Test interfejsów Tascam: iM2, iXZ, Ui2 cz.I

16 sierpnia 2012, 12:06
Tascam iM2350 PLN
  • Design i jakość materiałów
  • Łatwy montaż i demontaż
  • Mobilność
  • Darmowa aplikacja do rejestracji TASCAM PCM
  • Atrakcyjna cena!
  • Mało odczuwalne "wsparcie" limitera

"Apple mania" - to zjawisko w ostatnich 3 latach powszechne i wszechogarniające wszystkie dziedziny naszego życia. Oferując fantastyczne urządzenia takie jak iPad, iPhone firma Apple wzbudziła na rynku wielkie pożądanie ich posiadania. Jednak o fenomenie urządzeń z systemem iOS decyduje nie tylko znakomity produkt, ale przede wszystkim olbrzymie zaplecze developerów kreujących tysiące aplikacji na owe urządzenia oraz dedykowany do nich osprzęt. Wyścig „zbrojeń” producentów sprzętu muzycznego wobec tego faktu nie może być obojętny. 

Kierując się ta przesłanką firma Tascam zaprezentowała kilka miesięcy temu rodzinę nowych urządzeń dedykowanych posiadaczom: iPhone, iPod, iPad. Urządzenia noszą nazwę Tascam iM2, Tascam iXZ oraz Tascam iU2. Seria nowych interfejsów mieści się w przedziale cenowym od 200 PLN - 650 PLN, a więc z założenia kierowana jest do półprofesjonalnych rozwiązań.  Przekonajmy się zatem dla kogo.

 


Naszą wycieczkę po urządzeniach Tascam rozpoczynamy od iM2

[lupa:1]

Tascam IM2 wyposażony został w dwa małe mikrofony pojemnościowe o kardioidalnej charakterystyce. Pozwala to na  dokonywanie nagrań stereo. Ponadto, mikrofony mogą być obracane o 180 stopni, dając użytkownikowi pełną elastyczność w ustawieniu do źródła dźwięku. Nie ma wątpliwości, że jakość nagrania IM2 przekracza możliwości wbudowanego mikrofonu iPhone lub iPad. Tascam przechwytuje bowiem audio 16-bit, 44,1 kHz i może rejestrować audio w formacie wav, bez zniekształceń, z poziomem do 125 dB SPL.

IM2 zawiera także kilka dodatkowych funkcji, pomocnych w trakcie nagrania: pokrętło regulacji, które pozwala użytkownikowi na zmianę  poziomu gain na urządzeniu oraz włączany ręcznie limiter, zapobiegający rejestrowaniu sygnałów przesterowanych. Urządzenie zawiera również gniazdo mini USB do wgrywania dźwięku prosto do czyjegoś komputera.

[img:1]

[img:2]

Chociaż IM2 będzie współpracować z każdym niemal softem służącym do nagrywania za pomocą iPhone lub iPad, firma Tascam zaleca stosowanie aplikacji o nawie Tascam PCM Recorder. Posiada ona dodatkowe opcje, ułatwiające nagrywanie. Pozwala użytkownikowi na zamianę lewego i prawego kanału audio, opcja filtru dolnoprzepustowego pomaga wyeliminować przydźwięki o wysokiej częstotliwości pochodzące z urządzenia. Aplikacja zawiera również uproszczony korektor, pozwalający użytkownikom regulować tony w zakresie wysokich i niskich częstotliwości. Wreszcie, użytkownicy mogą zmienić poziom nagrywanego dźwięku i aktywować limiter za pomocą aplikacji. 

Do wyboru mamy dwa kolory urządzenia IM2: biały - z pewnością dla posiadaczy białych urządzeń apple oraz czarny. Dodatkowym ciekawym elementem wyposażenia może być mały „dead cat”, dzięki któremu jakość zarejestrowanego sygnału audio, w miejscach szczególnie wietrznych, z zastosowaniem takiego filtra będzie o wiele lepsza. Dodatkowa osłona mikrofonów to model WS-2 i kosztować nas będzię dodatkowo około 70 PLN.

[img:3]

 

IM2 w pracy 

Niedawno mieliśmy okazję sprawdzić Tascam IM2 w trakcie jednej z naszych sesji live podczas której rejestrowaliśmy demo nowego multiefektu gitarowego BOSS GT100. Lekkie, plastikowe urządzenie rejestrujące, podłączyliśmy bezpośrednio do dolnego portu iPhone'a 4 i jak na tak stosunkowo niedrogiego urządzenie nagrywające, muszę powiedzieć, że byliśmy pod dużym wrażeniem tego co zaproponował  Tascam.

[img:4]

Aby za dużo nie rozpisywać się o jakości dźwięku chcielibyśmy poddać Wam produkt samoocenie. Próbka demo zawiera track z sesji wspomnianego multiefektu, ale także kilka pięknych dźwięków z niedawnego koncertu Michael`a Bubble w PGE Arena. 

 

Demo Tascam iM2

 

 

Wnioski

Tascam dostarczył na rynek urządzenie, które śmiało możemy dedykować do półprofesjonalnych rozwiązań. Użytkownicy iPhone, iPad, iPod z pewnością odkryją nowe możliwości rejestracji dźwięku podczas nagrań nie tylko audio, ale również video.  

IM2 z pewnością nie jest kierowany dla zawodowych realizatorów, którzy szukają rozwiązań bezkompromisowych. Cena urządzeń  tego typu rejestratorów zaczyna się bowiem od 1400 PLN w górę - przy czym iM2 to wydatek przypomnijmy ok. 350 PLN!

Istnieje oczywiście i zawsze kilka rzeczy, które można by ulepszyć. Na przykład, odtwarzanie nie jest możliwe, gdy urządzenie jest podłączone, przez co nie można dokonać żadnego dodatkowego Overdubu. Funkcja limitera wymaga również wyjątkowej wprawy. Sprawdzaliśmy urządzenie w warunkach dużego ciśnienia akustycznego (na próbie zespołu) i opanowanie rejestracji sygnału bez przesterowania nie było oczywistym faktem. Producent informuje o tym, że IM2 powinien sprawnie rejestrować sygnał do poziomu 125 dB SPL. Nam się ta sztuka nie udała.  

Ponadto aplikacja Tascam PCM Recorder pozwala użytkownikom przesyłać swoje nagrania bezpośrednio tylko do Soundcloud, ale nie posiada żadnych innych opcji umożliwiających transfer nagrań do komputera chyba, że dysponujemy komputerem z oprogramowaniem iTunes, w którym po podłączeniu urządzenia należy przejść do zakładki programy i tam szukać aplikacji. Jest to zajęcie nieco karkołomne i przydała by się szybsza opcja eksportu (bluetooth / wifi) na inne komputery czy mobilne urządzenia. 

IM2 jest dobrym wyborem dla każdego posiadacza iPhone lub iPad, pragnącego rejestrować wysokiej jakości nagrania stereofoniczne. Ale gdy jakość ma większe znaczenie, o wiele lepiej pasować będą standardowe mikrofony pojemnościowe, stosowane w profesjonalnych nagraniach. Jeśli chcesz dobrą, tania, przenośną nagrywarkę -  IM2 jest interesującą propozycją.

 

Tascam IM2 jest kompatybilny:
- iPhone 4S,
- iPhone 4,
- iPod touch (4. generacji),
- iPad i iPad 2.


cena: około 350 PLN




 

Czytaj także test :

 


 

Tascam: iM2 Test Tascam iXZ   
   


Gdzie kupić?

Tascam Tascam tascam.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Tascam rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.