Test gitary klasycznej Paco Castillo 203

Maciej Gugniewicz 11 grudnia 2012, 13:22 Silesia Music Center Sp. z o.o.
Paco Castillo 2031740 zł
  • Wysoki komfort gry
  • Przyjemne brzmienie
  • Stosunkowo niska cena

203 to kolejny model gitary klasycznej dostępny w ofercie hiszpańskiego producenta Paco Castillo. Instrument ze średniej półki nie wyróżnia się spośród rówieśników tej samej klasy wyglądem, lecz zaskakuje pod względem komfortu gry. Czy jego brzmienie okaże się godne uwagi?

 

Budowa

Paco Castillo 203 to estetycznie i starannie wykończony instrument. Przednią płytę rezonansową wykonano z kanadyjskiego cedru czerwonego. Płytę tylną, boki, podstrunnicę oraz binding - z palisandru indyjskiego, gryf natomiast z mahoniu afrykańskiego. Pozłacane, umożliwiające płynne strojenie klucze nie pozwalają na rozstrajanie się instrumentu. Są ozdobione w sposób estetyczny, wyrzeźbione w nich figury przypominające liście przyciągają uwagę. Top gitary pokryty jest lakierem o wysokim połysku, co nadaje jej dostojności i delikatności. Model 203 to solidny, lekki instrument, którego konstrukcja nie budzi żadnych zastrzeżeń.

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]
 

Komfort gry

Na swoim pułapie cenowym Paco Castillo 203 daje świetne możliwości w sferze komfortu gry. Niska akcja strun i solidne wykonanie pozwoliły mi na dokładne, a zarazem niewymagające wysiłku wydobywanie dźwięków w przeróżnych pozycjach. Co ciekawe, nawet powyżej 15 progu instrument odzywa się nutą czystą i stosunkowo długą. Mimo, że rzadko korzystam z tak wysokich pozycji, sama możliwość ich zastosowania przekonała mnie o wysokiej jakości testowanego sprzętu.


Próbkę nagrałem mikrofonem pojemnościowym Rode M3, podłączonym do interfejsu Presonus Audiobox 22VSL.

Brzmienie instrumentu

Jak przystało na gitarę klasyczną z przednią płytą rezonansową wykonaną z cedru, model 203 bardzo dobrze odnajduje się w ciemnych barwach. Emitowany przez instrument dźwięk charakteryzuje się czystością oraz krągłością, walorami najbardziej pożądanymi w przypadku większości stylów muzycznych. Zastosowanie wysokiej klasy drewna przy budowie pudła rezonansowego umożliwia nadanie emitowanej fali akustycznej przyjemnej, ciepłej głębi.

Istotny aspekt brzmienia instrumentu stanowi sposobność balansowania między barwą jasną i ciemną. Testowana przeze mnie gitara doskonale reaguje na dźwięki wydobywane nad otworem rezonansowym. Wydają się one być miękkie i delikatne, a zarazem żywe. Z drugiej strony, możliwości techniczne modelu 203 nie ograniczają się tylko do barwy ciemnej. Uderzając struny nieco bliżej mostka, bez większego problemu uzyskałem śpiewne, błyskotliwe i jasne brzmienie.

[img:5]

Co więcej, Paco Castillo 203 oferuje szeroki wachlarz możliwości w materii dynamiki. Pozwala na wykonanie fragmentu utworu pianissimo bez utraty selektywności wydobywanego dźwięku, natomiast gra forte skutkuje donośnym, klarownym i miłym dla ucha sygnałem akustycznym. Instrument poprawnie reaguje zarówno na subtelne, jak i gwałtowne zmiany głośności. Pozwala tym samym na efektowne wykonanie utworu.

 

[img:6]

Niezależnie od klasy czy marki, poszczególne egzemplarze danego modelu mogą się nieznacznie różnić precyzją wykonania. Ze wzrostem klasy (a zarazem ceny) instrumentu, różnice te winny występować odpowiednio coraz rzadziej i w mniejszym stopniu. Dlatego też w przypadku kupna gitary, po wybraniu określonego modelu wskazanym jest, by ograć możliwie dużo egzemplarzy i wybrać spośród nich najlepszy. Niestety, nie miałem styczności z innym egzemplarzem testowanego modelu 203, a chciałbym.


Podsumowanie

Paco Castillo 203 charakteryzuje się wysokim komfortem gry i przyjemnym brzmieniem. W swojej cenie jest instrumentem jak najbardziej godnym polecenia. Z pewnością okaże się odpowiednim wyborem dla osoby zgłębiającej tajniki gry na gitarze klasycznej. Sprawdzi się również jako narzędzie pracy dla muzyka, który obraca się w stylach niewymagających korzystania z instrumentu wyższej klasy. 

Gdzie kupić?

Paco Castillo

Dystrybucja w Polsce:

Silesia Music Center Sp. z o.o.

adres:
ul. Partyzantów 6 32-650 Kęty

Sklepy muzyczne > Paco Castillo rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Seria prostych i skutecznych preampów od TC Electronic. Seria preampów gitarowych Ampworx od TC Electronic jest ciekawym połączeniem świetnego brzmienia, ultra prostej konstrukcji oraz atrakcyjnej ceny. Wzięliśmy na warsztat każdy z modeli z wyżej wymienionej serii, by samemu skonfrontować...
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...