NEKTAR Impact LX 49/LX 61: idealny zestaw dla producentów muzyki

14 maja 2014
Autor testu: marek-truszkowski-zdjecie Marek Truszkowski
Produkt: Nektar Technology Impact LX 49Nektar Technology Impact LX 61
Cena: LX49 - 515 Pln / LX61 - 650 Pln
Dostarczył: AudioFactory

Firma Nektar śmiało wkracza na rynek z budżetowym produktem. 500 zł za dynamiczną klawiaturę sterującą z ośmioma padami także dynamicznymi! + osiem potencjometrów + osiem suwaków + kilkanaście przycisków gotowych do pełnej integracji z DAWem + program Presonus Studio One Artist (Sam program kosztuje 400 zł). To wszystko czyni ten produkt zadziwiająco atrakcyjnym. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

[img:7]

KLAWIATURA

Klawisze są pełnowymiarowe i zbudowane na wzór tych z klasycznych instrumentów. Warto tutaj od razu nadmienić, że instrument dostępny jest w dwóch wersjach, a jedyną różnicą między nimi jest właśnie klawiatura. Model  LX49, jak sama nazwa wskazuje ma 49 klaiwszy a wersja LX61 ma klawiszy 61.

Przy pierwszym dotknięciu klawiatury jest ciekawie, sprężynująco, pozytywnie. Przy drugim, wykorzystując także czarne klawisze, miałem odczucie jakby grały one nieco ciężej od białych. Prawdopodobnie jest to wynikiem tej samej mechaniki, zastosowanej dla wszystkich klawiszy, a że czarne są krótsze stąd wrażenie cięższych w dotyku. Nie ma jednak co narzekać bo za taką cenę nie znajdziemy podobnego produktu a sama klawiatura spełnia swoje zadanie. Oczywiście do bardziej wymagających partii pianina, powinniśmy zapatrzeć się w sprzęt wyższej klasy. Do dyspozycji mamy dodatkowo 4 profile dynamicznej klawiatury oraz 3 profile pozbawione dynamiki. Dzięki temu możemy ją bardziej dopasować do naszych upodobań.

[img:1]

Pitch Bend oraz modulacja działają bardzo dobrze. Nad nimi umieszczono przyciski do transpozycji i zmiany oktaw. Bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba jak to przeważnie jest, szukać ich po całym instrumencie.

[img:2]

PADY

Mamy do dyspozycji 8 dynamicznych padów. Bardzo wygodne w użyciu. Stworzone z myślą o programowaniu sekcji perkusyjnych zostały wyposażone również w ciekawą funkcję, a mianowicie możemy im przypisać dowolną nutę z instrumentu, którymi sterujemy. (Pad Learn)

[img:3]

POTENCJOMETRY I SUWAKI

Nie są wykonane z najwyższej klasy materiałów, ale spełniają swoje funkcje. Więcej o nich w opisie współpracy z oprogramowaniem.

[img:8]

STUDIO ONE

Nie miałem wcześniej styczności z tym DAWem. Już od początku widać, że jest przemyślany i przejrzysty. W sam raz dla początkujących. Po pierwszym uruchomieniu od razu konfigurujemy kartę dźwiękową, swój profil oraz naszego Impacta.

[img:4]

Z tym ostatnim jest trochę roboty, ale wszystko pięknie mamy opisane w instrukcji dołączonej do zestawu.

Na tej samej stronie prezentowane są również dodatki, o które możemy poszerzyć Studio One. Jest również zakładka „Demos and Tutorials” (czyli pewnie przykładowe projekty oraz samouczki dla początkujących) - dostępna prawdopodobnie przy pełnej wersji programu. Jest również zakładka – Artist Profile, w którym się przedstawiamy w trzech krokach. Artist name, gengre, website – czyli – nasza godność, gatunek muzyki, nasza strona www. Wybór gatunku jest dobry dla tych, którzy tworzą tylko jeden określony styl. W innym wypadku uważam to za bezcelowe.

Wybieramy - Create a new song

Pojawia się ekran wyboru paru parametrów takich jak tempo, długość czy metrum utworu. W przypadku kiedy wiemy dokładnie jak będzie wyglądał nasz track, jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

[img:5]

W tym momencie również ustalamy katalog, w którym będzie umieszczony projekt oraz proponowana nazwa projektu. Dla mnie idealna propozycja czyli aktualna data plus Twoje imię. Idealna, ponieważ bardzo często nie mam pojęcia jak będzie się nazywało to co powstanie i nie lubię tracić czasu na wymyślanie nazw, które i tak ulegną zmianie.

Mamy też w tym momencie możliwość wybrania gotowych ustawień projektu. W wersji którą posiadam jak widać na zdjęciu opcje są dwie – czysty projekt oraz Vokal + Gitara. Mamy tu jeszcze jedną ważną opcje dla tych, którzy używają różnego rodzaju pętli. Mianowicie – przyciąganie do siatki (synchronizacja z tempem utworu).

Jak już wszystko ustawiliśmy możemy zaczynać!

Pojawia się ekran projektu

[lupa:1]

Nie będę się rozpisywał co do szczegółów korzystania z programu. Do dyspozycji dostaliśmy sampler i bibliotekę brzmień razem z nim. Wszystko ładnie skatalogowane. Od basów, przez efekty, gitary, brzmienia elektroniczne, perkusyjne do dmuchanych drewnianych i dętych. Zmiana brzmień w samplerze również może się odbywać za pomocą Nektara. Kombinacja klawiszy jest opisana w instrukcji.

To jest test Impacta, więc skupię się na jego integracji ze Studio One. Tym bardziej , że Studio One to tylko jeden z DAWów obsługiwany przez serię Impact. Sam początek mi się podoba a mianowicie sposób nagrywania. Mamy nad nim pełną władzę za pomocą naszej klawiatury sterującej.

[img:6]

Podobnie jest z mixerem (Console)

[lupa:2]

 

Suwaki z lewej strony Impacta odpowiadają głośnościom poszczególnych instrumentów w projekcie.

[lupa:3]

Przyciski pod nimi, domyślnie ustawione są na wyciszanie (mute) odpowiadających nim ścieżek. Natomiast pokrętła ustawiają ich panoramę.

Brak mp3 przy eksporcie mixu jest dużym minusem. Mamy do wyboru – WAV, AIF, FLAC oraz OGG. Fantastyczny pomysł mieli twórcy Studio One, a mianowicie program nas informuje podczas eksportowania pliku audio o ewentualnych przesterach.

[lupa:4]

PANEL TYLNY, ZŁĄCZA:

 • USB (AB) – zasilanie 
 • JACK – pod pedał sustain 
 • ON/OFF

[lupa:5]

UTWÓR TESTOWY

[lupa:6]

Brzmienia oraz efekty i wtyczki użyte w utworze - Studio One Song Test MT:

 • Tempo - 127bpm
 • Piano – Grand Piano + MixVerb (preset: Ambience Natural) (+ Filtr D LP 12dB ok – 1/4)
 • MusicBox
 • Rhodes – Wurly, Wide Electric Piano
 • Guitar – Acoustic guitar + Chorus + MixVerb
 • Bass – Upright Guut
 • Choir – Choir Girls + MixVerb (preset: Vocals Echo)
 • Jazzy Drums – Classic Kit + MixVerb (preset: Drum Bus Big)
 • Dance Drums – Large Kit
 • Electro Drums – Hip Hop Kits
 • Brass – 3 Horns
 • Acid bass – 303 Bass
 • Synth - JupiterBrass
 • Efekty dźwiekowe – Bell Tree, Winch

 

Lista programów (DAWów) współpracujących z serią Nektar Impact:

 • Pro Tools
 • Logic
 • Cubase
 • Nuendo
 • Reason
 • Reaper
 • Sonar
 • Studio One
 • Garageband
 • Digital Performer

PODSUMOWANIE

Idealny zestaw dla początkujących producentów muzyki w bardzo atrakcyjnej cenie. Pełna synchronizacja klawiatury sterującej z oprogramowaniem bardzo uprzyjemnia proces twórczy. Do tego mamy całkiem przyzwoity przenośny instrument: waga 3kg

GALERIA FOTO - NEKTAR Impact LX 49:

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Dynamiczna klawiatura i pady
Oprograsmowanie Studio One w zestawie
Prostota obsługi
Cena
Brak mp3 przy eksporcie mixu
Do testów dostarczył:
AudioFactory
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Pianino cyfrowe Samick SDP-3300

Pianino cyfrowe Samick SDP-3300

Koreańska korporacja Samick Music Co. powstała w 1958 roku i od początku zajmuje się przede wszystkim produkcją akustycznych pianin i fortepianów....

Produkt: SDP-3300
Cena: 4.000 zł
Marcin Szczęsny Snowman
Klawiatura sterująca Roli Seaboard RISE 49

Klawiatura sterująca Roli Seaboard RISE 49

Ocena:

W mojej dotychczasowej muzycznej stajni, z instrumentów klawiszowych, na stałe zadomowiły się poczciwe Stage piano YAMAHA P 120, stacja robocza ROLAND FANTOM X6, lekki kaliber ROLAND Juno Di oraz akustyczne pianino...

Produkt: Seaboard RISE 49
Cena: 5.000 zł
Tomasz Basel Muzyk
Cyfrowe pianino Artesia DP-3

Cyfrowe pianino Artesia DP-3

Ocena:

Dziś w moje ręce wpadło kolejne cyfrowe pianino. Tym razem jednak jest to produkt marki, która dopiero staje się popularna na naszym rynku. Mowa tutaj o firmie Artesia, która wchodzi w skład większej grupy...

Produkt: DP-3
Cena: 2.000 zł
Krzysztof Śliwiński Muzyk
Test stagepiana Dexibell VIVO S7

Test stagepiana Dexibell VIVO S7

Ocena:

Z dużą ciekawością oczekiwałem tego instrumentu. Dexibell VIVO S7 kusił danymi technicznymi i rodzajem syntezy, a filmy z targów muzycznych podsycały apetyt. Nie chciałem chyba pisać o nim w konwencji typowego testu...

Produkt: VIVO S7
Cena: 7.700 zł
Marcin Szczęsny Snowman
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz