Cerwin-Vega P1000X, P1500X oraz P1800SX - Test aktywnych kolumn głośnikowych

Andrzej Modrzejewski 27 marca 2015, 13:06 Show System
CERWIN-VEGA P-1000X1.845 / 2.395 / 2.686 zł netto
CERWIN-VEGA P-1500X
CERWIN-VEGA P-1800SX
 • Jakość wykonania i niezawodność
 • Spore możliwości ustawienia brzmienia
 • Skuteczne zabezpieczenie przed przeciążeniem

Istniejąca od 1954 roku firma Cerwin-Vega, obecnie wchodząca w skład Gibson Brands Inc. wypuściła na rynek serię aktywnych kolumn głośnikowych pod szyldem Cerwin-Vega P1000X, P1500X oraz P1800SX. Jest to odpowiedź na panujący ostatnio w tej branży trend, polegający na zastosowaniu końcówek w klasie D.

Seria P1000X oparta została o głośnik 10" z magnesem ferrytowym i driverem firmy Celestion, z jedno calowym wylotem. Obudowa wykonana została z polimerowego tworzywa sztucznego, a front kolumny zabezpieczony został siatką metalową z otworami przypominającymi logo Cerwin-Vega. Posiada ona trapezoidalny kształt z możliwością ustawienia P1000X jako monitor czy kolumnę frontową. Można ją także podwiesić, wykorzystując 6 punktów mocujących dla śrub typu M10 z oczkiem. Do przenoszenia tego, ważącego 16.7 kg urządzenia służy bardzo ergonomiczny uchwyt.

 

[img:3]

Cerwin-Vega P1000X

 

Tylna ściana tego produktu wyposażona została w mini-mikser, który tworzy całość z końcówką mocy pracującą w klasie D z procesorem DSP. Został wyposażony w dwa kanały mikrofonowo - liniowe (czułość wejścia regulowana jest przy pomocy przełącznika) oraz trzeci kanał liniowy. Dwa pierwsze z oddzielną regulacją wzmocnienia zaopatrzone zostały w gniazda typu XLR-Combo. Trzeci kanał posiada dwa gniazda typu Jack, służące do podłączania odtwarzaczy CD, MD, laptopa itp. Potencjometry usytuowane nad gniazdami zapewniają miksowanie kanałów, a te umiejscowione w pobliżu diody LED umożliwiają kontrolę optyczną prawidłowej pracy kanału. Gałka MAIN tworzy sumę wspomnianych trzech kanałów, z kolei męskie złącze XLR przekazuje sumaryczny sygnał do następnego zestawu nagłaśniającego miksera itd.

Ciekawostką jest dublowanie dwóch pierwszych gniazd I/O. Wariant ten umożliwia niezależne od sumy pobranie sygnału do następnej kolumny aktywnej lub miksera. Nad potencjometrem sumy MAIN ulokowane zostały przełączniki zmieniające barwę. Uruchomienie Enhanced EQ powoduje podbicie niskich oraz wysokich częstotliwości, natomiast Vega Bass Boost umożliwia uruchomienie dynamicznego filtra, z kolei HPF po włączeniu odcina pasmo dolne poniżej 80 Hz. Końcówka mocy ma wymuszoną wentylację i zapewnia 289 W RMS-u, a maksymalny SPL wynosi 128 dB.

 

[img:4]

Cerwin-Vega P1500X

 

Blaski i cienie

Jak każdy produkt seria P posiada lepsze oraz gorsze rozwiązania. Pozytywną stroną tych urządzeń są spore możliwości ustawienia brzmienia. Można oczywiście przesadzić, włączając jednocześnie Enhanced Bass Boost, uzyskując tak zwany "bulgot basowy". HPF służy do łączenia P1000X lub P1500X z subbasem P1800SX. Jeżeli komuś przeszkadza świecąca dioda LED na frontowej ścianie, to można ją wyłączyć przełącznikiem usytuowanym na tylnej ścianie. Mankamentem jest niezasłonięty selektor napięcia, znajdujący się nad złączem sieciowym 230V. Wykorzystując dwie śrubki selektora można zamocować osłonę z cienkiej blaszki, tym samym zasłaniając możliwość przełączenia na napięcie 120V, które nie jest wykorzystywane na terenie UE.

Brzmienie zestawu jest bardzo czytelne. Jakikolwiek mikrofon podłączony do zestawu (bez włączonych filtrów) jest łatwy do rozpoznania pod względem swoich możliwości, mam tu na myśli mikrofony dynamiczne niewymagające zasilania zewnętrznego Phantom 48V. Można oczywiście podłączyć także mikrofony pojemnościowe, ale tylko te wyposażone we własne zasilanie. Dużą zaletą serii P jest zabezpieczenie przed przeciążeniem, zniszczeniem końcówki lub głośnika poprzez zastosowanie bardzo skutecznego limitera. Parametrów tego urządzenia nie można zmienić.

 

[img:2]

Cerwin-Vega P1500X i P1800SX

 

Uniwersalność kolumn głośnikowych P1000X, P1500X sprowadza się do użycia jako frontowe, monitorowe (kąt pochylenia: 45°), podwieszane i mobilne. P1000X posiada właściwość blokady na statywie głośnikowym dla instalacji stałych. P1500X posiada mocniejszą końcówkę mocy (540 RMS), SPL wynoszący 134 dB, przez co są sprawniejsze od P1000X, za to mini-miksery niczym się nie różnią. Wskazane jest jednak stosowanie mikserów rozbudowanych, aby doprecyzować dźwięk. Produkty Cerwin-Vega z serii P mogą pracować w lokalach, kościołach czy szkołach, ponieważ obsługa ich jest prosta.

 

P1800SX

Zestaw subbasowy oparty na jednym głośniku 18", z ferrytowym magnesem i 4" cewką. Obudowę stanowi konstrukcja typu bass-reflex. Posiada wymiary 61.5 x 50 x 62 cm i waży 35 kg bez kółek lub 38 kg jeśli założymy dołączone w opakowaniu 4 koła transportowe. Moduł mocy posiada końcówkę pracującą w klasie D i zapewniającą 725 W RMS. Mikser został sprowadzony do dwóch wejść XLR typu combo i ze zrównoleglonymi wyjściami XLR. Trzecie wyjście jest sumaryczne dla obu kanałów, a regulacja wzmocnienia też wspólna.

 

[img:1]

Cerwin-Vega P1800SX

 

Cztery przełączniki zmieniają możliwości barwy zestawu poprzez odwrócenie fazy (0° lub 180°) oraz podbicie basów dzięki VegaBassBoost. Trzeci przełącznik w pozycji włączonej uruchamia zwrotnicę aktywną ustawioną fabrycznie, natomiast czwartym unieruchamiamy świecącą diodę LED na froncie kolumny. Przełącznik odwracający fazę subbasu może ratować nagłośnienie przed nadmierną ekspozycją częstotliwości pasma podziału między satelitami a P1800SX.

Pojedynczy produkt jest tak efektywny, że należy go stawiać na powierzchni chropowatej, aby nie przesuwał się po podłodze. Zalecałbym ostrożność w wykorzystywaniu filtrów VegaBassBoost, ponieważ można uzyskać efekt braku selektywności dźwięku. Jak każdy szanujący się producent kolumn głośnikowych Cerwin-Vega zadbał o ulokowanie gniazda w górnej części obudowy P1800SX w celu umocowania statywu dla satelity.

 

Podsumowanie

Tych trochę uwag i refleksji chciałbym zamknąć stwierdzeniem, że prawdziwy test powinien trwać około pół roku, z wykorzystaniem większej ilości kolumn. W ten sposób można by było sprawdzić trwałość urządzeń, jak i porównać parametry w różnych warunkach akustycznych. Naprzeciw tej koncepcji wyszło Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim, które zakupiło wcześniej cztery kolumny P1500X i dwie sztuki P1800SX. Otrzymałem propozycję nagłośnienia imprezy walentynkowej z udziałem zespołu Piotra Kałużnego (znanego muzyka, kompozytora, aranżera, pianisty, profesora kilku uczelni muzycznych w Polsce) na wspomnianym wyżej sprzęcie.

Na imprezie front nagłośnienia oparty został o dwie kolumny P1500X i dwa subbasy. Pozostałe dwie sztuki P1500X użyłem jako odsłuchy na dwóch niezależnych torach. Ze względu na trudne warunki akustyczne (brak wytłumienia) sprawdziły się możliwości ustawienia P1500X pod kątem 7.5° w celu zmniejszenia odbicia dźwięku o przeciwległą ścianę. Oczywiście publiczność przybyła licznie, wytłumiła pomieszczenie, ale nie do końca. Frontowe kolumny pracowały w granicach 40% swych możliwości, co pozwalało na ustawienie barwy na małym mikserze analogowym w sposób poprawny. 
Wspomniany sprzęt nagłaśniający sprawdził się pod każdym względem: brzmienia, jakości wykonania oraz niezawodności. Z pełnym przekonaniem polecam szerokiemu gronu odbiorców, szczególnie ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. W tej klasie cenowej naprawdę ciężko jest znaleźć równie dobrze brzmiące kolumny.

 

Ceny testowanego zestawu:

 
 • Cerwin-Vega P1000X - cena: około 1.845 zł netto
 • Cerwin-Vega P1500X - cena: około 2.395 zł netto
 • Cerwin-Vega P1800SX - cena: około 2.686 zł netto

 

 

Specyfikacja techniczna:

 

Cerwin-Vega P1000X

 • Pasmo przenoszenia: 61 Hz - 20.6 kHz
 • Moc wzmacniacza: 289 W RMS
 • Wzmacniacz: Klasa D
 • Mas SPL ([email protected]): 128 dB
 • Przetwornik niskotonowy: 10"
 • Przetwornik wysokotonowy: 1.75" driver
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: Polimerowa, trapez
 • Wymiary: 532 x 310 x 310 mm
 • Waga: 20.86 kg

 

Cerwin-Vega P1500X

 • Pasmo przenoszenia: 55 Hz - 20 kHz
 • Moc wzmacniacza: 540 W RMS
 • Wzmacniacz: Klasa D
 • Mas SPL ([email protected]): 134 dB
 • Przetwornik niskotonowy: 15"
 • Przetwornik wysokotonowy: 1.75" driver
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: Polimerowa, trapez
 • Wymiary: 699 x 432 x 343 mm
 • Waga: 24 kg

 

Cerwin-Vega P1800SX

 • Pasmo przenoszenia: 31.5Hz - 270 Hz
 • Moc wzmacniacza: 725 W RMS
 • Klasa wzmacniacza: D
 • Max SPL ([email protected]): 136 dB
 • Przetwornik: 18"
 • Złącza: Neutrik XLR / TRS Inputs
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: 8 mm wielowarstwowe drewno
 • Wymiary: 661 x 508 x 622 mm
 • Waga: 38.1 kg

Gdzie kupić?

CERWIN-VEGA CERWIN-VEGA www.cerwinvega.com

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Show System

adres:
ul. Mostowa 11 61-854 Poznań

Sklepy muzyczne > CERWIN-VEGA rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test systemu bezprzewodowego Mipro MI-58 Trzeba uczciwie przyznać, że tajwańska firma Mipro stara się nie pozostawać w tyle za światowymi gigantami systemów bezprzewodowych dwóch firm na literę S – jednej rodem z Niemiec, a drugiej z USA. W Polsce w zasadzie można ją...
Test mikrofonu pojemnościowego Neumann M 147 Lampowy Neumann M 147 to mikrofon, który ma już kilka ładnych lat. Został wyprodukowany w 1999 roku i w dalszym ciągu jest przez wielu uważany za jeden z najlepszych mikrofonów do nagrań wokalnych czy lektorskich. Czasami używany jest... Test systemu Sennheiser Evolution Wireless Digital Systemy bezprzewodowe spod szyldu Sennheisera to jakość sama w sobie. Serie Digital 9000 czy Digital 6000 wyznaczają standardy w technologii cyfrowej bezprzewodowej transmisji dźwięku. Mają jednak jedną wadę… do tanich nie należą.... Test zestawu głośnikowego Mackie SRT212 i SR18S  W jaki sposób można zachęcić potencjalnych klientów do zakupu nowego produktu? Jedni stawiają na najwyższą jakość – przemyślana konstrukcja, wysokiej klasy komponenty itp. dają w efekcie krystalicznie czysty dźwięk, który zachwyca.... Test wzmacniacza instalacyjnego Audac MFA 216 Szukasz systemu audio do biura, hotelu, sklepu? Masz 200 m2 powierzchni, a może kilkaset? Chcesz mieć inną muzykę w recepcji a inną w restauracji, ale z tego samego systemu? Chcesz nadawać zautomatyzowane komunikaty awaryjne, które mają...
Test cyfrowego systemu bezprzewodowego Shure SLX-D Technika cyfrowa na dobre zadomowiła się też już w mikrofonach bezprzewodowych, do niedawna jeszcze królestwie, w którym niepodzielnie rządziła technologia analogowa. Na polu urządzeń scenicznych również mamy urodzaj różnego rodzaju...
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz