Test niewielkiego kontrolera American Audio ELMC1

13 stycznia 2014 Tagi: kontroler, dj, american dj
Autor testu: piotr-bartosiuk-zdjecie Piotr Bartosiuk
Produkt: American Audio ELMC 1
Cena: 459 zł
Dostarczył: A.D.J. Supply Europe B.V.

Po wielu miesiącach od premiery na targach NAMM 2013 dotarł do nas najmniejszy z kontrolerów marki American Audio. Model ELMC1 to ukłon w stronę tzw. Bedroom DJ's oraz wszystkich tych, którzy chcieliby miksować podczas np. podróży. Czy najbardziej mobilny kontroler z dwoma deckami od American Audio ma szansę przyjąć na rynku?

ELMC1 to niesamowicie proste urządzenie, którego ideą jest to, aby DJ mógł mieć pod ręką wszystkie najważniejsze funkcje w bardzo mobilnym urządzeniu. Dlatego niewielka waga kartonu z urządzeniem nie powinna nikogo dziwić. Wraz z naszym kontrolerem dostajemy kabel usb i płytkę z oprogramowaniem VitrualDJ LE.

Instrukcja obsługi jest konkretna i wystarczająca. Dla osób, które gdzieś ją zapodzieją producent zamieścił wersję cyfrową na swojej stronie. Najważniejsze funkcje kontrolera są także opisane na kartonie. Pewien jestem jednak, że do obsługi tak prostego urządzenia nie będzie nam potrzebna żadna pomoc.

 

Budowa / Wygląd

Waga kontrolera, który w 100% (pomijając wnętrze) wykonany jest z plastiku jest odpowiednia. Szczerze myślałem, że wystarczy mocniej zakręcić jogiem, aby przesunąć sprzęcik, ale się myliłem. Pomagają temu także gumowe nóżki na spodzie kontrolera. Te nóżki to tak naprawdę jedyne gumowe elementy kontrolera. Czy potrzebne są one w innych miejscach, chociażby na potencjometrach…? Napiszę o tym później.

[lupa:1]

[lupa:2]

Wspomniane wcześniej plastiki ELMC1 są bardzo dobrej jakości. Wszystko do siebie bardzo ładnie pasuje i gdyby nie to puste / głuche brzmienie po stuknięciu w urządzenie wskazujące na niewielką zawartość środka byłoby naprawdę dobrze. Generalnie kontroler mógłby być cieńszy, wrażenie lichej konstrukcji minęłoby bezpowrotnie. Wracając jednak do meritum… ELMC1 jest naprawdę dobrze skrojonym kontrolerem. Każdy z potencjometrów oraz crossfader chodzą z dużym oporem, co dla mnie osobiście jest oznaką dobrej jakości. Jedynym mankamentem jakiego dopatrzyłem się w budowie kontrolera był prawy jog, którego górna powierzchnia była nierówno przyklejona. Trzeba pamiętać, że to nie jest urządzenie, na którym będziemy wykonywać niesamowite sztuki. Do klubu pewnie też go nigdy nie zabierzemy. Dlatego rezygnacja z przyjemnych gumowych elementów, które dają pewność w np. przekręcaniu potencjometrów jest uzasadniona.

Poza paroma niebieskimi grafikami, ELMC1 jest zupełnie szary. Szkoda, wygląda przez to trochę przygnębiająco. I nawet podświetlenie nie zmienia tego wrażenia.

Kontroler posiada tylko jedno wejście/wyjście USB.

[lupa:3]


Na pokładzie

Na pokładzie ELMC1 nie znajdziemy zbyt wielu kontrolerów, a próba zmniejszenia ich ilości przez producentów wymusiła zdublowanie niektórych ich funkcji, pomimo tego mamy tu najpotrzebniejsze funkcje jakimi posługuje się DJ. Zaczynając od początku, mamy tu największy encoder poświęcony przeszukiwaniu naszych bibliotek muzycznych, a pod nim przyciski Load, którymi wybieramy deck. Pod jogami znajdziemy przyciski Play oraz Cue, którymi oczywiście startujemy, zatrzymujemy bądź wybieramy samodzielnie miejsce, z którego ma rozpoczynać się odtwarzanie w naszym numerze. Jeśli nasz utwór już rozbrzmiewa w naszych słuchawkach warto pobawić się jego equalizacją. Tą również znajdziemy na pokładzie ELMC1. Mamy tu potrójną equalizację oraz Gain nad kolumną EQ. 
Charakterystyka equalizacji zależeć będzie oczywiście od programu z jakim będziemy używali ELMC1.

[img:1]

Zapewne wielu DJ'ów odtwarza swoje utwory w zupełnie innej prędkości, ale jak to zrobić skoro ELMC1 nie ma standardowego pitch fadera? Miniaturyzacja kontrolera wymusiła zdublowanie funkcji i w ten sposób standardową funkcję Pitch mamy teraz pod dwoma przyciskami. Musimy nacisnąć przycisk Shift a następnie przyciskami w prawym lub lewym górnym rogu dostosować prędkość utworu. Jeśli natomiast chcemy zwiększyć lub zmniejszyć chwilowo prędkość utworu (bo np. się nam rozjeżdżają) to używamy tych samych przycisków bez SHIFta. Identyczny patent stosuje Denon w swoich profesjonalnych media playerach.

Po włączeniu utworu i dostosowaniu jego tempa możemy teraz włączyć drugi track. Nie znajdziemy tu linefaderów więc ci którzy nie lubią korzystać z cross fadera będa musieli się do niego przyzwyczaić lub wykorzystywać w miksie EQ. Zgranie utworów powinien nam ułatwić jog, który działa bardzo płynnie. Jednak w przypadku ELMC1 dokręcanie jogiem i zmiana tempa (dwoma przyciskami) jest trudna i bez sensu. Dlatego producenci dali nam przycisk SYNC!!! Taaadam. Po co jogi jak mamy SYNC? :)

[img:2]

[img:3]

Jednak jogi będą nam potrzebne do zupełnie czegoś innego. Wraz z funkcją vinyl uaktywniamy możliwość scratchowania. I to jest tak naprawdę jedyna słuszna opcja w przypadku jogów.

Kiedy uda nam się zgrać dwa utwory (a uda nam się to na pewno) możemy przejść do bardziej zaawansowanych funkcji. A są nimi pętle, efekty oraz sampler!

Do pętli mamy tylko jeden przycisk - Loop. Ale żeby zwiększyć długość tych pętli musimy wykorzystać przycisk Shift. Podobnie jest z push encoderem efektów i samplera. I ta sekcja -ten jeden push encoder dziwi mnie bardzo. Nie dość, że do obsługi wyboru efektów i jego rezonansu używamy tylko jednego potencjometru to tym samym potencjometrem wykorzystujemy jeszcze funkcje samplera z przyciskiem shift. Ja rozumiem miniaturyzację i minimalizację, ale tu akurat mógłby się znaleźć drugi potencjometr. ELMC1 zadziwia tym jak bardzo można zminimalizować kontroler i zachować główne funkcje dla DJ'ów. Pomimo małej ilości kontrolerów mija trochę czasu zanim nauczymy się z niego korzystać. Opisując działanie kontrolerów mówię oczywiście o oprogramowaniu Vurtual DJ. Każdy użytkownik może zmapować sobie ELMC1 pod swój ulubiony soft pozbywając się być może kłopotliwych kombinacji.

Szkoda, że kontrolera ELMC1 nie podłączymy do żadnego nagłośnienia. To znaczy nie podłączymy go bezpośrednio, do tego wymagany jest interfejs audio. Szkoda, bo urządzenie ma budowę dwudeckową, ma spore jogi, crossfader itp… Wygląd wskazuje, że (chociaż jest niewielki) mógłby on służyć do grania pełnych w miarę profesjonalnych imprez. Co ważne nie wygląda on jak dodatkowy kontroler jak chociażby produkty NI czy ostatnio testowany DDJ-Sp1. 

[lupa:4]

Jeśli chcemy, aby nasz miks był słyszalny na dużym nagłośnieniu musimy zrezygnować ze słuchawek (wykorzystujemy wtedy połączenie z komputera - słuchawkowy Jack – RCA). Wielu DJ'ów w ten sposób gra i dostosowuje parametry utworu na bieżąco podczas występu. Zwłaszcza, że jest tu przycisk Sync. 


Podsumowanie

Tak czy inaczej ELMC1 jest kontrolerem dla bedroom DJ's w dosłownym tego słowa znaczeniu. W swojej oryginalnej formie ma on służyć jako narzędzie do sprawdzania swoich bibliotek, do układania sobie wstępnych mixów, do testowania kombinacji właśnie zakupionych utworów w domu czy np. w podróży. Jeśli chcemy wycisnąć z niego coś więcej musimy zaopatrzyć się w dodatkowy interfejs, który pozwoli nagłośnić nam domowe kolumny oraz monitorować sygnał w słuchawkach. Może on też służyć nam jako backup, jego niewielka waga oraz minimalistyczna konstrukcja nikomu nie utrudni życia nosząc go zawsze ze sobą... gdyby nie odpalił nam nasz główny setup.

Jak na tak niewielkie i tanie urządzenie, jakość wykonania jest bardzo dobra. Nie znajdziemy tu ekskluzywnych materiałów wykończeniowych bo one są tu po prostu niepotrzebne. Od producenta dostajemy mocną plastikową konstrukcję, która najprawdopodobniej nigdy nie "zejdzie" z naszych kolan. :)

ELMC1 polecam tym, którzy potrzebują ultramobilnego dwudeckowego! kontrolera. 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Dobre wykonanie
Pomimo niewielkiej wagi stabilny na konsolecie
Niska cena
Dobrej jakości jogi
Kolorystyka trochę przygnębiająca
Brak linefaderów
Do testów dostarczył:
A.D.J. Supply Europe B.V.

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikser DJ Allen & Heath Xone:96

Mikser DJ Allen & Heath Xone:96

Xone:96 to następca kultowego, produkowanego od 2000 roku Xone:92. Poprzednik wyznaczył standardy jakościowe i technologiczne na lata. Jako jedyny potrafił...

Produkt: Xone:96
Cena: 7.500 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler Midi Fighter 3D

Kontroler Midi Fighter 3D

Ocena:

Midi Fightery to urządzenia, które powstały na skutek nieco szalonego pomysłu - aby sterowanie znane z automatów do gier zaimplementować do kontrolerów...

Produkt: Midi Fighter 3D
Cena: 1.100 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler DJ Mixars Quattro

Kontroler DJ Mixars Quattro

Quattro to zaprezentowany pod koniec 2017, a dostępny od 2018 roku, 4-kanałowy mikser włoskiej marki Mixars. Producent ten znany jest głównie z udanego...

Produkt: Quattro
Cena: 5.000 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler Pioneer DJ DDJ-SR2

Kontroler Pioneer DJ DDJ-SR2

Na następcę DDJ-SR Pioneer kazał czekać dość długo, ale było warto, bowiem nowy model poprawia minusy poprzednika, dodając przy tym kilka nowości. DDJ-SR2 to 2-kanałowy kontroler przeznaczony do współpracy z Serato DJ...

Produkt: DDJ-SR2
Cena: 3.000 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz