Test Cerwin-Vega CVi-252: pasywna kolumna głośnikowa

8 sierpnia 2011 Tagi: Cervin-Vega CVi-252, pasywne kolumny głośnikowe
Autor testu: andrzej-modrzejewski-zdjecie Andrzej Modrzejewski
Cena: 2250 PLN
Dostarczył: Show System
Trochę historii...
 
Eugeniusz Czerwiński z pochodzenia Polak żył w latach 1927-2010 na terenie USA, zakładając fabrykę w Los Angeles, produkującą sprzęt nagłaśniający od 1954 r. W tym też roku powstał pierwszy na świecie głośnik 18 calowy o efektywności 130 dB przy 30Hz. W 1957 pojawił się pierwszy wzmacniacz tranzystorowy o mocy 12W. Firma Czerwińskiego pod szyldem Cerwin-Vega dostarczała głośniki dla Fendera i innym odbiorcom jak: teatry czy kina.
 
 W 1974 r. pojawił się system Sensurround głównie dla kin wyświetlających m.in: “Bitwę o Midway”. a koncepcja subbasów miała na celu wywołać lekkie trzęsienie ziemi. Sam miałem okazję odczuć (!) starty samolotów z lotniskowców czy też efekty bombardowań. Obecnie Cerwin - Vega wchodzi w skład konsorcjum Stanton. Produkcja poszła w kierunku budowy estradowych kolumn głośnikowych, w tym też 21- calowych, końcówek mocy, [img:1:R]  kolumn głośnikowych do odsłuchu studyjnego, domowego, głośników samochodowych.
 
Kolumna CVi-252
 
Kolumna głośnikowa z serii CVi-252 należy do grona 5 modeli: CVi-122M (monitor sceniczny z możliwością zamocowania na statyw głośnikowy), CVI-181S (suboofer z jednym 18-calowym głośnikiem) , CVi-152 (mniejszy brat CVi-252, pomniejszony o jeden głośnik 15 cali orz CVi-218S subbas zbudowany na bazie dwóch 18 calowych głośników ustawionych nietypowo jeden z membraną pracującą do przodu a drugi na tylną ścianę.
 
Po wypakowaniu CVi-252 z kartonu okazało się że jest to produkt wykonany w Chinach w sposób zawodowy i jak się później okazało przyzwoicie brzmiący. Kolumna wykonana została z 18 mm kompozytu, drewna oraz kleju o strukturze przypominającej sklejkę. Z zewnątrz została pokryta czarnym polipropylenem przypominającą materiał obiciowy. Elementy zewnętrzne takie jak uchwyty, siatka frontowa, terminal z dwoma gniazdami speakon, jack, uchwyty do noszenia są stalowe i bardzo solidne.
 
Wyposażenie kolumny CVi-252 to dwa 15-calowe głośniki oraz 1-calowy driver. Serce układu stanowi pasywna zwrotnica. W niej zastosowane zostało nietypowe rozwiązanie podziału częstotliwości. W zasadzie jest to wariant 2-podziałowy ale górny głośnik 15 calowy jest traktowany jako przetwornik średnio-niskotonowy czyli wyżej oddzielony w górnym paśmie niż dolny przetwornik. Praktycznie przypomina to wariant 2,5 lub 3 podziałowej kolumny głośnikowej odcięcie drivera (Celestion TS-781A) 1 calowego z tubą eliptyczną o kącie promieniowania 80 stopni poziomo i 50 stopni pionowo. przypada przy 2kHz. Dolny przetwornik 15 calowy jest odcinany od góry przy 500 Hz. 
 
Dla mniej wtajemniczonych przekazuję parę słów wyjaśnienia. Dolny głośnik 15-calowy spełnia funkcję reproduktora basowego pasma, natomiast górny 15-calowy prócz pasma basowego przenosi częstotliwości środkowe stanowiąc pomost w kierunku drivera. Ma to na celu zwiększenie czytelności kolumny.
 
Rozmiary kolumny o podstawie trapezoidalnej wynoszą 1156 mm x 470 mm x 436 mm i waży ona 43,3 kg. Sprawność tego urządzenia w pełnym paśmie wynosi 99 dB 1W, 1m a maksymalnie 132 dB. Moc CVI-252 wynosi 500W RMS , program 1000 W , w szczycie 2000 W.
 
Dodajmy do tego istotną cechę głośników 15-calowych w postaci 2,5 calowej cewki. Kosz tego głośnika jest wykonany z odlewu aluminiowego. Wszystkie produkty Cervin-Vegi mają czerwone resory zewnętrzne głośników membranowych co jest szybko zauważalne. Impedancja kolumny CVI-252 wynosi 4 ohmy.
 
[img:5]
[img:6]
[img:7]
 
[img:2]


Przeznaczenie
 
Kolumna głośnikowa CVI-252 ma szerokie zastosowanie. Na pewno jest przydatna w klubach, plenerach, salach konferencyjnych, na dużych scenach jako odsłuch (drumfill, sitefill). Jest odporna na działanie deszczu, elegancko wyglądająca. Z odpowiedniej ilości CVI-252 możemy skonfigurować większe nagłośnienie plenerowe, podpierając się subbasem CVI-118S lub CVI-218S. Dzięki trapezoidalnej podstawie i ustawieniu kolumn w formie wachlarza, zmniejszamy efekt “grzebieniowy”.
 
Może być wykorzystana także jako odsłuch, front dla prowadzących dyskoteki. Osobiście preferowałbym skonfigurować CVI-252 z końcówkami mocy Cervin-Vegi z serii CVI-1800. Jeżeli użytkownik CVI-252 preferuje lekkie wagowo końcówki z zasilaczem impulsowym zalecałbym moc większą np. 1200 przy 4 ohmach a nawet 2000 W w klasie D oczywiście z odpowiednio zastosowanym limiterem. 

Jeżeli chodzi o barwę to brzmi ona całkiem poprawnie dzięki zwrotnicy pasywnej, powodującej lekki kontur przy częstotliwości 1,5 kHz. Dzięki 2,5 calowym cewkom użytym w 15- calowych głośnikach uzyskano punktowy, niemulący dźwięk w basach. Waga kolumny nie jest duża biorąc pod uwagę ferrytowe magnesy. Jeśli chodzi o wartości napięć na kondensatorach użytych w zwrotnicy są moim zdaniem za niskie. Wprowadziłbym kondensatory o napięciach powyżej 250 V.
 Manual

 
 


 
 
 
 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Solidna budowa, elegancki wygląd
Bardzo wszechstronne zastosowanie
Bardzo dobre brzmienie
Wykonany w Chinach w sposób zawodowy
Do testów dostarczył:
AUDIOTECH AUDIOTECH Tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl
Show System Show System Tel: +48 602 40 20 80 http://www.showsystem.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Powersoft T Series1

Pozostałe testy nagłośnienia

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz