Test dwóch kolumn instalacyjnych Ecler DACORD-I

20 lutego 2015 Tagi: systemy instalacyjne, kolumny instalacyjne
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: Ecler H208i; T108i
Dostarczył: Phono Media

Po sukcesie serii DACORD hiszpański producent postanowił iść za ciosem. Czy słusznie? Nowa seria, oznaczona końcówką I, trafiła właśnie w moje ręce. Ponieważ już wiem na co stać tego producenta, a stać go na wiele (nie, Ecler nie płaci mi za to, sam to napisałem) sprawdzę, czy nie odeszli od swojej normy, czy przypadkiem się nie opuścili. Pudła nie były najlżejsze więc już wiedziałem, że to będzie coś raczej gabarytowego.


Ecler DACORD-I H208i

I nie myliłem się przynajmniej co do H208i, taką nazwę nadał producent. Co się pod nią kryje? A właściwie co się kryje w pudle? Sensownie zapakowane, wszystko ma swoje miejsce i do siebie pasuje, nic się rusza, nie ma luzów, czyli możemy bez obaw zająć się swoimi sprawami ponieważ kurier dowiezie nam zamówiony sprzęt w całości.

[img:2]


Wyciągamy urządzenie, waży sobie trochę bo aż 14,5 kg. W pierwszym momencie przypomina moduł z jakiejś małej liniówki, po rozpakowaniu okazuje się, że na 100% nim nie jest. Ot, lekko duża kolumna głośnikowa do montażu, w pionie i w poziomie. Nawet bardziej w poziomie. Rama wykonana jest ładnie, jest do niej klucz regulujący położenie, są też zaślepki gdyby komuś przyszło, ze względu na estetykę czy też brak miejsca lub też słabe ściany (płyty gipsowe często spotkamy w klubach czy hotelach), położyć ją na czymś. Rama jak już wspominałem jest ładnie wykonana, ale czy jest solidna? Podejrzewam, że przeprowadzano jakieś testy zanim ruszyła sprzedaż, mnie jednak ona nie przekonała tak do końca. Mam wrażenie, że powinna być nieco masywniejsza. Mogę się jednak mylić, gdyż nie miałem możliwości jej użycia. Nie wiem, może powinienem sobie wydzielić jakąś ścianę w garażu do robienia testów obciążeniowych? Wobec tego proszę w tej kwestii nie traktować mojej opinii jako wiążącej. Takie moje subiektywne spostrzeżenie.

Dajmy już ramie spokój, zajmijmy się samym głośnikiem. Po odkręceniu grilla widzimy dwa wykonane z polipropylenu 8 calowe głośniki oraz 1 calowy driver z tubą. Wszystko ładnie wykonane, dobrze sklejone, dobrze przykręcone. Nie ma się do czego przyczepić. Grill od wewnątrz wyłożony transparentnym akustycznie materiałem zabezpieczającym przed deszczem i kurzem.

[img:1]

[img:3]

[img:4]

[img:5]


Jak to gra?

Podłączyłem H208i do cyfrowego wzmacniacza grającego w pełnym zakresie. I? Jest fajnie, tego się spodziewałem. Jest głośno, bez zniekształceń, jest dół, środek (przyjemny) i górka. W pozycji High jak dla mnie nieco za dużo drivera, ale w pozycji Low, jest już dużo przyjemniej. Z pewnością te dwa proste przełączniki się przydadzą w zależności od pomieszczenia. Zakres podawany przez producenta to 70 Hz do 18 kHz, w rzeczywistości między 70 a 90 Hz dźwięk się dopiero pojawia a kończy za to w okolicy 17 kHz. Producent namawia do używania z subami z tej samej serii; podejrzewam że w całości brzmi to doskonale.


Do czego nam się jednak przyda taki zestaw?

Myślę, że jakieś lokale i puby spokojnie mogłyby się w ten sprzęt wyposażyć. Każda paczka ma paralelne wyjście na złączu speakon, więc można z tego zrobić całkiem niezły zestaw, a myślę że i dyskotekę z pełnym basem w niewielkim klubie. Kto wie, może nawet koncert na ukulele, wokal i skrzypce? Bez problemu. W hotelowej sali, pubie jak najbardziej choć myślę, że sportowe sale najbardziej ją pokochają.

Specyfikacja Ecler DACORD H208i:

 • Dwudrożna, pełnopasmowa kolumna głośnikowa
 • 300 W RMS / 8 Ω,
 • Skuteczność: 96 dB SPL 1 W / 1 m, 
 • Dwa polypropylenowe woofery o średnicy 8" oraz cewka 52mm, 
 • 1” tweeter, 
 • 14.5 Kg, 
 • Pasmo przenoszenia: (-3 dB): 70 Hz – 18 kHz, 
 • Wymiary (mm): 282 x 670 x 310, 
 • 6xM8 - punkty do podwieszenia. 

 

Ecler DACORD-I T108i

[img:7]

Ok, o H208i już było to teraz kilka słów o T108i. Mniejszy brat, dużo mniejszy. Ja dostałem w kolorze białym, ładnie pomalowane, ładnie wykończone, jak zawsze jeśli chodzi o produkty tej firmy. Zanim podłączyłem muzykę, zanim przeleciałem wszystkie częstotliwości chciałem zajrzeć do środka. I spotkała mnie niespodzianka. Odkręciłem tylną, jak sądziłem klapkę, a pod nią nic. Dosłownie. W sumie nie wiem do czego ma ona służyć, chyba tylko do wyglądania co jej się zresztą udaje. Żeby zajrzeć do środka trzeba odkręcić zupełnie inne śruby. W środku ładnie, estetycznie i dokładnie. Żadnych niedociągnięć.

W środku 8 calowy głośnik, oczywiście z polipropylenu, jak w całej serii oraz 1 calowy tweeter. Na zewnątrz obudowy znajdziemy punkty do podwieszania (mogli dać ramę, byłoby wygodniej i ładniej, dopiero model T208i ma), gniazda speakon input i stack.

 

[img:8]

[img:9]


Podłączony...

Nie spodziewałem się szału, ale jest naprawdę nieźle. Przejrzyście, może ciut za ostro, ale dokładnie i skutecznie przede wszystkim. Kilka takich połączonych ze sobą świetnie się sprawdzą w jakiejś większej restauracji, sklepie czy hali sportowej. Gra to sobie od 100 Hz gdzieś do 18 kHz, choć producent podaje nieco inaczej. Spełnia swoje zadanie w 100%, czyli jest skuteczne, w końcu nie będziemy na tym robić koncertów.


Specyfikacja Ecler DACORD
T108i:

 

 • Dwudrożna, pełnopasmowa kolumna głośnikowa, 
 • 150 W RMS/8 Ω, 
 • Skuteczność: 93 dB SPL 1 W / 1 m, 
 • Polypropylenowy woofer o średnicy 8" oraz cewka 52mm, 
 • 1” tweeter, 
 • 8,4 kg, 
 • Pasmo przenoszenia (-3 dB): 78 Hz – 22 kHz, 
 • Wymiary (mm): 300 x 310 x 280, 
 • 6 x M8 - punkty do podwieszenia

Podsumowanie

Bardzo mi się podoba H208i, pewnie razem z dedykowanym basem brzmi doskonale. Szkoda że nie dostałem w komplecie do testów. Mogę spokojnie polecić do pubu, restauracji. Jednak wydaje mi się, że najlepiej, tak jak i T108i, będzie się sprawdzać w halach sportowych, w odpowiedniej ilości, nawet wśród ryczących kibiców głos speakera bez problemu się przebije, a muzyka grana dla zwycięzcy, czyli nieśmiertelne „We are the champions”, zabrzmi na pewno ładnie, czysto i głośno! T108i to produkt standardowy w swej klasie, niczego mu nie brakuje, ale nie ma też w nim niczego zachwycającego. Gdyby ktoś mnie zapytał czy może powiesić kilka takich za kulisami teatru, w garderobach czy jako dodatkowe nagłośnienia w sali sportowej lub podstawowe w pubie, powiedziałbym: tak!

Ocena końcowa:


+ ładnie wykonane
+ dobrze brzmi
+ stack speakon
- jak dla mnie zbyt mało masywna rama do H208i
- brak ramy w T108i

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Ładnie wykonane
Dobrze brzmi
Stack speakon
Jak dla mnie zbyt mało masywna rama do H208i
Brak ramy w T108i
Do testów dostarczył:
Phono Media Phono Media Tel: +48 22 740 44 83 www.phonomedia.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Ocena:

W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają...

Produkt: TXS-686TXS-606 DT
Daniel Bigaj
A może by tak posłuchać swojej ściany...?

A może by tak posłuchać swojej ściany...?

Ocena:

Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne...

Produkt: SSP6
Daniel Bigaj
Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Ocena:

Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne...

Produkt: SAT42G2SAT62G2SAT242G2SAT82G2
Daniel Bigaj
Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Ocena:

Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...

Produkt: SMP 610MP 600
Daniel Bigaj
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz