Test kabli VOVOX

Artur Lutyński 28 grudnia 2010, 11:12 AUDIOTECH
VOVOX
  • wysokiej jakości materiały
  • zawodowe i świetnie polutowane wtyczki
  • świetne brzmienie
  • piękny wygląd
  • kable nie łamią się
  • odporna na zabrudzenie powłoka zewnętrzna.
  • jak zwykle cena, ale powiem tym razem inaczej - wszystko co dobre musi być droższe, a nas „biednych Polaków” nie stać na kupowanie tanich, badziewnych rzeczy.
O firmie VOVOX nie wiedziałem nic do momentu, gdy do mojego studia trafiła paczka z kolejnym sprzętem do testów. Obecnie (po paru dniach rzetelnych testów) wiem już o VOVOXie zdecydowanie więcej, bo ich produkty zauroczyły mnie. Polecam, bo naprawdę warto zainteresować się tą szwajcarską firmą produkującą przewody o najwyższej jakości.
 
Wiem, wiem, zacząłem ostro i w sumie pomyślicie, że nie ma o czym dalej czytać, bo koleś będzie teraz wychwalał kabelki pod niebiosa już do końca artykułu. W rzeczy samej chwalić będę, ale zarazem pozostanę obiektywny i zamierzam wytknąć im pewne wady.
 
Na wstępie krótko o firmie VOVOX. Pochodzi ze Szwajcarii (wiecie - precyzja, zegarki, jubilerzy, scyzoryki  ), a pochodzenie zobowiązuje. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu wysokiej jakości okablowania dla szeroko rozumianej branży muzycznej (studia nagrań, estrada, zespoły, audiofile). W procesie konceptu i produkcji VOVOXowi przyświeca idea: róbmy przewody w oparciu o wiedzę o materiałach, a nie na podstawie elektrotechniki (założenie może i słuszne, ale przecież branża audio to w zdecydowanej mierze elektrotechnika). Kolejnym pięknie brzmiącymi hasłami firmy są: usuwamy przeszkody na drodze płynącego sygnału i czynimy go bezstratnym (brzmi pięknie i bajkowo, ale czy tak faktycznie jest?)
 
Czym różnią się przewody VOVOXa od standardowych?
Odpowiedź: Wszystkim
 
[img:3]
 
VOVOX to przewody, które zaskakują od pierwszego wejrzenia swoim niekonwencjonalnym wykonaniem. Wiecie, coś na zasadzie zakochania się w pięknej dziewczynie tylko i wyłącznie na podstawie jej olśniewającego wyglądu. W przypadku przewodów VOVOX’a tak właśnie to działa. Materiały użyte w tych przewodach są na najwyższym poziomie. I tutaj warto zatrzymać się na sekundę, by nadmienić, iż do produkcji tych kabli firma VOVOX używa posrebrzanych drutów z miedzi beztlenowej, tworzyw sztucznych o wysokiej czystości, bez plastyfikatorów, bez PVC oraz bez pigmentów do tworzyw. Wtyczki to najwyższej jakości Neutriki lub solidne wtyczki VOVOX. Wszystkie przewody są spiralnie skręcone (zobaczcie na zdjęciach), a odległość pomiędzy żyłami jest zwiększona dla uzyskania lepszego przesyłu sygnału. 
 
Całości dopełnia piękne wykończenie powłoki zewnętrznej przewodów, która to - w zależności o zastosowania kabla - ma inny kolor. Zapomniałbym wspomnieć o metce (dosłownie metka, jak w markowych ciuchach) firmy VOVOX (w barwach firmy – pomarańcz i czerń), która widnieje na każdym przewodzie. Kable pokazałem paru muzykom i dwóm realizatorom. Opinie co do wizualnego aspektu były podzielone, część porównywała VOVOXy z kablem żelazkowym i strasznie ich to raziło, pozostali byli zachwyceni lekko oldschoolowym wyglądem. Ja byłem w grupie pozytywnie oceniających wygląd VOVOXów. Wszyscy jednak byli pod ogromnym wrażeniem czystości w działaniu tych przewodów, o czym za momencik.
 
 

 
 
 
Od dystrybutora na Polskę firmy VOVOX - Audiotech,  dostałem do testów kilka przewodów o zróżnicowanym zastosowaniu. Wśród nich znalazły się przewody głośnikowe o grubym przekroju, przewody gitarowe, instrumentalne, mikrofonowe, S/P –DIF, oraz RCA do zastosowań HI-FI. Taki wachlarz okablowania pozwolił mi na rzetelny test w wielu różnorakich sytuacjach.
 
 
Kable gitarowe
 
Zacznijmy może od przewodów gitarowych oraz kabli głośnikowych, którymi spięliśmy gitarę Gibson Les Paul Studio, wraz z głową Marshall serii JVM 410M oraz kolumną głośnikową Marshall 1960 Vintage 4x12". Zaproszony do testu gitarzysta ocenił przewód jako rewelacyjny i objawienie roku 2010. Dźwięk z Gibsona był nieskazitelny, głęboki i klarowny. Nie było mowy o żadnych trzaskach przy poruszaniu przewodem, czy też przesłuchach, które zdarzają się w tanich, kiepsko ekranowanych przewodach. Kolumna zaś odezwała się jeszcze szerszym pasmem, co wprawiło mojego kolegą w wielką euforię. Przy tym teście pozwoliliśmy sobie na dwa dodatkowe, ale jakże istotne mini testy. Pierwszy dotyczył zwijania i sztywności przewodu gitarowego. Faktem jest, że kabel VOVOX jest dosyć sztywny, ale mimo to ładnie układa się na podłodze, a jeszcze lepiej zwija, a wszystko za sprawą spiralnego skrętu miedzianych żył. Drugim testem było sprawdzenie łapania brudu z podłogi, no bo w końcu kable gitarowe targane są po deskach estradowych, które nie zawsze lśnią czystością. Tak więc wzięliśmy przewód VOVOXa do piwnicy, w której to (aż wstyd się przyznać) zalegała niewielka warstewka kurzu i przetargaliśmy kabelek parę razy po tej nieczystej powierzchni. Ku naszemu zdumieniu zabrudzony przewód po delikatnym otrzepaniu powrócił do swojego pierwotnego, czystego wyglądu. Tak więc, syntetyczna powłoka sprawdziła się idealnie.
 
 
Kable Audio
 
Kolejnym testem, tym razem bardziej na ucho niż na wrażenia estetyczne, był test odsłuchowy przewodów RCA na zestawie Hi-Fi. Naszym torem był odtwarzacz CD Micromega Minium, wzmacniacz Rotel RA-30 oraz kolumny B&W 603 S3. Do odsłuchu mieliśmy parę referencyjnych płyt ze zróżnicowaną muzyką (klasyka, rock, pop). Przewód VOVOX’a porównywaliśmy z droższym przewodem firmy XLO i tańszymi interkonektami Audioquest Sidewinder. W zasadzie nikt ze słuchających nie wyczuł większych różnic w ślepym teście. VOVOX odrobinę lepiej niż Audioquest eksponował górę pasma, ale wyłapanie różnicy wymagało dobrego ucha. Okazuje się, że w tym przedziale cenowym ciężko o przełom w kategoriach dźwiękowych. Dużo łatwiej wyróżnić się konstrukcją i wytrzymałością przewodu – tutaj VOVOX pokazuje klasę, choć każe sobie za nią płacić.
 
 
Kable mikrofonowe

Ostatnim testem, który przeprowadziłem był test przewodu mikrofonowego. Tor jaki stworzyłem to mikrofon PELUSO, mikser TASCAM DM4800 oraz monitory odsłuchowe GENELEC. Porównywałem parę różnych kabelków. VOVOX wypadł na tle innych dostępnych w moim studio naprawdę pozytywnie. Sygnał mowy i śpiewu był niezwykle wyrazisty i klarowny. Pasmo sygnału było szersze zarówno w dole, jak i w wysokim środku.
 
[img:4]
 
 
 
Podsumowanie

Przewody firmy VOVOX wypadły w testach doskonale. Wybaczcie, mówiłem, że napiszę o wadach, a nic takiego nie znaleźliście w tekście… No cóż, czyżbym nie był obiektywny? Nie, po prostu VOVOX to producent przewodów wolnych od wad, naprawdę. POLECAM!
Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem