TEST: Pioneer DJ PLX-500

Adam Cyzman 5 stycznia 2017, 15:33 DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Pioneer DJ PLX-5001.400 zł
 • Cena
 • Uniwersalność
 • Wyjście USB
 • Wyjścia Line/Phono
 • Kable chinch zamontowane na stałe
 • Słabszy start niż w PLX-1000

Pioneer DJ na gramofonowym rynku DJ'skim zadebiutował stosunkowo niedawno, ale od razu zdobył uznanie i miejsce na konsolach modelem PLX-1000. W 2016 firma zaprezentowała nowy, tańszy gramofon oznaczony jako PLX-500. Jest to sprzęt, którym Pioneer DJ próbuje podbić dwie różne grupy odbiorców - jedną grupą są DJ'e, szczególnie ci początkujący, drugą grupę stanowią domowi miłośnicy słuchania muzyki z czarnych płyt. 

 

Co w pudełku?

PLX-500 jest więc bardzo uniwersalnym modelem. W pudełku, oprócz samego gramofonu, znajdziemy także slipmate, pokrywę oraz cały kompletny system (headshell + igła). Możemy więc bez dodatkowych akcesoriów zacząć korzystać z gramofonu od razu. Nie potrzebujemy dokupywać nic ponadto, co znajdziemy w opakowaniu - a jest to rzadkością w gramofonach przeznaczonych na rynek DJ'ski. Niemniej należy pamiętać, że o ile wkładka dostarczana w zestawie do słuchania płyt będzie ok, tak do grania DJ'skiego warto posiadać drugą, dedykowaną igłę (czyli klasyczny Shure M44-7 lub któryś z Ortofon Concorde). Przechodzimy do wrażeń ogólnych oraz praktycznego zastosowania.

 
[lupa:1]

 

Budowa 

PLX-500 na pierwszy rzut oka wygląda dobrze - przede wszystkim nie zdradza, że jest to (jak na standardy DJ'skie) gramofon ze średniej półki. Wizualnie nie odstaje znacząco od ponad dwukrotnie droższego PLX-1000. Cieszą oko ładne metalowe przyciski startu, zmiany prędkości talerza czy nasadka na pitcha. Do tego wszystkie one chodzą pewnie.

Gramofon jest sporo lżejszy od PLX-1000, zapewne za sprawą plastikowej obudowy. Zastosowane ramię także jest inne niż w droższym modelu. Nie jest to jednak nic, co dyskwalifikuje naszego PLX-500, a wręcz przeciwnie. Całokształt, na tle podobnej cenowo konkurencji, wypada wyjątkowo dobrze.    

 

[img:2]

[img:3]

[img:4]

 

Wejścia/Wyjścia

Pioneer DJ PLX-500 do głośników/miksera podłączymy przez klasyczne chinche, które są na stałe zamontowane do gramofonu. Muszę przyznać, że nie jestem fanem takiego rozwiązania. Pioneer Dj PLX-1000 miał odłączane kable i wymiana na np. lepsze jakościowo nie stanowiła problemu. W zestawie dostajemy też przejściówkę chinche - jack, w sytuacji w której chcielibyśmy podłączyć gramofon np. do wejścia line w komputerze.

Pioneer DJ PLX-500 został wyposażony w przedwzmacniacz - w związku z tym nie posiada on przewodu do uziemienia. Jeżeli chcemy jednak korzystać z zewnętrznych przedwzmacniaczy możemy to zrobić przełączając wyjścia z LINE na PHONO. Przy zastosowaniach stricte DJ'skich, co oznacza w dzisiejszych czasach głównie korzystanie z DVS, sygnał LINE jest bardzo wygodny. Powoduje on zdecydowanie mniej problemów z podłączeniem sprzętu, niż sygnał PHONO + uziemienie, które bardzo łatwo przez ciągłe odłączanie po prostu się niszczy.

 

[img:5]

[img:6]

 

Pioneer DJ PLX-500 wyposażono również w wyjście USB, które służy do bezpośredniego nagrywania muzyki z gramofonu - jeżeli ktoś chce zdigitalizować swoje zbiory jest to przydatne rozwiązanie. Podłączenie sprzętu z komputerem przez USB nie wymaga sterowników, a sygnał możemy nagrać dowolnym programem do tego przeznaczonym.

 

Gramy

O ile ciężko odróżnić z zamkniętym oczami podczas grania PLX-1000 i kultowego Technicsa 1210, tak w przypadku PLX-500 od razu czuć, że gramofon nie dysponuje mocą topowych modeli. Oczywiście mamy tu zastosowany napęd bezpośredni, ale jest to inny typ napędu w PLX-1000. Nie trzeba wnikać w specyfikację techniczną, żeby po prostu wyczuć, że PLX-500 startuje wymaga większego skupienia i poprawek podczas puszczania bitu z ręki.

W przypadku DJ stawiających tylko na miksowanie - nie będzie to problemem. Początkujący będą w stanie się wiele nauczyć, co zaprocentuje podczas grania na wyższych modelach. Jeżeli chodzi zaś o zastosowania turntablistyczne to raczej nie jest to model stworzony do tej sztuki i tutaj niestety, ale trzeba zainwestować w mocniejsze modele. Pioneer DJ PLX-500 wydaje się nieco za słaby do typowego skreczowania i dość szybko może zabraknąć nam mocy przy bardziej zaawansowanych technikach.

Kolejną różnicą między PLX-1000 i PLX-500 jest tylko jedna skala pitcha w tym drugim, czyli +/-8% - jest to „Technicsowy” standard więc nie ma co narzekać. Sam pitch w testowanym modelu był wzorowo skalibrowany, przy każdym położeniu (skrajny +/-8, 0) idealnie trzymał tempo. Stawiał też przyjemny opór zapewniając dużą precyzję podczas zmiany tempa. Ogólnie więc jak na gramofon ze średniej półki na Pioneer DJ PLX-500 pracuje się zaskakująco dobrze.

 

Podsumowanie

PLX-500 to gramofon, który jak najbardziej poleciłbym początkującym DJ'om chcącym nauczyć się grać, plus od czasu do czasu mieć przyjemność posłuchania winylowych płyt. Co ważne, w cenie jednego Pioneer DJ PLX-1000 otrzymamy 2 x PLX-500, które doskonale sprawdzą się w domowych warunkach czy małych domówkach.

Nie jest to jak sądzę sprzęt dedykowany dla profesjonalnego DJ'a, grającego "sztuki" w dobrze nagłośnionym klubie. Ten model nie został do tego stworzony. Dla osób, które zdecydowały się już na karierę DJ'a z pewnością propozycja PLX-1000 będzie bardziej rekomendowana. 

Pioneer DJ PLX-500 to także świetny, stylowy i ładny sprzęt dla każdego fana dźwięku z czarnych płyt, który znajdzie swoje miejsce w niejednym salonie. Tym modelem Pioneer DJ może nie przeprowadził żadnej rewolucji, ale bardzo zgrabnie uzupełnił swój asortyment o ciekawy produkt, który z pewnością znajdzie swoich fanów.

 

[img:7]
[img:8] [img:9]

 

[img:10]

 

 

Specyfikacja techniczna Pioneer DJ PLX-500:

 
 • Wysoki moment obrotowy (33 RPM w 0.3 sekundy)
 • Moment obrotowy 1.6kg/cm
 • Klasyczne rozmieszczenie przycisków i funkcji
 • Odłączane przewody zasilania, uziemienia i audio (PHONO)
 • Ramię typu S
 • Długość ramienia: 230.5 mm
 • Kontrola parametru Tempo: ±8%
 • Solidna konstrukcja dla zapobiegania drganiom
 • Profesjonalne, pozłacane gniazda RCA
 • Ramię pokryte gumą dla zapewnienia lepszej izolacji
 • Pobór mocy 1 W
 • Waga 10.7 kg
 • Maksymalne wymiary 450 x 159 x 368 mm
 • Gniazdo wyjściowe RCA × 1
 • Silnik 3-fazowy silnik bezszczotkowy DC
 • Prędkość obrotowa 33, 45, 78 rpm
 • Czas startu 1 sek (33 RPM)
 • Błąd śledzenia ramienia: Mniej niż 3°
 • Regulacja wysokości ramienia: 6 mm

 

Video prezentacja producenta

 

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Studio Pro

adres:
ul. Wadowicka 12 30-415 Kraków

DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

adres:
ul. Plac Kaszubski 8 81-350 Gdynia

Sklepy muzyczne > Pioneer DJ rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test rejestratorów audio Zoom H-essential Rejestratory audio ZOOM H-essential series to idealne narzędzia dla każdego, kto stawia na mobilność, a nie chce rezygnować z profesjonalnej jakości dźwięku. Dla podcasterów, dźwiękowców, muzyków. Zobacz więcej
Test bezprzewodowego systemu odsłuchowego Sennheiser XSW IEM Nie jest obecnie czymś zaskakującym scena, na której nie ma ani jednego monitora podłogowego – za to każdy z muzyków występujących na tej scenie ma słuchawki w uszach. Z takiego rozwiązania cieszą się niemalże wszyscy, no może oprócz...
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy