KAWAI ES100: test najnowszego pianina cyfrowego.

Marek Truszkowski 27 czerwca 2014, 14:12 Silesia Music Center Sp. z o.o.
Kawai ES1002.700 zł
 • Funkcja Auto Power off
 • Bardzo dobra klawiatura
 • Polifonia 192
 • Solidny kontroler nożny w zestawie
 • Spore możliwości edycji brzmienia
 • Funkcja edukacyjna
 • Brak wyjścia USB
 • Krótki Sustain przy smykach i organach

Wreszcie zaczyna się powiększać grono producentów , którzy stawiają również na początkujących i edukację. Kawai wkracza z ES100, dając nam porządną klawiaturę z 19 brzmieniami, 100 rytmami oraz wieloma możliwościami edycyjnymi. Dodatkowa opcja edukacyjna czyni go godnym konkurentem dla innych producentów.

Klawiatura

Technologia AHA IV Action o polifonii 192 (dla porównania Yamaha seria P, Arius – 128 oprócz P-255, Casio seria PXA – 128), więc na dzień dobry duży plus dla Kawai. Zastosowano w tej klawiaturze progresywny system młotkowy, tzn. klawisze basów są najcięższe. Im wyżej tym mniejsza siła jest potrzebna do wydobywania najgłośniejszych dźwięków. System ten bardzo dobrze imituje odczucie gry jak na akustycznym instrumencie.

[lupa:1]

Klawiatura wykonana została bardzo solidnie i pewny jestem, że jest to instrument, który posłuży nam baaaardzo długo. Dosyć ciężka, ale o to chodzi. Ma nam zapewniać odczucia klasycznej klawiatury i spełnia tę funkcję całkiem nieźle. Dzięki swojej odpowiedniej wadze jest bardzo dobra do ćwiczenia palców.

Fajną rzeczą jest dodany odgłos przyciskanego i puszczanego pedału oraz młotków. Jest to miły, subtelny dodatek, który trochę bardziej pomaga się wczuć w ES100 jako instrument klasyczny.

[lupa:2]

W tym miejscu wspomnę o bardzo ważnej kwestii, czyli kontrolerze nożnym. Często producenci tańszych instrumentów zapominają jak bardzo wpływa on na ogólną jakość gry. Albo w ogóle nie ma i trzeba dokupić, albo dorzucają plastikowe badziewie. Kawai natomiast dodało do zestawu warty ok. 200 zł pedał, który jest fantastyczny. Ciężki, solidnie wykonany z metalową nóżką. Dzięki swej wadze i dwóm paskom z gumy nie tańczy pod naszą stopą. Wielkie brawa za ten ruch!

[lupa:3]

 

Edycja

Producent dał nam do dyspozycji 19 brzmień podzielonych na trzy grupy: Piano, E.Piano/Organ, Other. Są dwie możliwości ich wyboru. Pierwsza – naciskamy odpowiednią ilość razy jeden z 3 przycisków - Piano, E.Piano/Organ, Other.

Druga jest o wiele szybsza, ale wymaga zapamiętania kombinacji przycisku funkcyjnego z klawiszem. Służą nam do tego klawisze od A-1 do A0 (szczegóły skrótów i oznaczeń klawiszy znajdują się w załączonej instrukcji obsługi). Oprócz opisu w instrukcji właściciel instrumentu dostaje ściągawkę z opisem wszystkich skrótów.

[lupa:4]

Mamy możliwość łączenia tych brzmień w tzw Dual, czyli dwa naraz warstwowo. Co ciekawe jest też opcja balansowania ich głośności względem siebie. Taki wybór przeważnie dostępny jest w bardziej zaawansowanych instrumentach. Jest też tryb – Split, który dzieli nam klawiaturę na połowę, czyli dwa dowolne brzmienia w lewej i prawej części klawiatury. Tu również mamy władzę nad balansem głośności.

Standardowo jest metronom ale również Kawai dorzuciło proste pętle perkusyjne. Jest ich aż 100 w różnych gatunkach muzycznych. Bardzo dobre urozmaicenie podczas ćwiczeń. Wracając do metronomu, możemy ustawić jego tempo, metrum oraz głośność. Mamy do dyspozycji trzy różne pogłosy – Room, Small Hall, Concert Hall. Również kilka innych parametrów do edycji takich jak – damper rezonance (rezonans tłumika), voicing („głębokość” brzmienia), fall-back noise (odgłos puszczania klawisza), damper noise (odgłos pedału), transpose, brilliance (jasność brzmienia), touch (dynamika klawiatury), tuning, temperament. Naprawdę sporo dodatków, które pozwoli nam ustawić dźwięk według naszych upodobań.

[lupa:5]

Ciekawą funkcją jest opcja Speakers On/Off. Dzieki niej możemy wybrać czy wbudowane głośniki mają być odcięte gdy podłączymy słuchawki.

Kolejne udogodnienie dzięki, któremu zaoszczędzimy trochę prądu to funkcja Auto Power OFF!! Instrument sam się wyłącza po jakimś czasie bezczynności. Rzadko spotykane a bardzo przydatne rozwiązanie. Możemy ustawić na 30, 60, 120 minut lub wyłączyć tą opcję.

 

Brzmienia

Co do brzmień ocena zawsze będzie dyskusyjna, ale to dobrze. Każdy ma inne ucho, z innymi instrumentami miał do czynienia, a jego wrażliwość na gatunek dźwięku będzie zupełnie inna. Jednak jedna rzecz w tym instrumencie jest bezdyskusyjna! Do powstania próbek brzmień fortepianu posłużył fortepian koncertowy KAWAI EX. instrument, który możemy zobaczyć i usłyszeć na największych salach koncertowych świata. Więcej argumentów chyba nie potrzeba.

Lecz nie tylko brzmienie fortepianu jest świetne. Bardzo dobrze brzmią pianina, rhodesy, a wszczególności wibrafon (Ostatni w – Others).

[lupa:6]

Bardzo dziwnie natomiast się zachowują brzmienia strings oraz organ (Slow Strings, String Ensemble, Jazz Organ, Church Organ), a mianowicie użycie pedału sustain działa na nie tylko przez ok 1-2 sekundy po czym wycisza się. Instrument „trzyma” brzmienia tylko wtedy, kiedy sami nie zdejmujemy palcy z klawiatury. Generalnie jednak jest naprawdę bardzo dobrze i niedociągnięcia sekcji string czy organ zawsze będzie rekompensowało świetne piano. Jakby ktoś zapomniał to przypomnę tylko, że cały czas mówimy o instrumencie z tak zwanej linii budżetowej, którego cena nie przekracza 3000 zł :). 

Próbka możliwości Kawai ES100:

 

Rejestrator i opcja edukacyjna

ES100 posiada prosty rejestrator z pamięcią na trzy utwory oraz wbudowany zestaw lekcji. Lekcje mamy podzielone na trzy części. W każdej jest ok 10 ćwiczeń/utworów. Zestawy te nie są wymyślone przez sztab Kawaii. Sygnowane są autorstwem – Alfred's Basic Piano Library (www.alfred.com). Niestety podręcznik nie jest dostarczany z instrumentem, więc w razie czego, nuty można nabyć za pośrednictwem tej strony. W ćwiczeniach tych możemy zmieniać tempo oraz wybierać czy chcemy trenować lewą, prawą rękę czy obie.

[lupa:8]

 

Panel tylny / Złącza

Tutaj standardowo ale wystarczająco. Dwa wyjścia słuchawkowe dla ucznia i nauczyciela, które są równocześnie wyjściami audio. Z tyłu natomiast gniazdo zasilania, MIDI IN/OUT oraz JACK pod pedał sustain. Martwi trochę brak wyjścia USB, na którym moglibyśmy zapisywać nasze dokonania ale w jakimś stopniu rekompensuje nam to gniazdo MIDI choć interfejs musimy sobie dokupić sami.

Głośniki 2 x 7W Na potrzeby domowe zdecydowanie wystarczy. Do tego dochodzą opcje podbicia głośności poprzez wspomniane wcześniej możliwości edycyjne.

[lupa:7]

 

Specyfikacja technicza KAWAI ES100:

 • Klawiatura: 88 ważonych klawiszy
 • Mechanika: Advanced Hammer Action IV-F (AHA IV-F)
 • Źródło dźwięku: Harmonic Imaging™ (HI)
 • Brzmienia: Concert Grand, Concert Grand 2, Studio Grand, Studio Grand 2, Mellow Grand, Mellow Grand 2, Modern Piano, Rock Piano, Classic E.Piano, 60’s E.Piano, Modern E.Piano, Jazz Organ, Church Organ, Inne (6)
 • Polifonia: 192
 • Pogłosy: Room, Small Hall, Concert Hall, Off
 • Nagrywanie: 3 utwory - max 15000 nut
 • Ustawienia: Damper Resonance, Voicing, Fall-back Noise, Damper Noise, Brilliance, Table EQ
 • Utwory demo: 12 utworów
 • Funkcje lekcji: Alfred’s Basic Piano 1A/1B, Burgmüller 25 (Opus 100)
 • Inne funkcje: Transpose, Tuning, Temperament, Speakers On/Off , User Memory, Factory Reset, Auto Power Off
 • Metronom: 1/4, 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 3/8, 6/8, 7/8, 9/8, 12/8, 100 rytmów
 • Gniazda: MIDI (IN/OUT), Pedał (dla F-10H), Słuchawki x 2
 • Głośniki: 8 x 12 cm x 2
 • Moc wyjściowa: 7 W x 2
 • Pedały: Damper (z funkcją półpedału)
 • Wymiary: 131,2cm x 28,6cm x 14,5cm
 • Waga: 15kg

 

Podsumowanie

Podtrzymuję swoją opinię z początku testu. Mamy do czynienia z naprawdę fajnym instrumentem, który bez wątpienia znajdzie swoich odbiorców. Świetna, pełna klawiatura, bezkonkurencyjna polifonia, funkcje edukacyjne i wiele innych, to naprawdę powody aby zastanowić się nad tym instrumentem podczas dokonywania wyboru. Brak gniazda USB może być czasami uciążliwy, ale zastanówmy się nad czym czy naprawdę będziemy go używać. W zamian dostajemy świetny kontroler nożny.

Do tego dochodzi mobilność i waga (zaledwie 15 kg! ), dzięki czemu nasz instrument możemy zabrać wszędzie tam gdzie chcemy pochwalić się naszymi dokonaniami. Polecam z czystym sumieniem!

 

GALERIA FOTO: KAWAI ES100

Gdzie kupić?

Kawai

Dystrybucja w Polsce:

Silesia Music Center Sp. z o.o.

adres:
ul. Partyzantów 6 32-650 Kęty

Sklepy muzyczne > Kawai rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test przedwzmacniacza mikrofonowego Midas 502 Firma Midas to tzw. "klasyk gatunku" i zarazem synonim jakości. Zapewne większość realizatorów dźwięku, zarówno zawodowych jak i początkujących, spotkała na swojej drodze sprzęt tego producenta. Legendarne stoły mikserskie, preampy czy... Test splitera Palmer Grand Audition MKII Palmer. Nie pierwszy to sprzęt tej firmy, na którym pracuję, nie pierwszy też, który mam okazję testować. Nie ukrywam, że mając styczność z wieloma produktami tej marki, wyrobiłem sobie zdanie na jej temat. Mając do dyspozycji coś... Test monitorów odsłuchowych Midiplus MI 5 MIDIPLUS to dość znany producent wszelkiego rodzaju klawiatur, sterowników i kontrolerów MIDI. Mogło tak się zdarzyć, że nawet nie wiedząc o tej marce, korzystałeś z jej sprzętu, ponieważ to właśnie ze współpracy MIDIPLUS z legendarnym...
Test kontrolera monitorów studyjnych Audient NERO Co zrobić, kiedy studio się rozrasta? Czego użyć, kiedy budujesz nowe? Kiedy został ci już do wybrania tylko kontroler monitorów, sama nazwa Audient budzi dobre skojarzenia. Zobaczę czy warto. Audient - klasa sama w sobie. Konsole,...
Test słuchawek Sennheiser Momentum 3 & Momentum 2 True Wireless Firma Sennheiser jest idealnym świadectwem tego, jak bardzo zmienia się rynek słuchawek. Niegdyś lider segmentu Hi-End oraz Hi-Fi, obecnie pionier bezprzewodowej klasy premium, który zdaje się, już na dobre porzucił starania o piedestał...
Test keyboardu Medeli A1000 Klawiatur z technologią, która pozwala zastąpić zespół w pojedynkę, było już setki. Instrumenty tego typu wykrystalizowały przez lata pewne standardy, których wręcz oczekuje się, poszukując uniwersalnego sprzętu do oprawy muzycznej, przy...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz