Digidesign Mbox 2 Micro

29 kwietnia 2008, 12:39
Digidesign ok. 600
  • Mobilność
  • Wsparcie dla the Music Production Toolkit oraz DV Toolkit 2
  • Dobra jakość dźwięku wzmacniacza słuchawkowego
  • Mógłby posiadać wyjście optyczne
  • Mógłby też posiadać wsparcie dla wyższego poziomu samplowania

System USB, zamieniający Pro Tools w zawodowe narzędzie DAW.

Mbox 2 Micro jest obecnie najmniejszym i ‘najbardziej przenośnym’ systemem Pro Tools. Interfejs USB umożliwia miksowanie, edycję i sekwencjonowanie z Pro Tools, jak również wysokiej jakości wyjście audio (brak wejścia) dla mobilnych muzyków i producentów, korzystających z Pro Tools HD, Pro Tools LE oraz Pro Tools M-Powered.


Mbox 2 Micro – rozmiarów przeciętnego pendrive’a 
– zawiera Pro Tools LE, Xpand!, oraz ponad 45 wtyczek. 

 


Charakterystyka

Mbox 2 Micro został wyceniony na 279$ (kupić go można już od 250$). Urządzenie jest zamknięte w mocnej, aluminiowej obudowie o rozmiarach 10,5cm wys., 3,75cm szer., 1,5cm gł., waży tylko 34 gramy.

Doświadczenie podpowiada, że urządzenie tych rozmiarów podłączone do portu USB laptopa jest narażone na wyłamanie. Na szczęcie producent przewidział taką możliwość i wyeliminował to ryzyko, dołączając do zestawu kabel połączeniowy.

Micro posiada wyjście na słuchawki lub monitory - 1/8 cala z maksymalnym poziomem +3 dBV, do 600 omów, oraz pokrętło regulujące głośność. Zasięg częstotliwości urządzenia to 20Hz-20kHz, +0/-2 dB, zasięg dynamiczny 103dB (poziom THD+N: 0.002%). Urządzenie posiada także wsparcie dla samplowania 44,1 i 48 kHz, do 24 bitów; działa w standardzie USB 1.1, zarówno jako element łańcucha sprzętu jak i samodzielny interfejs audio. W połączeniu z laptopem daje sprawny i przenośny system Pro Tools LE.

Wymagania sprzętowe Mbox 2 Micro to Windows XP / Mac OS X 10.4, 768 MB RAM (zalecane 1 GB), napęd DVD, rozdzielczość ekranu minimum 1024x768, port USB. Według producenta, urządzenie nie posiada wsparcia dla hubów USB, jednak podczas testu udało się wykorzystać hub bez problemów.
Oprócz Pro Tools LE, zestaw Mbox 2 Micro zawira również Xpand! I ponad 45 wtyczek.

Pluginy...

Xpand! to stacja robocza do samplowania i syntezy, zaprojektowana dla kompozytorów, DJ-ów, muzyków elektronicznych i inżynierów dźwięku. System ten umożliwia szybki dostęp do tysięcy wysokiej jakości sampli oraz oferuje ponad 1000 gotowych presetów. Zestaw Micro zawiera też mnóstwo słynnych wtyczek z Bomb Factory, włączając BF76 Compressor, BF Essential Clip Remover oraz tony wtyczek DigiRack, między innymi D-Verb, DeEsser, DigiReWire, Dynamics III, EQ III, Flanger, Mod Delay II, Multi-Tap Delay, Ping-Pong Delay, Pitch Shift oraz Click.
 
 
Dodatkowo Micro ułatwia życie inżynierom dźwięku pracującym na systemach opartych o Digidesign VENUE, pozwalając np. na miksowanie zarejestrowanych nagrań w drodze na kolejny koncert. Nieważne czy wydarzenie jest nagrywane na Pro Tools LE czy HD, Micro pozwala otwierać i edytować sesje jeśli tylko były nagrane w 44.1 lub 48 kHz.
[lupa:1]
W praktyce

Instalcja oprogramowania Pro Tools|LE v7.4 nie jest trudna. Okazało się jednak, że problemem jest jednoczesna praca LE v7.4 i M-Powered v7.3 na jednym komputerze. Telefoniczne wsparcie techniczne Digi poinformowało nas, że takie połączenie jednocześnie działających programów nie jest dozwolone. O dziwo problem znika po aktualizacji M-Powered do wersji 7.4 – od tej pory jednoczesna praca tych programów nie byłą już żadnym kłopotem :-).

Użytkownicy innych programów m.in.:  Apple Logic, MOTU Digital Performer, Steinberg Cubase, itp, również mogą korzystać ze swoich rozwiązań DAW bez konieczności wykorzystywania dodatkowych urządzeń.
 
Jest to spełnienie marzeń ogromnej rzeszy użytkowników Pro Tools. Dołączone oprogramowanie i wtyczki to świetna sprawa, a dodatkowo – znakomite efekty uzyskać można podłączając keyboard (w teście: Edirol PCR-30) i wykorzystując go do jeszcze lepszego kształtowania brzmienia z Expand!.  Micro posiada również wsparcie dla the Music Production Toolkit oraz DV Toolkit 2 dzięki czemu możliwa jest praca nad projektami zawierającymi aż do 48-miu ścieżek stereo. 
 

Zaskakuje też jakość dźwięku wzmacniacza słuchawkowego i to przy używaniu rozmaitych słuchawek. Brzmienie nieco lepsze od wzmacniacza z MacBook Pro, który sam w sobie brzmi zdecydowanie lepiej niż większość urządzeń dołączanych do laptopów, Engine audio działa świetnie z innymi aplikacjami, co oznacza poprawę jakości dźwięku do przy oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, a nawet przy pracy z innymi aplikacjami DAW.

W Mbox 2 Micro naprawdę można się zakochać. Czy mógłby być lepszy? Tak. Mógłby posiadać wyjście optyczne. Wiele innych urządzeń i laptopów korzysta z tego rozwiązania, zapewniając bezkompromisową jakość dźwięku. Mógłby też posiadać wsparcie dla wyższego poziomu samplowania (sesje z wyższym wskaźnikiem sample rate muszą być przekonwertowane w dół przed otwarciem w Mbox 2 Micro). Dla użytkowników przyzwyczajonych do wartości 88.2 czy 96 kHz, może być to nieco rozczarowujące. Jednak pomimo tego Mbox 2 Micro to jedna z największych i najlepszych innowacji w ostatnich czasach.

 
Podsumowanie

Mbox 2 Micro to cudowne urządzenie ułatwiające korzystanie z sesji Pro Tools|HD, Pro Tools|LE, czy Pro Tools M-Powered praktycznie w dowolnym miejscu.
 
Niezależnie czy jesteś inżynierem czy producentem, i musisz wykonywać pracę poza studio lub jesteś nowym użytkownikiem Pro Tools i szukasz niedrogiego sposobu na zdobycie programu i wtyczek.
 
Mbox 2 Micro może okazać się idealnym dla ciebie rozwiązaniem.

 

Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem