Test mikrofonu Audix D6

Piotr Borowik 26 listopada 2010, 00:00 Lauda Central Europe
Audix 790 PLN
 • charakterystyka barwy
 • dynamika
 • cena

Audix D6: Podobno można na nim nawet zupę ugotować - takie cudo;) Nie tylko idealny do stóp ale i do paczek, głównie basowych, używać go można. A co, my nie sprawdzimy?! A właśnie, że sprawdzimy!

Top seller (z ang. określenie kulinarne używane do opisania naci selera, przyp.red.)! D6 wraz z i5’ką przodują w sprzedażowym zestawieniu Polskiego dystrybutora. Audixy pojawiły się w roli alternatywy dla Shure’a- tu mowa o i5’tce. Jakiś czas walczyły o swoją pozycję, bo dźwiękowiec jak już ma swoje ulubione, to przecież najlepsze. Tyle głupot, czas na chwilę powagi.

[img:1]

Konstrukcja

D6’tka jest lekkim (217g), kompaktowym (51x117mm) mikrofonem łatwym do ukierunkowania. Jego solidną czarną obudowę wykonano z mechanicznie kutego aluminium. Integralne gniazdo XLR’owe wyprodukowane zostało przez dobrze znaną firmę Switchcraft. W konstrukcji nie wykorzystano transformatorów, co w połączeniu z niską impedancją sprawia, że nawet przy długich kablach nie powinno być słychać żadnych zakłóceń.

 

Charakterystyka

Według wielu doniesień głównym atutem D6’ki jest jego naturalność i skuteczność bez użycia dodatkowej korekcji. Zakres pracy od 30Hz do 15kHz i możliwość obsługi sygnału sięgającego 144dB dedykują ten mikrofon do pracy ze stopą, tomami czy paczkami basowymi.

 

Bonusy

[img:2]

Dodatkowo w kartonie znajdziemy także uchwyt mocujący, tzw. łódkę i miękki, zapinany pokrowiec do transportowania mikrofonu. W instrukcji znajdziemy kilka wartościowych wskazówek dotyczących aplikacji i instalacji D6’tki. Na oficjalnej stronie Audixa (http://www.audixusa.com/) znajduje się film instruktarzowy naświetlający podstawy nagłaśniania stopy także z omówieniem głównych błędów.

 

W praktyce

Aby uzyskać brzmienie słyszalne na dołączonych próbkach użyliśmy darmowego DAW’a oraz 8-kanałowego preampu Presonusa. Nic nadzwyczajnego.

Wcale i pomimo instrukcji producenta, nie tak od razu udało nam się odpowiednio ustawić D6’tkę aby słyszalny był pożądany przez nas klikający atak. Nawet chcieliśmy już sobie odpuścić, kiedy ustawienie głęboko schowanego w Kick Drum mikrofonu ustawionego prostopadle do naciągu dawało zbasowany gumowy dźwięk z dużą ilością echa. Ostatnim rzutem na taśmę, z zamiarem zakończenia nieudanych nagrywek, skierowaliśmy jeszcze mic’a w stronę bijaka. Zwycięstwo! Teraz zagadało. Nawet usłyszeliśmy wyraźne różnice pomiędzy płytkim i głębokim ustawieniem roboczo nazwanym „rock” i „jazz”.

Do kolejnego nagrania użyliśmy aktywnego 5-strunowego basu Ibanez BTB 705 DX-TKF (chyba nic nie pominąłem), głowy ProFet 3.2 oraz kolumny 2x10” firmy Warwick 211 Pro.

Nagrywanie basika trwało znacznie krócej i po przetestowaniu kilku popularnych ustawień zdecydowaliśmy się na połowę długości między środkiem i krawędzią głośnika przy prostopadłym ułożeniu względem siatki kolumny. W zasadzie od samego początku słyszalna była charakterystyka nieco przesterowanego basu z niemal idealną dynamiką. Wstępnie brakowało nam charakterystycznego ataku i stąd kilka podejść, z którego ostatnie dało oczekiwany rezultat.

 

Podsumowanie

D6 to znakomity mikrofon nie tylko dla zawodowców. Wystarczy poświęcić mu chwilę, aby poznać zasady funkcjonowania w takim stopniu, aby słyszalny efekt zadowolił nasze uszy. Przy aktualnej cenie i dedykowanej charakterystyce (dynamiczny dół i delikatnie zdjęty, profilowany środek), Audix D6 zdaje się być nieodłącznym w dzisiejszych czasach mikrofonem do studia, dla nagłośnieniowca, a nawet dla perkusyjnego maniaka, dla którego potężna stopa to podstawa.

[img:3]

 

 


Specyfikacja Audix D6:
 

 • Zastosowanie: centrala, floor tom, piec basowy, djembe, cajon
 • Typ przetwornika: dynamiczny, VLM typ E, beztransformatorowy
 • Pasmo przenoszenia: 30Hz - 15kHz
 • Charakterystyka: kardioida
 • Impedancja: 200 Ohm
 • Napięcie obwodu: 2.2mV
 • Wymagane zasilanie: brak
 • Max. SPL: 144dB 
 • Wykończenie: czarne
 • Waga: 217 g

 

Pozostałe testy
Test procesora dźwięku Bettermaker Stereo Passive Equalizer Equalizer studyjny Bettermaker Stereo Passive Equalizer (SPE) wyróżnia się na tle innych urządzeń. W naszym teście w Kosa Buena Studio dowiesz się jak pracować z SPE i posłuchasz brzmienia z sesji nagraniowej
Test słuchawek RODE NHT-100  Rode wraz z modelem słuchawek NHT-100 dołączył do elitarnego grona producentów sprzętu studyjnego takich jak m.in.: AKG / Sennheiser / Beyerdynamic, którego używamy zarówno pracy, jak i w domowym zaciszu. Słuchawki profesjonalne mają...
Test interfejsu audio Yamaha RUio16-D Interfejs audio USB to nieodłączny towarzysz wielu realizatorów live’owych. Yamaha, prezentując RUio16-D, dała do ręki potężny oręż w postaci urządzenia, które – wraz z oprogramowaniem VST Rack Pro zastąpi wiele urządzeń
Test mikrofonów na USB Mackie EM Wybrałem na testy trzy mikrofony USB do podcastu z serii EM od Mackie, model najtańszy: EM-91CU, model najdroższy: Chromium, i model ze średniej półki cenowej, czyli EM-USB. Poznajcie moją opinię na ich temat. Soundbar profesjonalny Audac IMEO2 - czyli jaki? Na decyzję o przyjęciu do recenzji soundbara AUDAC IMEO2 wpływ miała chęć zaspokojenia ciekawości. Liczę na odnalezienie różnic pomiędzy urządzeniem pro a konsumenckim
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST