
Jak skompletować pierwszy zestaw perkusyjny - poradnik dla początkujących
Dobór odpowiedniego sprzętu perkusyjnego to nie lada wyzwanie - zwłaszcza dla początkujących perkusistów. Na rynku dostępna jest ogromna liczba modeli i marek, co przyprawia o zawrót głowy. Warto jednak dobrze przemyśleć swoje potrzeby – dzięki temu uda się uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Pad czy kompletny zestaw?
Pad to jest najtańsza i najcichsza opcja do ćwiczenia podstawowych elementów. Jest łatwy w transporcie i nie przeszkadza zbytnio otoczeniu. Jednak nie zastąpi nauki gry nogą (stopa) i pełnej koordynacji. Kompletny zestaw pozwala na kompleksowy rozwój gry — w tym dynamikę bębnów, pracę nóg i grę na talerzach (jest ona mniejsza w przypadku perkusji elektronicznej). Wymaga jednak więcej miejsca i bywa bardziej donośny. Elektroniczny zestaw jest cichszy i wygodniejszy w warunkach domowych. Najlepsze jest połączenie pada z zestawem dla osiągnięcia największych efektów.
Czy od razu kupować kompletny zestaw perkusyjny?
Wszystko tak naprawdę zależy od możliwości lokalowych oraz finansowych. Na początek wystarczyć może sam hi hat ze statywem, werbel ze statywem oraz bęben basowy wraz z mechanizmem stopy. Oczywiście należy pamiętać o tym, że taki osobny zakup elementów może cenowo wyglądać podobnie. Jeśli boimy się stracić za dużo pieniędzy po okresie fascynacji - warto rozważyć zakup używanego instrumentu.
Jaki rozmiar perkusji akustycznej wybrać?
Najpopularniejszymi konfiguracjami zestawu akustycznego są wersje z bębnem basowym 22" oraz 20". W przypadku fusion bęben basowy ma zwykle 20 cali średnicy, a tomy mają 10 i 12 cali - floor tom to 14 cali. Taki zestaw jest uznawany za bardzo uniwersalny i sprawdza się w wielu stylach muzycznych (pop czy funk). Mniejszy bęben basowy gwarantuje bardziej punktowe brzmienie i ułatwia transport całego zestawu. Zestaw rock charakteryzuje się bębnem basowym o rozmiarze 22 cali i tomami 12 i 13 cali oraz floor tomem 16 cali. Ten wariant daje mocniejsze brzmienie, co czyni go doskonałym wyborem do rocka czy metalu. Jeśli nie masz sprecyzowanego stylu muzycznego i szukasz największej uniwersalności to zestaw fusion będzie najbezpieczniejszym wyborem.
W przypadku najmłodszych perkusistów warto rozważyć instrumenty z bębnem basowym o rozmiarze 16 lub 18 cali. Dzięki temu gra na nim będzie zdecydowanie ułatwiona.
Czy trzeba kupować na początku drogie talerze perkusyjne?
Na początku nie ma konieczności inwestowania w bardzo drogie talerze. Tańszy zestaw pozwoli wykonywać takie same ćwiczenia co droższe modele, a to na początku jest najbardziej istotne. Droższe talerze wykonane z np brązu B20 mogą być kolejnym krokiem w naszej perkusyjnej przygodzie. Początkowo brąz B8 czy mosiądz zdecydowanie wystarczą.





