Synapse Audio prezentuje: Orion 8.5

22 listopada 2011, 10:56
Synapse Audio 1080 zł
  • Funkcjonalność
  • Elastyczność
  • Potężny update -usprawniono praktycznie każdy element Oriona
  • Konsola masteringowa
  • Idealne narzędzie dla nowicjuszy
  • Zastosowanie kilku rodzajów syntezy dźwięku w instrumentach
  • Idealne narzędzie do szybkiego przelewania pomysłów na język sekwencera
  • Braki w obsłudze plików audio

[img:7]

W zeszłym miesiącu na rynku pojawiła się najnowsza wersja platformy DAW – Orion 8.5, której producent - Synapse Audio - postawił przede wszystkim na funkcjonalność oraz prostotę obsługi, dzięki czemu tworzenie muzyki staje się prostsze niż dotychczas. Jest to oprogramowanie przeznaczone dla osób, myślących o rozpoczęciu przygody z produkcją muzyczną, ale nie tylko, każdy profesjonalista znajdzie w nim coś dla siebie, szczególnie jeśli pracuje z instrumentami VST oraz Dxi. Orion oferuje sporą liczbę instrumentów wirtualnych, tu nazywanych generatorami oraz efektów, które zapewniają wysokiej jakości rezultaty.

W najnowszej wersji Oriona usprawniono praktycznie wszystko!
Przekonajmy się czy zmiany są rzeczywiście tak imponujące.

Od początku: wymagania systemowe

 

Orion 8.5 współpracuje z platformami: Windows XP, 
Windows Vista oraz Windows 7 – minimum P4/1.4Ghz procesor oraz 512 MB RAM.

Zmiany i nowości

 

Od teraz okno edytora jest bardzo łatwe w użyciu, wystarczy kliknąć lewym klawiszem myszki by dodać obiekt, a prawym by go usunąć. Bardzo przydatną funkcją jest wyłączenie/włączenie parametru velocity, co pozwala na szybkie dodawanie nut oraz ich późniejszą edycję.

[img:1]

Gdy pracujemy w oknie aranżu, łączymy poszczególne elementy aranżu w całość, ten proces odbywa się przez organizację schematów sekwencera. Każdy syntezator wyposażono w zestaw 64 schematów z indywidualnym edytorem nut (które mogą być dodane w dowolnym miejscu aranżu) oraz automatyzacji. Orion swobodnie rejestruje nuty i automatykę parametrów z jednego lub kilku źródeł MIDI jednocześnie. 

Orion różni się od większości sekwencerów tym, że przebiega to na poziomie indywidualnych generatorów, odmiennie niż w przypadku większości platform DAW – na poziomie hosta. Dzięki temu użytkownik jest w stanie tworzyć paterny o odmiennej długości dla różnych instrumentów, a następnie używać ich w utworze. Przyspiesza to bardzo proces zapisywania pomysłów w programie oraz pozwala na elastyczne tworzenie kompozycji.

Orion jest idealnym narzędziem do szybkiego przelewania pomysłów na język sekwencera, pomaga w tym wspieranie formatów VST, Dxi oraz funkcja Rewire, która pozwala na współpracę z innymi platformami DAW. Program oferuje 43 efekty: reverb, delay, chorus, EQ, etc. Dodatkowo zapewnia pełne wsparcie dla zewnętrznych wtyczek i instrumentów oraz efektów Direct X.

 

[img:3]

Z przeprowadzonych testów mogę stwierdzić, że mikser zapewnia możliwość stworzenia miksu o profesjonalnym brzmieniu. Wyposażono go we wszelkie parametry, niezbędne do kreowania takich miksów: 

 

    • świetny korektor, 
    • kontrolka wyciszania kanału, 
    • pan, 
    • poziom głośności, 
    • wskaźniki led poziomów głośności 
    • kanały efektów send/insert.

 

 

Ponadto Orion umożliwia niezależny podgląd konsoli głównego miksera, który zawiera także instrumenty i ścieżki oraz podgląd sekcji masteringowej z dodatkiem kontrolek MultiFX (pozwala na tworzenie skomplikowanych połączeń wewnątrz Oriona), ośmiu busów oraz wyjścia master. 

Dzięki tak zorganizowanej sekcji masteringowej użytkownik jest w stanie bardzo dobrze przygotować sesję oraz stworzyć zaawansowane miksy w krótkim czasie – jest to bez dwóch zdań wielka zaleta tego programu. Posiadanie dwóch niezależnych konsoli do miksu znacznie zwiększa elastyczność pracy i jakość otrzymywanych efektów.

Dzięki dodaniu zaawansowanego eksportera plików WAV – 32bit/192kHz, producent umożliwił zastosowanie post-produkcji o wysokiej jakości. Możliwe jest renderowanie instrumentów bądź kanałów do plików multiple WAV.


Pozostałe zmiany

Z całą pewnością świetnym usprawnieniem jest możliwość przenoszenia używanych okien do siatki, definiowanej przez użytkownika, co pozwala na elastyczność w rozmieszczaniu tych okien. Zwiększono także czytelność używanych parametrów, co wpływa na efektywność pracy - od teraz ich podgląd jest możliwy w edytorze zdarzeń.  

Kolejne nowości to: tworzenie okien, zawierających wskazówki dla wybranych parametrów oraz możliwość duplikowania paternów wraz z ustawieniami instrumentów i efektów. 

Dodano także wysokiej jakości wtyczki efektowe: Vintage EQ - wierny emulator klasycznego efektu Bassman 59', Concert Hall (reverb), RNA-160 /Limiter oraz Analog Phaser. Kompresor CV-82 został rozbudowany, pozwala na bardziej „drastyczne“ kompresowanie dźwięku niż poprzednia wersja Oriona. Dodano także wsparcie dla efektu Sidechain.
 
[img:5]

Dla tych, którym brakowało trybu pełnoekranowego w poprzednich wersjach Oriona, twórcy oferują możliwość podglądu sesji na pełnym ekranie – aktywacja za pomocą klawisza F11.

Kolejny element wart wspomnienia to nowa skórka, opracowana przez użytkownika Oriona – Nicka Moritza, która moim zdaniem jest bardzo przejrzysta. Ważną informacją dla istniejących użytkowników Oriona, będzie zapewne fakt, iż pozbyto się błędu modułu appregiatora, który w poprzedniej wersji odtwarzał niewłaściwe nuty.

Jeśli chodzi o klonowanie patternów, naprawiono przycisk aktywujący tą czynność. Nie musicie martwić się już o jego funkcjonalność, teraz działa bez zarzutu. Użytkownicy są teraz w stanie przypisać grupę kanałów w sekcji masteringu do wybranego kanału ASIO. Orion 8.5 pozwala na obsługę kanałów alpha.

Usprawniono także instrumenty Oriona: Pro-9 – wbudowano nowy parametr - Noise Spread, umożliwiający szersze rozmieszczenie dźwięków snare oraz clap w polu stereo.

Usprawniono silnik syntezatora Toxic, co zwiększa jego wydajność o połowę! 
Kolejnym atutem tego instrumentu jest nowy parametr – Pan Spread, który rozkłada 
brzmienia po panoramie głębiej niż pozwala na to większość narzędzi realizatorskich!
 
[img:4]



Generatory

 

Twórcy Oriona zadbali o to by instrumenty znajdujące się na jego pokładzie umożliwiały tworzenie niepowtarzalnych i zróżnicowanych brzmień. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku rodzajów syntezy dźwięku, jak Substraktywna, Wavetable, VA, Physical Modeling oraz samplowania.


 

 

Generatory Oriona 8.5:

 

 

 

  • Pro-9 – syntezator perkusyjny
  • Toxic – syntezator działający w oparciu o syntezę FM
  • Acoustic Grand – moduł emulujący brzmienia fortepianowe
  • Sampler
  • Wasp - syntezator
  • Toxic III – syntezator - jest częścią tylko 32bitowej wersji Oriona 8.5
  • DrumRack – drum machine
  • Monobass – monofoniczny syntezator przeznaczony do tworzenia linii basu
  • Ultran - sampler
  • Tomcat – wszechstronny syntezator perkusyjny
  • Wavefusion – syntezator działający w oparciu o syntezę
  • Screamer – syntezator monofoniczny
  • Plucked String – syntezator wykorzystujący syntezę - Physical modelling
 
[img:6]



Podsumowanie

 

Jeśli zajmujecie się produkcją muzyki elektronicznej, mam dla Was dobrą wiadomość, Orion w wersji 8.5 jest jednym z najszybciej pracujących narzędzi realizatorsko-producenckich, jakie miałem okazję używać przy współpracy z komputerem.

Jeśli nie wiecie jak tworzyć skomplikowane połączenia wewnątrz oprogramowania, nie ma problemu, Orion stworzy je za Was, wraz z podłączeniem używanej ścieżki do miksera – wystarczy aktywować jeden z generatorów - idealne rozwiązanie dla osób nie mających wiedzy na temat realizacji dźwięku.

Polecam Oriona każdej osobie, która rozpoczyna przygodę z produkcją. Jest to niesamowicie przystępne środowisko, które umożliwia tworzenie pomysłów w niesamowicie szybki sposób. Obsługa programu jest intuicyjna, wystarczy poświęcić kilka godzin by go rozgryźć i rozpocząć tworzenie własnej muzyki.

W Orionie 8.5 brakuje mi większych możliwości pracy z plikami audio. Oczywiście można zastosować funkcję Rewire i dokonać obróbki ścieżek audio w innym sekwencerze, lecz jeśli nie posiadacie innego oprogramowania, umożliwiającego pracę ze ścieżkami audio możecie odczuć braki podczas pracy.

Producent dodał bibliotekę o pojemności 1 GB, na którą składają się presety oraz sample, ponadto otrzymacie tutoriale ułatwiające zapoznanie się zmożliwościami Oriona.


 

 

Wsparcie techniczne w języku Polskim


Marcin Leżak / E-Mail: [email protected]

Zapraszamy do zakupu Synapse Audio Orion:

http://www.synapse-audio.pl/shop-allegro-orion.html

Więcej informacji o produktach Synapse Audio:

http://www.synapse-audio.pl

 



 

Galeria


Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem