TEST profesjonalnego odtwarzacza instalacyjnego Denon DN-500C

Tomasz Jankowski 5 kwietnia 2013, 12:02 Horn Distribution S.A.
Denon dn 500 c1995 zł / brutto
  • Master Key
  • Dok na iPoda / iPhone'a
  • Wyjście S / PDiF
  • Brak USB
  • Brak symetrycznych wyjść

Od kilku dobrych lat sprzedaż płyt kompaktowych maleje na korzyść plików MP3. Denon pokazał, iż umie podążać za zmianami w gustach swoich klientów. Jego konsumencki brand praktycznie wycofał z oferty odtwarzacze CD - Denon DJ oferuje "media playery", w których odtwarzanie płyt jest tylko dodatkiem, bez którego obyłoby się większość DJi. Jedynie Denon Professional pozostał ostoją dla klasycznych odtwarzaczy CD. Ciężki, do montażu na stałe w racku, z pomiarem czasu z dokładnością co do setnej sekundy i oczywiście szlachetnie czarny. Taki jest Denon DN-500C, nawet jeśli obok szuflady na CD wmontowana jest mała niespodzianka - dok dla iPoda/iPhone'a.

 

Funkcje

Obsługę DN-500C ułatwia przypisanie podstawowym funkcjom dedykowanych klawiszy (m.in. kontrola odtwarzania, kolejność odtwarzania losowa lub indywidualnie zaprogramowana, odtwarzanie ciągłe lub pojedynczych śladów, kontrola tonacji / tempa odtwarzania). Z poziomu menu kontrolowanego jogiem dostępne są funkcje ogólne, z których przy codziennym użytkowaniu nie ma potrzeby korzystać, m.in. z włączenia praktycznej funkcji wybrania jogiem utworu do odtworzenia po aktualnie odtwarzanym (NextReserv.), czy pomijanie cichszego początku utworu od -40 dB FS (Auto Cue).

Dodatkowymi funkcjami, zapożyczonymi z odtwarzaczy DJskich jest możliwość stawiania punktu cue, licznik BPM oraz Master Key - możliwość zmiany tempa z zachowaniem tonacji utworu (+/-16%). Zastosowany algorytm sprawdza się przede wszystkim przy rytmicznych utworach.

Dok pozwala na podłączenie większości iPodów lub iPhone'ów, do niektórych modeli, jednak trzeba dokupić standardową przejściówkę. Po podłączeniu telefonu do odtwarzacza automatycznie wyświetla się okno z propozycją pobrania z internetu dedykowanej aplikacji Denona. Odtwarzanie muzyki można kontrolować z poziomu DN-500C, sprzętu Apple'a lub pilota na podczerwień (w zestawie).

 

[lupa:1]

[lupa:2]

 

Wejścia i wyjścia

DN-500C zaopatrzony został w wyjścia analogowe RCA, SPDiF (RCA) oraz słuchawkowe z dedykowaną kontrolą głośności. Wejście aux (TRS 1/4", -10 dBV) na przednim panelu pozwala na wygodne podłączenie konsumenckich przenośnych odtwarzaczy. Odtwarzacz nie został niestety zaopatrzony w wyjścia symetryczne, jednak nie wyklucza to jego zastosowania w profesjonalnych instalacjach studyjnych czy radiowych - sygnał można wyprowadzić na zewnętrzny konwerter wyjściem cyfrowym. W urządzeniu brak gniazda USB do podłączania zewnętrznej pamięci.

 

[lupa:5]

[lupa:6]

 

Profesjonalizm odtwarzacza Denon DN-500C wyraża się na dwa sposoby. Po pierwsze wysoką jakością dźwięku z transparentnym i dynamicznym brzmieniem. Po drugie konserwatywnym minimalizmem. Na odtwarzaczu nie znajdziemy tłumika głośności, korektora brzmienia czy kontroli MIDI, natomiast tonacja / tempo utworu zmieniane są jedynie przez klawisze. Z wyjątkiem tej funkcji, żadna z innych nie zmienia brzmienia odtwarzanego materiału.

Denon za to oddaje do dyspozycji użytkownikowi możliwość dokładnego zaprogramowania zachowania urządzenia podczas i po skończeniu odtwarzania utworu. Dzięki temu DN-500C sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest prostota obsługi i przewidywalność działania bez rozbudowanych opcji DJskich - przede wszystkim w nagłaśnianiu przestrzeni publicznych: klubów fitness, szkół tańców, szkół muzycznych, gdzie ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Odtwarzacz można zainstalować również w lokalach gastronomicznych i sklepach, gdzie potrzebne są długie playlisty czy w średniobudżetowych studiach muzycznych i radiach. W tych miejscach jednak część z jego funkcji pozostanie niewykorzystana.

 

[lupa:3]

[lupa:4]

 

DN-500C to jedyny odtwarzacz Denon Professional, który oferuje odtwarzanie plików z innych nośników pamięci niż płyty CD. Dyskusyjne jest jednak, na ile słuszna była decyzja Denona, aby oddać możliwość podłączenia produktów Apple'a, a nie pendrive'ów. Jeśli sprzęt ma służyć również przygodnym użytkownikom (obsłudze lokalu, trenerom), to wydaje się, iż w polskich warunkach praktyczniejsze byłoby gniazdo USB. Z doku zatem ucieszą się indywidualni właściciele, którzy na równi przywiązani są do swojego iPhone'a / iPoda i do swoich płyt.

 

Podsumowanie

Na rynku profesjonalnych odtwarzaczy trudno o rewolucję. Odtwarzanie plików MP3 i WAV z płyt CD to standard, a być może nawet i przeżytek. Producenci przyciągają klientów bonusowymi funkcjami, które nie mogą jednak zakłócać prostoty obsługi i stabilności pracy. Stąd na rynku znajdziemy wiele odtwarzaczy jedynie minimalnie różniących się specyfikacjami, lecz rzadko ten jeden, który miałby wszystkie: jeśli zależy Ci na symetrycznych wyjściach, to albo sporo dopłacasz (Tascam CD-200SB, CD-500B), albo kupujesz odtwarzacz z nieco gorszymi przetwornikami (Gemini CDMP-1400, Reloop RMP-1660 USB). Jeśli zależy Ci na Master Key, to musisz zrezygnować z gniazda USB. Chcesz mieć dok na iPoda i punkty cue - rezygnujesz z symetrycznych wyjść.

DN-500C pokonuje swojego bezpośredniego konkurenta typu "Made for iPod", Tascama CD-200i, niższą ceną, funkcjami cue i Master Key. Jednak wygrana bitwa nie oznacza wygranej wojny. Denon Professional powinien w najbliższym czasie, wzorem konkurencyjnej firmy, urozmaicić swoją ofertę o bliźniacze odtwarzacze z wejściem USB, slotem SD czy wyjściami symetrycznymi.

Gdzie kupić?

Denon

Dystrybucja w Polsce:

Horn Distribution S.A.

adres:
ul. Kurantów 34 02-873 Warszawa

Sklepy muzyczne > Denon rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test wzmacniacza instalacyjnego Audac MFA 216 Szukasz systemu audio do biura, hotelu, sklepu? Masz 200 m2 powierzchni, a może kilkaset? Chcesz mieć inną muzykę w recepcji a inną w restauracji, ale z tego samego systemu? Chcesz nadawać zautomatyzowane komunikaty awaryjne, które mają... Test splitera Palmer Grand Audition MKII Palmer. Nie pierwszy to sprzęt tej firmy, na którym pracuję, nie pierwszy też, który mam okazję testować. Nie ukrywam, że mając styczność z wieloma produktami tej marki, wyrobiłem sobie zdanie na jej temat. Mając do dyspozycji coś... Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają... A może by tak posłuchać swojej ściany...? Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne... Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2 Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne... Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...