Pianino cyfrowe Dynatone SLP-200

Paweł Lemański 1 grudnia 2011, 12:01 Mx music
Dynatone 2 970 zł
  • Przystępna cena
  • Dobre umieszczenie panelu z wyjściami
  • Wejście USB
  • Atrakcyjny wygląd
  • Funkcja 3D
  • Komplet pedałów
  • Dość płytka klawiatura
  • Niska polifonia przy Grand Piano w stereo
  • Jakość próbek mogłaby być nieco lepsza
[img:1]

Instrument przyszedł do nas w dwóch paczkach. W pierwszej cały moduł instrumentu (klawiatura, wbudowany system nagłośnienia), w drugiej natomiast listwa z pedałami oraz cały statyw drewniany, tworzący zgrabną oraz solidną podstawę pod instrumen
t. 
 

Dynatone nie jest brzydkie

Testowany model oznaczony jest jako ciemnobrązowy palisander i wygląda bardzo ładnie. Wizualnie w niczym nie przypomina instrumentu z tańszej półki, więc jeśli dla kogoś sprawa wyglądu nie jest obojętna to testowany model jest warty zainteresowania, gdyż prezentuje się równie dobrze jak modele innych firm np. Yamaha Auris czy seria Sp Korga. Dynatone wizualnie jest bardzo nowoczesnym pianinem, a dzięki swej smukłości z pewnością jest wstanie upiększyć każde wnętrze.
 
[img:2]

Klawiatura

Zastosowano w Dynatone klawiaturę ważoną (oczywiście 88 klawiszową) o oznaczeniu RHA z możliwością 3 ustawień dynamiki: Soft, Normal, Hard. Jeżeli nastąpi konieczność wyłączenia dynamiki w klawiaturze to oczywiście instrument udostępnia taką możliwość. Klawiatura nie jest zbyt głośna ani zbyt cicha, a jej praca pozwala na spokojne granie szybkich pasaży i repetycji. Jedyne zastrzeżenia miałbym tylko do głębokości klawiatury. Osobiście wolę klawiaturę głębszą, mam wtedy większą kontrolę nad artykulacją, ale to oczywiście moje indywidualne podejście. Z kolei mojej żonie, która jest muzykiem klasycznym, klawiatura bardzo odpowiadała.

[img:3]
 

Brzmienia

W pamięci instrumentu zgromadzono 25 brzmień, w które producent zalicza również brzmienia łączone oraz splity. Wybraną barwę wybiera się przytrzymując przycisk "Setup" oraz wybrany klawisz do którego przypisany jest konkretny program np. E.piano. W identyczny sposób podzielimy klawiaturę i złączymy brzmienia, gdyż te funkcje również przypisane są do klawiatury.
 
 
 
 
[img:4]

Z jakością brzmień jest różnie. Niektóre próbki nagrane są lepiej, niektóre gorzej, lecz nie ma co wymagać od instrumentu tej klasy brzmień na poziomie sprzętu profesjonalnego, ale mogło być troszkę lepiej. Najlepszym brzmieniem jest Grand Piano. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że firma Dynatone odkupiła próbkę od Yamahy, gdyż brzmi bardzo podobnie do starszych modeli tej firmy. Hammond zaczerpnięty jest z instrumentów Rolanda. Nie znalazłem informacji na temat tego, czy można produkując instrument odkupić brzmienie od innej firmy, ale te dwa brzmienia są bardzo charakterystyczne dla obu producentów. Oszczędności w pamięci Rom słychać w zapętleniu próbek.

Brzmienia String, podobnie jak i inne brzmienia są zaszumione, jakby niżej próbkowane. Producent określa próbkowanie na poziomie 48KHz 24 bitów, co niestety mija się z prawda, ale w tego typu instrumentach nie ma co się czepiać brzmienia, gdyż wszystkie instrumenty tej klasy tak brzmią Skoro instrument nie ma przeznaczenia koncertowego, tylko edukacyjne, myślę, że można wybaczyć te niedociągnięcia.
 
[img:5]

Polifonia instrumentu to jak podaje producent 64 głosy, jednak w przypadku brzmienia stereofonicznego Grand Piano wartość ta spada o połowę. Na początku nauki przy prostych utworach nie powinno być to aż tak odczuwalne, jednak w trakcie grania skomplikowanych utworów (jakieś kolejne 2 lata nauki) będzie czuć jej brak.

Wbudowane dodaktowe brzmienia (czyli inne oprócz fortepianu) to dobre posunięcie ze strony producenta. Znam wiele przypadków dzieci które szybciej rozwineły się muzycznie dzięki temu, że ich instrument oferował więcej brzmień niż tylko Grand Piano, gdyż próbowały grać na zestawie perkusyjnym, smyczkach itd. Moim zdaniem im więcej brzmień tym lepiej, w szczególności w instrumencie o zastosowaniu edukacyjnym.
 
[img:6]

Dla uczącego się grać w instrumencie najważniejszy jest realizm gry. Aby wykonać niektóre utwory poprawnie potrzebne są trzy pedały, więc tam gdzie typowe Stage-Piano z jednym pedałem sustain nie sprawdzi się, Dynatone będzie święciło triumfy. Wyposażone zostało w trzy pedały, od lewej: Soft, Sostenuto oraz Sustain. Ich działanie jest pewne i precyzyjne.
 
[img:7]

Procesor FX

Dynatone oferuje efekty Reverb oraz Chorus. Są to proste algorytmy, które uatrakcyjnią brzmienie fortepianu i innych brzmień. W taki sam sposób jak wybieramy brzmienie, możemy również ustawić głębokość pogłosu w zakresie -16 0 +16. Pianino zostało wyposażone w funkcję brzmienia przestrzennego oznaczoną elegancko jako 3D. Funkcja ta polega to na rozszerzeniu bazy stereo, co powoduje przyjemny efekt surround. Ciężko jest oceniać jakość efektów w tak budżetowym sprzęcie, jednak efekty robią to co do nich należy, dobrze więc, że producent o nich pomyślał.
 
[img:8]


Funkcje edukacyjne

Jako że instrument przeznaczony jest do edukacji muzycznej, został wyposażony w dwie funkcję edukacyjne. Pierwszą z nich jest metronom, aby doskonalić precyzję w graniu, drugą jest "Twin Piano". Jest to bardzo przydatna opcja pozwalająca nauczycielowi i uczniowi grać w tej samej oktawie. Najlepiej uczymy się na błędach (swoich), więc producent pomyślał też o prostym rejestratorze jednośladowym, aby móc ocenić swoje wykonanie utworu. Przewaga pianina cyfrowego nad zwykłym jest taka że pianino cyfrowe jest ciche i pozwala ćwiczyć również nocą. Omawiany model ma złącza na parę słuchawek uczeń-nauczyciel, tak aby nie przeszkadzać domownikom.
 

Nagłośnienie

Instrument nie potrzebuje zewnętrznego nagłośnienia, gdyż został wyposażony we własne: 2x7 Wat. Nagłośnienie w zupełności wystarczy do wypełnienia muzyką dużego pokoju, jednak na większe występy i sale sugerowałbym podłączyć Dynatone do czegoś większego. Nie zapominajmy, że instrument ma przeznaczenie stricte domowo-szkoleniowe i do tego nadaje się bardziej niż do wielkiego koncertowania.
 
[img:9]


Złącza

Przeznaczenie domowe instrumentu spowodowało że Spl-200 nie został wyposażony w wyjście Liniowe, tylko w słuchawkowe, ale za to znalazło się miejsce dla wejścia i wyjścia midi oraz portu USB który służy również jako interface midi. Jeśli dziecko okaże zainteresowanie tematyką homerecordingu, to za koszt kabla USB może rozpocząć edukację również i w tym temacie. Pamiętać trzeba, że kiedy podłączymy kabel pod wejście słuchawkowe, wtedy odłączamy głośniki instrumentu, zatem gdybyśmy chcieli nagrać coś, to konieczne są słuchawki bądź jakiś system audio. Umiejscowienie gniazd z lewej strony pod klawiaturą jest dobrym pomysłem. Nie trzeba nurkować za instrument (szczególnie kiedy postawiony jest pod ściagną), gdyż najpotrzeniejsze rzeczy (takie jak np. złącze słuchawkowe) są dostępne od zaraz.
 
[img:10]


Zakończenie

Wybór instrumentu do nauki to spore wyzwanie. Z jednej strony potrzebne jest dobre brzmienie, z drugiej dobra klawiatura. Testowany model zalicza się do klasy edukacyjnej, jego przeznaczenie to wierne służenie przez okres edukacji. Przydatna funkcja, która np. pozwala podłączyć instrument pod komputer dwoma sposobami to duże ułatwienie, a wbudowane głośniki sprawiają że nie potrzeba dodatkowych peryferii w celu uruchomienia instrumentu. Dynatone to prosty w obsłudzę instrument, który nie przytłoczy mnogością funkcji oraz pokręteł, a zatem powinien być dobrym towarzyszem w długiej i wyboistej drodze edukacji przyszłego pianisty.


Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem