Test efektów gitarowych Big John

2 marca 2012 Tagi: obama wah, lil john fuzz
Autor testu: maciej-sosnowski-zdjecie Maciej Sosnowski
Produkt: Big John Obama WahBig John Lil John FuzzBig John Loop
Dostarczył: 300000 Guitars

W nasze redakcyjne ręce, prosto z Belgii trafiły butikowe kostki Big John. Te hand-madeowe, małe arcydzieła zaskakują nietuzinkowym dizajnem, i powalającym brzmieniem. Big John to niewielka belgijska manufaktura, skupiająca się na efektach typu distortion. Kładą nacisk na jakość elementów, które skompletowane i połączone są przez zawodowego muzyka. Kostki adresowane są głównie dla gitar, basów oraz syntezatorów. Ciekawą cechą jest brak możliwości podłączenia baterii, co producent tłumaczy troską o środowisko.

 

 
OBAMA WAH
 
[lupa:1]
 
Pierwsze co przykuwa wzrok to oryginalny dizajn – widzimy twarz amerykańskiego prezydenta w charakterystycznym dla muzycznych uniesień grymasie. Możemy sobie wyobrazić, że modulacje dźwięku, które wydaje ten efekt są jakby jego sprawką… ;-)
 
Przejdźmy jednak do rzeczy. Efekt jest ciekawą odpowiedzią na coraz częstsze używanie kaczek z ruchomym pedałem ekspresji, bardziej jako filtrów brzmienia, niż faktycznego „kwakania” nimi. Jest to wah „fixed” czyli ustawiamy sobie za pomocą potencjometru poziom tonów „wah” brzmienie, które nam się podoba (dobrze wyeksponowana np. „góra” może lepiej brzmieć w miksie czy solówce) i mamy je przypisane pod przycisk nożny i białą diodę. To nie wszystko co oferuje nam efekt. Dodatkowo dostajemy drugi, niezależny kanał z możliwością regulacji gain – przester + vol – głośność, z osobnym przyciskiem nożnym + czerwona dioda.
 
 
Oto próbka brzmienia (dla uzyskania punktu odniesienia,
riff po raz pierwszy zagrałem bez udziału efektu):
 

 
 
Cena: 759 zł
 

 
 
BOOST z serii Lil’ John
 
[lupa:2]
 
Dopalacz - urządzenie niezbędne dla koncertujących muzyków. O ile w czasie grania utworu zazwyczaj żaden z instrumentów nie powinien znacząco odstawać od reszty w poziomie głośności, tak w momencie gdy napięcie w utworze sięga zenitu i przychodzi czas na solówkę… przydałoby się trochę więcej ognia. Inaczej nasza ekspresja po prostu ginie w tle.
 
Z pomocą przychodzi BOOST – niewielkich rozmiarów dopalacz, który pomoże nam istotnie zwiększyć sygnał wtedy gdy tego potrzebujemy. Gałka MORE to głośność – nie zmienia znacząco brzmienia (dodaje ciepła powyżej połowy), za to daje solidnego kopa. Dodatkowo mamy potencjometr DIRT dodający trochę „brudu” do soundu. Osobiście bardzo mnie zaskoczyło brzmienie tego dodatku, przywodzi mi na myśl charakterystykę lampowego brzmienia, jest ciepły i ma pazura. Efekt doskonale nadaje się jako booster, dopałka, a dla tych którzy lubują się w brzmieniu typu crunch, może on stanowić główne źródło przesterowanego brzmienia.
 
Oto próbka brzmienia (proszę nie regulować głośności podczas testu boosta ;)
 
 

 
 
 
Cena: 519 zł
 

 
FUZZ z serii Lil’ John
 
[lupa:3]
 
Fuzz to często niedoceniany efekt. Ze względu na bardzo duże zniekształcenie brzmienia może wydawać się zbyt inwazyjny… jednak, tak jak pisze Big John na swojej stronie - jeśli grasz z jajami, te efekty są dla Ciebie.
 
Kompaktowy Fuzz z serii Lil’ John nadaje tego fantastycznego, rasowego, wręcz wariackiego bzyku, który doda gniewu naszym riffom i solówkom. Gałka LOUDER odpowiada za głośność, dodatkowo fuzz zaopatrzony jest w potencjometr GATE, który odpowiedzialny jest za poziom syntezatorowości i „zepsucia” brzmienia – kto zna takie hity jak Maggot Brain zespołu Funcadelic, wie o co chodzi. Świetnie nadaje się do eksperymentów muzycznych i kultowego brzmienia z lat 70.
 
Próbka brzmienia:
 
 

 
 
 
Cena: 519 zł

 
Loop
 
[lupa:4]
 
Czyli bardzo użyteczne narzędzie dla wielbicieli efektów typu stomp-box. Pozwala nam stworzyć pętle efektów z dowolnej ilości naszych kostek podpiętych szeregowo i dostępnych po naciśnięciu footswitcha. True bypass oszczędzi nam dodatkowych szumów, które mogą być generowane przez nasz sprzęt. Użyteczne narzędzie, gdy chcemy w jednej chwili odpalić kilka efektów nie naciskając każdego po kolei.
 
 
Dla przykładu próbka, w której pod Loop podpięte jest tremolo i delay:
 
 
 
 
 
Cena: 299 zł

 
 
 

 
[img:1]
 
Podsumowanie
 
Sprzęty w niezniszczalnych obudowach od Big John są świetnymi dizajnerskimi urządzeniami, które idealnie nadają się do eksperymentów muzycznych. Wzbogacą nasz styl o oryginalne i ciężkie do podrobienia brzmienia oraz ułatwią nam efektywne zarządzanie kostkami.

Drobną niedoskonałość w postaci braku alternatywnego źródła zasilania (opcji podpięcia baterii), kostki nadrabiają oryginalnym wzornictwem, świeżym podejściem do problematyki gitarowego brzmienia oraz wyjściem naprzeciw muzykom przede wszystkim koncertującym.
 
Gorąco polecam ich przetestowanie
 
 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Ciekawy, oryginalny dizajn
Użyteczność na scenie (loop, boost)
Pancerna obudowa
Efekty raczej tworzą nowe brzmienia, niż starają się podrabiać standardy
Dość wysoka cena jak na średnio skomplikowane układy
Brak możliwości podpięcia baterii (jedno źródło zasilania - zasilacz 9V)
Do testów dostarczył:
300000 Guitars
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Ovation 1773AX-41

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

TEST: Ovation 1773AX-4

TEST: Ovation 1773AX-4

Ocena:

Jeśli szukasz bezawaryjności na scenie oraz kontrolowanego brzmienia z układu elektronicznego, w różnych nawet trudnych warunkach, to zainteresuj się tą wyjątkową marką.

Produkt: 1773AX-4
Cena: 4999 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Gibson SJ200 Standard

TEST: Gibson SJ200 Standard

Firma Gibson istnieje od ponad 120 lat i jej historia nadal jest kontynuowana. Legendarne kształty gitar jak Les Paul, SG, Firebird, ES-335, Flying V,...

Produkt: SJ200 Standard
Cena: 21.199 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Sterling by Music Man JP160

TEST: Sterling by Music Man JP160

Witam wszystkich bardzo gorąco! Od kilku dni zaczęły się wakacje na dobre. Część z Was już za pewne zaczęła swoje pierwsze wyjazdy urlopowe, tym bardziej, że...

Produkt: JP160 PWH
Cena: 3.700 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
TEST: Friedman BE-OD Deluxe

TEST: Friedman BE-OD Deluxe

Amerykańska firma Friedman, znana głównie z produkcji wysokiej jakości kolumn i wzmacniaczy gitarowych postanowiła dać światu kolejną świetną gitarową...

Produkt: BE-OD Deluxe
Cena: 1200 zł
Piotr Augustynowicz Gitarzysta
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz