TEST: Fender Mustang GT100

14 czerwca 2017 Tagi: gitara, wzmacniacze, comba, fender, gt100
Autor testu: szymon-chudy-zdjecie Szymon Chudy
Produkt: Fender GT100
Cena: 1.700 zł
Dostarczył: Fender Musical Instruments Europe

Konstrukcje cyfrowe przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty symulujące klasyczne urządzenia gitarowe. Obecnemu trendowi nie pozostała obojętna również firma Fender, wprowadzając unowocześnioną wersję swojego popularnego, niskobudżetowego wzmacniacza Mustang.  

Seria Mustang GT jest opisywana przez producenta jako linia najbardziej zaawansowanych, cyfrowych wzmacniaczy gitarowych. Jej celem ma być szeroko rozumiane "łączenie". W tym pojęciu mieści się zarówno sterowanie wzmacniaczem za pośrednictwem telefonu lub tabletu oraz moduł wifi umożliwiający aktualizacje systemu i dostęp do społeczności innych gitarzystów, w tym sygnowanych artystów Fendera. Sprawdźmy, jak ta ciekawa idea wygląda w praktyce.

 

[img:1]

 

Rozpakowujemy

Wzmacniacz dostarczany jest w firmowym pudle. Urządzenie jest doskonale zabezpieczone i praktycznie nie ma możliwości, aby uległo uszkodzeniu na etapie transportu. W kartonie znajdziemy dodatkowo kabel zasilający oraz krótką broszurkę opisująca podstawową obsługę wzmacniacza. Niestety pełnowartościową instrukcję znajdziemy wyłącznie w internecie, co jest dość powszechną praktyką w dzisiejszych czasach.

Wzmacniacz na pierwszy rzut oka prezentuje się znakomicie. Prosty i nowoczesny design od razu sugeruje, że mamy do czynienia nie tylko z typowym piecykiem, ale i urządzeniem wyposażonym w najświeższe nowinki technologiczne.

 

[img:3]

 

Budowa

Mustang GT-100 pozornie wygląda jak zwyczajny wzmacniacz. Znajdziemy tutaj zatem typowe potencjometry umożliwiające kontrolę nad poziomem wzmocnienia, głośnością, tonami wysokimi, średnimi i niskimi, pogłosem oraz gałkę master. Nie sposób jednak nie zauważyć panelu obsługującego cyfrowe aspekty wzmacniacza.

Wyświetlacz prezentuje aktywny preset wraz z jego podstawowymi ustawieniami, a także menu efektów i innych funkcji (np. tuner). Po jego prawej stronie umieszczono przyciski warstw. Z ich pomocą możemy przełączać tryby sterowania, co pozawala na wybór zapisanych programów, dobór ustawień łańcucha sygnału, a także zmianę poszczególnych parametrów wzmacniacza. Obok znajdziemy również joystick służący do poruszania się po bogatych ustawieniach urządzenia, a także przyciski użytkowe z pomocą których możemy m.in.: wyłączyć wszystkie efekty, zapisać zmiany w presecie, przejść do menu (dającego dostęp do WiFi, bluetootha, stroika, globalnego EQ, chmury presetów i innych funkcji) oraz nabić tempo dla efektów synchronizowanych. Za przyciskami znajdziemy także wejście AUX, służące do podpinania zewnętrznych urządzeń oraz wyjście słuchawkowe, które z pewnością docenią pozostali domownicy.

 

[img:5]

 

Warto dodać, że wszystkie parametry, oprócz potencjometru Master, są przypisywane do danego presetu. Oznacza to, że z pomocą jednego kliknięcia w dowolnej chwili możemy wywołać ulubione brzmienie wraz z wszystkimi przypisanymi do niego efektami. Ostateczną głośność dobieramy niezależnie. Dzięki temu bez problemu możemy wykorzystać to samo brzmienie zarówno ćwicząc w domu, jak i na próbie lub w sytuacjach koncertowych.

Na tylnym panelu urządzenia zamontowano włącznik wraz z gniazdem dla kabla zasilającego oraz pętlę efektów stereo. Znajdziemy tu także zbalansowane wyjście XLR stereo, które umożliwia podłączenie wzmacniacza do znacznie mocniejszej aparatury nagłośnieniowej, co z pewnością znacząco uprości techniczne aspekty grania pierwszych koncertów. Podłączając z kolei przełącznik nożny do wejścia Footswitch możemy sterować wzmacniaczem podczas grania.

 

[img:4]

 

Wrażenia

Mustang GT-100 to nie tylko wzmacniacz. To urządzenie tak bardzo zaawansowane technologicznie, że można już określać je mianem komputera. Dla jednych to zaleta, dla innych wada. W moim przekonaniu wzmacniacz ten idealnie sprawdzi się pośród osób początkujących o jeszcze niezdefiniowanych preferencjach brzmieniowych, dla których wygoda użytkowania jest cechą nadrzędną podczas wyboru sprzętu. W ten sposób mogą oni nabyć urządzenie symulujące klasyczne konstrukcje Fendera, które można bez problemowo obsługiwać za pomocą aplikacji w telefonie lub tablecie. Moduł wifi umożliwi bezproblemowe aktualizacje systemu oraz da dostęp do szybkiego ustawiania brzmień proponowanych przez światowej sławy gitarzystów, często będących ich idolami. Wliczając w to dodatkowo możliwość strojenia gitary, zapętlania do nawet 60-sekundowych fragmentów muzycznych na potrzeby ćwiczeń, podłączania zewnętrznego urządzenia np. z gotowymi podkładami, a nawet korzystania z wzmacniacza, jako głośnika bluetooth służącego do puszczania muzyki, bez dwóch zdań mamy do czynienia z "kombajnem" roboczym, który obsłuży wszystkie potrzeby początkującego gitarzysty.

Mimo to trzeba dodać, że Mustang GT-100, jako urządzenie bardzo nowoczesne, zdecydowanie nie trafi w gusta osób o nieco bardziej klasycznym poczuciu estetyki zarówno brzmieniowej, jak i ideologicznej. Nie dla takich jednak został stworzony.

 

[img:2]

 

Integracja z tabletem i smartfonem

Istotną funkcją Mustanga GT-100 jest możliwość jego integracji z smartfonem lub tabletem. Dzięki temu wszystkie podręczne ustawienia wzmacniacza możemy mieć dosłownie pod ręką. Sama aplikacja jest oczywiście darmowa, a do tego bardzo intuicyjna i wygodna. Oprócz możliwości doboru i edycji presetów możemy także połączyć się z bazą użytkowników Mustangów, wymieniając się z nimi autorskimi brzmieniami.

Dodatkowe ustawienia możemy pobrać również od artystów Fendera. W ten sposób możemy skorzystać z propozycji brzmieniowych przygotowanych chociażby przez Joego Bonamassę. Nie sposób odnieść wrażenia, że producent naprawdę przyłożył się do tych funkcjonalności. Nie są one wyłącznie tanim dodatkiem, ale pełnoprawną cechą serii Mustang.

 

[img:6]

 

Brzmienie

Brzmieniowo mamy tu do czynienia z technologią, bądź co bądź, cyfrową. Bazując na doświadczeniu mogę śmiało stwierdzić, że nawet najdroższe symulacje nie są w stanie zastąpić odczucia gry na prawdziwym, lampowym wzmacniaczu. Dzieje się tak po części za sprawą brzmienia, a po części za sprawą technologii. Po pierwsze brzmienia cyfrowe bardzo często są prezentowane w taki sposób, jaki słyszymy ja na nagraniu lub koncercie. Zawierają zatem, oprócz samego wzmacniacza, również ślady głośnika i mikrofonu.

Po drugie, brzmienia cyfrowe przechodzą konwersję AD/DA. Oznacza to, że analogowy sygnał jest najpierw przekształcany na cyfrowy. Następnie jest przeliczany komputerowo według danych ustawień. Finalnie jest na powrót przekształcany na sygnał analogowy, który ostatecznie słyszymy.

 

Próbka możliwości Fender Mustang GT-100:

 

Pomijając aspekt jakości i dokładności samych algorytmów, dźwięk przebywa bardzo długą drogę od przetworników gitary do głośnika wzmacniacza i pomimo zastosowania najlepszych dostępnych procesorów zawsze mamy do czynienia z pewną latencją. Są to opóźnienia minimalne, liczone wręcz w milisekundach, jednak nadal wyczuwalne dla kogoś, kto całe życie wykorzystywał technologię analogową. Ponadto wzmacniacze zupełnie inaczej reagują na sygnał gitary w zależności od wykorzystanych przystawek. Mimo to nie jest to uwzględniane przez algorytm przez co częściowo zatraca się unikalne brzmienie każdej gitary. 

Warto mimo wszystko dodać, że pomimo opisanych niedogodności wciąż są to brzmienia dobre, które zestawione z nagraniami (czyli nie bezpośrednio, ale po rejestracji - ważne) oryginalnych konstrukcji wypadają bardzo zadowalająco. Ponadto w stosunkowo niskiej cenie Mustanga mamy dostęp do bardzo wielu, różnych konstrukcji wzmacniaczy i efektów. Oczywiście pod względem brzmienia ciężko oczekiwać od nich cudów, jednak z racji na ich ilość i możliwość konfiguracji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podsumowanie

Fender Mustang GT-100 to zaawansowane urządzenie cyfrowe, podążające za współczesną myślą technologiczną. W stosunkowo niewielkiej cenie daje dostęp do szerokiej palety wzmacniaczy i efektów, umożliwiając ich wykorzystywanie zarówno podczas ćwiczeń w domu, jak i na debiutanckich koncertach. Należy jednak pamiętać, że pomimo dobrej jakości są to nadal brzmienia cyfrowe, którym niekiedy brakuje analogowej głębi i charakteru. Mimo to wiele ciekawych rozwiązań, w tym m.in. zdalne sterowanie i możliwość wykorzystywania wzmacniacza również jako głośnik, pomimo drobnych niedoskonałości czyni Mustanga GT-100 świetnym wzmacniaczem dla początkującego muzyka-amatora.

Szymon Chudy Autor: Szymon Chudy

 

Do nagrań wykorzystano:

 
  • Kable Hesu
  • Interfejs RME Fireface 800

 

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz