Gitary Alvarez - legenda dostępna dla każdego!

Krzysztof Błaś 20 maja 2013, 09:25 Music Info
Alvarez RD16CESB
Alvarez RF17CE
Alvarez RC16HCE
  • Doskonały układ elektroniki
  • Świetny mostek bi-level
  • Siodełko i strunnik wykonane z materiału PPS
  • Komfortowa akcja strun

Alvarez to jedna z firm, która mimo, że istnieje od 1965 roku w niewielkim stopniu jest rozpoznawana przez gitarzystów w Polsce. Być może przyczynił się do tego jeszcze do niedawna brak dystrybutora na terenie kraju, a może klasa samych instrumentów, które dotychczas kierowane były głównie do profesjonalnych muzyków.

Wszystko to jednak uległo zmianie - dzięki firmie Music Info z Krakowa instrumenty nareszcie trafiły do Polski, a zainicjowanie przez Alvareza serii Regent umożliwiło dotarcie także do początkujących gitarzystów, którzy chcieliby nie tylko posiadać instrument znanej marki, ale także mieć gwarancję jego jakości i niezawodności.

Firma Alvarez została założona w 1965 r. w St. Luois, Missouri w USA we współpracy ze znanym, japońskim lutnikiem Kazuo Yairi. W ten sposób połączono kapitał i możliwości produkcyjne z bezcennym, lutniczym doświadczeniem. Gitary Alvarez prędko zdobyły amerykański rynek, znajdując się w instrumentarium takich gwiazd jak Carlos Santana, Johny Cash, Paul McCartney czy Jerry Garcia.

Obecnie firma dalej wytwarza część topowych modeli pod okiem Kazuo Yairi w małym miasteczku Kani, Gifu, w Japonii. Najważniejsze jednak, że doświadczenie producenta pozwoliło stworzyć także tańsze serie, które zachęcają świetną jakością i bardzo przystępną ceną. Za chwilę przyjrzymy się trzem instrumentom z serii Regent - na pierwszy rzut oka bardzo różnym, ale po dokładnym przyjrzeniu można znaleźć wiele podobieństw konstrukcyjnych.

 

[img:1]


Pomimo, że mamy do czynienia z dwoma gitarami elektroakustycznymi i jedną elektroklasyczną, już po chwili gry można znaleźć cechy wspólne. Przede wszystkim wszystkie trzy instrumenty wyglądają bardzo profesjonalnie i tak też są wykonane - zwraca uwagę rozeta otworu rezonansowego ozdobiona gustowną masą perłową. Pomimo atrakcyjnej ceny czujemy, że posiadamy prawdziwy instrument, a nie gitarę tylko "do nauki", pozbawioną  najważniejszych cech lutniczego dzieła.

 

[img:2]

 

W pierwszej kolejności uwagę zwraca lakier - nie tylko bardzo dobrze położony, ale przede wszystkim w unikatowy sposób wykorzystujący podczas malowania zjawisko elektrostatyczności. Dzięki temu sama powłoka jest cieńsza, ma mniej warstw pozwalając lepiej rezonować drewnu. Kolejną ciekawostką jest specjalne tworzywo PPS, z którego wykonane zostały siodełka szyjki i mostka. Ten syntetyczny materiał zawiera włókno szklane, dzięki czemu wzrasta twardość tworzywa, które lepiej przewodzi drgania strun.

 
[img:7]
[img:8]
[img:9]
(Kliknij wybrane zdjęcie, aby powiększyć)

 

Testowane instrumenty wyposażono w układ elektroniki renomowanej firmy B-Band. Do dyspozycji mamy trójpasmowy korektor barwy (bass, mid, treble), głośność oraz regulator presence odpowiedzialny za najwyższe częstotliwości. Elektronikę zaopatrzono także w chromatyczny tuner. Podświetlany, kolorowy wyświetlacz jest świetnie widoczny nawet w słoneczne dni.

System elektroniki opiera się na przetworniku piezoelektrycznym umieszczonym pod siodełkiem mostka. Całość zasilana jest 9V baterią. Brzmieniowo zainstalowany system na prawdę robi wrażenie. Wyjątkowo czysty sygnał, pozbawiony szumu i efektywna regulacja barwy - czego można wymagać więcej?

 

[img:3]

 

Seria Regent przeznaczona jest w założeniu firmy dla początkujących gitarzystów. Wystarczy się jednak z tymi instrumentami zapoznać, żeby dostrzec wiele elementów, które zaczerpnięto z topowych modeli firmy Alvarez. Ultra cienki lakier, siodełka z tworzywa PPS, zawodowy układ elektroniki, czy mostek bi-level o specjalnej konstrukcji.

Niewiele firm może sobie pozwolić na "przemycanie" takich wyjątkowych rozwiązań do najtańszej serii swoich instrumentów. Firma Alvarez jednak wychodzi z założenia, że nawet tanie instrumenty powinny być możliwie najlepsze, wspomagając proces nauki i ciesząc użytkownika.

 
[img:10] [img:11] [img:12]
 (Kliknij wybrane zdjęcie, aby powiększyć)

 

Przedstawione instrumenty to jednak nie tylko doskonała propozycja dla początkujących - nie bez przyczyny zamontowano zawodowy układ elektroniki B-Band. Te gitary bez problemu się obronią na scenie - brzmią bardzo dobrze i tak też się prezentują wizualnie. Na szczególną uwagę zasługuje elektroklasyk RC16HCE. Nie łatwo znaleźć na rynku gitarę klasyczną z elektroniką i wymiarami gryfu zbliżonymi do gitary akustycznej. Zadanie wydaje się prawie niemożliwe jeżeli jeszcze chcielibyśmy żeby była stosunkowo niedroga. Warto więc zainteresować się przedstawionym Alvarezem, który może okazać się pod tym względem bezkonkurencyjny.

Podsumowując - seria Regent to bardzo uczciwie zaprojektowane gitary, wyposażone w doskonały układ elektroniki i unikatowe rozwiązania konstrukcyjne. Warto się nimi zainteresować, jeżeli chcemy kupić niedrogi instrument, sprawdzonej marki.

 

Przyjrzyjmy się teraz każdemu instrumentowi z osobna i jego walorom brzmieniowym:

 

(Kliknij wybrane zdjęcie, aby przejść do testu gitary)
[img:4]
[img:5]
[img:6]
TEST : RF17CE


Dane Techniczne:

  • Korpus: mahoń (w modelu RF17CE - palisander)
  • Gryf: mahoń
  • Płyta wierzchnia: świerk
  • Podstrunnica: palisander
  • Elektronika: B-Band z tunerem
  • Mostek: palisander
  • Wykończenie: cienki lakier nakładany metodą elektrostatyczną

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Alvarez rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...