TEST: Laney IRT15H & IRT112

2 czerwca 2016 Tagi: gitara, wzmacniacze, głowy, kolumny, laney, irt, irt15h, irt112
Autor testu: krzysztof-blas-zdjecie Krzysztof Błaś
Produkt: Laney IRT15H
Cena: 2.050 zł
Dostarczył: AUDIOSTACJA

Wygląda na to, że producenci sprzętu uważnie obserwują zmieniający się rynek muzyczny. Jeszcze do niedawna bowiem gitarzyści poszukiwali okazałych głów gitarowych, które miały gabaryty samochodu dostawczego i przeważnie też tyle ważyły.

Od pewnego jednak czasu gusta zaczęły się zmieniać - wzmacniacze maleją w oczach stając się nie tylko scenicznymi atrybutami zawodowego muzyka, ale także odnajdując się w warunkach studyjnych, czy nawet wręcz domowych. Często standardowe wyposażenie sięga dużo dalej niż oczekiwalibyśmy tego od gitarowej głowy. Mnogość wejść pozwalających podłączyć peryferyjne urządzenia, wbudowane symulatory kolumn, dzięki którym zarejestrujemy w domowym studiu gitary "po linii" - to już powoli standard.

Laney IRT15H to właśnie dobry przykład takiego "szwajcarskiego scyzoryka" - to co wyróżnia go jednak spośród innych, podobnych konstrukcji, to lampowe serce pozwalające osiągnąć organiczne i bezkompromisowe brzmienie.

 

[img:1]

[img:2]

 

Budowa

IRT15H to w pełni lampowa, 15 watowa konstrukcja. Końcówkę mocy zbudowano w oparciu o dwie lampy EL84, a w sekcji preampu znajdziemy 3 lampy ECC83. Przedwzmacniacz zbudowano na bazie konstrukcji Ironheart, która została entuzjastycznie przyjęta przez gitarzystów. 15 wat mocy już na początku określa potencjalne możliwości zastosowania tego wzmacniacza. Z pewnością poradzi sobie w mniejszych składach, w sali prób, w studiu lub podczas domowego ćwiczenia. Wbrew pozorom 15 wat lampowej mocy to niezły wygar - zwłaszcza kiedy zaopatrzymy się w dobrą kolumnę gitarową. Wraz ze wzmacniaczem do testu dotarła także paczka IRT112 - więcej jednak powiemy sobie o niej za chwilę.

Wróćmy do wzmacniacza. W warunkach domowych, ale także i studyjnych 15 wat może się okazać zbyt dużym zasobem mocy żeby odpowiednio wysterować lampy, a jak wiadomo lampowy wzmacniacz po prostu musi dostać kopa żeby zaczął się odzywać. Producenci zastosowali więc sprytną sztuczkę pozwalającą obniżyć moc wyjściową do... 1 wata! Do dyspozycji mamy po prostu dwa gniazda wejściowe - podpięcie się pod pierwsze daje 15 wat mocy, a drugie 1 wat. Prosty i skuteczny patent. 1 wat to dalej sporo hałasu, ale umożliwia konkretne rozkręcenie pieca, a tym samym solidne nasycenie lamp.

 

[img:4]

[img:3]

 

IRT15H to konstrukcja jednokanałowa, pozwalająca uzyskać szeroki zakres brzmień i różne stopnie jego przesterowania. Podstawowa sekcja regulacji dźwięku składa się z trójstopniowego korektora barwy, oraz potencjometru głośności i poziomu wejściowego (Drive). Układ ten pozwala wykreować całą masę brzmień czystych, crunch, czy mocno przesterowanych. Dodatkowymi potencjometrami wpływającymi na końcowe brzmienie są Tone i Dynamics, które odpowiadają za kontrolę wysokich i niskich częstotliwości.

Na pokładzie znajdziemy także reverb. Zastosowano w tym przypadku efekt cyfrowy, co wydaje się słusznym zabiegiem. Pracuje bardzo dyskretnie nie wprowadzając zniekształceń i szumów. Pomimo, że mamy do czynienia z konstrukcją jednokanałową możemy ją "zmusić" do obsługi dwóch kanałów. Możliwość taką daje przełącznik Pre Boost wraz z dedykowanym potencjometrem. Jest to w zasadzie klasyczny booster umieszczony na wejściu przedwzmacniacza. Przy odpowiedniej regulacji możemy osiągnąć efekt przełączania między czystą barwą, a dopaloną, przesterowaną. Jest to zawsze jakaś namiastka dwóch kanałów, chociaż z różnym poziomem głośności i tą samą korekcją. Podstawową jednak funkcją boostera jest podbicie sygnału i w tym sprawuje się najlepiej. Skutecznie zwiększymy głośność podczas solówki grając na cleanie, jak i dodamy gainu po przesterowaniu.

 

[img:9]

[img:10]

 

Spójrzmy teraz na tył wzmacniacza. Znajdziemy tutaj dwa wyjścia głośnikowe - 8 i 16 Ohm. Nie zabrakło także pętli efektów z przełączanym poziomem sygnału. Przydatne może okazać się także gniazdo na nożny footswitch pozwalający zdalnie aktywować booster i reverb. Do wzmacniacza możemy także podpiąć odtwarzacz mp3 dzięki gniazdu mini jack. IRT15H wyposażony jest w aż dwa wyjścia do nagrywania. Pierwsze pozwala wyprowadzić sygnał na słuchawki, odcinając jednocześnie głośniki. Drugie z kolei to typowe gniazdo do nagrywania z wbudowaną emulacją kolumny głośnikowej. Możemy z niego korzystać jednocześnie używając tradycyjnego zestawu głośników.

No koniec kilka słów o samej konstrukcji mechanicznej wzmacniacza. Została doskonale przemyślana. Zrezygnowano z ciężkiej, sklejkowej obudowy stosując w zamian ażurową, blaszaną. Dzięki temu waga tego wzmacniacza to zaledwie 5 kilo! Na uwagę zasługuje także pomysłowość twórców w zakresie opisu poszczególnych potencjometrów. Napisy naniesiono od frontu, ale także od góry, co zdecydowanie poprawiło ich czytelność, szczególnie, jeżeli wzmacniacz położymy na stosunkowo niskiej kolumnie. Ostatni plus należy się za dołączenie do zestawu torby, dzięki której możemy łatwo transportować urządzenie.

 

[img:5]

[img:6]

 

Jako uzupełnienie zestawu wzmacniacz przyjechał z kolumną IRT112. To konstrukcja wykonana w oparciu o jeden, firmowy, 12 calowy głośnik. Przy 8 Ohmach zapewnia 80 wat mocy. Niewątpliwą zaletą tej paczki jest jej waga. Przy zaledwie 13 kg pozwala łatwo transportować zestaw, nawet przenosząc ją jedną ręką... Ułatwieniem są z pewnością spore, narożne, ergonomiczne uchwyty.

Laney skorzystał ze sprawdzonego designu. Sklejkowa obudowa została wykończona czarnym tolexem, narożniki zabezpieczone metalowymi ochraniaczami, a głośnik schowany jest za syntetyczną siatką. Z tyłu znajdziemy dwa gniazda pozwalające dołączyć do zestawu kolejną kolumnę. Wraz z głową IRT15H, całość prezentuje się bardzo okazale, chociaż zajmuje nadspodziewanie mało miejsca.

 

[img:7]

[img:8]

 

Wrażenia

Wzmacniacz wyposażono w dobre, sparowane lampy (Ruby Tubes), więc już po włączeniu jest dobrze - żadnych brumów czy zakłóceń. Pierwsza konkluzja - 15 wat to sporo mocy... zdecydowanie trzeba mieć się na baczności z rozwagą manipulując potencjometrem głośności. Drugie zaskoczenie - brzmienie zestawu wraz z dedykowaną kolumną jest miękkie, szerokie i pełne. Konstrukcje oparte o jeden głośnik często brzmią twardo, klaustrofobicznie. Tutaj jednak całość pracuje niemal jak duża, czterogłośnikowa paczka. Z pewnością to wynik dość sporej jak na jeden głośnik obudowy i jej zamkniętej konstrukcji dodającej dołu.

Wiemy już, że wzmacniacz jest głośny, a jak brzmi? Ironheart nie bez powodu doczekał się całej serii urządzeń - ten preamp jest po prostu doskonały. Bardzo elastyczny brzmi doskonale niezależnie od rodzaju ukręconej barwy. Jeden z niewielu preampów, który przekonująco potrafi zabrzmieć w stylu brytyjskim jak i amerykańskim. Bardzo dobry, okrągły clean, który łatwo możemy przekształcić w rasowy crunch.

 

Próbka możliwości Laney IRT15H:

 

Najmocniejszą jednak stroną są bez wątpienia barwy przesterowane. Drobne ziarno i zwarte brzmienie - doskonale broni się w zakresie niskich częstotliwości i niskich strojów. Wydajna korekcja pozwala na sporo eksperymentów. Świetną robotę robi regulator Tone - kontroluje najwyższe pasmo, skutecznie podkreślając alikwoty, lub usuwając piach. Razem z potencjometrem Treble stanowi nierozłączną parę, pozwalając oscylować między nowoczesnymi przesterami, jak i klasycznymi, charakterystycznymi dla minionych epok. IRT15H to kopalnia gainu. Po dodatkowym uaktywnieniu wbudowanego boostera wzmocnienie preampu zrobiło się tak silne, że mógłbym przysiąc, że słyszałem rozmowy astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej... Ogromna ilość sustainu i potężna kompresja lamp. Ten piec ma metalowe serce i w tej stylistyce odnajdzie się bez problemu.

Całkiem przyswoicie pracuje reverb, chociaż wydaje się zbyt mocno nasycony. Ładnie wzbogaci brzmienie podczas domowego ćwiczenia nie degradując sygnału. Wraz z dedykowaną kolumną mamy do czynienia z bardzo wydajnym, głośnym i szeroko brzmiącym zestawem, który na dodatek świetnie się prezentuje. Ciekawostką jest, że po włączeniu wzmacniacza jego środek podświetla się na czerwono i to nie bynajmniej od wbudowanych lamp. Zamontowane listwy LED może i wyglądają ciekawie w domowym zaciszu, ale przydałby się wyłącznik pozwalający w warunkach scenicznych wtopić się w zaplanowaną przez techników dekorację sceny.

 

Podsumowanie

Ocena końcowa:

Laney IRT15H to bez wątpienia doskonale brzmiący wzmacniacz, który mimo jednego kanału oferuje pokaźny bagaż brzmień. Redukcja mocy do 1 wata pozwala wycisnąć z lamp wszystko co najlepsze, zyskując specyficzną kompresję także przy mniejszych poziomach głośności. Spora ilość gainu i dodatkowy booster bez problemu poradzą sobie z mocniejszymi gatunkami muzyki, a wyjście liniowe z wbudowaną symulacją głośników umożliwi szybkie nagranie.

Wraz z dedykowaną kolumną IRT112 otrzymujemy potężny, ale bardzo mobilny zestaw, który sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach. Będzie też z pewnością ozdobą niejednego salonu oferując przy tym lampowe brzmienie i rozsądny poziom głośności.

Krzysztof Błaś Autor: Krzysztof Błaś

 

Do nagrań użyto sprzętu:

 
  • Interfejs Motu 896MK3
  • Preamp Neve 5015 Portico
  • Mikrofon Audix i5

Gitary:

  • Fender Stratocaster Deluxe Noisless Pickups
  • Ibanez SAS32FM (pickupy Seymour Duncan JB + Jazz)
  • D'Angelico EX-DH

 

ogólna ocena:
Solidna, lampowa konstrukcja
Małe wymiary i waga
Lampowe brzmienie
Torba do transportu
Spora ilość gainu przy zachowaniu sterylności brzmienia
Do testów dostarczył:
AUDIOSTACJA

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Martin HD-28 & OM-283

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Test statywów gitarowych Hercules Stands

Test statywów gitarowych Hercules Stands

Firma Hercules nie zmienia tak często swojego katalogu produktów. Dodaje regularnie pozycja po pozycji. Zgodnie z jej filozofią najważniejszym aspektem od...

Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz