Cerwin-Vega P1000X, P1500X oraz P1800SX - Test aktywnych kolumn głośnikowych

27 marca 2015 Tagi: nagłośnienie, kolumny, zestawy przenośne, p-1000x, p-1500x, p-1800sx
Autor testu: andrzej-modrzejewski-zdjecie Andrzej Modrzejewski
Produkt: CERWIN-VEGA P-1000XCERWIN-VEGA P-1500XCERWIN-VEGA P-1800SX
Cena: 1.845 / 2.395 / 2.686 zł netto
Dostarczył: Show System

Istniejąca od 1954 roku firma Cerwin-Vega, obecnie wchodząca w skład Gibson Brands Inc. wypuściła na rynek serię aktywnych kolumn głośnikowych pod szyldem Cerwin-Vega P1000X, P1500X oraz P1800SX. Jest to odpowiedź na panujący ostatnio w tej branży trend, polegający na zastosowaniu końcówek w klasie D.

Seria P1000X oparta została o głośnik 10" z magnesem ferrytowym i driverem firmy Celestion, z jedno calowym wylotem. Obudowa wykonana została z polimerowego tworzywa sztucznego, a front kolumny zabezpieczony został siatką metalową z otworami przypominającymi logo Cerwin-Vega. Posiada ona trapezoidalny kształt z możliwością ustawienia P1000X jako monitor czy kolumnę frontową. Można ją także podwiesić, wykorzystując 6 punktów mocujących dla śrub typu M10 z oczkiem. Do przenoszenia tego, ważącego 16.7 kg urządzenia służy bardzo ergonomiczny uchwyt.

 

[img:3]

Cerwin-Vega P1000X

 

Tylna ściana tego produktu wyposażona została w mini-mikser, który tworzy całość z końcówką mocy pracującą w klasie D z procesorem DSP. Został wyposażony w dwa kanały mikrofonowo - liniowe (czułość wejścia regulowana jest przy pomocy przełącznika) oraz trzeci kanał liniowy. Dwa pierwsze z oddzielną regulacją wzmocnienia zaopatrzone zostały w gniazda typu XLR-Combo. Trzeci kanał posiada dwa gniazda typu Jack, służące do podłączania odtwarzaczy CD, MD, laptopa itp. Potencjometry usytuowane nad gniazdami zapewniają miksowanie kanałów, a te umiejscowione w pobliżu diody LED umożliwiają kontrolę optyczną prawidłowej pracy kanału. Gałka MAIN tworzy sumę wspomnianych trzech kanałów, z kolei męskie złącze XLR przekazuje sumaryczny sygnał do następnego zestawu nagłaśniającego miksera itd.

Ciekawostką jest dublowanie dwóch pierwszych gniazd I/O. Wariant ten umożliwia niezależne od sumy pobranie sygnału do następnej kolumny aktywnej lub miksera. Nad potencjometrem sumy MAIN ulokowane zostały przełączniki zmieniające barwę. Uruchomienie Enhanced EQ powoduje podbicie niskich oraz wysokich częstotliwości, natomiast Vega Bass Boost umożliwia uruchomienie dynamicznego filtra, z kolei HPF po włączeniu odcina pasmo dolne poniżej 80 Hz. Końcówka mocy ma wymuszoną wentylację i zapewnia 289 W RMS-u, a maksymalny SPL wynosi 128 dB.

 

[img:4]

Cerwin-Vega P1500X

 

Blaski i cienie

Jak każdy produkt seria P posiada lepsze oraz gorsze rozwiązania. Pozytywną stroną tych urządzeń są spore możliwości ustawienia brzmienia. Można oczywiście przesadzić, włączając jednocześnie Enhanced Bass Boost, uzyskując tak zwany "bulgot basowy". HPF służy do łączenia P1000X lub P1500X z subbasem P1800SX. Jeżeli komuś przeszkadza świecąca dioda LED na frontowej ścianie, to można ją wyłączyć przełącznikiem usytuowanym na tylnej ścianie. Mankamentem jest niezasłonięty selektor napięcia, znajdujący się nad złączem sieciowym 230V. Wykorzystując dwie śrubki selektora można zamocować osłonę z cienkiej blaszki, tym samym zasłaniając możliwość przełączenia na napięcie 120V, które nie jest wykorzystywane na terenie UE.

Brzmienie zestawu jest bardzo czytelne. Jakikolwiek mikrofon podłączony do zestawu (bez włączonych filtrów) jest łatwy do rozpoznania pod względem swoich możliwości, mam tu na myśli mikrofony dynamiczne niewymagające zasilania zewnętrznego Phantom 48V. Można oczywiście podłączyć także mikrofony pojemnościowe, ale tylko te wyposażone we własne zasilanie. Dużą zaletą serii P jest zabezpieczenie przed przeciążeniem, zniszczeniem końcówki lub głośnika poprzez zastosowanie bardzo skutecznego limitera. Parametrów tego urządzenia nie można zmienić.

 

[img:2]

Cerwin-Vega P1500X i P1800SX

 

Uniwersalność kolumn głośnikowych P1000X, P1500X sprowadza się do użycia jako frontowe, monitorowe (kąt pochylenia: 45°), podwieszane i mobilne. P1000X posiada właściwość blokady na statywie głośnikowym dla instalacji stałych. P1500X posiada mocniejszą końcówkę mocy (540 RMS), SPL wynoszący 134 dB, przez co są sprawniejsze od P1000X, za to mini-miksery niczym się nie różnią. Wskazane jest jednak stosowanie mikserów rozbudowanych, aby doprecyzować dźwięk. Produkty Cerwin-Vega z serii P mogą pracować w lokalach, kościołach czy szkołach, ponieważ obsługa ich jest prosta.

 

P1800SX

Zestaw subbasowy oparty na jednym głośniku 18", z ferrytowym magnesem i 4" cewką. Obudowę stanowi konstrukcja typu bass-reflex. Posiada wymiary 61.5 x 50 x 62 cm i waży 35 kg bez kółek lub 38 kg jeśli założymy dołączone w opakowaniu 4 koła transportowe. Moduł mocy posiada końcówkę pracującą w klasie D i zapewniającą 725 W RMS. Mikser został sprowadzony do dwóch wejść XLR typu combo i ze zrównoleglonymi wyjściami XLR. Trzecie wyjście jest sumaryczne dla obu kanałów, a regulacja wzmocnienia też wspólna.

 

[img:1]

Cerwin-Vega P1800SX

 

Cztery przełączniki zmieniają możliwości barwy zestawu poprzez odwrócenie fazy (0° lub 180°) oraz podbicie basów dzięki VegaBassBoost. Trzeci przełącznik w pozycji włączonej uruchamia zwrotnicę aktywną ustawioną fabrycznie, natomiast czwartym unieruchamiamy świecącą diodę LED na froncie kolumny. Przełącznik odwracający fazę subbasu może ratować nagłośnienie przed nadmierną ekspozycją częstotliwości pasma podziału między satelitami a P1800SX.

Pojedynczy produkt jest tak efektywny, że należy go stawiać na powierzchni chropowatej, aby nie przesuwał się po podłodze. Zalecałbym ostrożność w wykorzystywaniu filtrów VegaBassBoost, ponieważ można uzyskać efekt braku selektywności dźwięku. Jak każdy szanujący się producent kolumn głośnikowych Cerwin-Vega zadbał o ulokowanie gniazda w górnej części obudowy P1800SX w celu umocowania statywu dla satelity.

 

Podsumowanie

Tych trochę uwag i refleksji chciałbym zamknąć stwierdzeniem, że prawdziwy test powinien trwać około pół roku, z wykorzystaniem większej ilości kolumn. W ten sposób można by było sprawdzić trwałość urządzeń, jak i porównać parametry w różnych warunkach akustycznych. Naprzeciw tej koncepcji wyszło Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim, które zakupiło wcześniej cztery kolumny P1500X i dwie sztuki P1800SX. Otrzymałem propozycję nagłośnienia imprezy walentynkowej z udziałem zespołu Piotra Kałużnego (znanego muzyka, kompozytora, aranżera, pianisty, profesora kilku uczelni muzycznych w Polsce) na wspomnianym wyżej sprzęcie.

Na imprezie front nagłośnienia oparty został o dwie kolumny P1500X i dwa subbasy. Pozostałe dwie sztuki P1500X użyłem jako odsłuchy na dwóch niezależnych torach. Ze względu na trudne warunki akustyczne (brak wytłumienia) sprawdziły się możliwości ustawienia P1500X pod kątem 7.5° w celu zmniejszenia odbicia dźwięku o przeciwległą ścianę. Oczywiście publiczność przybyła licznie, wytłumiła pomieszczenie, ale nie do końca. Frontowe kolumny pracowały w granicach 40% swych możliwości, co pozwalało na ustawienie barwy na małym mikserze analogowym w sposób poprawny. 
Wspomniany sprzęt nagłaśniający sprawdził się pod każdym względem: brzmienia, jakości wykonania oraz niezawodności. Z pełnym przekonaniem polecam szerokiemu gronu odbiorców, szczególnie ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. W tej klasie cenowej naprawdę ciężko jest znaleźć równie dobrze brzmiące kolumny.

Ocena końcowa:

 

Ceny testowanego zestawu:

 
 • Cerwin-Vega P1000X - cena: około 1.845 zł netto
 • Cerwin-Vega P1500X - cena: około 2.395 zł netto
 • Cerwin-Vega P1800SX - cena: około 2.686 zł netto

 

 

Specyfikacja techniczna:

 

Cerwin-Vega P1000X

 • Pasmo przenoszenia: 61 Hz - 20.6 kHz
 • Moc wzmacniacza: 289 W RMS
 • Wzmacniacz: Klasa D
 • Mas SPL (1W@1m): 128 dB
 • Przetwornik niskotonowy: 10"
 • Przetwornik wysokotonowy: 1.75" driver
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: Polimerowa, trapez
 • Wymiary: 532 x 310 x 310 mm
 • Waga: 20.86 kg

 

Cerwin-Vega P1500X

 • Pasmo przenoszenia: 55 Hz - 20 kHz
 • Moc wzmacniacza: 540 W RMS
 • Wzmacniacz: Klasa D
 • Mas SPL (1W@1m): 134 dB
 • Przetwornik niskotonowy: 15"
 • Przetwornik wysokotonowy: 1.75" driver
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: Polimerowa, trapez
 • Wymiary: 699 x 432 x 343 mm
 • Waga: 24 kg

 

Cerwin-Vega P1800SX

 • Pasmo przenoszenia: 31.5Hz - 270 Hz
 • Moc wzmacniacza: 725 W RMS
 • Klasa wzmacniacza: D
 • Max SPL (1W@1m): 136 dB
 • Przetwornik: 18"
 • Złącza: Neutrik XLR / TRS Inputs
 • Wskaźniki: Signal / Clip, Power, Limiter, Protect
 • Obudowa: 8 mm wielowarstwowe drewno
 • Wymiary: 661 x 508 x 622 mm
 • Waga: 38.1 kg

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Jakość wykonania i niezawodność
Spore możliwości ustawienia brzmienia
Skuteczne zabezpieczenie przed przeciążeniem
Do testów dostarczył:
AUDIOTECH AUDIOTECH Tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl
Show System Show System Tel: +48 602 40 20 80 http://www.showsystem.pl

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Powersoft T Series1

Pozostałe testy nagłośnienia

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz