TEST: EKO Riccardo Zappa - Gitara elektroakustyczna

Mikołaj Pawlak 11 czerwca 2015, 13:19 Silesia Music Center Sp. z o.o.
EKO Guitars Riccardo Zappa2.255 zł
  • Wygląd
  • Wygoda gry
  • Dobre brzmienie
  • Niezły preamp
  • Drobne niedoróbki w wykonaniu

Włoska firma EKO powstała na rynku w 1959 roku z inicjatywy Oliviero Piginis’a i od tego czasu na stałe wpisała się w rynek gitarowy jako producent doskonale brzmiących instrumentów za jeszcze lepszą cenę.

W ofercie znajdziemy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne, basy oraz ukulele w wielu kategoriach cenowych, a także sygnatury artystów wykonane według specyficznych i bardzo szczegółowych upodobań muzyków - właśnie taka dotarła dziś do testu - EKO Riccardo Zappa.

 

[img:1]

 

Oglądamy

Płyta wierzchnia instrumentu została zbudowana ze świerku sitkajskiego, a boki i tył z wzorzystego palisandru. Mahoniowy gryf o wyspecjalizowanym profilu C z hebanową podstrunnicą wyposażono w 20 progów wykonanych wedle zaleceń samego Riccardo Zappy, z myślą o wygodzie muzyków grających palcami. Główka została przyozdobiona nazwiskiem muzyka oraz perłowym logiem producenta.

Gitara posiada również wcięcie umożliwiające wygodny dostęp do wysokich pozycji na gryfie. Binding wykonany został bardzo starannie, a całość wykończona jest na wysoki połysk. Trzeba przyznać, że dzięki temu gitara wygląda bardzo dobrze.

 

[img:3]

[img:4]

 

Nie obejdzie się także bez kilku niedociągnięć, jak niedokładne łączenie wzorów z tyłu pudła rezonansowego czy wykończenie kołków mostka, jednak mimo wszystko instrument, jak na tą klasę cenową, prezentuje się bardzo przyzwoicie.

Jak przystało na gitarę elektro-akustyczną instrument posiada wbudowany preamp EKO wyposażony w stroik, regulację głośności oraz cztero-parametrową korekcję barwy (bass, middle, treble oraz presence). Na pokładzie znajdziemy także dwa wyjścia liniowe - JACK oraz XLR. Miejsce na baterie 9V zostało umiejscowione pod samym preampem, lecz dostanie się do niego nie stwarza większych problemów.

 

[img:5]

[img:6]

 

Gramy

Gitara EKO od początku sprawia wrażenie bardzo wygodnego i dobrze brzmiącego instrumentu w swojej kategorii cenowej. Nie ma problemów z brzęczeniem strun w niektórych pozycjach na gryfie, a zastosowane przez producenta klucze sprawiają, że raz nastrojony instrument utrzymuje strój przez wiele godzin gry. Dość nisko ustawione fabrycznie struny zapewniają komfort gry na wszystkich dwudziestu progach, dzięki czemu dosłownie nie chce się wypuszczać instrumentu z rąk.

Brzmienie jest bardzo głębokie, z wyrazistym środkiem i miłymi dla ucha górnymi rejestrami, a na uwagę zasługuje również zadowalający sustain. Gitara odzywa się selektywnie przy grze palcami oraz spójnie przy mocnej, lecz także delikatnej grze kostką.

 

Próbka możliwości EKO Riccardo Zappa:

 

Preamp posiada dobre brzmienie, a wbudowana korekcja pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb. Dźwięki powstałe przez wytłumienie brzmią dość dobrze, lecz odczuwalny jest wyraźny brak niskich częstotliwości.

Stroik spełnia swoją rolę, a dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi widać dokładnie którą stronę właśnie stroimy. Dodatkowo, gdy dźwięk się zgadza zapala się zielona dioda. Tuner umożliwia również zmianę domyślnej częstotliwości strojenia.

 

Podsumowanie

EKO Ricardo Zappa to zdecydowanie udana gitara przeznaczona dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych muzyków szukających dobrze brzmiącego instrumentu za rozsądną cenę. Wbudowany przedwzmacniacz pozwala na łatwe nagłośnienie gitary w sytuacji na żywo, co zdecydowanie poprawia ogólny komfort użytkowania.

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Sygnatura Ricardo Zappa
  • Top: Świerk sitkajski
  • Boki i tył: Palisander
  • Gryf: Mahoń
  • Podstrunnica: Heban
  • Progi: 20
  • Skala: 650 mm
  • Mostek: Palisander
  • Siodełko: Plastik
  • Klucze: EKO
  • Preamp: EKO
  • Wykończenie: Wysoki połysk

 

Galeria zdjęć EKO Riccardo Zappa:

Gdzie kupić?

EKO Guitars

Dystrybucja w Polsce:

Silesia Music Center Sp. z o.o.

adres:
ul. Partyzantów 6 32-650 Kęty

Sklepy muzyczne > EKO Guitars rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...