Test Sibelius 7... i piszesz muzykę!

Marcin Nierubiec 20 września 2012, 14:51 Music Info
AVID Sibelius 7

Program do pisania nut jest dla zawodowego kompozytora bardzo ważny, stanowi przedłużenie jego myśli i pomysłów muzycznych. W XVIII wieku Jan Sebastian Bach, jeden z największych twórców muzyki wszech czasów, pod koniec życia tracił wzrok, czego przyczyną było prawdopodobnie przepisywanie partytur nocą przy słabym świetle świec. W dzisiejszych czasach kompozytorów, którzy ręcznie piszą swoje utwory jest coraz mniej. Najczęściej korzystają oni z profesjonalnych programów do pisania nut. Jednym z takich programów jest SIBELIUS 7 firmy AVID.
 

Moim zdaniem jest to w tej chwili najlepsze i najłatwiejsze w obsłudze oprogramowanie dostępne na rynku. W 7 wersji programu SIBELIUS uwagę zwraca przejrzysty interfejs użytkownika, który ułożony jest logicznie w grupy i prowadzi nas przez kompozycję "krok po kroku". Fantastyczna jest biblioteka o pojemności 38 GB. Mamy tu i brzmienia orkiestry symfonicznej (świetne smyczki!), skład kapeli rockowej jak i "realistycznie brzmiący" fortepian, czy klarnet. Ważną cechą programu jest możliwość odtwarzania zapisywanej kompozycji. Korzystając z miksera będziemy mogli również ustawić proporcje dynamiki instrumentów w całym utworze, co dla mnie jako kompozytora i aranżera jest niezwykle ważne.

Moim zdaniem jest to w tej chwili najlepsze i najłatwiejsze w obsłudze oprogramowanie do komponowania muzyki , dostępne na rynku.

Jeśli korzystamy z instrumentów z banku brzmień SIBELIUS 7 SOUNDS to możemy również nasz utwór zapisać jako plik audio. Później ten sam utwór możemy nagrać na płycie CD i dać muzykom lub dyrygentowi jako profesjonalne demo. Ponadto SIBELIUS pomaga nam w pisaniu partytury dając nam gotowe szablony układu partytury np. na chór mieszany, trio smyczkowe, a nawet na kwartet saksofonowy. Program wymaga dobrego komputera o dużej pojemności RAM, ale wewnętrzna budowa 64-bitowa pozwala cieszyć się w pełni ze znakomitego brzmienia wirtualnych instrumentów.


Komfort pracy

Okno edycji nutowych zostało tak skonstruowane, że umożliwia skupienie uwagi na komponowaniu i jednocześnie daje komfort pracy na jednym ekranie. Mikser został ulepszony w stosunku do wcześniejszych wersji i daje nam pełniejszą panoramę i widok kontrolerów, które można zwijać i rozwijać w zależności od potrzeb. Bardzo łatwo i szybko zmienia się tonację, metrum utworu, poprawia poszczególne nuty, bądź grupy nut, kopiuje fragmenty utworu, dodaje artykulacje i ligatury, co pozwala zaoszczędzić czas.

[img:1]

SIBELIUS jest programem bardzo intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika. Mogą z niego z powodzeniem korzystać zarówno doświadczeni, zawodowi kompozytorzy, jak i średnio zaawansowani muzycy, dla których będzie to pierwszy kontakt z zapisem nutowym. Edycja nut na poziomie wydawniczym nigdy wcześniej nie była tak szybka i bezproblemowa. Znakomita jakość wydruku w SIBELIUSIE sprawia, że odczytanie zapisu nutowego staje się prawdziwą przyjemnością. Jakiekolwiek nasze błędy, które znalazły się przypadkiem w wydruku natychmiast możemy poprawić i za każdym razem jest to łatwe, intuicyjne, bo taki jest właśnie SIBELIUS.

Gitarzystów powinna zainteresować wiadomość, że program posiada wiele narzędzi i funkcji ułatwiających zapis na gitarę. Możliwość zapisywania nut jako tabulatury gitarowej to jedna z nich. To samo dotyczy perkusistów i notacji perkusji.

Coś o czym warto wspomnieć to ponad 1500 wbudowanych w oprogramowanie pomysłów obejmujących różne style muzyczne i różne instrumenty. Jeśli "utkniemy" w którymś momencie pracy nad utworem to SIBELIUS przyjdzie nam z pomocą. 

Ciekawym i innowacyjnym pomysłem w oprogramowaniu SIBELIUSA jest możliwość zastąpienia zapisu słownego przez zapis graficzny. Dotyczy to np. instrumentów, które zostały wykorzystane w aranżacji muzyki. I tak zamiast słownej nazwy "skrzypce" w partii skrzypiec w partyturze możemy stworzyć ikonkę skrzypiec namalowaną przez grafika. Ułatwia to pracę aranżerowi lub dyrygentowi, którzy przeglądając skomplikowaną i gęstą partyturę np. jakieś współczesnego utworu od razu widzi wszystkie instrumenty i nie musi się w wydrukowane nuty zbyt długo "wczytywać".

[img:2]

Jeśli chcemy wydrukować nuty jakiejś piosenki lub pieśni to warto pamiętać, że SIBELIUS pozwala nam na dodawanie tekstu do zapisu nutowego. SIBELIUS posada tzw. style tekstu, które określają czcionkę, wielkość, położenie i inne właściwości tekstu, który możemy dodać do utworu. Eksport plików do formatu MusicXML, a także import innych plików (w tym popularnego formatu midi) to tylko kolejne z zalet SIBELIUSA. Wysoką jakość wyświetlanego zapisu nutowego zapewnia nowy silnik edycji tekstowych i renderowania nut. Specjalny "asystent" zapamiętuje zarówno kolejne kroki edycji jak i pojedyncze zmiany w ustawieniach interfejsu programu.

 

Podsumowanie

Dla kompozytorów poszukujących własnych środków technicznych i nowych form zapisu SIBELIUS 7 oferuje edytor do tworzenia własnych symboli zapisów nutowych lub miksowania własnych z istniejącymi. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać niezwykłe możliwości SIBELIUSA polecam korzystanie z podręcznika użytkownika. Liczy on aż 83 strony, ale dzięki niemu będziemy mogli tworzyć nasze partytury nutowe z pełną świadomością bogactwa środków i narzędzi, które mamy tutaj do dyspozycji. Słowa podziękowania należą się polskiemu dystrybutorowi firmy AVID za powstanie podręcznika obsługi w języku polskim. Pełna dokumentacja tego oprogramowania jest bardzo pomocna, ułożona w przejrzysty sposób i pozwolą nam w pełni korzystać z niezwykłych możliwości SIBELIUSA 7.


Zachęcam oczywiście do zakupu oprogramowania. Dla pełnego spokoju producent proponuje wersję oprogramowania Trial. Na stronie SIBELIUS znajdziecie masę dodatkowych informacji oraz wersje do pobrania. 

 

Warto dodać informację nt. aktualizacji softu, który miał niedawno miejsce:

Nowy update dla Sibelius 7 obejmuje aż 150 poprawek programu oraz przywraca kompatybilność programu dla Windows XP. Dostosowanie platformy do starego systemu Windows XP skutkuje pewnymi ograniczeniami:

 • Pomiar wielkości tekstu i jego wyświetlanie nie obsługuję DirectWire,
  co ogranicza ich obsługę i typografię.
   
 • Brak obsługi multi-core dla silnika odtwarzania w programie,
  co jest porównywalne z możliwościami Sibelius 6 przy wykorzystaniu
  wielu instrumentów wirtualnych
   
 • Brak obsługi Windows Aero theme, co oznacza że Quick Access
  Toolbar pojawia się w pasku poniżej paska tytułowego.


Darmowy Sibelius 7.1.2 jest dostępny dla użytkowników Sibelius 7 i można go ściągnąć na stronie produktu.

 

Do SIBELIUSA możemy również dokupić dwa dodatkowe programy: Photoscore i Audioscore.

[img:3:R] Photoscore Ultimate 7 firmy Neuratron to nowoczesne oprogramowanie do skanowania zapisów nutowych. Rozbudowany silnik programu pozwala na skanowanie nut do oprogramowania sekwencerowego MIDI. Mamy tu możliwość odtwarzania, transpozycji, wydruku nut oraz zapisu w formie plików audio, jak również skanowanie odręcznego zapisu nutowego bez określania stylu zapisu, skanowanie plików PDF wraz z opisami slurs, dynamics, lyrics, guitar tab, chord diagrams oraz innymi. Photoscore współpracuje ze skanerami komputerowymi USB i SCSI.

AudioScore Ultimate 7 to bardzo pomocne oprogramowanie do transkrypcji zapisów nutowych z plików audio CD i MP3. Inteligentny silnik rozpoznawania dźwięku pozwala na konwersję 16 instrumentów do oddzielnych zapisów nutowych, eksport transponowanych zapisów do Sibelusa lub do pliku MusicXML, NIFF lub pliku MIDI. Pozwala również na profesjonalny wydruk zapisu nutowego wprost z programu. Jakość odtwarzania została tu ulepszona w porównaniu do oryginalnego materiału audio. Istnieje możliwość podglądu, odtwarzania i edycji najbardziej zawiłych niuansów utworu (takich jak subtelne zmiany tonacji, rytmu czy głośności). Audioscore analizuje oryginalną ścieżkę dźwiękową i odtwarza ją w realistyczny sposób.

 

Ceny oprogramowania Sibelius 7:         


 


Sibelius 7 ...............................................................    2 460 PLN

Sibelius 7 Student  .................................................  1 210 PLN

Sibelius 7 Institution  .............................................   1 210 PLN

Sibelius 7 Audosore  .............................................   3060  PLN

Sibelius Photoscore  .............................................   3 060 PLN

Sibelius 7 Audioscooe  ..........................................  3 060 PLN

Sibelius 7 Photoscore Audioscore  ......................  3 660 PLN

Sibelius 7 Audioscore EDU  .................................. 1 810 PLN

Sibelius 7 Photoscore EDU  .................................. 1 810 PLN

 

zobacz aktualne promocje na stronie dystrybutora

 

Na koniec posłuchaj także innych zgodnych opinii na temat Sibelius 7.  

 

Specyfikacja techniczna:
 

 • Wbudowane profesjonalne biblioteki brzmień o pojemności 38GB
  abyś mógł odsłuchać najmniejsze niuanse swoich kompozycji
  (w tym orkiestra symfoniczna, instrumenty rockowe, pop, i inne)
   
 • Wewnętrzna architektura programu 64-bitowa pozwala wykorzystać
  w pełni potencjał nowoczesnych komputerów z dużą ilością pamięci
  RAM i cieszyć się doskonałym brzmieniem instrumentów wirtualnych
   
 • Zoptymalizowane okno edycji nutowych umożliwia skupienie uwagi
  na kompozycji i zapewnia komfort pracy na jednym ekranie
   
 • Inteligentny asystent zapamiętuje zarówno kroki edycji jak i zmiany
  w ustawieniach interfejsu programu
   
 • Nowy zoptymalizowany mikser z rozwijaną sekcją panoramy
  i innych kontrolerów
   
 • Możliwość wpisywania nut metodą step-time note input podobną
  do funkcji Speedy Entry metod z programu Finale
   
 • Export plików do formatu MusicXML pozwala na wymianę plików
  z setkami innych aplikacji
   
 • Nowy silnik edycji tekstowych i renderowania nut zapewnia idealną
  jakość wyświetlania zapisu nutowego niezależnie od powiększenia
   
 • Możliwość zmiany wielkości i szerokości tekstu za pomocą kształtu ramki tekstowej
   
 • Nowoczesne narzędzia edycyjne pozwalają na szybkie i precyzyjne
  zmiany edytorskie na poziomie profesjonalnych wydawnictw nutowych
   
 • Import grafiki do pliku za pomocą przeciągnięcia obrazka do okna edycji
   
 • Edytor do tworzenia własnych symboli zapisów nutowych lub
  miksowania własnych z istniejącymi
   
 • Szybki eksport do plików PDF, Sibelius 7, PhotoScore Lite 7,
  AudioScore Lite 7, ReWire 1.7, Sibelius 7 Sounds, Scorch

https://muzyczny.pl/39g_Oprogramowanie.html

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > AVID rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test bezprzewodowego systemu odsłuchowego Sennheiser XSW IEM Nie jest obecnie czymś zaskakującym scena, na której nie ma ani jednego monitora podłogowego – za to każdy z muzyków występujących na tej scenie ma słuchawki w uszach. Z takiego rozwiązania cieszą się niemalże wszyscy, no może oprócz...
Test rejestratorów audio Zoom H-essential Rejestratory audio ZOOM H-essential series to idealne narzędzia dla każdego, kto stawia na mobilność, a nie chce rezygnować z profesjonalnej jakości dźwięku. Dla podcasterów, dźwiękowców, muzyków. Zobacz więcej
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy