Test płaskich głośników instalacyjnych ZonarSound (Powered by Warwick Technology).

12 maja 2015 Tagi: instalacje stałe, nagłośnienie kierunkowe, głośnik instalacyjny, nagłośnienie do muzeum
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: Zonar Sound SMP 610Zonar Sound MP 600
Dostarczył: Phono Media

Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent i technologię wytwarzania głośników opartych o elektrostatyczność. Celem przypomnienia zagadnienia fizycznego, zwanego elektrostatyką, odsyłam do przepastnego Internetu. Dla tych, którzy nie interesują się tym, w jaki sposób to działa, ale za to interesują się, czy to kupić i czy mogą to wykorzystać w swoich projektach czy instalacjach, kilka informacji.

Przede wszystkim są to głośniki sufitowe (jest możliwość zamontowania na ścianie) - można je podwiesić bądź też zamontować w suficie podwieszanym zamiast kasetonu. Są bardzo lekkie, dwa modele które dostałem do opisania, SMP 610 i MP 600, ważą odpowiednio 3 i 4 kilogramy. Producent wyposażył je w specjalne zaczepy wbudowane w urządzenie. Na żadne inne, dodatkowe elementy montażowe, nie możemy liczyć, wszystko trzeba dokupić osobno. Podobnie wygląda sytuacja z zasilaniem, do wyboru mamy albo zasilacze 24v, albo wzmacniacz DCLA 100, każdy z nich jest w stanie zasilić określoną liczbę urządzeń połączonych ze sobą, co pokazuje załączony schemat.

[img:2]


Co jeszcze znajdziemy?

Z tyłu mamy coś w rodzaju panelu sterowania z licznymi konektorami. W obu modelach są one takie same. Mamy wejście na zasilacz, wejście w postaci zapinek na zasilanie z panelu do panelu, audio in oraz audio out, potencjometr regulujący głośność, diody sygnału audio, zasilania oraz awarii wyjścia. Po odkręceniu, na wewnętrznej stronie panelu znajdziemy jeszcze dodatkowe wyjście audio oraz sektor podłączania pozostałych głośników SMP lub MP. Zauważalnym plusem jest specjalne wyjście na okablowanie, o czym niektórzy producenci zapominają. Sama płytka jest wykonana bardzo precyzyjnie, wszystko równe, czyste, żadnych zacieków, żadnej chińszczyzny, co potwierdza widoczny napis Made in Wales. Dobrze, że nie napisane po walijsku, moglibyśmy się już wtedy nie dowiedzieć, gdzie to zostało wyprodukowane.

[img:1]

[img:3]

[img:4]

[img:5]


Skoro jesteśmy przy rozkręcaniu to pozwoliłem sobie odkręcić cały tył, ale tylko w modelu SMP 610, gdyż drugi model okazał się być nie do rozkręcenia, cały zanitowany.

Zajmijmy się więc SMP 610. Po zdjęciu tylnej pokrywy niejeden użytkownik, posiadający nawet podstawową wiedzę choćby o wyglądzie głośnika, mógłby się poważnie zdziwić. Dlaczego? To co powoduje, że głośnik czy też panel głośnikowy ZonarSound jest tak lekki, to właśnie konstrukcja głośnika. Proszę spojrzeć na zdjęcia. Folia ze stopu metali przylega bezpośrednio do panelu tworząc w ten sposób membranę. Oto właśnie patent Warwick Technology. Podłączona do prądu i wprowadzona w odpowiednie drgania przenosi dźwięk bezpośrednio do naszych uszu, pozwala to produkować całkowicie płaskie głośniki, dające dźwięk pod kątem 90 stopni, a nie w klasycznej, znanej nam wszystkim stożkowej formie. Na próżno szukać w tym panelu ukrytych driverów, środków czy czegokolwiek. To zupełnie inna konstrukcja, której zaletą jest duża powierzchnia grania o bardzo konkretnym, wąskim kącie grania przy bardzo małej wadze. Nie spodziewajmy się oczywiście, że usłyszymy tu low czy low-mid, ponieważ ta konstrukcja nam tego nie da, ale też nie do tego służy...

[img:6] 

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]


No właśnie, a do czego..?

Zakres wykorzystania jest dość szeroki, osobiście spotkałem się z tego typu konstrukcjami w muzeach, gdzie świetnie się sprawdzają kiedy chcemy w jednym konkretnym miejscu opisać coś dźwiękiem np.; eksponaty, obrazy. Podchodząc na przykład do obrazu, słyszymy opis historii dzieła lub muzykę inspirowaną obrazem, delikatnie ale wyraźnie, nie nachalnie ale skutecznie. Słyszymy ją tylko my, tylko nad tym dziełem, nasz sąsiad obok, oglądający coś zupełnie innego nie słyszy naszej instalacji, słyszą swoją, dopasowaną do innego dzieła, z kolei my nie słyszymy jego. Fajne prawda?

Możemy też spotkać się z tą technologią na dworcach, we wszelkiego rodzaju kasach i informacjach. Dźwięk wyraźnie dobiega tylko do nas, więc przy kilku okienkach można spokojnie prowadzić rozmowy nie przeszkadzając innym. Oczywiście główną odpowiedzialną za to cechą jest wspominamy wcześniej kąt 90 stopni powodujący bardzo dużą kierunkowość dźwięku.

[img:11]

[img:12]

[img:13]


Na stronie producenta znalazłem informację o tym, gdzie można wykorzystać te systemy. Popularne od dość długiego czasu biura typu OPEN SPACE, gdzie na jednej powierzchni mamy zgromadzone duże ilości stanowisk pracy. Ciekawym zastosowaniem w handlu, sklepach jest też tworzenie punktów promocyjnych za pomocą paneli Zonar; wyobraźmy sobie, że podchodzimy do półek z koszulami i tylko w tym jednym miejscu, nie nachalnie dowiadujemy się, że dziś jest promocja na fioletowe koszule z trzeciej półki. Fajne i funkcjonalne zastosowanie w dobie rozwijającej się reklamy indywidualnej. Wszelkiego rodzaju recepcje, punkty informacyjne, wielostanowiskowe punkty sprzedaży bezpośredniej, banki i wszelkiej maści urzędy, gdzie musi być zachowana jakaś dyskrecja na dzielonej z innymi osobami powierzchni. Oczywiście Call Center, które często ze względów finansowych budowane są w technologii Open Space. Na końcu dodam jeszcze, że produkty Zonara wykonane są bardzo ładnie, wszystko do siebie pasuje, nic nie trzeszczy, nie odpada, a do tego estetycznie wygląda.

Podsumowanie.

Sprzęt ten ma bardzo szerokie zastosowanie, od biur poprzez muzea, aż do banków. Lekki, ładny, a przede wszystkim skuteczny wszędzie tam, gdzie potrzeba selektywności i dyskrecji. Stając do przetargu na wyposażenie punktów informacyjnych czy wystaw interakcyjnych trzeba mieć ZonarSound w swojej ofercie. Koniecznie.
Ocena końcowa:

 

[img:14]

[img:15]

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Lekkie
Design
Technologia
Kierunkowość i kąt padania dźwięku
Brak dodatkowych elementów montażowych
Podłączanie
Do testów dostarczył:
Phono Media Phono Media Tel: +48 22 740 44 83 www.phonomedia.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Ocena:

W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają...

Produkt: TXS-686TXS-606 DT
Daniel Bigaj
A może by tak posłuchać swojej ściany...?

A może by tak posłuchać swojej ściany...?

Ocena:

Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne...

Produkt: SSP6
Daniel Bigaj
Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Ocena:

Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne...

Produkt: SAT42G2SAT62G2SAT242G2SAT82G2
Daniel Bigaj
Test miksera strefowego LD Systems Zone 423

Test miksera strefowego LD Systems Zone 423

Ocena:

Wiedząc, że to urządzenie niskobudżetowe, nie spodziewałem się "fajerwerków", ale po wyciągnięciu z pudełka byłem miło zaskoczony możliwościami tego...

Produkt: Zone 423
Cena: 1.060 zł
Daniel Bigaj
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz