TEST: EKO Riccardo Zappa - Gitara elektroakustyczna

Mikołaj Pawlak 11 czerwca 2015, 13:19 Silesia Music Center Sp. z o.o.
EKO Guitars Riccardo Zappa2.255 zł
 • Wygląd
 • Wygoda gry
 • Dobre brzmienie
 • Niezły preamp
 • Drobne niedoróbki w wykonaniu

Włoska firma EKO powstała na rynku w 1959 roku z inicjatywy Oliviero Piginis’a i od tego czasu na stałe wpisała się w rynek gitarowy jako producent doskonale brzmiących instrumentów za jeszcze lepszą cenę.

W ofercie znajdziemy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne, basy oraz ukulele w wielu kategoriach cenowych, a także sygnatury artystów wykonane według specyficznych i bardzo szczegółowych upodobań muzyków - właśnie taka dotarła dziś do testu - EKO Riccardo Zappa.

 

[img:1]

 

Oglądamy

Płyta wierzchnia instrumentu została zbudowana ze świerku sitkajskiego, a boki i tył z wzorzystego palisandru. Mahoniowy gryf o wyspecjalizowanym profilu C z hebanową podstrunnicą wyposażono w 20 progów wykonanych wedle zaleceń samego Riccardo Zappy, z myślą o wygodzie muzyków grających palcami. Główka została przyozdobiona nazwiskiem muzyka oraz perłowym logiem producenta.

Gitara posiada również wcięcie umożliwiające wygodny dostęp do wysokich pozycji na gryfie. Binding wykonany został bardzo starannie, a całość wykończona jest na wysoki połysk. Trzeba przyznać, że dzięki temu gitara wygląda bardzo dobrze.

 

[img:3]

[img:4]

 

Nie obejdzie się także bez kilku niedociągnięć, jak niedokładne łączenie wzorów z tyłu pudła rezonansowego czy wykończenie kołków mostka, jednak mimo wszystko instrument, jak na tą klasę cenową, prezentuje się bardzo przyzwoicie.

Jak przystało na gitarę elektro-akustyczną instrument posiada wbudowany preamp EKO wyposażony w stroik, regulację głośności oraz cztero-parametrową korekcję barwy (bass, middle, treble oraz presence). Na pokładzie znajdziemy także dwa wyjścia liniowe - JACK oraz XLR. Miejsce na baterie 9V zostało umiejscowione pod samym preampem, lecz dostanie się do niego nie stwarza większych problemów.

 

[img:5]

[img:6]

 

Gramy

Gitara EKO od początku sprawia wrażenie bardzo wygodnego i dobrze brzmiącego instrumentu w swojej kategorii cenowej. Nie ma problemów z brzęczeniem strun w niektórych pozycjach na gryfie, a zastosowane przez producenta klucze sprawiają, że raz nastrojony instrument utrzymuje strój przez wiele godzin gry. Dość nisko ustawione fabrycznie struny zapewniają komfort gry na wszystkich dwudziestu progach, dzięki czemu dosłownie nie chce się wypuszczać instrumentu z rąk.

Brzmienie jest bardzo głębokie, z wyrazistym środkiem i miłymi dla ucha górnymi rejestrami, a na uwagę zasługuje również zadowalający sustain. Gitara odzywa się selektywnie przy grze palcami oraz spójnie przy mocnej, lecz także delikatnej grze kostką.

 

Próbka możliwości EKO Riccardo Zappa:

 

Preamp posiada dobre brzmienie, a wbudowana korekcja pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb. Dźwięki powstałe przez wytłumienie brzmią dość dobrze, lecz odczuwalny jest wyraźny brak niskich częstotliwości.

Stroik spełnia swoją rolę, a dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi widać dokładnie którą stronę właśnie stroimy. Dodatkowo, gdy dźwięk się zgadza zapala się zielona dioda. Tuner umożliwia również zmianę domyślnej częstotliwości strojenia.

 

Podsumowanie

EKO Ricardo Zappa to zdecydowanie udana gitara przeznaczona dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych muzyków szukających dobrze brzmiącego instrumentu za rozsądną cenę. Wbudowany przedwzmacniacz pozwala na łatwe nagłośnienie gitary w sytuacji na żywo, co zdecydowanie poprawia ogólny komfort użytkowania.

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Sygnatura Ricardo Zappa
 • Top: Świerk sitkajski
 • Boki i tył: Palisander
 • Gryf: Mahoń
 • Podstrunnica: Heban
 • Progi: 20
 • Skala: 650 mm
 • Mostek: Palisander
 • Siodełko: Plastik
 • Klucze: EKO
 • Preamp: EKO
 • Wykończenie: Wysoki połysk

 

Galeria zdjęć EKO Riccardo Zappa:

Gdzie kupić?

EKO Guitars

Dystrybucja w Polsce:

Silesia Music Center Sp. z o.o.

adres:
ul. Partyzantów 6 32-650 Kęty

Sklepy muzyczne > EKO Guitars rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Nowa kosmiczna gitara Marka Pająka z Vader: Jackson "Poseidon" Gitara niezwykła jak i sam nasz gość redakcyjny - Marek Pająk - wieloletni członek znanego na świecie metalowego zespołu Vader. Gościliśmy Marka w naszej redakcji tuż przed wybuchem epidemii i cieszymy się, że zdążyliśmy i możemy...
Test preampa Guitto GGP-01 To naturalne, że gdy przekroczymy początkujący poziom gry na gitarze, to chcemy nasze umiejętności pokazać innym na tzw. „scenie”, czy to będzie występ przed babcią, dziadkiem, czy też w plenerze. Zastanawiamy się wówczas, jak podłączyć...
Test ukulele Alvarez Regent vs Washburn Deluxe Ukulele to jeden z najmniejszych instrumentów strunowych. Stworzony w końcu XIX wieku i do dziś popularyzowany na całym świecie. Choć wywodzi się z Wysp Hawajskich, to poza nimi znany był  szerzej dopiero na początku XX wieku. Miało to...
Test gitary akustycznej Ovation 1773AX-4 Jeśli szukasz bezawaryjności na scenie oraz kontrolowanego brzmienia z układu elektronicznego, w różnych nawet trudnych warunkach, to zainteresuj się tą wyjątkową marką.
TEST: Gibson SJ200 Standard Firma Gibson istnieje od ponad 120 lat i jej historia nadal jest kontynuowana. Legendarne kształty gitar jak Les Paul, SG, Firebird, ES-335, Flying V, Explorer, L5, Super Jumbo to dorobek, który jest wartością do pozazdroszczenia. Wiele...
TEST: Sterling by Music Man JP160 Witam wszystkich bardzo gorąco! Od kilku dni zaczęły się wakacje na dobre. Część z Was już za pewne zaczęła swoje pierwsze wyjazdy urlopowe, tym bardziej, że za oknem pogoda wręcz tropikalna. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego trafiła...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz