Test Tascam iXZ - wrażenia posiadacza interfesju

Michał Iżewski 6 września 2012, 12:36
Tascam ixz160 PLN
  • kompaktowe rozmiary
  • możliwość rejestracji z lini i gniazdo mic
  • zasilanie phantom
  • morze aplikacji na iOS
  • brak kontroli wejścia liniowego
  • za krótki kabel do telefonu

Tascam IXZ to prosty, mikrofonowy i gitarowy interfejs dla urządzeń iPhone, iPad i iPod touch. Podłącza się go do gniazda słuchawkowego Jack i ustawia na dowolnej poziomej powierzchni.  Interfejs pozwala użytkownikowi na bezpośrednie podłączenie kabli do nagrywania swoich instrumentów lub mikrofonów. Połączenie ich może być zrealizowane zarówno za pomocą złącza typu Jack ¼ " jak i XLR – to drugie znajduje się w charakterystycznym zgrubieniu na jednym z końców urządzenia.

Przełącznikiem Mic/Line określamy poziomy wejściowe na urządzeniu. IXZ posiada również - niezbędne dla wielu mikrofonów pojemnościowych - zasilanie phantom (z dwóch baterii AA). Producent przewidział możliwość odłączenia zasilana Phantom co wydłuża czas pracy baterii przy nagrywaniu sygnałów liniowych i mikrofonów dynamicznych. Pokrętło poziomu wejściowego umożliwia użytkownikom regulację gain. 

[img:1]

[img:2]

Wspomniana regulacja wzmocnienia nie działa jednak w wypadku nagrywania sygnału o poziomie liniowym lub instrumentalnym. Może to sprawić problemy kiedy chcemy nagrać gitarę wyposażoną w mocne pickupy w związku z tzw. clippingiem.  

Pierwszą rzeczą na którą zwróciłem uwagę był kabel jack dzięki któremu podłączamy iXZ do urządzenia firmy Apple. Jest on zdecydowanie za krótki i przez co może powodować sporo frustracji kiedy iPhone “nie chce” leżeć prosto i zaczyna się obracać w kierunku Tascam-a. W trakcie testów zauważyłem też, że po podpięciu gitary urządzenie  ma dość duże szumy własne co może przeszkadzać wytrawnym audiofilom ;).

Podobnie jak przy Tascam IM2, IXZ sprawia nieco kłopotów przy overdubingu. Dzieje się tak ponieważ wyjście słuchawkowe urządzenia miksuje sygnał wyjściowy wraz z mikrofonowym, bez żadnej kontroli nad poziomami odtwarzania tych obu sygnałów.

[img:3]

[img:4]

 

iXM dla mobilnego gitarzysty

Niektórzy, tak jak ja, kupją ten mały interfejs nie tylko ze względu na jego rozmiar i możliwość podłączenia do iPhone czy iPada, ale przede wszystkim do mobilnej pracy w trasie koncertowej oraz do korzystania z dziesiątek aplikacji gitarowych na iOS. Biorąc ten fakt pod uwagę mamy dzięki iXZ możliwość pobrania i korzystania z darmowych lub płatnych aplikacji takich jak m.in. moje ulubione: AmpKit, Amplitube, iRig czy rozbudowanych sekwencerów jak Music Studio czy FourTrack. 

[img:6]

Podłączenie za pomocą iXM naszej gitary otwiera szerokie możliwości, a dla niektórych muzycznych purystów będzie może alternatywą dla tradycyjnych kostek gitarowych czy multiefektów. Oferowane przez developerów aplikacje to już potężne narzędzia. Możemy dzięki nim wybierać brzmienie wszystkich chyba skonstruowanych w przeszłości wzmacniaczy, możemy kupować całe sety efektów gitarowych, modyfikować ich konfiguracje i brzmienie. A wszystko to odbywa się bardzo naturalnie, jakbyśmy mieli do czynienia z normalnym efektem czy  wzmacniaczem. Kto wie, być może powstanie kiedyś światowy hit nagrany na iXZ ...?

 

Ampkit demonstracja

Music Studio

 

 

Posłuchaj demo z sesji nagraniowej

Na koniec zapraszamy do przesłuchania próbki nagranej za pomocą Tascam iXZ (Multiefekt gitarow BOSS GT-100)[img:7]
 
 

Podsumowując

Tascam IXZ jest dobrze wykonanym, niedrogim urządzeniem rejestrującym, nadającym się do szybkich nagrań lub rejestracji demo. Jego rozmiary są idealne do pracy mobilnej, a możliwości jakie za sobą niesie iOS z setkami aplikacji muzycznych są niewyczerpane.

Oczywiście, jego przedwzmacniaczowi mikrofonowemu brakuje jakości tradycyjnego interfejsu audio, jednak pamiętajmy o cenie. Tascam IXZ jest doskonałym zakupem dla osób zainteresowanych posiadaniem niedrogiego przenośnego interfejsu, który szybko i łatwo - we współpracy z iPhone, iPad lub iPod touch - umożliwi nagrywanie porządnej jakości sygnałów audio.

 

Czytaj także test :


Tascam: iM2    
   

 

 

 

 

 

Gdzie kupić?

Tascam Tascam tascam.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Tascam rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test słuchawek RODE NHT-100  Rode wraz z modelem słuchawek NHT-100 dołączył do elitarnego grona producentów sprzętu studyjnego takich jak m.in.: AKG / Sennheiser / Beyerdynamic, którego używamy zarówno pracy, jak i w domowym zaciszu. Słuchawki profesjonalne mają...
Test interfejsu audio Yamaha RUio16-D Interfejs audio USB to nieodłączny towarzysz wielu realizatorów live’owych. Yamaha, prezentując RUio16-D, dała do ręki potężny oręż w postaci urządzenia, które – wraz z oprogramowaniem VST Rack Pro zastąpi wiele urządzeń
Test mikrofonów na USB Mackie EM Wybrałem na testy trzy mikrofony USB do podcastu z serii EM od Mackie, model najtańszy: EM-91CU, model najdroższy: Chromium, i model ze średniej półki cenowej, czyli EM-USB. Poznajcie moją opinię na ich temat.
Wielki test Mackie Bundle: Creator, Performer, Producer, Studio Na zestawy Mackie Bundle Creator, Performer, Producer, Studio składają się m.in.: monitory studyjne, interfejsy audio, mikrofony USB, słuchawki, mikser audio, oprogramowanie DAW i wszelkie niezbędne akcesoria studyjne.
Test mikrofonu Neumann M 147 Lampowy Neumann M 147 to mikrofon, który ma już kilka ładnych lat. Został wyprodukowany w 1999 roku i w dalszym ciągu jest przez wielu uważany za jeden z najlepszych mikrofonów do nagrań wokalnych czy lektorskich. Czasami używany jest... Test monitorów odsłuchowych Neumann KH 120 A Zwykle kojarzymy firmę Neumann z wysokiej klasy studyjnymi mikrofonami pojemnościowymi, ale od wielu lat firma ta prezentuje również produkty z drugiego końca łańcucha sygnałowego, czyli studyjne monitory odsłuchowe. Prezentuje je...