TEST: Ibanez Ashula SRAS7

Jeśli szukacie nowych basowych przygód i nie boicie się iść w nieznane - Ibanez SR Ashula jest właśnie dla Was! Marcin Pendowski 11 maja 2017, 09:00 Meinl Distribution
Ibanez SRAS7-DEB5.703 zł

Firma Ibanez od lat budująca znakomite instrumenty, co jakiś czas zaskakuje świat basistów innowacyjnymi produktami. Tym razem jest to siedmiostrunowy, unikalny bas, który łączy w sobie zarówno bas progowy, jaki i fretlessa.

Instrument jest specyficzny i wzbudza spore zainteresowanie wśród basowej braci, dlatego postanowiłem mu się dokładnie przyjrzeć, nagrać kilka próbek dźwięku i ocenić jego „grywalność”. Przed Państwem test Ibaneza SR Ashula.

 

[img:1]

[img:2]

 

Pierwsze wrażenie

Basik na pierwszy rzut oka wygląda inaczej, niż większość znanych basówek: obok podstrunnicy wykonanej z palisandru z nabitymi 22 progami, znajduje się, nieco wyżej wystająca, bezprogowa podstrunnica z czerwonego amarantu. Nad podstrunnicą progową zainstalowano 4 struny 45-105, G-D-A-E, jak w klasycznym basie 4 strunowym. Nad podstrunnicą bezprogową zainstalowano 3 struny szlify: G-D-A, o grubość 45-80.

Za przetwarzanie dźwięku z sekcji progowej odpowiedzialne są dwa, dedykowane specjalnie do tego modelu magnetyczne przetworniki, Sras Super J, wykonane w stylu JB. Dźwięk z sekcji bezprogowej zbierają 3 piezoelementy Aero Silk Mono Rail, umieszczone w mostku. Piezoelementy te mają regulowaną czułość: z tylu instrumentu znajdują się małe trymerki, którymi możemy ją w razie potrzeby wyregulować. Szeroki gryf, składający się z 7 części (3 x klon, 2 x amarant, 2 x palisander) przytwierdzony jest do korpusu przy pomocy 5 śrub.

 

[img:3]

[img:4]

 

Świetnie prezentuje się top instrumentu wykonany z topoli oczkowej; korpus jest wykonany z jesionu i mahoniu. Ciekawym dodatkiem jest wykonany z drewna „thumb rest”, który bardzo ułatwia grę, szczególnie na sekcji bezprogowej. Główkę instrumentu, podobną do serii SR, wyposażono w klucze w układzie: 4-3. Do sekcji progowej dedykowany jest 2 zakresowy (bass, treble) EQ. Wybór i miks pickupów magnetycznych dokonujemy przy pomocy potencjometrów.

Dodatkowo zainstalowano przełącznik trójpozycyjny, pozwalający na wybór w jakim trybie ma pracować bas: magnetic, piezo, lub oba. Z tyłu korpusu mamy szybko demontowalną klapkę od baterii 9V, klapkę osłaniającą mostek oraz elektronikę. Klapki te, w razie potrzeby, łatwo zdemontować przy pomocy śrubokrętu. 

 

[img:5]

[img:6]

 

Gramy!

Basik nagrywałem wpinając go wprost do karty RME 400. Początkowo obawiałem się niewygody szerokiego gryfu, ale, o dziwo, na instrumencie gra się bardzo wygodnie. Sekcja progowa dostarcza solidnego, bogatego harmonicznie soundu - przy ustawieniu obu pickupów magnetycznych na 50/50 mamy podobne brzmienie do JB. Bas brzmi równo na każdej strunie i w każdej pozycji, stroi bez zarzutu. Świetnie brzmi zarówno fingerstylem, jaki i slapem czy kostką.

Jeśli przejdziemy na sekcję bezprogową mamy, klasyczny, śpiewny sound fretlessa. Tu z graniem wirtuozerskich zagrywek nieco mamy trudniej, ponieważ aby sięgnąć po dźwięki na strunie A trzeba mieć długie paluchy. Również sekcja bezprogowa brzmi równo w całym zakresie, i posiada bardzo długi sustain, jak przystało porządnemu instrumentowi. Najfajniejsza chyba zabawa z tym basikiem - gdybym go miał w swoim arsenale, na pewno bym ją rozwijał - polega na łączeniu sekcji fretlessa i progowej w tym samym czasie. Ta opcja szczególnie działa fajnie, gdy mamy pod ręką looper - możemy nagrywać np. partie backgroundu na sekcji bezprogowej, zapętlić je, i do tak skomponowanego podkładu wymyślić inne partie na sekcji progowej, grając je jednocześnie. Gwarantuje Wam wyśmienitą zabawę podczas tego procesu.

 

Próbka możliwości Ibanez Ashula SRAS7:

 

Podsumowanie

Ibanez SR Ashula to bas dla poszukujących i eksperymentujących basistów, którzy traktują bas elektryczny szerzej, niż tylko instrument sekcyjny. Instrument jest pięknie wykonany, gra się na nim bardzo wygodnie na sekcji progowej; na bezprogowej trzeba się przyzwyczaić do specyfiki szerokiego gryfu. Dodatkowo  rozstaw strun jest wąski, więc ci, którzy grają na szeroko rozstawionych czwórkach być może będą potrzebowali chwili by się przestawić.

Brzmienie, zarówno akustyczne jak i magnetyczne jest bez zarzutu, bas powinien się sprawdzić na scenie i w studiu. Krótko mówiąc: jeśli szukacie nowych basowych przygód i nie boicie się iść w nieznane - Ibanez SR Ashula jest właśnie dla Was.

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Meinl Distribution

adres:
Przemysłowa 20 21-100 Lubartów

Sklepy muzyczne > Ibanez rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...