Test zestawu bezprzewodowego LD Systems WS1G8

22 sierpnia 2013 Tagi: nagłośnienie, mikrofony, systemy bezprzewodowe, ld systems, ws1g8
Autor testu: andrzej-modrzejewski-zdjecie Andrzej Modrzejewski
Produkt: LD Systems WS1G8
Cena: 1350 zł
Dostarczył: ADAM HALL GmbH

Nieustannie wzrastająca liczba używanych mikrofonowych systemów bezprzewodowych zmusiła producentów do wykorzystywania nowych częstotliwości.

Jak dotąd pojawiły się zestawy pracujące w pasmach 1.8 GHz i 2.4 GHz. Dodatkowym problemem dla systemów bezprzewodowych pracujących w paśmie 800 MHz są zakłócenia wywoływane przez nadajniki sieci internetowych.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom użytkowników transmisji bezprzewodowej, firma LD Systems z Niemiec wprowadziła na rynek nowy zestaw WS1G8. W jego skład wchodzi odbiornik WS1G8R, który współpracuje z nadajnikiem
do ręki WS1G8 MD lub nadajnikiem kieszonkowym WS1G8BP.

Testowany przeze mnie zestaw zawierał wariant z nadajnikiem do ręki.

 

Ld Systems WS1G8R / WS1G8 MD 

Omawiany produkt LD Systems ma do dyspozycji aż 192 kanały w obrębie 1.8 GHz,  co stwarza duże możliwości nie zakłóconej pracy i większej liczby jednocześnie używanych zestawów. Odbiornik WS1G8R jest konstrukcją pół rackową 19" o wysokości 1U, posiadającą dwie anteny, włącznik zasilania, przyciski służące do zmiany parametrów i duży wyświetlacz LCD na froncie.

[img:4]

[img:7]

 

Panel Tylny WS1G8R

Tylną ścianę zaopatrzono w złącza XLR i jack wyjściowe oraz gniazdo dla zasilacza zewnętrznego. Konstrukcja jest metalowa, dając gwarancje trwałości z możliwością montażu w obudowie rackowej. Niestety elementy montażowe do racka nie są dostarczane w wyposażeniu podstawowym - trzeba je dokupić osobno.

[img:5]

[img:8]

[img:10]

W obudowie mógłby się zmieścić zasilacz impulsowy, unikając w ten sposób ewentualnego jego zgubienia lub uszkodzenia cienkich kabli. Dobrze natomiast przemyślano obsługę odbiornika. Na wyświetlaczu można odczytać takie parametry jak szesnaście grup po dwanaście kanałów, co daje wspomniane wyżej 192 kanały do wyboru. Zmiany dokonuje się w sposób automatyczny poprzez przycisk ARC i zbliżenie nadajnika do portu podczerwieni usytuowanego na froncie odbiornika.

Przy okazji możemy odczytać na ekranie odbiornika częstotliwość w zakresie od 1750 MHz do 1800MHz, ustaloną przez system ARC. Kolejnym elementem wyposażenia WS1G8R jest możliwość regulacji poziomu funkcji squelch, co zabezpiecza użytkownika przed niepożądanymi zakłóceniami w przypadku unieruchomienia nadajnika.

[img:13]

[img:6]
 

Odbiornik został także wyposażony w regulacje płynną poziomu sygnału wyjściowego audio. Producent starał się dostosować ten parametr do wejść mikrofonowych XLR w mikserach. Front odbiornika posiada dodatkowo dwa rzędy diod LED, informujących o zasięgu pracującego nadajnika. Trzeci rząd diod  informuje o poziomie pracy audio z nadajnika.

 

 

Nadajnik WS1G8 MD 

W WS1G8MD nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji, można go tylko włączyć i wyłączyć. Rozwiązanie takie blokuje przypadkowemu użytkownikowi możliwość ingerencji w ustawienia pracy nadajnika. Wspomniany nadajnik wyposażony jest w kapsułę z wkładką mikrofonową o charakterystyce kardioidalnej, która może być wymieniona na wkładkę pojemnościową. Zasilanie stanowią dwie baterie 1.5 V typu AAR6, najlepiej alkaliczne.   

[img:14]

[img:9]

 

 

Ogólna ocena systemu

Komplet bezprzewodowy firmy LD WS1G8 zachowuje się poprawnie i może mieć szerokie zastosowanie. Zestaw ten obsługuje z powodzeniem transmisje instrumentów, śpiew, przemówienia itp. Posiada dobrą izolacje mechaniczną wkładki zapobiegającą niepożądanym zakłóceniom. Zasięg tego zestawu wynosi około 100 metrów i uzależniony jest od różnych czynników, takich jak ściany czy zakłócenia pochodzące z różnych źródeł elektromagnetycznych. Pasmo 1.8 GHz nie jest obecnie wykorzystywane w dużym stopniu, stąd 192 kanały będące do dyspozycji użytkownika to prawdziwa rozpusta.

Sprawa automatycznego przestrajania być może występuje w warunkach istniejących zakłóceń. Nie miałem możliwości tego sprawdzić bowiem pasmo 1.8 GHz jest rzadko wykorzystywane. Wydaje mi się jednak, że gdybym miał obok siebie dwa identyczne zestawy, system ARC powinien zadziałać.

Omawiany zestaw był testowany przed imprezą w parku obok
Starego Browaru w Poznaniu i nie stwierdziłem, aby jakiekolwiek
zakłócenia w odbiorze występowały.

 

Podsumowanie

W teście nie używam porównań z innymi producentami analogicznych produktów. Osobiście uważam to za niestosowne. Cena zestawu LD z serii WS1G8 jest bardzo konkurencyjna w stosunku do produktów w tej samej klasie innych producentów i pracujących w wyższych częstotliwościach niż 1 GHz. Na dzień dzisiejszy omawiany zestaw nie ma konkurencji w zakresie wykorzystywanego pasma. Pozostaje kwestia trwałości, a to może wyjść dopiero po upływie roku, pamiętając o dwuletniej gwarancji.

Moim zdaniem producent powinien dostarczyć w komplecie uchwyt na statyw mikrofonowy i  pokusić się o instalację zasilacza wewnątrz odbiornika. Brakuje mi również splitera antenowego na cztery lub osiem zestawów odbiorników w jednej skrzyni rackowej, w połączeniu ze wspólnym zasilaniem. No i na koniec istotna informacja czyli cena. Otóż w detalu wspomniany wyżej zestaw kosztuje około 1350 zł, a instrukcja została napisana również w języku polskim.

Ocena końcowa: [img:1] [img:1] [img:1] [img:1] [img:2]

 

[img:11]
 
Instrukcja obsługi LD Systems WS1G8
 

Galeria zdjęć LD Systems WS1G8:

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Pasmo 1.8 GHz nie jest obecnie wykorzystywane w dużym stopniu, stąd 192 kanały będące do dyspozycji użytkownika to prawdziwa rozpusta.
Brak zakłóceń w odbiorze
Płynna regulacja poziomu wyjściowego
Na dzień dzisiejszy omawiany zestaw nie ma konkurencji w zakresie wykorzystywanego pasma.
Posiada dobrą izolacje mechaniczną wkładki zapobiegającą niepożądanym zakłóceniom
Instrukcja w języku polskim
Do szczęścia brakuje splitera antenowego na cztery lub osiem zestawów odbiorników w jednej skrzyni rackowej, w połączeniu ze wspólnym zasilaniem oraz uchwytu na statyw mikrofonowy
Zasilacz na zewnątrz urządzenia
Do testów dostarczył:
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz