Test Roland Lucina AX-09

Bartosz Ogrodowicz 27 sierpnia 2010, 12:38 Roland Polska Sp. z o.o.
Roland 2200 PLN
  • Prostota obsługi
  • Sterowanie dźwiękiem poprzez podczerwień oraz przez panel dotykowy
  • Audio player
  • Klawiatura
  • Mała możliwość edytowania brzmień
  • Skromne zestawy perkusyjne

Firma Roland słynie z innowacyjnych rozwiązań w sferze instrumentów klawiszowych, zatem gdy otrzymałem syntezator Roland Lucina AX-09, byłem ciekaw jak nowoczesność została połączona z tak kompaktowym instrumentem jakim jest keytar. W zestawie otrzymałem instrukcję obsługi, zasłonkę złącza pamięci USB, kabel zasilający oraz pasek na ramię, by móc odpowiednio wyeksponować instrument.

 

Pierwsze wrażenie:

Na pierwszy rzut oka nasuwa się panel przedni, który z początku wygląda dość surowo. Mając na uwadze, że dostałem wersję białą ( istnieje również wersja czarna ), design nie prezentuje się, jak dla mnie, zbyt atrakcyjnie. Nosi się go dobrze, jest dość wygodny, ale Ci którzy nie mieli styczności z tego typu instrumentami, na początku będą musieli dostosować się do 3-oktawowej klawiatury i ułożenia rąk na klawiaturze. Firma Roland zatroszczyła się również o najmłodszych muzyków, którzy mogą spokojnie usadowić instrument w pozycji poziomej na różnego rodzaju statywach.

Klawiatura:

Syntezatorowa klawiatura dynamiczna ( 37 klawiszy bez aftertouch ). Klawiatura zawsze była kwestią indywidualnego gustu muzyka, w modelu Lucina AX-09 klawiatura pnie ten instrument w kierunku opinii pozytywnej. Młodsi muzycy będą mieli tutaj pole do popisu nie tylko poprzez dobrej jakości klawiaturę, ale i też możliwości, które wprowadzają w świat syntezatorowej bajki – a zaczynający swoją drogę z instrumentami klawiszowymi mogą wierzyć mi, że to kończy się pasją.

[img:2]

Panel przedni:

Instrument jest bardzo prosty w obsłudze, zatem po włączeniu go po raz pierwszy możemy niemalże od razu korzystać z każdej funkcji, które mamy do dyspozycji. Przyciski są usadowione ściśle w panelu, w milimetrowym dołku, co sprawia, że przyciski nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu. Każdy aktywny przycisk jest podświetlany na kolor niebieski.

Zaczynając od lewej strony, mamy do dyspozycji:

USB MEMORY – Pozwala nam na podłączenie różnego rodzaju pamięci przenośnych, odtwarzaczy audio. VOLUME – Potencjometr regulujący poziom głośności instrumentu. Obok mamy sekcję efektów oraz standardowy kontroler podczerwieni D-BEAM. Tuż pod D-BEAM, mamy wspomnianą wcześniej sekcję efektów, za pomocą których możemy swobodnie edytować i modelować brzmienie ( Do tych efektów należą: PITCH, FILTER, ASSIGNABLE, które odpowiadają za płynne przejście m.in. do vibratto, płynną zmianę dźwięku o półtonu ). Kolejno mamy AUDIO PLAYER, za pomocą którego możemy włączyć ulubione nagrania z odtwarzacza audio, który uprzednio podlączyliśmy do złącza USB instrumentu. MODULATION BAR – po włączeniu, zainicjujemy vibratto. TOUCH CONTROLLER – najprościej mówiąc jest to miejsce czułe na dotyk, dzięki temu możemy płynnie podwyższać lub obniżać dźwięk o półtonu. OCTAVE -/+ : odpowiada za podwyższenie lub obniżenie dźwięku o oktawę.

Gdy zastosujemy kombinację przycisków: Transpose oraz przycisk "–" lub "+" przetransponujemy dźwięk o półtonu w górę lub dół. Obok mamy malutki wyświetlacz Led. SHIFT – po zastosowaniu kombinacji Shift + transpose uzyskamy informacje m.in. o metronomie. Gdy zastosujemy kombinację Shift oraz przycisk odpowiadający danemu brzmieniu z grupy TONE przechodzimy w tym momencie do edycji brzmienia. Możemy zmienić nasycenie efektem, głośność, filtry itd. SPECIAL TONE – po włączeniu tego przycisku uaktywniają się specjalne brzmienia przygotowane dla tego modelu w każdej kategorii brzmieniowej. Obok mamy kategorie brzmień, są one skatalogowane w grupy, by móc ułatwić pracę użytkującemu. DEC/- DEC/+ przyciski te służą do przemieszczania się w grupie brzmień, zmieniania parametrów transpozycji itd. Sekcja FAVORITE tutaj możemy zapisywać brzmienia wcześniej edytowane za pomocą kombinacji z użyciem przycisku SHIFT.

[img:3]

Panel tylny:

Mamy do dyspozycji:
OUTPUT Jacks (L (MONO), R) (1/4 inch phone type), PHONES Jack (Stereo mini type), EXT IN Jack (Stereo mini type), FOOT PEDAL Jack (Assignable) USB COMPUTER Connector (for USB MIDI), USB MEMORY Slot, MIDI OUT Connector (V-LINK), DC IN jack.

[img:4]

 

Brzmienie:

Mamy do dyspozycji 24 brzmienia w każdej kategorii oraz dodatkowo 6 specjalnych. Bardzo entuzjastycznie podchodziłem do tego instrumentu, zatem do dzieła. Minusem tego instrumentu jest brak funkcji podziału klawiatury oraz brak funkcji nałożenia warstwowo brzmień na siebie, dałoby to większe możliwości. Dźwięk jest dość przyzwoity ale nie jest on z najwyższej półki. Najbiedniejszy według mnie jest katalog brzmień Synth/Pads. Znacznie lepiej wypadają różnego rodzaju dzwonki, skrzypce, elektryczne pianina oraz chóry. Brzmienie, które na prawdę mnie zaciekawiło to organy kościelne, które przeszywają od środka. Pozytywnie również przedstawiają się brzmienia z sekcji Brass/W Winds oraz Guitar/Bass, za pomocą których można zacząć bawić się muzyką, dogrywać się do swoich ulubionych utworów czy też tworzyć je samemu. Nie zaskakują także zestawy perkusyjne, które są dość ubogie. Ale czy są one aż tak potrzebne...?

Instrument świetnie nadaje się dla muzyków dopiero wchodzących na ścieżkę syntezatorów, mający ochotę pobawić się na scenie, nie będąc w ukryciu. Na pewno instrument sprawi frajdę najmłodszym, którzy mogą spokojnie ćwiczyć mając ten model Rolanda.

 

Podsumowanie:

Instrument jest lekki, przyjemny i daje wiele radości muzykom na scenie. Umożliwia wiele sposobów zabawy dźwiękiem oraz jest swoistego rodzaju alternatywą dla młodych muzyków. Niewątpliwie jednak może przynieść niedosyt doświadczonym muzykom. Niemniej warto zaznajomić się z tym instrumentem i wzbogacić się o cenne doświadczenie.

 


 

Pozostałe testy Test słuchawek RODE NHT-100  Rode wraz z modelem słuchawek NHT-100 dołączył do elitarnego grona producentów sprzętu studyjnego takich jak m.in.: AKG / Sennheiser / Beyerdynamic, którego używamy zarówno pracy, jak i w domowym zaciszu. Słuchawki profesjonalne mają...
Test interfejsu audio Yamaha RUio16-D Interfejs audio USB to nieodłączny towarzysz wielu realizatorów live’owych. Yamaha, prezentując RUio16-D, dała do ręki potężny oręż w postaci urządzenia, które – wraz z oprogramowaniem VST Rack Pro zastąpi wiele urządzeń
Test mikrofonów na USB Mackie EM Wybrałem na testy trzy mikrofony USB do podcastu z serii EM od Mackie, model najtańszy: EM-91CU, model najdroższy: Chromium, i model ze średniej półki cenowej, czyli EM-USB. Poznajcie moją opinię na ich temat. Soundbar profesjonalny Audac IMEO2 - czyli jaki? Na decyzję o przyjęciu do recenzji soundbara AUDAC IMEO2 wpływ miała chęć zaspokojenia ciekawości. Liczę na odnalezienie różnic pomiędzy urządzeniem pro a konsumenckim
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Wielki test Mackie Bundle: Creator, Performer, Producer, Studio Na zestawy Mackie Bundle Creator, Performer, Producer, Studio składają się m.in.: monitory studyjne, interfejsy audio, mikrofony USB, słuchawki, mikser audio, oprogramowanie DAW i wszelkie niezbędne akcesoria studyjne.