Mayones PATRIOT - POLACY NIE GĘSI I SWÓJ BASIK MAJĄ!

Tomek Przyborowicz 9 grudnia 2009, 15:40 Gitary Mayones s.c.
Mayones Patriot
  • Pełne wyrazu, dynamiczne brzmienie, nacechowane najlepszymi walorami, jakie może posiadać basówka
  • Genialnie dobrany układ EMG generuje bardzo rasowe brzmienie
  • Połączenie piękna i doskonałego wręcz kunsztu lutniczego
  • Świetnie wyważony i wygodny instrument
  • BRAK wyraźnych wad
Grałem do tej pory na niezliczonej ilości basówek. Ale przyznaję, że żadna z nich nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta, którą postaram się Wam przybliżyć na łamach tego testu.

 

Gdańska firma Mayones to w tej chwili uznany na całym świecie producent gitar i basów. 27 lat doświadczenia w budowie instrumentów i pasja zarówno Państwa Dziewulskich, jak i całej ekipy powodują, że po ich instrumenty sięgają najwybitniejsi muzycy z Polski, Europy i Świata.

 

Jest to chwała w pełni zasłużona, czego namacalnym dowodem jest prezentowany
Patriot - jeden z modeli custom'owej serii gitar basowych Mayones.




NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE... BASÓWKI!

Patriot Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest wygląd i wykonanie basówki. Już samo trzymanie tego instrumentu jest przyjemnością samą w sobie. Jak przystało na instrument tej klasy Patriot zbudowany jest w oparciu o konstrukcję neck-through body. Zakłada ona, że gryf wykonany w tym przypadku z Wenge przekładanego Padoukiem przechodzi przez całą długość instrumentu tworząc z nim jedną całość. Wpływa to znacząco na brzmienie instrumentu. Poprzez wyeliminowanie straty rezonansu na łączeniu gryfu z korpusem instrument brzmi pełniej. Gryf przykrywa palisandrowa podstrunnica opatrzona dwudziestoma czterema solidnie nabitymi i wykończonymi progami.

Boki korpusu to jesion, na który nałożony został piękny ciemny top z klonu płomienistego. Wszystkie te gatunki drewna poza bardzo efektownym wyglądem posiadają również znakomite walory akustyczne. Cechy te w połączeniu konstrukcją NTB sprawiają, że Patriot odzywa się świetnie z tzw. dechy. Na uwagę zasługuje dający duże możliwości regulacyjne mostek oraz zaczep strun Patriota, które sygnowane są logo Mayones. Stroiki i zaczepy na pasek typu Security Straplocks to produkty firmy Schaller. Cały hardware wykonany jest w czarnym kolorze.
 



ELEKTROWNIA

Patriot został wyposażony w potężną elektrownię EMG składającą się dwóch aktywnych przetworników SOAPBAR – popularnie zwanych mydelniczkami, zaprzęgniętych w preamp EMG BQC System. Do panowania nad brzmieniem służą dwa pojedyncze i dwa podwójne potencjomentry. Są to odpowiednio MASTER VOLUME, BALANCE, BASS/TREBLE, PARAMETRIC MID. Całość zasilana przez 2 baterie 9V, umieszczone z tyłu korpusu w specjalnych łatwo dostępnych, plastikowych puszkach.
 
 


WRAŻENIA Z GRY

Przyszła wreszcie pora na podłączenie Patriota do pieca. Do testu użyłem oczywiście swojego zestawu Taurus. To co usłyszałem kiedy odkręciłem gałkę głośności zwaliło mnie dosłownie z nóg. Pełne wyrazu, dynamiczne brzmienie, nacechowane najlepszymi walorami, jakie może posiadać basówka. Genialnie dobrany układ EMG generuje bardzo rasowe brzmienie. Operowanie equalizerem pozwala na bardzo szerokie spektrum regulacji barwy. A wszystko to przy stosunkowo niskim poziomie skomplikowania całości. Cztery wręcz łopatologicznie uporządkowane potencjometry, bez żadnych dodatkowych przełączników. To jest to co kocham!

Należy dodać, że instrument jest świetnie wyważony i leży w rękach znakomicie. Podróże po gryfie są dziecinnie łatwe, a budowa korpusu daje nam bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji. Stroiki pracują płynnie i bardzo dobrze trzymają strój nawet przy ostrym graniu.
 


REASUMUJĄC

Gra na Patriocie to wielka przyjemność. Jest to instrument, który z pewnością zadowoli najbardziej wybrednych profesjonalistów. Połączenie piękna i doskonałego wręcz kunsztu lutniczego ekipy Mayones'a stawia ten instrument w gronie najlepszych basówek na jakich miałem okazję grać.

Jego nazwa jest w pełni adekwatna do hasła – „Dobre bo polskie”. Czego nie można niestety powiedzieć o polskich piłkarzach. Sam instrument zaś potwierdza uznanie jakim darzy się markę Mayones w całym basowym świecie!
 
Gorąco polecam
Tomasz Przyborowicz
 
foto: Marcin Rutkowski


Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem