrze oddaje szczegółowość wokalu jednocześnie nie zbierając za bardzo hałasu z otoczenia co jest jego ogromną zaletą. Jest dosyć spory i ciężki przez co wymaga stabilnego statywu którego niestety nie ma w zestawie. W pudełku znajdziemy poza mikrofonem jedynie nakręcany uchwyt oraz kabel USB.

Plusy:

 • Świetna izolacja od hałasu
 • Wbudowane wyjście słuchawkowe (bez pokrętła mix)

Minusy:

 • Brzmienie jest trochę zbyt ,,cienkie’’ brak mu ,,radiowego dołu’’
 • Brak statywu

 

Nasz werdykt:

Według nas w tej cenie to najlepszy mikrofon do podcastów na USB, ma swoje wady ale przy odrobinie chęci można na nim uzyskać naprawdę świetne brzmienie, tym bardziej że żeby przejść na zauważalnie wyższy poziom trzeba wydać kilkakrotnie więcej.

 

Sontronics Podcast Pro

Cena: 490 zł za sam mikrofon / około 1000 zł za zestaw z interfejsem

[img:8]

Ten mikrofon różni się od reszty z tego zestawienia tym że nie ma wbudowanego interfejsu USB tylko posiada typowo studyjne połączenie xlr i do działania potrzebuje osobnego interfejsu audio, oczywiście czym wyższej klasy interfejs tym mikrofon zabrzmi lepiej, ale to już będą bardziej kosmetyczne różnice. W odróżnieniu od Shure sm7b o którym przeczytacie dalej nie ma specjalnych wymagań i praktycznie każdy interface audio powinien bez problemu ,,pociągnąć’’ ten mikrofon.

Za trochę wyższą cenę w porównaniu do poprzednich propozycji zyskujemy naprawdę dobre brzmienie, które ze względu na dosyć ciemną barwę z mocno wyeksponowanym środkiem świetnie sprawdzi się do słowa mówionego i na pewno nie będzie męczyć uszu słuchaczy zbyt mocno wyeksponowanymi ,,głoskami świszczącymi’’ których nasz język jest pełen. Jeśli nie macie pewności co do tego jaki interfejs wybrać to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Plusy:

 • Radiowe, nie męczące uszu brzmienie
 • W zestawie z uchwytem
 • Wbudowany pop-filtr (aczkolwiek przy bardziej dynamicznych rozmowach dodatkowy pop-filtr się przydaje)
 • Świetna izolacja od hałasu otoczenia

Minusy: 

 • Wymaga Interfejsu audio
 • Mógłby posiadać odrobinę więcej prezencji w wyższych częstotliwościach ale to już kwestia gustu

 

Nasz Werdykt:

Jeśli posiadacie już interface audio to ten mikrofon będzie świetnym zakupem. Głos brzmi w nim mocno i wyraźnie, dokładnie tak jak oczekują tego słuchacze. Jeśli nie macie interfejsu to i tak jest to dosyć dobra opcja bo za niewiele więcej pieniędzy niż np. we wcześniej wspomnianym Rode dostajecie wyższą jakość dźwięku a w razie gdybyście jednak chcieli spróbować czegoś innego to wystarczy zmienić mikrofon a interface może zostać, więc jest to bardziej przyszłościowa opcja.

 

Trzecia kategoria cenowa: Powyżej 1000zł

 

Shure SM7B

Cena około  1550 zł

[img:9]

Klasyk- tak najlepiej można określić ten mikrofon. 90% stacji radiowych używa tego modelu a Michael Jackson nagrał na jego pierwszej wersji czyli sm7 prawie wszystkie wokale na album Thriller. Cena jest wyższa od pozostałych modeli ponieważ w odróżnieniu do mikrofonów z poprzednich kategorii (poza Sontronicsem) nie łączy się przez USB tylko potrzebuje interfejsu audio z bardzo dobrym wbudowanym preampem, albo średniej klasy interfejsu plus wzmacniacza sygnału takiego jak cloudlifter cl-1 (obie opcje to dodatkowe 1500zł, co najmniej). Świetnie radzi sobie zarówno w dobrze zaadaptowanych akustycznie studiach jak i domowych warunkach. Jeśli dysponujecie takim budżetem to na pewno nie pożałujecie tego wyboru. Lepszego brzmienia do podcastów nie znajdziecie, jedynie inne ale często w wielokrotnie wyższej cenie. Do tego jak na mikrofon z serii SM przystało jest zbudowany jak czołg i najpewniej zostanie z wami już na zawsze.

Plusy:

 • Niepowtarzalny charakter brzmienia
 • Świetna budowa i jakość wykonania
 • Wbudowany filtr dolnozaporowy i półkowy na wyższe częstotliwości
 • Świetna izolacja od hałasu z otoczenia

Minusy:

 • Waga (około kilograma) Wiele statywów może się pod nim uginać

 

Nasz werdykt:

Profesjonalny mikrofon idealnie nadający się do podcastów. Z nim po prostu nie będziecie musieli martwić się o jakość waszych nagrań. Cena jest dosyć wysoka ale warto spojrzeć na nią jako na inwestycję na wiele lat. 

 

Neumann BCM 104

Cena około 4500 zł

[img:10]

Na koniec mamy mikrofon, który może zabrzmieć najlepiej ze wszystkich które zaprezentowaliśmy ale mimo to na pewno nie jest mikrofonem dla każdego. Ten mikrofon potrzebuje naprawdę dobrze zaadaptowanego pomieszczenia, jest niesamowicie czuły i brzmi świetnie, ale nawet najlepiej brzmiący głos nie zadowoli słuchacza jeśli w tle będzie słyszeć lodówkę chodzącą w drugim pokoju lub nawet sam pogłos pomieszczenia. W odpowiednich warunkach, dodatkowo przepuszczony przez jakiś ciemny preamp, jak na przykład Drawmer 1960, zabrzmi jak nic innego ale niektórym i tak może bardziej przypaść do gustu shure sm7b bo w tej kategorii cenowej drożej często nie znaczy lepiej a po prostu inaczej.

Plusy:

 • Niesamowita jakość i szczegółowość

Minusy:

 • Wymaga świetnego pomieszczenia

 

Nasz Werdykt:

Nie byłby to nasz pierwszy wybór na mikrofon do prowadzenia podcastów ale na pewno dla niektórych, po spełnieniu pewnych wymagań, może to być mikrofon idealny.

 

Podsumowanie

Już było, więc zostaje nam tylko przypomnieć że najważniejsza jest treść waszych podcastów, vlogów i wszelkiej twórczości. Niestety pomimo najróżniejszych obietnic producentów nie powstał jeszcze mikrofon który sprawiłby że nudny materiał zacząłby interesować mnóstwo ludzi.  Wybierając którykolwiek z tych mikrofonów jesteście w stanie zacząć nagrywać, a to jest najważniejsze, resztę ogarnie się po drodze! Powodzenia i trzymajcie się!

 

Pozostałe poradniki
Problemy polskich kapel, co może, a czego nie realizator Kolejny odcinek z serii Sekrety Studia. Tym razem spotykamy się z Maciejem Mularczykiem, realizatorem dźwięku z wieloletnim doświadczeniem w studiu LODOWA w Łodzi. Miejsce to jest szczególne na mapie Polski, gdyż jest zarówno komfortową...
Zbuduj sobie modulara - Behringer Ci pomoże! Syntezatory modularne pojawiły się na szerszą skalę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Można je zobaczyć na zdjęciach takich tuzów ówczesnej muzyki elektronicznej, jak Tangerine Dream, Kitaro, Klaus Schulze, Jean Michelle Jarre i wielu,...
Sekrety doskonałych nagrań w domowym studiu Dzisiejszy gospodarz domowego studia nagrań - Jarek Toifl - opowiada, jak osiąga profesjonalne nagrania w swoim studiu. Zobacz fascynującą rozmowę Rafała Kossakowskiego (Kosa Buena Studio) z Jarkiem, poznaj używany przez niego sprzęt do...
Realizator dźwięku filmowego: Michał Kosterkiewicz (TOYA STUDIOS Zawód realizatora dźwięku niejedno ma imię. Zobacz spotkanie z Michałem Kosterkiewiczem - realizatorem dźwięku filmowego z TOYA STUDIOS, którego pytamy m.in. o specyfikę pracy, sprzęt do wykonania miksu do ATMOS itp.
PORADNIK: Mikrofon i preamp - Trudne partnerstwo W tym poradniku poruszamy kwestie związane z doborem odpowiedniego preampu (przedwzmacniacza) do mikrofonu. Dowiedz się jak ustawić preamp, na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu do Twojego studia. Porady eksperta PORADNIK: Wszystko o nagłośnieniu estradowym W tym poradniku wyjaśniamy czym jest nagłośnienie estradowe, omawiamy typy kolumn (aktywne i pasywne) i ich zastosowanie, wyjaśniamy czym jest subwoofer, końcówka mocy oraz głośnik typu frontfill, outfill. Poznaj opinię