Test dwóch kolumn instalacyjnych Ecler DACORD-I

Daniel Bigaj 20 lutego 2015, 10:34 Phono Media
Ecler H208i; T108i
 • Ładnie wykonane
 • Dobrze brzmi
 • Stack speakon
 • Jak dla mnie zbyt mało masywna rama do H208i
 • Brak ramy w T108i

Po sukcesie serii DACORD hiszpański producent postanowił iść za ciosem. Czy słusznie? Nowa seria, oznaczona końcówką I, trafiła właśnie w moje ręce. Ponieważ już wiem na co stać tego producenta, a stać go na wiele (nie, Ecler nie płaci mi za to, sam to napisałem) sprawdzę, czy nie odeszli od swojej normy, czy przypadkiem się nie opuścili. Pudła nie były najlżejsze więc już wiedziałem, że to będzie coś raczej gabarytowego.


Ecler DACORD-I H208i

I nie myliłem się przynajmniej co do H208i, taką nazwę nadał producent. Co się pod nią kryje? A właściwie co się kryje w pudle? Sensownie zapakowane, wszystko ma swoje miejsce i do siebie pasuje, nic się rusza, nie ma luzów, czyli możemy bez obaw zająć się swoimi sprawami ponieważ kurier dowiezie nam zamówiony sprzęt w całości.

[img:2]


Wyciągamy urządzenie, waży sobie trochę bo aż 14,5 kg. W pierwszym momencie przypomina moduł z jakiejś małej liniówki, po rozpakowaniu okazuje się, że na 100% nim nie jest. Ot, lekko duża kolumna głośnikowa do montażu, w pionie i w poziomie. Nawet bardziej w poziomie. Rama wykonana jest ładnie, jest do niej klucz regulujący położenie, są też zaślepki gdyby komuś przyszło, ze względu na estetykę czy też brak miejsca lub też słabe ściany (płyty gipsowe często spotkamy w klubach czy hotelach), położyć ją na czymś. Rama jak już wspominałem jest ładnie wykonana, ale czy jest solidna? Podejrzewam, że przeprowadzano jakieś testy zanim ruszyła sprzedaż, mnie jednak ona nie przekonała tak do końca. Mam wrażenie, że powinna być nieco masywniejsza. Mogę się jednak mylić, gdyż nie miałem możliwości jej użycia. Nie wiem, może powinienem sobie wydzielić jakąś ścianę w garażu do robienia testów obciążeniowych? Wobec tego proszę w tej kwestii nie traktować mojej opinii jako wiążącej. Takie moje subiektywne spostrzeżenie.

Dajmy już ramie spokój, zajmijmy się samym głośnikiem. Po odkręceniu grilla widzimy dwa wykonane z polipropylenu 8 calowe głośniki oraz 1 calowy driver z tubą. Wszystko ładnie wykonane, dobrze sklejone, dobrze przykręcone. Nie ma się do czego przyczepić. Grill od wewnątrz wyłożony transparentnym akustycznie materiałem zabezpieczającym przed deszczem i kurzem.

[img:1]

[img:3]

[img:4]

[img:5]


Jak to gra?

Podłączyłem H208i do cyfrowego wzmacniacza grającego w pełnym zakresie. I? Jest fajnie, tego się spodziewałem. Jest głośno, bez zniekształceń, jest dół, środek (przyjemny) i górka. W pozycji High jak dla mnie nieco za dużo drivera, ale w pozycji Low, jest już dużo przyjemniej. Z pewnością te dwa proste przełączniki się przydadzą w zależności od pomieszczenia. Zakres podawany przez producenta to 70 Hz do 18 kHz, w rzeczywistości między 70 a 90 Hz dźwięk się dopiero pojawia a kończy za to w okolicy 17 kHz. Producent namawia do używania z subami z tej samej serii; podejrzewam że w całości brzmi to doskonale.


Do czego nam się jednak przyda taki zestaw?

Myślę, że jakieś lokale i puby spokojnie mogłyby się w ten sprzęt wyposażyć. Każda paczka ma paralelne wyjście na złączu speakon, więc można z tego zrobić całkiem niezły zestaw, a myślę że i dyskotekę z pełnym basem w niewielkim klubie. Kto wie, może nawet koncert na ukulele, wokal i skrzypce? Bez problemu. W hotelowej sali, pubie jak najbardziej choć myślę, że sportowe sale najbardziej ją pokochają.

Specyfikacja Ecler DACORD H208i:

 • Dwudrożna, pełnopasmowa kolumna głośnikowa
 • 300 W RMS / 8 Ω,
 • Skuteczność: 96 dB SPL 1 W / 1 m, 
 • Dwa polypropylenowe woofery o średnicy 8" oraz cewka 52mm, 
 • 1” tweeter, 
 • 14.5 Kg, 
 • Pasmo przenoszenia: (-3 dB): 70 Hz – 18 kHz, 
 • Wymiary (mm): 282 x 670 x 310, 
 • 6xM8 - punkty do podwieszenia. 

 

Ecler DACORD-I T108i

[img:7]

Ok, o H208i już było to teraz kilka słów o T108i. Mniejszy brat, dużo mniejszy. Ja dostałem w kolorze białym, ładnie pomalowane, ładnie wykończone, jak zawsze jeśli chodzi o produkty tej firmy. Zanim podłączyłem muzykę, zanim przeleciałem wszystkie częstotliwości chciałem zajrzeć do środka. I spotkała mnie niespodzianka. Odkręciłem tylną, jak sądziłem klapkę, a pod nią nic. Dosłownie. W sumie nie wiem do czego ma ona służyć, chyba tylko do wyglądania co jej się zresztą udaje. Żeby zajrzeć do środka trzeba odkręcić zupełnie inne śruby. W środku ładnie, estetycznie i dokładnie. Żadnych niedociągnięć.

W środku 8 calowy głośnik, oczywiście z polipropylenu, jak w całej serii oraz 1 calowy tweeter. Na zewnątrz obudowy znajdziemy punkty do podwieszania (mogli dać ramę, byłoby wygodniej i ładniej, dopiero model T208i ma), gniazda speakon input i stack.

 

[img:8]

[img:9]


Podłączony...

Nie spodziewałem się szału, ale jest naprawdę nieźle. Przejrzyście, może ciut za ostro, ale dokładnie i skutecznie przede wszystkim. Kilka takich połączonych ze sobą świetnie się sprawdzą w jakiejś większej restauracji, sklepie czy hali sportowej. Gra to sobie od 100 Hz gdzieś do 18 kHz, choć producent podaje nieco inaczej. Spełnia swoje zadanie w 100%, czyli jest skuteczne, w końcu nie będziemy na tym robić koncertów.


Specyfikacja Ecler DACORD
T108i:

 

 • Dwudrożna, pełnopasmowa kolumna głośnikowa, 
 • 150 W RMS/8 Ω, 
 • Skuteczność: 93 dB SPL 1 W / 1 m, 
 • Polypropylenowy woofer o średnicy 8" oraz cewka 52mm, 
 • 1” tweeter, 
 • 8,4 kg, 
 • Pasmo przenoszenia (-3 dB): 78 Hz – 22 kHz, 
 • Wymiary (mm): 300 x 310 x 280, 
 • 6 x M8 - punkty do podwieszenia

Podsumowanie

Bardzo mi się podoba H208i, pewnie razem z dedykowanym basem brzmi doskonale. Szkoda że nie dostałem w komplecie do testów. Mogę spokojnie polecić do pubu, restauracji. Jednak wydaje mi się, że najlepiej, tak jak i T108i, będzie się sprawdzać w halach sportowych, w odpowiedniej ilości, nawet wśród ryczących kibiców głos speakera bez problemu się przebije, a muzyka grana dla zwycięzcy, czyli nieśmiertelne „We are the champions”, zabrzmi na pewno ładnie, czysto i głośno! T108i to produkt standardowy w swej klasie, niczego mu nie brakuje, ale nie ma też w nim niczego zachwycającego. Gdyby ktoś mnie zapytał czy może powiesić kilka takich za kulisami teatru, w garderobach czy jako dodatkowe nagłośnienia w sali sportowej lub podstawowe w pubie, powiedziałbym: tak!+ ładnie wykonane
+ dobrze brzmi
+ stack speakon
- jak dla mnie zbyt mało masywna rama do H208i
- brak ramy w T108i

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Phono Media

adres:
ul. Botaniczna 44 04-543 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ecler rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test wzmacniacza instalacyjnego Audac MFA 216 Szukasz systemu audio do biura, hotelu, sklepu? Masz 200 m2 powierzchni, a może kilkaset? Chcesz mieć inną muzykę w recepcji a inną w restauracji, ale z tego samego systemu? Chcesz nadawać zautomatyzowane komunikaty awaryjne, które mają... Test splitera Palmer Grand Audition MKII Palmer. Nie pierwszy to sprzęt tej firmy, na którym pracuję, nie pierwszy też, który mam okazję testować. Nie ukrywam, że mając styczność z wieloma produktami tej marki, wyrobiłem sobie zdanie na jej temat. Mając do dyspozycji coś... Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają... A może by tak posłuchać swojej ściany...? Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne... Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2 Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne... Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...