FBT X-Lite 12A - test przenośnych kolumn aktywnych
Mateusz Czarnecki 12 marca 2015, 14:00 FX MUSIC GROUP- Dobre brzmienie ze świetnym pokryciem
- Solidna, zwarta konstrukcja
- Cena
Seria X to nowość włoskiego producenta nagłośnienia. Składają się na nią seria PRO oraz LITE. Jak można się domyślić, PRO ma służyć przy profesjonalnych zastosowaniach, natomiast LITE zazwyczaj jest nieco okrojoną wersją PRO, pozbawioną niektórych rozwiązań.
Porównanie FBT X-Pro i Lite to temat na osobny artykuł, można jednak stwierdzić że FBT mocno przyłożyło się do obu wersji, X-Lite to mocno dopieszczony produkt, który powinien znaleźć wielu zwolenników. Kolumny występują w wersjach z 10, 12 i 15-calowym głośnikiem FBT oraz 2-calowym tweeterem, napędzanymi bi-ampem o mocy 1.000 W o wysokiej skuteczności 127 dB SPL.
Budowa
Zacznijmy od budowy. Jakiś czas temu testowałem FBT Stage Maxx 12. Fantastyczne monitory, które oprócz tego że świetnie grały, były fenomenalnie wykonane. FBT zdaje się kłaść spory nacisk na jakość swoich produktów. Czasy bądź co bądź ciężkie, wobec czego trudno jest znaleźć kompromis między "dobrze" i "tanio". Inżynierowie FBT i tym razem stanęli na wysokości zadania. Całościowa paczka prezentuje się bardzo zgrabnie. Pozbawiona wszelkich fajerwerków solidna i zwarta konstrukcja. Do transportu trzy bardzo wygodne uchwyty - jeden od góry i dwa po bokach. Na spodzie otwór do montażu na statywie ze śrubą dokręcającą - niezły dodatek, dość rzadko spotykany w tej półce cenowej. Jedna paczka waży około 15 kg.
Obudowa wykonana jest z porządnego tworzywa, o którym złego słowa powiedzieć nie można. Nie sposób go łatwo uszkodzić, nie zbiera rys ani tłustych śladów po palcach, do tego prezentuje się nienagannie. Maskownica głośnika z równie wytrzymałego stopu metalu, pod maskownicą gąbka. Rozwiązanie skuteczne i przyjemne dla oka.
Panel z gniazdami oraz potencjometrami umieszczono z tyłu obudowy. Jest on bardzo czytelny i nie powinien sprawiać trudności w obsłudze. Znajdziemy tu:
|
Słowo o procesorze DSP. Mamy tu do dyspozycji cztery presety, bez możliwości ich edycji: Original/live, Floor/vocal, Club oraz Dj. Zwykle w tańszych produktach procesory DSP są tylko gadżetem, zmiany parametrów dźwięku są ledwo słyszalne. Tutaj na szczęście jest inaczej - słychać wyraźne różnice między presetami. Wydają się też one pasować do swoich opisów. Traktowałbym go jako pożyteczny dodatek ułatwiający pracę.
Sound...
Brzmienie tego produktu wzbudziło spore kontrowersje. Z jednej strony: nie ma się do czego przyczepić, z drugiej: łba nie urywa. FBT X-Lite 12, gra dobrze, prawidłowo, jednak nie spodziewajmy się tu audiofilskich doznań, bo nie do tego ten sprzęt został stworzony.
Dźwięk reprodukowany przez te kolumny jest prawidłowy, nie mamy tu zjawisk towarzyszącym produktom w tej półce cenowej. Nie ma przerysowanej góry, dudniącego i pustego basu. Jest za to wysoka selektywność, przyjemny bas (no, może basik) i ładnie zarysowana górka. Na uwagę i pochwałę zasługują natomiast kąty w jakich X-Lite gra skutecznie. Gra bardzo szeroko, zapewnia świetne pokrycie bez wyraźnych zniekształceń. Gra to tym lepiej jeśli weźmiemy pod uwagę cenę produktu.
Podsumowanie
FBT X-Lite to produkt dobry, ale nie zadowoli każdego. Jest to sprzęt przeznaczony dla ogromnej grupy odbiorców. Mowa tu o właścicielach lokali gdzie między sezonowymi dancingami przeplatają się promocje produktów, szkolenia, pokazy, konferencje itd. Równie dobrze może być to idealny sprzęt dla szkół, gdzie świąteczne przemówienia przeplatają się ze szkolnymi dyskotekami. Będą z nich zadowoleni zarobkujący dj'e, bo dadzą sobie radę na niewielkich imprezach. Uradowani będą wszyscy, którzy chcą prostej obsługi i czterech urządzeń (mikser, procesor DSP, końcówka mocy, kolumna) w jednej obudowie i jednej cenie. Nasuwa się pytanie: ale co z resztą? Dla nich FBT ma serię PRO.
X-Lite to idealne połączenie dobrej jakości z niewygórowaną ceną. Przy cenie oscylującej w granicach 3.100 zł za parę będzie to całościowo świetny, bardzo kompletny produkt.
Specyfikacja techniczna:
- Moc muzyczna: 1.000 W
- Pasmo przenoszenia: 50 Hz - 20 kHz
- Kąt rozproszenia: 90 x 60 stopni
- Złącza: XLR
- Skuteczność 127 dB SPL
- Głośnik niskotonowy: 12"
- Głośnik wysokotonowy: 1.4"
- Waga: 14.5 kg
- Wymiary: 370 x 640 x 370 mm
https://muzyczny.pl/135509g_Sprzet-studyjny-Homerecording.html